Da li je joga opasna po mentalno zdravlje?

Hrast

Obećava
Poruka
75
Da li je joga (hatha-telesna joga) opasna po mentalno zdravlje?
Sam autor dole pomenute knjige,inace jogin,priznaje da nestrucno vezbanje hatha joge moze da osteti zdravlje i nervni sistem i to se poklapa sa mojim iskustvom.(s tim sto ja mislim da cak i strucno vezbanje joge moze biti stetno za odredjenu grupu ljudi).
U knjizi "Joga i sport" Selvarajan Yesudian kaze :"Ako neko vezbe za cakre radi pogresno,onda to moze biti jako opasno..."
"Vezbe za cakre,bi trebalo raditi od jednog do drugog stepena,da ne bi bili preoptereceni u trenutku ispunjenja,jer bi moglo doci do ostecenja nervnog sistema.Dovodjenje cakri do svesti,njihovo budjenje iz latentnog stanja takodje je svrha vezbi Hatha Joge."

Ja sam u svojoj 19-toj godini poceo da vezbam samostalno po planu vezbi iz gore pomenute knjige.Efekat vezbi je bio gubljenje realnosti i priblizavanje psihoticnosti, to je jedan od faktora koji je akumulativno ,zajedno sa drugim faktorima(kao sto su stresovi,unutrasnji psihicki sukobi) delovao i izazvao konacno psihicki slom.A niko u mojoj siroj i uzoj porodici nije bio bolestan.

Moje misljenje je da osetljivi ljudi, sa predispozicijom za nastanak psihoze,(a covek to nikad nije siguran da li ima ili nema predispoziciju,ja sam sam bio uveren da to meni ne moze da se desi) ne bi trebalo da vezbaju jogu i da je bolje da se bave nekim drugim sportom:obicnom gimnastikom,trcanjem,teretanom...I da se drze pravoslavlja,jer joga je proglasena sektom od strane SPC(Srpske Pravoslavne Crkve),a i samo pravoslavlje je vise lekovito za zdravlje duse(moje je misljenje).

Svaki covek bez obzira kakve gene ima cak i ako mu je brat, jednojajcani blizanac, oboleo od psihoze ima 20% sansi da ne oboli.Treba cuvati i negovati svoje mentalno zdravlje,a ne rizikovati jogom ,da ne bi smanjili taj procenat sansi.

Neki mi djavo ,nije dao mira,pa sam kad sam se stabilizovao psihicki lekovima posle nekoliko godina,ponovo poceo da vezbam Jogu.Ovog puta sam duze vezbao: 7 sedmica.I pored toga sto sam bio na lekovima,nisam znao sta da radim sa energijom,skroz sam otisao u svet podsvesti,postao sam igracka u rukama svoje podsvesti,pun strahova...Morao sam da prestanem sa jogom da bi se vratio u realnost.

Joga je mocan i samim tim opasan sistem vezbi,i ako covek trazi neki zdraviji sport ,bolje je da zaobidje jogu.Bolje je da se bavi trcanjem ili brzim hodanjem ili setnjom po prirodi.Bilo cime,samo ne jogom.Joga nije za svakoga,a za neke je i opasna.

Da li je jos neko imao negativna iskustva sa jogom?
 
Poslednja izmena:
Ne kazem da joga nije zdrava ,ako se pravilno praktikuje i ako praktikant nema predispozicije za psihicke smetnje.Ako ima predispozicije,onda ce joga razviti brze te smetnje,nego druge aktivnosti ili sportovi.
Ja sam cuo od jednog svog drugara ,da nasa SPC crkva ima neblagonaklon odnos prema jogi.
 
:roll:

Jogu niko nije mogao proglasiti sektom, jer je joga drevna tehnika fizičkih i disajnih vežbi.
Biće da si ti to pobrkao sa TM (Transcendentalnom meditacijom), koja je proglašena sektom.

Naša najpoznatija "jogina", Jasmina Puljo, živela je 93 godine.

Moje je misljenje ,da je cilj joge duhovno prosvetljenje,a ne odrzavanje zdravlja coveka.I sve to sa ciljem da izbegnu sledecu reinkarnaciju ponovno radjanje. Da ne bi iritirali Hriscane i pripadnike drugih religija neki jogini su eliminisali versku komponentu ,ali drugi hinduisticka verovanja ,kao i neka budisticka verovanja primenjuju u praksi joge .Mislim da je joga na granici da bude sekta.
Istina je i da vecina jogina Hatha joge praktikuje jogu kao vestinu poput fitnesa ili sistema fizickih vezbi,samo.
 
Varas se ako mislis da je vezbanje joge ,bezbedno poput silazenja niz stepenice.
Iako neki misle da je joga samo gimnastika,to nije tacno.Svaka vezba disanja(pranajama) i svaki stav tela(asana) ima svoj cilj i posledice na psihicko stanje posle vise dnevne prakse.

Samo cu ti obratiti paznju da je disanje bitan faktor i dok sedimo..retko ko zna disati stomakom..plivanje..trcanje..teretana..pogresno disanje i pokreti itekako znaju napraviti dar mar
 
u okviru vezbi na koje idem, jednom mesecno radimo jogu ali samo kao vezbe, bez neke dublje price i meni super prija, nekako nadisem se vazduha, a ulozi se poprilican napor pri odrzavanju ravnoteznih polozaja tih raznih poza i ne vidim kako bi to moglo da utice na mentalno zdravlje???

gde su moderatorke?
 
u okviru vezbi na koje idem, jednom mesecno radimo jogu ali samo kao vezbe, bez neke dublje price i meni super prija, nekako nadisem se vazduha, a ulozi se poprilican napor pri odrzavanju ravnoteznih polozaja tih raznih poza i ne vidim kako bi to moglo da utice na mentalno zdravlje???

gde su moderatorke?

Jednom mesecno vezbanje joge nije dovoljno frekfentno.Treba jogu vezbati svaki dan recimo 6 sedmica da bi se osetili i negativni efekti,ali oni se javljaju iskljucivo kod psihicki osetljivijih ljudi,a kod obicnih ljudi su negativni efekti manje primetni,ako ih uopste i ima.
 
Ne kazem da joga nije zdrava ,ako se pravilno praktikuje i ako praktikant nema predispozicije za psihicke smetnje.Ako ima predispozicije,onda ce joga razviti brze te smetnje,nego druge aktivnosti ili sportovi.
Ja sam cuo od jednog svog drugara ,da nasa SPC crkva ima neblagonaklon odnos prema jogi.
molim da se tema premjesti na prikladan podforum, medju one teme o zenama kojima se mjenja dnk ako ne udju nevine u brak
i slicne...
 
molim da se tema premjesti na prikladan podforum, medju one teme o zenama kojima se mjenja dnk ako ne udju nevine u brak
i slicne...
Ja pišem šta se desilo meni,moje iskustvo.Ako mi neko ne veruje,to je njegov problem,ali ni ja ne bih pisao ovo da na sajtu B92 nisam video jedan komentar, na temu joga, sličnog iskustva mojem.Znači nisam jedini koji se opekao vežbajući jogu.Ono što deluje na moj organizam negativno,ne mora na nečiji drugi.Verovatno joga ,ako se pravilno radi ,deluje pozitivno na 95% ljudi,ali zato na 5% ljudi medju kojima sam ja i kolega koji je dao komentar na sajtu B92 deluje negativno.

Možda si ti medju onih 95% , ali ja i dalje tvrdim da nije joga za svakog i da može da bude opasna za ponekog.
 
Ja pišem šta se desilo meni,moje iskustvo.Ako mi neko ne veruje,to je njegov problem,ali ni ja ne bih pisao ovo da na sajtu B92 nisam video jedan komentar, na temu joga, sličnog iskustva mojem.Znači nisam jedini koji se opekao vežbajući jogu.Ono što deluje na moj organizam negativno,ne mora na nečiji drugi.Verovatno joga ,ako se pravilno radi ,deluje pozitivno na 95% ljudi,ali zato na 5% ljudi medju kojima sam ja i kolega koji je dao komentar na sajtu B92 deluje negativno.

Možda si ti medju onih 95% , ali ja i dalje tvrdim da nije joga za svakog i da može da bude opasna za ponekog.

Trebao bih ti sad napisati knjigu od bar 200 strana, da ti objasnim. Ja sam se skoro 10 god bavio radža jogom, samo jednom sam zaglavio u bolnicu (zbog disharmonije u radu leve i desne moždane polutke) i onda mi je "prepametni" doktor "objasnio" kako je joga štetna i kako bih se trebao rešiti tog poroka, a ja sam ga onda pitao da li se nekad bavio jogom, on je odgovorio da nije. Onda sam ja njemu objasnio da onda nema pojma o čemu priča. Posle toga sam počeo da pažljivije vežbam i onda sam imao osećaj da mi je u lobanju uskočila gumena loptica koja skače gore-dole, pa sam se uplašio i prestao sa tim. Pošto je joga istočnjačka ezoterična tehnika, a ja nisam istočnjak, ja sam se onda okrenuo kabali. Te tehnike su slične jogi samo rade preko posrednih simbola a ne neposredno kao joga. Zbog toga su prihvatljivije našem čoveku. Jedan instant savet ti je: možeš da radiš jogu, ali nauči ritual kabalističkog krsta i srednjeg stuba, pa ako jogom skreneš energiju tamo gde ne treba, uradi ova dva rituala i energija će se pravilno rasporediti. Skupna tačka će doći na svoje mesto (što bi rekao Don Huan). :bye:
 
Trebao bih ti sad napisati knjigu od bar 200 strana, da ti objasnim. Posle toga sam počeo da pažljivije vežbam i onda sam imao osećaj da mi je u lobanju uskočila gumena loptica koja skače gore-dole, pa sam se uplašio i prestao sa tim.


...nisam znala da od yoge moze i da se prolupa

...a mozda si se samo produhovio pa sam sebe vise ne prepoznajes
 
Trebao bih ti sad napisati knjigu od bar 200 strana, da ti objasnim. Ja sam se skoro 10 god bavio radža jogom, samo jednom sam zaglavio u bolnicu (zbog disharmonije u radu leve i desne moždane polutke) i onda mi je "prepametni" doktor "objasnio" kako je joga štetna i kako bih se trebao rešiti tog poroka, a ja sam ga onda pitao da li se nekad bavio jogom, on je odgovorio da nije. Onda sam ja njemu objasnio da onda nema pojma o čemu priča. Posle toga sam počeo da pažljivije vežbam i onda sam imao osećaj da mi je u lobanju uskočila gumena loptica koja skače gore-dole, pa sam se uplašio i prestao sa tim. Pošto je joga istočnjačka ezoterična tehnika, a ja nisam istočnjak, ja sam se onda okrenuo kabali. Te tehnike su slične jogi samo rade preko posrednih simbola a ne neposredno kao joga. Zbog toga su prihvatljivije našem čoveku. Jedan instant savet ti je: možeš da radiš jogu, ali nauči ritual kabalističkog krsta i srednjeg stuba, pa ako jogom skreneš energiju tamo gde ne treba, uradi ova dva rituala i energija će se pravilno rasporediti. Skupna tačka će doći na svoje mesto (što bi rekao Don Huan). :bye:

kabala je isto uplitanje sa demonima kao i joga :bye:
 
koliko tacno veze imaju ... demoni, sa pdf-om zdravlje? sa medicinom?
naukom uopste?

previse gledate
Charmed%20Logo.jpg
 
...pa opasna je kao i homeopatija, biljna medicina, masaza, akupunktura, aromaterapija...

Joga može da bude opasnija od gore pomenutih terapija,ali samo za psihički osetljive ljude ,na koje deluje tako što povećava njihovu nerealnost i daje energiju,koja jača podsvest i moguće je da brže stignu do psihoze nego što bi inače.Čak šta više, možda bi ne baveći se jogom zauvek ostali zdravi.A to je već velika razlika.

Ako misliš da su gore pomenute terapije bezopasne pročitaj knjigu ,koja se može naći besplatno na internetu :Voja Antonić "Da li postoje stvari ,koje ne postoje" u kojoj homeopatiju razotkriva kao prevaru,koja se bazira na placebo efektu,biljnu medicinu opisuje kao delujuću ,ali koja nema tačno definisane doze aktivne supstance ,pa je nekad previše toksična-sa prevelikim dejstvom ,a nekad nedovoljno delujuća na bolest,masaža je bezopasna,ali ona ima kontraindikacije,kad se ne koristi kod nekih oboljenja,Akupunktura je po meni možda delujuća,ali pored ovoliko postojećih krvno prenosivih bolesti ,koje se prenose i ubodom igala,nije baš sigurna i potpuno bezopasna.
Voja Antonić i nju kritikuje u ovoj knjizi.
Aromaterapija sigurno pozitivno deluje na raspoloženja ljudi,ali da li može da izleči do kraja?
 
Joga može da bude opasnija od gore pomenutih terapija,ali samo za psihički osetljive ljude ,na koje deluje tako što povećava njihovu nerealnost i daje energiju,koja jača podsvest i moguće je da brže stignu do psihoze nego što bi inače.Čak šta više, možda bi ne baveći se jogom zauvek ostali zdravi.A to je već velika razlika.

Ako misliš da su gore pomenute terapije bezopasne pročitaj knjigu ,koja se može naći besplatno na internetu :Voja Antonić "Da li postoje stvari ,koje ne postoje" u kojoj homeopatiju razotkriva kao prevaru,koja se bazira na placebo efektu,biljnu medicinu opisuje kao delujuću ,ali koja nema tačno definisane doze aktivne supstance ,pa je nekad previše toksična-sa prevelikim dejstvom ,a nekad nedovoljno delujuća na bolest,masaža je bezopasna,ali ona ima kontraindikacije,kad se ne koristi kod nekih oboljenja,Akupunktura je po meni možda delujuća,ali pored ovoliko postojećih krvno prenosivih bolesti ,koje se prenose i ubodom igala,nije baš sigurna i potpuno bezopasna.
Voja Antonić i nju kritikuje u ovoj knjizi.
Aromaterapija sigurno pozitivno deluje na raspoloženja ljudi,ali da li može da izleči do kraja?



Aposolutno netačno! Homeopatski lekovi postoje i oni su sada uvršteni i u savremenu medicinu! Isto tako, većina lekovitih biljaka je u potpunosti ispitana i u potpunosti je utvrđeno šta je odgovorno za dejstvo pojedinačne biljke! Čak i više..Farmaceuti i hemičari vrše ispitivanje i biljaka koje do sada nisu bile poznate kao lekovite, ne bi li se došlo do novih otkriča!:rtfm:
 
Aposolutno netačno! Homeopatski lekovi postoje i oni su sada uvršteni i u savremenu medicinu! Isto tako, većina lekovitih biljaka je u potpunosti ispitana i u potpunosti je utvrđeno šta je odgovorno za dejstvo pojedinačne biljke! Čak i više..Farmaceuti i hemičari vrše ispitivanje i biljaka koje do sada nisu bile poznate kao lekovite, ne bi li se došlo do novih otkriča!:rtfm:

Nisam to ja izmislio,tako piše Voja Antonić u knjizi :"Da li postoje stvari koje ne postoje",a ja mu verujem.Odlična knjiga ,svakom bi je preporučio.
Homeopatski lekovi se dobijaju razblaživanjem rastvora odredjenih biljaka,minerala i.t.d..,tako što se uzme 9/10 vode,a 1/10 homeopatskog leka.Onda se to promućka dobro,pa se 1/10 dobijenog rastvora razblažuje sa novih 9/10 vode.Taj postupak se ponavlja 10-20 puta,pa čak i 100 puta.Svaki put se koncentracija "aktivne" sustance t.j. početnog homeopatskog leka smanjuje 10 puta.Sve dok početnog homeopatskog leka ima u rastvoru 0.0000000001 od početnog.Voja Antonić je izračunao kod nekih homeopatskih lekova koje se ražblažuju 100 puta (1*10 ^ -100) u novom "lekovitom" rastvoru da nema ni jedan molekul početne aktivne - lekovite supstance.A kako onda leči,ako nema ni jedan lekoviti molekul?.

Što se tiče lekovitih biljaka potpuno se slažem sa Vama,ali ja nisam ni tvrdio drugačije,osim što sam tvrdio da pijenje lekovitih čajeva nije baš potpuno bezopasno ,jer pacijent može da odustane od klasične medicine,a da se leči proizvoljnim dozama koje nisu precizno odredjene,kao kod tableta u leku farmaceutskih kompanija.Samim tim ni dejstvo nije ujednačeno,a lečenje je neizvesnije.

Što se tiče masaže i ona ima kontraindikacije i ne primenjuje se kod povećane telesne temperature iznad 37,5 posebno infektivnog karaktera,zapaljenja vena i limfnih puteva,malignih malformacija,opekotina na koži,krvarenja raznih organa i tkiva,hemofilije i.t.d.
Znači skoro sve nosi svoje opasnosti ,ako se nepravilno koristi.
 

Back
Top