Doktori u Australiji

Ovo sto cu sada da napisem,mozda nema veze sa Ausralijom ali ce svakako da nam podigne moral.
Moja bratanica (15 god) zivi u Becu i dosla je kod mene da joj prokontrolisem zube.Ona ima jednu plombu na foramen molare,radjenu u Becu ali bolje da je nema.To je kao da joj je neko samo prstom namazao i prosvetlio.Kad sam uklonila ispun,kavitet je bez forme,bez zaobljenih ivica.Ja sam se iznenadila da u tom Becu tako rade.Na sta je moj brat rekao da ih socijalno osiguranje samo toliko pokriva,najosnovnije saniranje zuba!! Takav ispun kod nas ne bi prosao na ispitu! A najzesce je sto ta doktorka ima kuce i bazene,restorane,na dobrom je glasu i svi idu kad nje! I moj brat je sa odusevljenjem pricao o njoj.
Htela sam da kazem da sigurno vredi jos malo pomuciti se oko ispita i ziveti normalno (ili cak vise od toga,ako je verovati drugima).Ne znam kako vi stojite sa platama,ali mi nismo primili za prosli mesec,navodno nismo zaradili jer smo bili na godisnjem odmoru.Ja licno iza sebe imam za poslednjih 8 meseci zaradu od 1 720 000 din,a na racunu u banci 0! Kod privatnika sam do pre dve godine radila na procenat (30%).Sramota me je da vam kazem kolika mi je bila zarada na 20 uradjenih plombi,da ne pominjem protetiku.To bi trebalo da mi da snage za Au,i kad odem sigurno cu se pitati gde sam bila sve ovo vreme.
Verujem da i vi imate ovakvu pricu.Kazu da kad se ode oko 3 meseca se javlaju flashovi kako smo ziveli,kao neka vrsta adaptacije.Volela bih da svi sa ovog foruma odemo zajedno i adaptiramo se!!

Pre cete se adaptirati ako odete pojedinacno, mislim porodica po porodica :-)
 
Ovo sto cu sada da napisem,mozda nema veze sa Ausralijom ali ce svakako da nam podigne moral.
Moja bratanica (15 god) zivi u Becu i dosla je kod mene da joj prokontrolisem zube.Ona ima jednu plombu na foramen molare,radjenu u Becu ali bolje da je nema.To je kao da joj je neko samo prstom namazao i prosvetlio.Kad sam uklonila ispun,kavitet je bez forme,bez zaobljenih ivica.Ja sam se iznenadila da u tom Becu tako rade.Na sta je moj brat rekao da ih socijalno osiguranje samo toliko pokriva,najosnovnije saniranje zuba!! Takav ispun kod nas ne bi prosao na ispitu! A najzesce je sto ta doktorka ima kuce i bazene,restorane,na dobrom je glasu i svi idu kad nje! I moj brat je sa odusevljenjem pricao o njoj.
Htela sam da kazem da sigurno vredi jos malo pomuciti se oko ispita i ziveti normalno (ili cak vise od toga,ako je verovati drugima).Ne znam kako vi stojite sa platama,ali mi nismo primili za prosli mesec,navodno nismo zaradili jer smo bili na godisnjem odmoru.Ja licno iza sebe imam za poslednjih 8 meseci zaradu od 1 720 000 din,a na racunu u banci 0! Kod privatnika sam do pre dve godine radila na procenat (30%).Sramota me je da vam kazem kolika mi je bila zarada na 20 uradjenih plombi,da ne pominjem protetiku.To bi trebalo da mi da snage za Au,i kad odem sigurno cu se pitati gde sam bila sve ovo vreme.
Verujem da i vi imate ovakvu pricu.Kazu da kad se ode oko 3 meseca se javlaju flashovi kako smo ziveli,kao neka vrsta adaptacije.Volela bih da svi sa ovog foruma odemo zajedno i adaptiramo se!!

lijepo si to napisala, i dala nam motivaciju da ustrajemo.

kod nas u hrv je isto stomatolozima teško naći posao, najbolja frendica je te struke pa znam kako je, ali kad nađu dobar posao onda stvarno žive gospodski. samo je mali postotak takvih nažalost.
samo ustrajno. ni meni neće moj fax nitko priznati vani pa ću tražiti novu karijeru. ali zašto ne, I'm open for all opportunities :ok:
 
Pravila su jasna na zapadu. Za licencu stomatologa i doktora medicine moras da se secas celog gradiva od prve do poslednje godine po njihovom planu i programu. Koji je svakako manji od naseg. Po logici stvari nasi ljudi bi trebali te testove da popapaju za dorucak. O delu iz opste medicine za stomatologe da ne govorim, smesno. Ili se kod nas mozda malo vise buba nepotrebnih informacija ( "Navedite tipicnu krvnu sliku za bolest xxxxxx" nemogu da se setim ali kad sam pogledao na netu secam se da se radilo o nekoj bolesti tipicnoj za neke africke zabiri) pa se malo vise uci da se zadovolji profesorska sujeta, pa znanje malo brze vetri iz glave? Znate kako auto bez goriva nece da ide, doktor kome je znanje izvetrilo iz glave ne zna svoj posao i ne moze da dobije licencu.

Gleado sam Americki USML pitanja iz biohemije PRESMESNO!!!! Pa na drzavnom stomatoloskom gde sam isti ispit polozio je to bio kratka uvod u svako ispitno pitanje :) Sa tim sto oni traze si mogao da sanjas da polozis na Beogradskom stomatoloskom fakultetu.
 
:)))Volim optimizam i verujem u to.
Ali treba biti i realan.Dok ne udjes u samu proceduru i ne vidis koliko je zavrzlama ,tesko je ovako pricati...
Ne kazem da je nemoguce,samo navodim pr te devojke.Ona zna savrseno engleski,kao maternji jezik,god je sve radove pisala na njemu i izlagala u stranim casopisima,tako da u to ne treba sumnjati.Sto se znanja tice,verujem u to da ga niko ne moze uzeti.
Problematika je druga...kad dodjes na tlo au ili ca(posto za te znam)nista te ne ceka,a novac je potreban za zivot.Problem je sto ti se ne vrednuje nase iskustvo,nase licence..nista.Pocinjes od nule.Novac je potreban za prijave,razn informacije,knjige...dok sve to sakupis i pocnes da ucis vreme prolazi a od necega mora da se zivi.Jedina varijanta je da jedno od supruznika radi i idrzava ono drugo.Ima dosta da se uci i sva energija ide na to,tako da 2-3 god neko mora da vas izdrzava.Ako radite bilo koji dr posao pored ucenja,vreme ce se produziti na jos 2 god.Znaci dosta zavisi u kojim god odete,38 nije isto sto i 30...
Eto to je realnost.
p.s bez ikakve namere da uvredim dr,ovo je vidjenje stvari ljudi koji se vec nalaze tamo,nasih kolega.
 
:)))Volim optimizam i verujem u to.
Ali treba biti i realan.Dok ne udjes u samu proceduru i ne vidis koliko je zavrzlama ,tesko je ovako pricati...
Ne kazem da je nemoguce,samo navodim pr te devojke.Ona zna savrseno engleski,kao maternji jezik,god je sve radove pisala na njemu i izlagala u stranim casopisima,tako da u to ne treba sumnjati.Sto se znanja tice,verujem u to da ga niko ne moze uzeti.
Problematika je druga...kad dodjes na tlo au ili ca(posto za te znam)nista te ne ceka,a novac je potreban za zivot.Problem je sto ti se ne vrednuje nase iskustvo,nase licence..nista.Pocinjes od nule.Novac je potreban za prijave,razn informacije,knjige...dok sve to sakupis i pocnes da ucis vreme prolazi a od necega mora da se zivi.Jedina varijanta je da jedno od supruznika radi i idrzava ono drugo.Ima dosta da se uci i sva energija ide na to,tako da 2-3 god neko mora da vas izdrzava.Ako radite bilo koji dr posao pored ucenja,vreme ce se produziti na jos 2 god.Znaci dosta zavisi u kojim god odete,38 nije isto sto i 30...
Eto to je realnost.
p.s bez ikakve namere da uvredim dr,ovo je vidjenje stvari ljudi koji se vec nalaze tamo,nasih kolega.

Sigurno jeste tako.Ja cu morati da se oslonim na muza.Bicu ponovo student!Imam 34 godine.Ako do 40-te uspem da nosrifikujem svoju diplomu,smatracu to velikim uspehom.Bice sigurno raznih kriza.Biti izdrzavan,uciti,polagati... ostajati kuci dok partner ide na posao,uh,uh...Ali,na kraju tog tunela vidi se svetlo.Ja ga ovde ne vidim,da pocinjem da sumnjam da kraj tunela uopste postoji.Pozz
 
Pozdrav svima.Listao sam teme i pretrazivao ali nisam uspeo nesto konkretno da pronadjem.Zanima me kako ide postupak emigracije u Australiju lekara.Trenutno sam na specijalizaciji(neurologija),pa dobro razmisljam da po zavrsetku idem tamo.Supruga mi je visa medicinska sestra,pa kakve su sanse za nju?
Ako ima neko ko je to odradio,ili je u postupku,da mi malo objasni.
Pozdrav

Za inzenjere nema problema priznaju sve diplome. Za doktore je mnogo teze posto priznaju samo Anglosaxonski sistem medicinskog obrazovanja i to vazi i za medicinske sestre i za doktore.
Kao doktor morao bi da polazes dosta ispita (naravno na engleskom) pre nego dobijes dozvolu za rad. Nekom nasima je to uselo i 3 - 4 godine da postignu.
Druga stvar je da je Australia Britanska kolonija i svi koji dolaze iz Comonvealth zemalja su zbog toga u prednosti, Tako na primer ogroman broj Indusa, Shri Lankake, Pakistanis, Malezije afrikans ( i ostalih bivsih i sadasnjih Britanskih kolonija) doktora i med sestara dolazi iz Engleske gde su zavrsili skole i odmah dobijaju posao u Australiji,
Postoji istorijska tradicija da englezi kad oce nekoga da se otarase salju ga u Australiju sto je sada slucaj sa svim tim crnjama (U londonu trenutno ima vise od 50% non Anglo stanovnistva). Oni bih ti bili ogromna konkurencija
 
Pozdrav
Da li ima nesto novo za nostrifkaciju stomatologa u australiji?
Da li neko zna vise o Forensic Odontology profesiju u Australiji? hvala

Jedna Čileanka je udata za nekog našeg, i znam da je ona nostrifikovala stomatologiju, u stvari polagala je ispit koji je težak i skup, i organizuje se jednom godišnje. Uz učenje je moguće, sve je moguće.
 

Back
Top