Razlika između Mudrosti i Znanja?

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti? Šta je potrebno da bi se bio mudar? Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem? Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne? Da li je mladost nemudra, a starost mudra? Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome?


p.s. "Knowledge is proud that he has learned so much. Wisdom is humble that he knows no more." - William Cowper

DA LI JE MUDROST KRAJNJA TIŠINA, SVEZNANJE I SVEŽIVOT?
 
ms:
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti? Šta je potrebno da bi se bio mudar? Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem? Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne? Da li je mladost nemudra, a starost mudra? Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome?


Nije svako znanje mudrost.Svet je prepun ljudi koji mnogo znaju, a koji pritom nisu i mudri.Mudrost je nesto za sta mozemo biti donekle predisponirani, ali uglavnom proizilazi iz iskustva.Svog, pa cak i tudjeg ako postoji sposobnost zapazanja takve vrste.Iskustvo uglavnom karakterise ljude koji iza sebe imaju prilicno prozivljenog, pa je logicno da odlikuje starije.Iako ima i mladih ljudi koji postupaju mudro.Mudar covek nece misliti za sebe da je nadasve glup, samo ce biti svestan ogromne razlike izmedju onog sto zna, i onoga sto ne zna, pa se svojim znanjem, iako moze biti izuzetno veliko, nece hvaliti.
 
barrbarra:
ms:
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti? Šta je potrebno da bi se bio mudar? Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem? Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne? Da li je mladost nemudra, a starost mudra? Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome?


Nije svako znanje mudrost.Svet je prepun ljudi koji mnogo znaju, a koji pritom nisu i mudri.Mudrost je nesto za sta mozemo biti donekle predisponirani, ali uglavnom proizilazi iz iskustva.Svog, pa cak i tudjeg ako postoji sposobnost zapazanja takve vrste.Iskustvo uglavnom karakterise ljude koji iza sebe imaju prilicno prozivljenog, pa je logicno da odlikuje starije.Iako ima i mladih ljudi koji postupaju mudro.Mudar covek nece misliti za sebe da je nadasve glup, samo ce biti svestan ogromne razlike izmedju onog sto zna, i onoga sto ne zna, pa se svojim znanjem, iako moze biti izuzetno veliko, nece hvaliti.



Znači došli smo do zaključka da je mudrost skromnost?

Sledeće pitanje.... 8)

Da li mudrost može samu sebe da potire? Da li je njoj dozvoljeno da u nekim momentima bude i glupa, ili se mudrost postavlja na sam vrh, kao neki Ideal u odnosu na kog bi merili nečiju glupost? Ko može da kaže da radi pravu stvar u određenom trenutku? Kako BITI MUDAR i da li imate neke situacije koje bi mi pojasnile kako do MUDRE ODLUKE....

Ko je po vama mudar čovek? Da li onaj koji kaže za sebe da je mudar, ili onaj koji kaže za sebe da je glup? 8)
 
ms:
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti? ?

Nije svako znanje mudrost ali je svako znanje moze biti put ka istoj.
ms:
Šta je potrebno da bi se bio mudar??

Potreban je otvoren um, samokriticnost, spremnost da radis na sebi itd.

ms:
Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem??

Mudrost se izgradjuje slicno znanju koje se takodje izgradjuje.

ms:
Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne??

Iskustvo ne podrazumeva nuzno i mudrost. Samo ono iskustvo koje nas natera da sagledamo svet sirom otvorenih ociju bez predrasuda ili da nazovem to racionalizovanjem prozivljenog tek tada iskustvo postaje put ka mudrosti. Neko se uvek na istom mestu saplice jer ne racionalizuje situaciju i ne uvidja gde gresi.

ms:
Da li je mladost nemudra, a starost mudra??

Ne. Dvadesetogodisnjak moze imati bogatije zivotno iskustvo od nekog npr. cetrdesetogodisnjaka. Ne treba zanemariti faktor zrelosti, nekad dvadesetogodisnjak moze biti zreliji i od nekog cetrdesetogodisnjaka, i iz svog iskustva daleko vise nauciti.

ms:
Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome??

Ne, ali mu se moze uciniti da je bitka uzaludna, jer sa svim svojim znanjem i iskustvom on i dalje sumnja u postignuto jer je otvorio mnoga vrata sisao je ispod povrsine i shvatio da je srediste jos daleko.

Knowledge is proud that he has learned so much. Wisdom is humble that he knows no more" - William Cowper

P.S. sad samo cekam da Patak (ili vec neko drugi) sve ovo povadi iz konteksta, i sve izokrene u maniru jednog perspektivnog politicara. :lol:
 
Da raščistim samo još nešto, pošto ja nemam pojma šta je to mudrost, pitam vas da mi pomognete oko bar nekih njenih kontura...Hoću da naučim da budem bar malo mudra?


1. Da li mislite da se Mudrost uči, a ako se uči šta je razlikuje od Znanja, da nije to možda isto? :?

2. Da li se slažemo oko toga da mudrost podrazumeva kontrolu emocija, ili postoje neke situacije u kojima je veća mudrost poslušati emocije, a ne razum? 8)
 
Ko je po vama mudar čovek? Da li onaj koji kaže za sebe da je mudar, ili onaj koji kaže za sebe da je glup? 8)[/quote]

Ni jedan,ni drugi...vec onaj za kog ja zakljucim da je mudar... :D Salim se,ali mislim da mudar covjek nece ici okolo i hvaliti se time,jer to vec nije mudrost...a s druge strane,ako neko sam za sebe tvrdi da je glup,zasto bi mi mislili drugacije... :lol:
 
Znači došli smo do zaključka da je mudrost skromnost?

Sledeće pitanje.... 8)

Da li mudrost može samu sebe da potire? Da li je njoj dozvoljeno da u nekim momentima bude i glupa, ili se mudrost postavlja na sam vrh, kao neki Ideal u odnosu na kog bi merili nečiju glupost? Ko može da kaže da radi pravu stvar u određenom trenutku? Kako BITI MUDAR i da li imate neke situacije koje bi mi pojasnile kako do MUDRE ODLUKE....

Ko je po vama mudar čovek? Da li onaj koji kaže za sebe da je mudar, ili onaj koji kaže za sebe da je glup? 8)[/quote]

Ako smo zakljucili da je mudrost skromnost, onda mudrost nikada sebe nece postavljati na vrh, a pre nego sto razmotrimo da li moze sebi dozvoliti da bude i glupa, treba da definisemo sam pojam gluposti.Mudar covek tesko da ce reci za sebe da je mudar..Ne bi bilo ...mudro...
A ovo o mudrim odlukama skroz je dobro pitanje, i meni bi trebala jedna takva ovih dana...Ako cujes nesto tome, javi...
 
Po meni je svaki pojam relativan i svaki stav relativan...Da li mislite da je to mudro? Koliko su naši stavovi mudri, a koliko ne? Kako ću ja da stavim na vagu svoj stav, i da vidim da nisam preterala sa nečim, ili eventualno da tek trebam da pretegnem sa tim nečim? Hm....Nemam pojma šta je mudrost, da li to znači da sam ograničena, ili da sam samokritična? :?
 
Da li je mudro postavljati ovako brzo nova pitanja, Ms? Nije mudro, neće stići da ti odgovore na to, ali, čiji odgovor je bitniji..njihov...ili ovaj tvoj, jer mudrost ti se izgleda sama nudi...bar neke njene konture....recimo....MUDROST JE VEĆA U GRUPI, NEGO U INDIVIDUI. ILI OVO NIJE TAČNO....HM...

Sledeće pitanje upućeno njima....

Da li se mudrost stiče u grupi ili u pojedincu ...Šta mislite? 8)
 
ms:
Po meni je svaki pojam relativan i svaki stav relativan...Da li mislite da je to mudro? Koliko su naši stavovi mudri, a koliko ne? Kako ću ja da stavim na vagu svoj stav, i da vidim da nisam preterala sa nečim, ili eventualno da tek trebam da pretegnem sa tim nečim? Hm....Nemam pojma šta je mudrost, da li to znači da sam ograničena, ili da sam samokritična? :?

To o relativnosti ima svoj smisao.Mi smo cesto skloni uopstavanju, sto uopste nije dobro.A koliko su nasi stavovi mudri...vidi se iz posledica koje iz njih nastaju...Balans koji spominjes definitvno (po mom misljenju) predstavlja krunu mudrosti i retko je ko nosi...A da si ogranicena, sigurno nisi..cim razmisljas na ovakav nacin.Ograniceni ljudi ne vire sta se nalazi iza njihovog kalupa...
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
ms:
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti? ?

Nije svako znanje mudrost ali je svako znanje moze biti put ka istoj.
ms:
Šta je potrebno da bi se bio mudar??

Potreban je otvoren um, samokriticnost, spremnost da radis na sebi itd.

ms:
Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem??

Mudrost se izgradjuje slicno znanju koje se takodje izgradjuje.

ms:
Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne??

Iskustvo ne podrazumeva nuzno i mudrost. Samo ono iskustvo koje nas natera da sagledamo svet sirom otvorenih ociju bez predrasuda ili da nazovem to racionalizovanjem prozivljenog tek tada iskustvo postaje put ka mudrosti. Neko se uvek na istom mestu saplice jer ne racionalizuje situaciju i ne uvidja gde gresi.

ms:
Da li je mladost nemudra, a starost mudra??

Ne. Dvadesetogodisnjak moze imati bogatije zivotno iskustvo od nekog npr. cetrdesetogodisnjaka. Ne treba zanemariti faktor zrelosti, nekad dvadesetogodisnjak moze biti zreliji i od nekog cetrdesetogodisnjaka, i iz svog iskustva daleko vise nauciti.

ms:
Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome??

Ne, ali mu se moze uciniti da je bitka uzaludna, jer sa svim svojim znanjem i iskustvom on i dalje sumnja u postignuto jer je otvorio mnoga vrata sisao je ispod povrsine i shvatio da je srediste jos daleko.

Knowledge is proud that he has learned so much. Wisdom is humble that he knows no more" - William Cowper

P.S. sad samo cekam da Patak (ili vec neko drugi) sve ovo povadi iz konteksta, i sve izokrene u maniru jednog perspektivnog politicara. :lol:



Slažem se sa tvojim odgovorima. A što se tiče ostalih, njihovi stavovi su takođe dobrodošli... 8)
 
Da li je mudro ponekad i ne iščitati ceo tekst posta na koji daješ odgovor, ako ti se jednostavno ne čita, jer već na prvih par redova ti osetiš šta je pisac hteo da kaže, ili bolje rečeno, ti umisliš, isto kao i ta druga strana, šta treba da se oseća između tih redova. Preciznije, da li je mudro pisati i čitati postove u slučaju kada haraju predrasude i s jedne i s druge strane ekrana, ili ih čitati na pola, bataliti i pljunuti na Internet, kao još jedno sredstvo udaljavanja od Istine? U čemu se sastoji mudar post? Šta vi mislite o tome? :?
 
ms:
Da raščistim samo još nešto, pošto ja nemam pojma šta je to mudrost, pitam vas da mi pomognete oko bar nekih njenih kontura...Hoću da naučim da budem bar malo mudra?


1. Da li mislite da se Mudrost uči, a ako se uči šta je razlikuje od Znanja, da nije to možda isto? :?

2. Da li se slažemo oko toga da mudrost podrazumeva kontrolu emocija, ili postoje neke situacije u kojima je veća mudrost poslušati emocije, a ne razum? 8)
mudrost se ne uci nego se stiche vaspitanjem,ucenjem znanjem i iskustvom.Bukvalno bi mudrust bila primenjeno znanje.Biti mudar znaci nesto reci u pravi cas(znaci ne slusati emocije uvek)i znati precutati neke istine
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
[
P.S. sad samo cekam da Patak (ili vec neko drugi) sve ovo povadi iz konteksta, i sve izokrene u maniru jednog perspektivnog politicara. :lol:

Pa Patak izokrene samo ako misli da nesto nije najpreciznije objasnjeno ili definisano.Ili ako je sakriveno izmedju redova.

Inace znam da shvatas da dosta slicnosti imamo u pristupu tako da je ova provokacija samo mala ljutnja sto te nekad iznerviram.

I ovoga puta :!: , bila si savrsena.
P.S. Nemoj da te ove lepe reci uspavaju...
:twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil:
jedan od ovih bicu ponovo ponekad ja...
 
ms:
Da li je svako znanje mudrost i koji su znaci mudrosti?

Svako znanje nije mudrost, a znaci... Znaci se pojave i bljesnu ti u svesti i razumu kad najmanje ocekujes, ali na kratko. Dok ti zapitas sebe sta je to bilo, oni nestanu... Jer citav zivot se sastoji u nekakvom traganju.

Šta je potrebno da bi se bio mudar? Da li je mudrost genetika i urođena, ili je mudrost slična znanju, odnosno izgrađuje se obrazovnim putem?

Mislim da je vise urodjena stvar. Ako ne u potpunosti, onda bar vecim delom jeste. Svaki covek je razlicit, samim tim svako od nas (i ovde na forumu) ima razlicito vidjenje sveta oko sebe. Tako i treba da bude. Ja ne verujem u univerzalnu istinu koja vazi za sve. Odgovore treba traziti pre svega u samome sebi...

Da li iskustvo podrazumeva mudrost ili ne?

Na neki nacin da, na neki nacin ne...
:?

Da li je mladost nemudra, a starost mudra?

U to uopste ne verujem. To mi vise lici na predasudu. Kao kada nam kazu "slusajte starije, oni su to (zivot) vec prosli..." Ja cvrsto verujem da bi dete od sedam godina moglo izreci veliku mudrost. Mozda cak i nesto sto vecina odraslih ne bi moglo ni da zamisli. Sve je to relativno.


Da li na kraju mudar čovek prizna sebi da je nadasve glup? Šta mislite o tome?

Glup, u odnosu na to koliko bi mogao da zna; DA. Recimo, ja znam mnogo, ali kad pomislim koliko stvari NE ZNAM, to moje znanje mi izgleda toliko malo, minorno... Pre svega, ne znam odgovore na sustinska pitanja o zivotu i svetu.


DA LI JE MUDROST KRAJNJA TIŠINA, SVEZNANJE I SVEŽIVOT?

I to je opet, po meni nesto za sta covek treba da pronadje odgovor u sebi samome.
 
znanje se tice sticanja informacija. ono se kao rec u slobodnom govoru mesa sa vestinom, npr kad neko kaze ja znam da igram kosarku, to nije znanje vec vestina. dok covek moze da zna pravila igre.

e sad, mudrost je subjektivan pojam. ne postoji jedna mudrost kao sto nema jedne istine. mudrost je niz organizovanih osobina licnosti, i steknutog iskustva koje su u stalnom kretanju i razmeni s realnoscu a vode osobu ka ostvarenju njenih potencijala i delanju na pravi nacin.i lukavost, mada zavisi kakva, moze biti u njenom sklopu.

a pamet je vise vezana za klasicnu inteligenciju a zanemaruje emocionalni faktor i iskustvo.
 
ms:
Da li je mudro ponekad i ne iščitati ceo tekst posta na koji daješ odgovor, ako ti se jednostavno ne čita, jer već na prvih par redova ti osetiš šta je pisac hteo da kaže, ili bolje rečeno, ti umisliš, isto kao i ta druga strana, šta treba da se oseća između tih redova:?

Ne, to nije mudro 8)

ms:
da li je mudro pisati postove u slučaju kada haraju predrasude i s jedne i s druge strane ekrana,:?


Ne, to ne da nije mudro , to je jako jako jako glupo :lol: :lol: :lol:

ms:
ili bataliti i pljunuti na Internet, kao još jedno sredstvo udaljavanja od Istine? :?

Hmmm :?
 

Back
Top