Mama šiznula

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Tusenfryd

Poznat
Poruka
7.674
Poštovani forumaši, zdravo!

Od pre nekog vremena imam problem koji me izjeda, a možda i nije toliko moj problem; možda nije problem uopšte, ali je sa osećam strašno neprijatno kad god se toga setim i još bi mi bilo neprijatnije da ga podelim s nekim koga znam.

Radi se o mojoj majci.

Ja sam na drugoj godini studija, i pošto smo iz malog mesta, to znači da sam već dve godine kod kuće jedan vikend mesečno, izuzev leta i ono nešto malo vremena oko Božića. Negde zimus mi je mlađa sestra uz kolutanje očima saopštila da se moja mama redovno preko MSNa dopisuje s nekim S. Meni je to bilo simpatično, ona je još daaavnih dana otkrila blagodeti ICQa, dopisivala se s nekim čovekom iz Amerike koji je bio mnogo gotivan i čak mi poslao Hari Potera dok on još nije bio preveden kod nas. :) E, sad, fora je u tome što je ona otad, kad god sam ja kod kuće, a onda pretpostavljam i sve vreme, bar jednom dnevno za kompjuterom, uvek na MSNu, a kad ja prolazim pored nje skloni prozor i ja samo vidim da blinkaju nove poruke. :eek: Negde u februaru mesecu sam joj prebacila to silno dopisivanje, ali šaljivim tonom, a ona mi je diskutabilno šaljivim odgovorila nešto u fazonu da će naći novog muža preko neta. :neutral: Da ne bude zabune, moj otac je živ i zdrav i prav i oženjen njome.

Par puta mi se desilo da ona ode s kompa na neko vreme, tipa u kuhinju, i ostavi to svoje dopisivanje. Nisam mogla da odolim. Znam da je ružno i znam da ne bih volela da meni neko čačka po intimi, ali s druge strane, ne bih bila ni tako nepažljiva. A to što sam videla jeste intimno dopisivanje.

Juče me je pitala da li je teška za komunikaciju. Pretpostavila sam da ju je taj čovek optužio za to, i rekla joj da je kao tinejdžerka kojoj su rekli da ima klempave uši.

Dobro sam pretpostavila. Danas je otišla od kompjutera da bi razgovarala sa sestrom telefonom, na šta sam ja brže-bolje sela da proverim svoj mejl i fejsbuk. I opet su blinkale poruke. Meni se stomak okrenuo.
On njoj govori kako je jaka, kako joj se neke stvari događaju po prvi put u životu, kako će ona naći načina da prođe kroz njih... a ona kaže kako je ”slatko pitala starije je li teška u komunikaciji.” Ma, marš... I, da, sestra i ja smo ”mlađe” i ”starije”. Mnogo mi je to ružno. Što, bre, u srednjem rodu? Mislim, znam da se odnosi na ”dete”, ali... ne znam, možda sam samo razmažena. :)

Stvarno se loše osećam zbog toga što sam videla, a verovatno ne treba. Šta mislite? Da li da iskuliram totalno celu situaciju jer me se ne tiče? (A ako me se ne tiče, što me pogađa? Pa, nemam osam godina pa da se plašim da će roditelji prestati da me vole ili tako nešto.) Da ne zabadam nos tamo gde mu nije mesto? Da joj natuknem nešto? Da se pravim luda kao i dosad?

Pozdrav :)
 
Nezgodno. Ja sam jednom osetila ženski parfem na svome ocu i to pamtim i danas. Zgadio mi je sve muško. Nisam nikada to kazala nekome. Čak sada prvi put to pominjem. Ali sam osećala neku vrstu netrpeljivosti prema njemu. Zašto se dete tako oseća? Pojma nemam. Brak mojih je grozan. Bilo bi dobro da oboje nađu nekoga sa kime bi bili srećni. Ali kada pomislim da imaju nekoga, doduše samo tata, baš postanem neprijateljski raspoložena.
 
Ovo sad nije sala ili tako nesto.Ovo ti je ozbiljan savjet koji mogu da ti dam.
Ja licno da sam na tvom mjestu bih ucinio sve da to dopisivanje izmedju tvoje majke i tog tipa prestane.Vjeruj mi da samo moze da bude gore.To kazem jer sta bi bilo da tvoj otac sazna za to ili tvoja majka odluci da se vidi sa tim likom?Kako god to ne vodi nicemu dobrom po mom misljenju,mozes slobodno da igronises sve sto sam napisao ali kao sto sam rekao,ja bih ucinio da sve to prestane.
 
net krije razne opasnosti, i ona ne bi bila prva koja je rasturila brak zbog nekog tamo virtualnog dase.....moze da bude svasta...ja bih je stavila pred svrsen cin i sve joj rekla u facu, na najsuroviji nacin...osramotila je najstrasnije...mozda je joj taj stres malo ohladi usijanu glavu.....
 
ne mešaj se!
ne možeš ništa da učiniš, ali ništa.
osim toga verovatno je u pitanju samo net flert, posle nekog vremena se te stvari raspuknu same od sebe, najčešće.
 
Da, ume ponasanje roditelja koje izlazi iz standardnog modela ponasanja da sokira potomke.

Ali potomci su, ako sam dobro razumela, odrasli i sposobni su da shvate da se svrha ljudi koji su im roditelji ne iscrpljuje u potpunosti time sto su roditelji.

Ne mesaj se u brak svojih roditelja niti u komunikaciju tvoje majke sa nekim tamo ko zna kim. Kao prvo, mnogi chatovi ostanu to sto jesu, neki prerastu u novi vid, no to se ne moze spreciti. A pogotovo ti to ne mozes spreciti.
 
Ne volim da mi se neko meša u život i mislim da je samim tim logično da se ja ne mešam drugima...
Ali to sam samo ja...
Interesuje me da li si pokušala da se staviš na njeno mesto? teorijski...
 
A zašto se ne bi mešala? Mislim, nije svako mešanje - ''mešanje''.
Verujem da Electra mnogo više zna o internet svetu od svoje majke. S druge strane, verujem da Electrina majka nije sasvim svesna šta radi i kako sve može da se završi.

Svi mi ovde znamo da je ovo svet za sebe, u kojem važe pravila koja su donekle drugačija od onih u realnom svetu.
Ovde se lako doživi uspeh i satisfakcija, domaćice postaju princeze, a fizički radnici kraljevi četa i foruma. Poneseni time ljudi lako mogu da zamene realni život virtualnim i naprave poteze koji će se odraziti na svet u kojem leba jedu.

Lako je ovde zaljubiti se jer kreiramo sliku na osnovu malo reči i mnogo želje da se sretne neko ko se celog života čeka. To može veliki belaj da donese korisniku interneta.
A ne mora da znači da je svako s tom idejom krenuo u priču.

Zato nije zgoreg da Electra kaže majci da je primetila da se ova dopisuje s nekim, te da joj, bez davanja do znanja da zna o čemu se radi, ispriča sve što zna o situacijama do kojih čet može da dovede.
Dalje, da je pita šta ova očekuje od te komunikacije i da joj takođe ukaže na to da reči i emocije očas posla izmaknu kontroli u takvim dopisivanjima. Naravno, to pod uslovom da mama izjavi da je po sredi samo prijateljski razgovor, a ne da se već zaljubila.
Ako se zaljubila, onda ebiga. Onda tatu treba prebaciti na drugi kanal, da se i on snađe.

U svakom slučaju ni ja nisam ni za kakvo soljenje pameti. Ali u nekim situacijama su deca kompetentnija od roditelja.

Ebiga, pa da vidite svoju majku da se po prvi put latila vina i da to radi baš angro - rekli biste joj da malo povede računa da je ne bi sutra bolela glava, zar ne?

Mama uopste nije siznula vec ima prava na sopstveni zivot, pa i na male flertove jer roditelji nisu aseksualna bica kako ih nekada deca dozivljavaju.

Iskreno da ti kažem, da bih bio ozbiljnije shvaćen neću pominjati roditelje, ali da sebe zateknem u situaciji da sajberam sa nekim pored žive žene ili devojke, smatrao bih da je varam.
Ne bih mogao da se opravdam time što bih rekao da imam prava na sopstveni život i da sam seksualno biće.
Ali ljudi su različiti.
 
Poslednja izmena:
zzivotna nezadovoljstva se ispoljavaju na raznorazne nachine.
ja trenutno imam neke chudne snove, koje sama sebi ne smem da ponovim, a kamoli ispricham.
neko se lati chashice, neko virtuelnog cheta. znachi, da se ne lazzemo, virtuelni flert je chista posledica.

i kao shto reche julian, toga sam svesna na osnovu lichnog iskustva... erbo, bash mi je lepo da sednem uveche kad uspavam dete, a muzz mi bez obaveza ode u grad, natochim chashu piva i od domacice se pretvorim u princezu. :D
 
Ovo sad nije sala ili tako nesto.Ovo ti je ozbiljan savjet koji mogu da ti dam.
Ja licno da sam na tvom mjestu bih ucinio sve da to dopisivanje izmedju tvoje majke i tog tipa prestane.Vjeruj mi da samo moze da bude gore.To kazem jer sta bi bilo da tvoj otac sazna za to ili tvoja majka odluci da se vidi sa tim likom?Kako god to ne vodi nicemu dobrom po mom misljenju,mozes slobodno da igronises sve sto sam napisao ali kao sto sam rekao,ja bih ucinio da sve to prestane.
Prvo, mislim da uopšte nemam pravo na tako nešto. Ipak je njen život u pitanju, koliko god to mene zbunjivalo i ne odgovaralo mi. A drugo, mislim da ne postoji način. Ne mogu da joj zabranim net koji ona plaća, pa još kad nisam tu :) ali hvala u svakom slučaju.

net krije razne opasnosti, i ona ne bi bila prva koja je rasturila brak zbog nekog tamo virtualnog dase.....moze da bude svasta...ja bih je stavila pred svrsen cin i sve joj rekla u facu, na najsuroviji nacin...osramotila je najstrasnije...mozda je joj taj stres malo ohladi usijanu glavu.....
Ta glava je usijana pa već jedno dobrih šest-sedam meseci. To je ono što mene nervira, što to traje. Možda je i bezazleno, ali ja to ne znam.
Palo mi je na pamet da ono što sam pročitala, da sad doživljava neke stvari prvi put u životu, bla, bla... ima veze sa tim što joj je otac umro pre mesec dana. Bila je jako vezana za njega i ja sam se stvarno plašila kako će da izgleda tih nekoliko prvih dana posle sahrane. I jeste jaka, baš je to stoički podnela. A to jeste bio veliki stres.
Ne znam da l sad pokušavam da nađem opravdanje za to što sam pročitala ili šta... :(

vd:
Ne volim da mi se neko meša u život i mislim da je samim tim logično da se ja ne mešam drugima...
Ali to sam samo ja...
Interesuje me da li si pokušala da se staviš na njeno mesto? teorijski...
Nisam.
Ali bila bih mnogo srećnija da ne znam to što znam (iako nisam sigurna ŠTA ja to ustvari znam).

Mama uopste nije siznula vec ima prava na sopstveni zivot, pa i na male flertove jer roditelji nisu aseksualna bica kako ih nekada deca dozivljavaju.:)
Ma, znam ja to.
A nešto u meni vrišti "što ne može da bude seksualno biće... al u spavaćoj sobi s tatom?" :lol:
Šalim se. Svesna sam da me se ne tiče brak mojih roditelja ali se osećam baš bezveze.



Verovatno ne mogu ništa da promenim, i verovatno bi bilo sebično kada bih htela. Ali jako mi je ružno to što se radi tako... iza leđa celoj porodici, a opet uz nepažnju.
 
Uh i ja bih bila osetljiva na mamino čatovanje (bez obzira što moj otac nije živ) .... Svaka pomisao da moja mama može da ima nekog drugog mi je strašna (racionalno znam da je to pogrešno, ali emotivno bi me sve to povredilo).

Mislim da tu razgovor ne bi pomogao (ako niste dovoljno bliske) ... odmoglo bi sigurno prebacivanje i ne bi bilo delotvorno .... MOžda pustiti da vreme učini svoje (što opet može biti mač sa dve oštrice) .. Ne znam .. nisam pametna .... Ja bih verovatno potajno deinstalirala i ICQ i MSN da ona ne zna .... detinjasto bih se na taj način branila (ovo nije verovatno ni zrelo, ni pametno .... ali....)
 
Svatko ima neku tajnu, svatko ima nesto "svoje i samo svoje" i zasto bi cackali po tome, ugrozavali, branili, a osobito sto si ti saznala za njenog net frenda kako si saznala, virkanjem....i sto s tim flertom nikog nije ugrozila.
Ne pises o braku svojih roditelja,kakva je situacija po tom pitanju, ali ako joj to daje dodatnu energiju, zasto ne.....
 
@Maslachak
ne. Prosto ne bih znala i ne bih bila u situaciji da se osećam ovako glupavo kako se osećam.

@fjaka
Pa, ne pišem... zato što mislim da samo dve osobe koje su u vezi mogu znati kakva je ona zapravo.
Iz moje perspektive, taj brak stoji u mestu godinama... bez previše komunikacije, bez previše svađe... Ni tu ni tamo.
 
net krije razne opasnosti, i ona ne bi bila prva koja je rasturila brak zbog nekog tamo virtualnog dase.....moze da bude svasta...ja bih je stavila pred svrsen cin i sve joj rekla u facu, na najsuroviji nacin...osramotila je najstrasnije...mozda je joj taj stres malo ohladi usijanu glavu.....

:eek:

Не могу да верујем?! :confused:

Говоримо ли овде о одраслим, зрелим људима који сами одлучују о свом животу, или о малоумним, малолетним или људима несопсобним да брину сами о себи, да праве своје животне изборе и да сносе последице својих одлука???
Ако је неко мамин старатељ јер је мама неспообна да брине о себи - онда нек јој се меша у живот јер је сам одговоран за њу.

Ако јој је неко само дете - онда нека прихвати да родитељи нису ни савршена ни бесполна бића (ма колико нам је свима то тешко да замислимо), да родитељи, као и сви остали људи, ИМАЈУ право и на своје заблуде, и на своје грешке, и на своје узлете, и на своје падове...и на флертове, и на заљубљивања, и на кризе у браку, и на поновна зближавања, и на кајање, и на свађе, и на мане, недостаке, на еротику, на секс...

Ако себе сматрамо одраслим особама које имају право на све то - онда дајмо и родитељима макар толико права...;)

Ако се ова мама толико видно, експлицитно и непрекидно дописује са неким типом - зашто мислите да тата не зна ништа о томе?
Ако њему то буде сметало - реаговаће, зар не? ;)
 
Ne znam sta bih na tvom mestu.
Kako god da okrenes-mozes da ispadnes ti grbava.
Ako joj nesto prebacis,majka ti je,odakle tebi pravo da kopas po njenoj intimi?
Ako opet cutis,grize te savset ,sta to ona radi,moze da se opece,ti si toga svesna ali cutis?!
Ja bih da sam na tvom mestu zaboravila na svaku svadju ili raspravu,nego kada bih ostala nasamo sa njom,opusteno i otvoreno je pitala sa kim se to dopisuje.
Da li je to neki muskarac,prijateljica i slicno.Ponasala se kao da ne znam nista,samo pitam.
I po njenoj reakciji puno toga ces moci da procenis.
A verujem da ti nije lako-ali sta se tu moze,zivot je pun iznenadjenja lepih i manje lepih,mozda je ona prosto usamljena jer si ti otisla,zeli sa nekim da deli svoje probleme,da ispuni svoje dane necim novim.
Kada su deca kod kuce,uvek se nesto novo desava,neki novi problem,neki novi dogadjaj ,neka nova prica-i kada odu,bude ti cudno.
Kod mene starija ode na eskurziju,imam malog koji je nemoguc za trojicu-pa opet bude nam nekako prazno;)
Mislim da je to mozda slucaj sa njom.A ja bih je pitala,pa kud puklo,nek puklo:D
 
On njoj govori kako je jaka, kako joj se neke stvari događaju po prvi put u životu, kako će ona naći načina da prođe kroz njih... a ona kaže kako je ”slatko pitala starije je li teška u komunikaciji.” Ma, marš... I, da, sestra i ja smo ”mlađe” i ”starije”. Mnogo mi je to ružno. Što, bre, u srednjem rodu? Mislim, znam da se odnosi na ”dete”, ali... ne znam, možda sam samo razmažena.


А ово - :lol: - немој да те погађа! Ипак смо ми за родитеље увек деца!
Моја колегиница, када прича о синовима (а обојица имају око 3 банке) увек говори:''Јао, дете ми се разболело! Купало се на језеру и прехладило се!'', ''Старије дете ми је магистрирало, а млађе се ускоро жени!''....и све у том стилу...;):lol:

И ја често овде на форуму кажем ''моје млађе дете'', ''моје старије дете''...а већ су тинејџерке...;):lol:
 
Pročitala sam, na brzinu, nekoliko tekstova, i malo sam se zabrinula.. Kad se na ovaj način mešamo roditeljima u život, šta ćemo tek raditi deci? :eek:

Ta ista sadašnja deca, koja uglavnom i u najvećem broju smatraju i najbezazlenija pitanja koja im roditelji (koji su im i staratelji, da samo napomenem) postavljaju sa punim pravom, smatraju mešanjem u njihov život a kada je reč o njihovim roditeljima, neverovatno su rigorozna! :eek:


Ne mogu da zamislim da mi moje dete određuje šta ću da radim! Naravno da kao roditelj nikada ne bih uradila nešto što bi naneli bilo kakvo zlo mom detetu, ali moj intimni život, i odnosi sa mužem su zaista samo moja i njegova stvar.


A tata je mnogo češće kod kuće, pa verovatno zna o navedenoj pojavi više od dece, iskusniji je u međuljudskim odnosima, i odlično zna šta je spreman da podnosi a šta ne... I, da... ako tata nije tražio pomoć dece u vezi ove stveri, verovatno je u stanju da sa tim izađe i sam na kraj, a možda i ne želi da to deli sa decom... Nije loše malo razmisliti o tome.
 
Znaci ako se ispostavi da ce mama da se jednog dana nadje sa tim cikicom i tata sazna za to,pa nastanu svadje i decica pocnu da pate,brak se rasturi bla bla bla vi i dalje mislite da ona ne treba nista da preduzme???
Ona vise nije dijete i treba da se umjesa,moja djeca ce uvjek imati pravo da mi prigovore na moje greske,nece biti neki debili nadam se koji ce da cute a ja cu da muvam druge ribe iza ledja njihove majke.:roll:
Ne kazem da je to slucaj sad kod nje ali ako je primjetila nesto cudno mislim da treba nesto da se preduzme.
 
Tata radi ceo dan, svaki dan.

I ja se stvarno ne mešam. Već nekoliko meseci se pravim da ne znam ništa i danas sam se stvarno osetila izgubljeno i zato vas i pitam za mišljenje.

Ne znači da ću nekog poslušati, ali znači mi da sagledam stvari iz drugog ugla... a vi mi pomažete u tome jer ste i same (uglavnom) majke i supruge. :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top