Bojkot zakona

A-man

Aktivan član
Poruka
1.532
Pozdrav !
Zapazam ovde prisustvo ozbiljnijih i obrazovanijih clanova foruma, pa bih da pitam nesto ako nije problem...
Pod odredjenim uslovima i odredj. situacijama...

1. Moze li neko da ospori ili da ne prizna odredjeni zakon, regulativu i sl. u Srbiji ? A u svetu ?
Ako doticni zakon favorizuje odredjenu grupu, a suprotan je nekim moralnim nacelima i interesom javnosti ?

2. Moze li me neki zakon zastititi od prekomerne upotrebe sile zastitara, izbacivaca i posebno policije recimo i dati pravo na samoodbranu, naravno bez oruzja ?

Moja pitanja proizilaze iz mucnih situacija, kad je sistem zakazao, a zdravlje deteta je bilo u pitanju. Dalje ima jos primera ali cekam Vasu saradnju...

Hvala...
 
1. Moze li neko da ospori

ili da ne prizna odredjeni zakon, regulativu i sl. u Srbiji ? ...


Da ospori može:

Поступак за оцену уставности и законитости могу да покрену државни органи, органи територијалне аутономије или локалне самоуправе, као и најмање 25 народних посланика. Поступак може покренути и сам Уставни суд.

Свако правно или физичко лице има право на иницијативу за покретање поступка за оцену уставности и законитости.


Da ne prizna - to malo teže.
 
Pozdrav !
Zapazam ovde prisustvo ozbiljnijih i obrazovanijih clanova foruma, pa bih da pitam nesto ako nije problem...
Pod odredjenim uslovima i odredj. situacijama...

1. Moze li neko da ospori ili da ne prizna odredjeni zakon, regulativu i sl. u Srbiji ? A u svetu ?
Ako doticni zakon favorizuje odredjenu grupu, a suprotan je nekim moralnim nacelima i interesom javnosti ?

2. Moze li me neki zakon zastititi od prekomerne upotrebe sile zastitara, izbacivaca i posebno policije recimo i dati pravo na samoodbranu, naravno bez oruzja ?

Moja pitanja proizilaze iz mucnih situacija, kad je sistem zakazao, a zdravlje deteta je bilo u pitanju. Dalje ima jos primera ali cekam Vasu saradnju...

Hvala...

Postoje uredbe i kazne protiv prekomerne upotrebe sile, ali svi znamo koliko doslednosti se one poštuju i sprovode. Kad te produžena ruka zakona tuče pomoći ti nema, jedino što ćeš dobiti ako se suprotstaviš to je tužba za napad na organe reda... i tako u krug... Da li je u našoj zemljii neko nekada osuđen za prekoračivanje ovlašćenja i prekomernu upotrebu sile?
 
Ne mogu reći da li spadam u grupu ozbiljnijih i obrazovanijih, ali ću svakako pokušati da ti pomognem ukoliko je to ikako moguće.
I u jednom i u drugom slučaju je mrka kapa

1. Prvi problem koji se tiče legalnosti i legitimnosti zakona leži u propustima u samom Ustavu. Naime, zakoni koji proističu iz Ustava su tvrdi i ne menjaju se lako osim propisanom procedurom koju je neko već naveo. Problem je u samoj tvrdoći Ustava, s obzirom da zakoni zadiru u sitna crevca i kod nas ne postoji ono što se zove "običajno pravo" niti "Vrhovni sud" koji tumači Ustav, po čemu bi svaki gradjanin bez većih problema mogao dovesti u pitanje legitimnost zakona. S obzirom da su zakonodavci kod nas istovremeno isti oni koji postavljaju i Ustavni sud i ministri (jer predlažu zakone koje skupština formalno samo izglasava bez ikakve prave rasprave), to je teže da do menjanja zakona dodje.

2. Drugi problem je samo posledica prvog. U ovom smislu, država u kojoj je pravosudje jedna od najkorumpiranijih sfera, pravni postupak više zavisi od toga da li možeš"povući vezu" zarad ostvarivanja svojih prava, nego od samog zakona. Ukoliko se dogodilo ono što pretpostavljam da jeste, ne preostaje ti ništa drugo nego da zaboraviš ono što se desilo i da se potrudiš da do toga više ne dolazi. Bojkot zakona bi morao biti isuviše masovan da bi zaista proizveo neki efekat. No, uvek postoji i mogućnost da se obratiš medijima, jer je to za sada, iako ne najbolji, verovatno jedini način da se stvari pokrenu sa mrtve tačke.

Uvek volim da podsetim svoje sagovornike na jednu zanimljivost - pročitaj čuveni Miloševićev Žabljački Ustav i uporedi ga sa sadašnjim. Videćeš da je malo razlika, i tada su sva prava i slobode Ustavom bile zagarantovane. Problem je bio što ih Sudstvo nije primenjivalo, a nije se mnogo toga ni danas promenilo.
 
Pozdrav !
Zapazam ovde prisustvo ozbiljnijih i obrazovanijih clanova foruma, pa bih da pitam nesto ako nije problem...
Pod odredjenim uslovima i odredj. situacijama...

1. Moze li neko da ospori ili da ne prizna odredjeni zakon, regulativu i sl. u Srbiji ? A u svetu ?
Ako doticni zakon favorizuje odredjenu grupu, a suprotan je nekim moralnim nacelima i interesom javnosti ?

2. Moze li me neki zakon zastititi od prekomerne upotrebe sile zastitara, izbacivaca i posebno policije recimo i dati pravo na samoodbranu, naravno bez oruzja ?

Moja pitanja proizilaze iz mucnih situacija, kad je sistem zakazao, a zdravlje deteta je bilo u pitanju. Dalje ima jos primera ali cekam Vasu saradnju...

Hvala...

Како је могуће да си дошао у ситуацију да се сукобиш са полицијом и неким избацивачима?Па, шта си радио?:D

Не треба уопште да бринеш о томе да ли постоји законска могућност о одупирању полицији или чуварима било које врсте при њиховој употрби силе.Мудрост је склањати се од зла.Клони се места и људи који те могу довести до ситуација у којима ћеш доживети сличне ситуације.
 
Ma ljudi, nisam jos stigao do policije, srecom, ali bih voleo da znam.

Nasao sam se u situaciji ( cerki pozlilo, nije prvi put i znam proceduru ) Odem uredno u deciji dispanzer i sve kako treba - sestra me gotovo otera u bolnicu kao po hitnom postupku - napomene da u ovakvim slucajevima NE treba uput.
NARAVNO, da je trebao, jer ona tamo doktorica drzi do sebe i "postuje" protokol. NIJE dozvolila ni da joj objasnim, NIJE se ni pojavila vec poslala sestru da me OTERA nazad po uput. Otisao sam, dok mi je cerka ostala u hodniku paralisana od bolova da je niko ni ne pogleda. U decijem dispanzeru nisu nasli za shodno ni da nas najave i pripreme dezurnu doktoricu, ali kasnije je krenula trac partija " Jel bio neki ludak kod vas ?". Napominjem ( !!! ) da nisam ni vikao ni psovao ni bio lud, jer sam znao za tu fintu, da bih u njihovom izvestaju ipak bio gotovo zivotinja ! Sestra se kasnije izlajala ( ! ) i za upotrebu telefona i da su skoro zvali policiju. Eto sad...
U kasnijem razgovoru saznajem poluzvanicno da doktor prakticno moze jednom mesecno ( 31 dan ) da nemarom UBIJE pacijenta, ali ako mu se to desi drugi put u 31 dan, tek onda idu posledice za gospodina Dr. Zato sto njihov pravilnik to dozvoljava...itd.

Sad mi je gotovo krivo sto sam bio toliki magarac, vaspitan i ono, ajde da postujem zakon, jer sam ispao suprotno. Trebao sam napraviti takav incident da bude i na BBC, CNN pa da skrenem neciju paznju.
Za ovakve situacije covek nikada ne moze biti spreman, niti imati razumevanja. A bojim se da mi sledeci put nece dati ni priliku da izbegnem.
Imam srecom svu dokumentaciju prijave i njihove smesne izjave koga interesuje.
To je samo jedan od primera, nazalost...nastavicemo...

P.S. Osnovna ideja je da pismeno uputim izvestaj o svemu : ministarstvu zdravlja, predsedniku opstine, nacelniku SUP-a, direktoru medicinske ustanove, novinama ako treba i sudski overeno, za sledeci put, ne daj Boze sa namerom da preduzmu nesto. A ja sledeci put provaljujem u ambulantu . Znam da je to neljudski i primitivno i svasta, ali ne ostavljaju mi druge mogucnosti u hitnim situacijama.
 
Poslednja izmena:

Back
Top