SARAN

bandar

Početnik
Poruka
8
ljudi danas sam uhvatio svog prvog sarana u zivotu.Otisao sam da uhvatim kedere za smudja i zabacio sa svojim starim karbonskim stapom od 3m sa dzeksonovom masinicom i o,25 najlonom na plovak od 5g i 4 olova od 1g a na udici mi je bio crvic i nesto malo gliste.Kada je poneo plovak mislio sam da je krupna zlatica i ostro kontrirao a on je uzvratio silovitije nogo som i zavukao se u lokvanj.Ja sam pomislio da je otpao jer vise nista nisam osetio na stapu i poceo sam da privlacim najlon.Kad je pljusnuo repom odma sam znao da je nesto ogromno i uplasio se da mi ne pukne najlon koji je vec imao oko godinu dana ali uspeo sam da ga izvucem i privucem ka sebi i izvadim na obalu.Bilo je to sarance od 200/300g ali je borba bila super!Sutra odma ujutru idem da pecam sarana i vec sam nahranio mesto kukuruzom molio bih da mi neko napise nesto o lovu sarana u lokvanju.hvala unapred samo molim vas pozurite!:)
 
skoro sam poceo da pecam sarana ,pa mi trebaju neki saveti...zivim u kuli i pecam na velikom backom kanalu..tu ko peca sarana i amura uglavnom hrani..zanima me ako pecam na boile da li trebam redovno da hranim?koliko cesto?ili je dovoljno samo da prehranim kad docem na kanal...jel mi neko moze pomoci i oedgovoriti na ova pitanja..i jel mi neko moze napisati neke dobre recepte za boile?
 
Naravno da treba da hranis i njima da bi navikao sarana da tu ima hrane i da zna da dolazi, sto se pravljenja boili tice mislim da imam negde neke recepte iz Ribolova, nisu neki a i kad pogledas sta ti sve treba i kako zasvinjis kuhinju mozda se vise isplati dodati neku paru vise pa kupiti dzakce gotovih sastojaka (Meleg prodaje, ima i stranih) dodas jaja i umutis, urolujes i skuvas, osusis i pecas! ;)
Jel znas da se ona ne bode na udicu nego kaci na dlaku, isto tako ta dlaka i citav predvez najcesce nisu od najlona vec od posebnih"kanapa"?
Pozdrav :cool:
 
ja za tu dlaku cu koristiti strunu ..samo ne znam koju debljinu...ovde kod nas ima i amura i sarana ,jel postoji neki nacin da dovucem samo sarane na mesto?ako hranim n a kukuruz da pecam na kukuruz ili mogu da hranim kukuruzom a pecem boilama??
 
nesto sam na internetu citao ..kazu da se ne sme stavljati predvez kad se peca saran...kazu kad se nakaci saran odma puca..ja imam dobre stapove ,duzine 3,60m...imam tri stapa i imam tri masinice..masinice su dobre samo sto su dve malo starineske a ova jedna je odlicna..samo ne znam kakav najlon da kupim i ne znam dal da stavljam predvez..nemam rod pod ,stapove stavim u gvozde drzalje i i okacim karike,nadam se da nije problem sto tako pecam sarana..
 
Ako hranis kukuruzom dovuci ces i amure, hrani bojlama sa malo zrnevlja kako ne bi trosio previse bojli (ja sam bacao pola-pola, a pola kila hrane za vece na krug od 3m2) a za dlaku koristi neki najtanji najlon i najmeksi koji nadjes ili cak obican konac za sivenje da bi saranu delovalo prirodno kad podigne zrna i ne oseti otpor od savijanja krutog najlona ili odizanja udice ako je previse blizu najlon dlake uz nju (odvoj bar 1cm mamac od luka udice, znaci ako koristis bojle od 20-25mm neka dlaka bude recimo od luka udice 35-40mm)!
Pozdrav :cool:
 
Retko amur dolazi na bojle a struna moze za predvez, ja sam bas nju i koristio jer se mnogo manje vidi struna od 0,15mm nego najlon od 0,35mm a mekoca strune je zakon za najlon!
Pozdrav :cool:
 
nesto sam na internetu citao ..kazu da se ne sme stavljati predvez kad se peca saran...kazu kad se nakaci saran odma puca..ja imam dobre stapove ,duzine 3,60m...imam tri stapa i imam tri masinice..masinice su dobre samo sto su dve malo starineske a ova jedna je odlicna..samo ne znam kakav najlon da kupim i ne znam dal da stavljam predvez..nemam rod pod ,stapove stavim u gvozde drzalje i i okacim karike,nadam se da nije problem sto tako pecam sarana..

kako misliš "da se ne sme stavljati predvez"?

Danas na tržištu stvarno postoji mnogo vrsta šaranskih predveza, a ja bih ti preporučio SUFIX Blend od 20lb ili 25lb. Mislim da je odnos cene i kvaliteta odličan.

Što se tiče tvoje opreme, mislim da to i nije toliko presudno u kvalitetnom pecanju. Šaran ne zna da li je na obali SHIMANO, CHUB, SPIRIT itd................., šarana zanima kvalitet mamca odnosno hrane. Pored kvaliteta mamca bitno je da najlon bude svež, udica oštra i ceo sistem dobro namešten.

Amur podjednako uzima i boilu i kukuruz. Amura privlači količina hrane na spotu (hranjenom mestu), i dok nepopase sve neće se pomeriti.
 
mozda cu ovog meseca ici na bogojevo i neznam kako se tamo peca..jel moze saran da se peca sa obale i koje mamce da ponosem,i jel tamo ide bela riba na plovak..mislio sam da na bolonjez stavim plovak ali ne znam na koji mamac da pecam..?
 

Back
Top