Teroristički napad u Preševu

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Vest dana je svuda kod nas veoma ozbiljan teroristički napad u Preševu. Vidim da je forumašima daleko lakše i ugodnije da se bave praznim pričama, rekla-kazala, pljuvačinom neistomišljenika i glupim raspravama o međubalkanskom bućkurišu. Međutim, za one koji shvataju šta ovo znači i koji (poput mene) smatraju ovo početkom velikih problema na jugu Srbije, otvaram ovu temu, da bih čuo mišljenje ljudi koji razmišljaju glavom i da o tome prodiskutujemo.

Molim lažne patriote, slinave ispredpredmonitorske junake, isfrustrirane ustaše i balije, i ostale koji se smatraju pametnima da diskutuju, a nemaju šta da kažu - da se drže podalje, da čike malo proćaskaju. Hvala.

Teroristički napad u Preševu
Stanari u panici s decom bežali iz zgrade

Preševo - Trinaestogodišnji D. Z. i njegova majka Aferdita Š. (43) povređeni su juče, 50 minuta posle ponoći, u terorističkom napadu - eksploziji bombe postavljene pored zgrade u Ulici Vase Smajevića, blizu železničke stanice u Preševu. Dečaka, koji je spavao, srča je rasekla po nogama, a komadi stakla povredili su i Aferditu Š.

Prema saznanjima „Blica”, Aferdita Š. zaposlena je u Policijskoj upravi Preševo, kao i njen suprug, koji se takođe nalazio u stanu u trenutku napada. Hitna pomoć je povređene prevezla u Zdravstveni centar u Preševu, gde su zbrinuti, i prema rečima doktora Sabita Sahitija, imaju povrede ruku i nogu od krhotina stakla. Nakon toga su prebačeni na hirurško odeljenje Zdravstvenog centra u Vranju. Direktor bolnice dr Dušan Aleksić rekao je da su povređeni upućeni na kućno lečenje.


Dačić i Veljović obišli mesto napada

Eksplozivna naprava velike razorne moći postavljena je pored zadnjeg ulaza u zgradu u kojoj žive porodice pripadnika policije i Žandarmerije. U trenutku eksplozije u četvorospratnici je bilo 37 osoba, među kojima i dece.
- Sve se treslo kao da je zemljotres. Zadrmali su se prozori, vrata, štokovi su izleteli, stakla popucala. Istrčala sam na terasu i videla veliki plamen, visine kao zgrada. Pomislila sam da je nešto eksplodiralo na pumpi koja je u blizini. Međutim, tada sam shvatila da je eksplozija bila ispred zgrade - priča za „Blic” jedna stanarka Ulice Vase Smajevića.


U eksploziji oštećeni automobili i zgrade

Njen komšija dodaje da je istrčao iz stana i video povređenu Aferditu Š. i malog D. Z., koji su prevezeni u bolnicu.
- Jak blesak i potom se nad zgradom nadvio dim. Izleteo sam iz stana, video komšije u panici. Istrčali su iz zgrade. Neki su nosili decu. Od siline eksplozije popucala su stakla i na automobilima na parkingu. Od detonacije su popucale vodovodne cevi, pa je sve poplavljeno - priča očevidac napada i dodaje da su svi stanari ulice, gosti kafića istrčali na ulicu.
Odmah su se pojavile patrole policije i Žandarmerije, koja ima punkt u blizini zgrade i patrolira Preševom. Deo grada u kome je izvršen napad odmah je blokiran, a policija nije dozvolila stanarima da se vrate u zgradu dok specijalne protivdiverzione ekipe nisu utvrdile da li je možda podmetnuto još eksplozivnih naprava. Stanari su decu razmestili po okolnim barakama ili su ih odveli kod rođaka.


U zgradi uglavnom žive porodice pripadnika policije i Žandarmerije

- To je zgrada vojske i policije. Posle povlačenja vojske, u njihove stanove uselili su se policajci i Srbi i Albanci. I u ulici žive Albanci i Srbi i nema tenzije među nama. Slažemo se kao i sve komšije. Pričali smo posle eksplozije. Nikome nije svejedno. I Albanci kažu da ih je ovaj teroristički napad uznemirio - priča stanar Ulice Vase Smajevića.
Dežurni istražni sudija Okružnog suda u Vranju Staniša Mihajlović rekao je da je eksplozija najverovatnije je teroristički akt. Sudije je istakao da je reč o eksplozivnoj napravi velike razorne moći i da će policija naknadno utvrditi o kakvoj vrsti eksploziva se radi. On je, posle uviđaja, naveo da je od siline eksplozije u ulazu zgrade načinjena velika materijalna šteta, kao i na obližnjim objektima.

Reagovanja posle napada

Dačić: Podignut stepen bezbednosti
Ministar policije Ivica Dačić rekao da je posle terorističkog napada u Preševu podignut stepen bezbednosti na jugu Srbije.
- Od Euleksa i Unmika zatražićemo da spreče prenošenje terorističkih aktivnosti i naoružavanje albanskih terorističkih bandi - rekao je Dačić.

Marković: Unošenje nemira
Šef Koordinacionog tela Vlade Srbije Milan Marković rekao je da jučerašnji napad ima za cilj da uplaši stanovnike i unese nemir i kompromituje sposobnost državnih organa.
- Možemo da sumnjamo da je incident povezan sa onim ranije - rekao je Marković.

Destani: Napad protiv građana
Predsednik SO Preševo i lider albanske partije Demokratska unija doline Skender Destani osudio je napad u kome je ranjeno dvoje ljudi.
- To što se dogodilo je protiv interesa svih građana Preševa. Osuđujem taj akt nasilja koji bi mogao da poremeti dobre odnose Srba i Albanaca - rekao je Destani.

Dragišić: Povezani napadi
- Dva uzastopna napada na pripadnike Žandarmerije predstavljaju ozbiljan pokušaj da se destabilizuje situacija na jugu Srbije - izjavio je docent Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić.

Fejt: nudimo pomoć
Šef Međunarodne civilne misije i izaslanik EU na Kosovu Piter Fejt osudio je napade na policiju.
On je napomenuo da bi srpske vlasti trebalo to detaljno da istraže i ponudio pomoć, ukoliko to zatraže vlasti u Beogradu.
 
Kao sto sam vec vise puta napisao,hrabro zatraziti podelu KiM na albanski i srpski deo od M.Z.,posle toga podignuti zid po ugledu na zid koji je Izrael podigao prema palestinskim teritorijama,jer to je u interesu ona naroda i jedini nacin da se ocuva mir na tim prostorima.

Nema nikakve sumnje, da sve ovo dolazi sa Kosova,zato podela,zid i cao zauvek....najbolje i za Srbe i za Albance....:rtfm:
 
Dakle, dešava se da ratnički kadar OVK/OVPMB ne može da miruje, već se sprema na još akcija. Oni i jesu obučavani za rat i rad u regionu, pa je sad PMB sledeća meta. Makedonija je takođe na tapetu, a kažu i Grčka. KO ima sad interese da buši i ruši dalje? Prvo tu su šiptarski kriminalci, koji se bore za dominaciju teritorijama, jer moraju laboratorije i infrastrukturu za proizvodnju droge drže pod kontrolom. Pošto na Kosovu paradržavni vrh ne sme da se više igra s time, traži se novi prostori van Kosova, da bi mogli da peru ruke od droge u slučaju eventualnih problema. Drugo, sami ti šiptari-vojnici ne umeju sem da se bore i pucaju, ništa drugo da urade.Verovatno ni da pišu- Ostavljeni su bez pokrića i para, ugleda i angažmana, onoga trenutka kad je Kosovo koliko-toliko moralo da se legalizuje pred zapadom. Sada oni na svoju ruku pokušavaju da se organizuju, što se vidi iz mnogih primera sporadičnih hapšenja i presecanja trgovine drogom i oružjem. Treće je destabilizacija tog regiona, gde je naša Policija i Žandarmerija jedini faktor koji će morati da odradi celu stvar.
 
Kao sto sam vec vise puta napisao,hrabro zatraziti podelu KiM na albanski i srpski deo od M.Z.,posle toga podignuti zid po ugledu na zid koji je Izrael podigao prema palestinskim teritorijama,jer to je u interesu ona naroda i jedini nacin da se ocuva mir na tim prostorima.

Nema nikakve sumnje, da sve ovo dolazi sa Kosova,zato podela,zid i cao zauvek....najbolje i za Srbe i za Albance....:rtfm:

Pa ja se slažem s tim. Ali je Priština dovela sebe u situaciju da se oni pitaju oko pregovora i da se oni čekaju. Još jedan neuspeh Vlade V. Koštunice tokom kritičnog perioda jako komplikuje sadašnje stanje oko pregovora oko podele. Naravno, da naša vojska uleti i podigne zid - to Zapad neće podržati. Potrebno je jako puno diplomatske aktivnosti oko toga, a ova sitacija nam ide u prilog. Samo da se ne pokaže nedostatak strpljenja kod naših pandura i političara, jer nas na tu foru mnogi odradiše već više puta. Prilično škakljiva situacija, ali za sada nama pogoduje.
 
Pa ja se slažem s tim. Ali je Priština dovela sebe u situaciju da se oni pitaju oko pregovora i da se oni čekaju. Još jedan neuspeh Vlade V. Koštunice tokom kritičnog perioda jako komplikuje sadašnje stanje oko pregovora oko podele. Naravno, da naša vojska uleti i podigne zid - to Zapad neće podržati. Potrebno je jako puno diplomatske aktivnosti oko toga, a ova sitacija nam ide u prilog. Samo da se ne pokaže nedostatak strpljenja kod naših pandura i političara, jer nas na tu foru mnogi odradiše već više puta. Prilično škakljiva situacija, ali za sada nama pogoduje.

U pravu si,ali ovo sta sam ja napisao je ,po meni,jedino moguce resenje....:think:
 
U pravu si,ali ovo sta sam ja napisao je ,po meni,jedino moguce resenje....:think:

Pa pazi, i po meni. Ali poenta priče je da se hitno mora delati, da terorizam ne eskalira. Manje važno je šta bi mi da radimo, i šta bi mi hteli. pitanje je šta sad MORAMO da uradimo. Prva stvar je da učimo na svojim greškama, a to znači da ne preduzimamo akcije vojnog tipa, već da se deremo na sav glas kako smo mi jadni pod udarom terorista, a da je za to krivo Kosovo, KFOR, UNMIK i Zapad... DAkle to je po meni sad najbitnije. Da ne ispadnemo opet agresori na svojoj teritoriji. To je već zadatak za Službu.
 
Pa pazi, i po meni. Ali poenta priče je da se hitno mora delati, da terorizam ne eskalira. Manje važno je šta bi mi da radimo, i šta bi mi hteli. pitanje je šta sad MORAMO da uradimo. Prva stvar je da učimo na svojim greškama, a to znači da ne preduzimamo akcije vojnog tipa, već da se deremo na sav glas kako smo mi jadni pod udarom terorista, a da je za to krivo Kosovo, KFOR, UNMIK i Zapad... DAkle to je po meni sad najbitnije. Da ne ispadnemo opet agresori na svojoj teritoriji. To je već zadatak za Službu.

Apsolutno podrzavam ovo sta si napisao....:okok::okok:
 
Pa ako naša država ne shvata da jedino možemo da prebacujemo vruće kestenje onima koji su zaista krivi, već misli da treba silom ovo da reši, onda je to zaista jak signal šiptarima da nastave da nas rade proverenim receptom, svetu da smo glupi, a nama samima da država ne može da rešava svoje probleme. To onda otvara gomilu drugih pitanja, kao npr. Šiptari će da nastave sa finansiranjem ovog projekta, svet će i dalje da nas gleda kao budale i zlikovce, a Srbi će sami početi da se pitaju ko je tu lud, što bi značilo da će recimo Vojvodina i Sandžak da počnu da okreću leđa podršci matičnoj državi itd...
 
Pa pazi, i po meni. Ali poenta priče je da se hitno mora delati, da terorizam ne eskalira. Manje važno je šta bi mi da radimo, i šta bi mi hteli. pitanje je šta sad MORAMO da uradimo. Prva stvar je da učimo na svojim greškama, a to znači da ne preduzimamo akcije vojnog tipa, već da se deremo na sav glas kako smo mi jadni pod udarom terorista, a da je za to krivo Kosovo, KFOR, UNMIK i Zapad... DAkle to je po meni sad najbitnije. Da ne ispadnemo opet agresori na svojoj teritoriji. To je već zadatak za Službu.

za koju sluzbu kad su nam unistili sluzbe?tek ce tadic da vidi ko su arbanasi i islamizirani srbi,i kako oni mrze srbiju:rtfm:
 
Проблем је крупан и изискује мобилизацију многих потенцијала као и велика материјална средства, окретање главе од оваквог проблема је довело Србију до тога да један број земаља које се јавно представљају пријатељски оспоравају јој суверенитет на делу њене територије.

Питање је колико је тренутна власт спремна да се носи са тероризмом јер не треба заборавити да је шеф ВБА смењен због својих тачних и благовремених процена о безбедносној ситуацији у јужној покрајини Србије и у Рашкој области.

Овај облик тероризма је јако опасан пошто се ослања и на страни фактор у региону.
 
Проблем је крупан и изискује мобилизацију многих потенцијала као и велика материјална средства, окретање главе од оваквог проблема је довело Србију до тога да један број земаља које се јавно представљају пријатељски оспоравају јој суверенитет на делу њене територије.

Питање је колико је тренутна власт спремна да се носи са тероризмом јер не треба заборавити да је шеф ВБА смењен због својих тачних и благовремених процена о безбедносној ситуацији у јужној покрајини Србије и у Рашкој области.

Овај облик тероризма је јако опасан пошто се ослања и на страни фактор у региону.

Upravo tako. Krupan problem na koji nema mlake reakcije. Ne sme da se okreće glava (kao ovde na forumu), već mora hitno da se rešava. Ipak, ja lično mislim da imamo mogućnosti i poluge vlasti i odbrane da se s ovim izborimo. Samo je politička volja (čitaj, koliko se to kosi sa planovima stranog faktora na ovim prostorima) problem, a to se bez obzira na ličnost, partiju ili funkciju, ne sme stavljati iznad interesa države. Bar ne sad u ovom jako kritičnom trenutku. Pamet u glavu Srbijo.
 
За овај напад одговорани су они политичари који су својим антидржавничким изјавама типа "бранићемо се свим дипломатским средствима"осоколили одређене групације које су овакве изјаве схватиле буквално !
Изјаве тог типа ( на силу ћемо одговорити дипломатијом ) су и довеле до тога да нам шиптари отимају део територије.Док се господа из власти баве дипломатијом терористичке групе полако реализују оно што је још давно Риза Хаљими најављивао у скупштини србије,а то је стварање како он каже "прешевске долине"и њено припајање Косову.
Уколико се под хитно нешто не предузме нека конкретна акција у циљу уништавања терористичких група,последице ће бити катастрофалне.
 
За овај напад одговорани су они политичари који су својим антидржавничким изјавама типа "бранићемо се свим дипломатским средствима"осоколили одређене групације које су овакве изјаве схватиле буквално !
Изјаве тог типа ( на силу ћемо одговорити дипломатијом ) су и довеле до тога да нам шиптари отимају део територије.Док се господа из власти баве дипломатијом терористичке групе полако реализују оно што је још давно Риза Хаљими најављивао у скупштини србије,а то је стварање како он каже "прешевске долине"и њено припајање Косову.
Уколико се под хитно нешто не предузме нека конкретна акција у циљу уништавања терористичких група,последице ће бити катастрофалне.

Netačno! To što je nama mlaka vlast, to je moguće ohrabrenje teroristima. Ali nikako nije uzrok. Uzrok su šiptari i strani interesi (mada ja mislim da je isključivo šiptarski interes ovde u pitanju i da oni nemaju odobrenje zapada za ovo). Upravo je diplomatijaključ rešenja ovog problema, kao i mogućnost da se sa našeg bremena skine ljaga terorizma i prebaci na pravu adresu. Nikakva ishitrena akcija, pogotovo vojno-policijska, u ovom trenutku neće rešiti ovaj problem na pozitivan način. Dakle, ja sam da se razbuca banda, da se potamani sve tu pod oružjem (šta će civilima oružje i vojno naoružanje) i da se raščisti teren. Ali, to svakako dovodi do istog scenaria na koje su navikli naši neprijatelji. Dakle mi pobijemo teroriste, oni kukaju kako su stradali civili, i dobiju simpatije zapada. Sad treba kukati i jaukati zapadnjacima da oni reše to sra.nje koje su napravili sami, pokušajem pravljenja veštačke džamahirije na sred srpske države.
 
Netačno! To što je nama mlaka vlast, to je moguće ohrabrenje teroristima. Ali nikako nije uzrok. Uzrok su šiptari i strani interesi (mada ja mislim da je isključivo šiptarski interes ovde u pitanju i da oni nemaju odobrenje zapada za ovo). Upravo je diplomatijaključ rešenja ovog problema, kao i mogućnost da se sa našeg bremena skine ljaga terorizma i prebaci na pravu adresu. Nikakva ishitrena akcija, pogotovo vojno-policijska, u ovom trenutku neće rešiti ovaj problem na pozitivan način. Dakle, ja sam da se razbuca banda, da se potamani sve tu pod oružjem (šta će civilima oružje i vojno naoružanje) i da se raščisti teren. Ali, to svakako dovodi do istog scenaria na koje su navikli naši neprijatelji. Dakle mi pobijemo teroriste, oni kukaju kako su stradali civili, i dobiju simpatije zapada. Sad treba kukati i jaukati zapadnjacima da oni reše to sra.nje koje su napravili sami, pokušajem pravljenja veštačke džamahirije na sred srpske države.

Не ! ако будемо кукали и јаукали западу доћи ће до тога да ће нам инсталирати своје трупе ван територије косова.А познато је да где њихове трупе једном уђу остају ту дуги низ година.Иначе тешко да се овакве терористичке акције организују без помоћи споља.
Не треба чекати да се ситуација отргне контроли,мора се реаговати ако треба и војно,свака озбиљна земља би тако поступила.
 
Netačno! To što je nama mlaka vlast, to je moguće ohrabrenje teroristima. Ali nikako nije uzrok. Uzrok su šiptari i strani interesi (mada ja mislim da je isključivo šiptarski interes ovde u pitanju i da oni nemaju odobrenje zapada za ovo). Upravo je diplomatijaključ rešenja ovog problema, kao i mogućnost da se sa našeg bremena skine ljaga terorizma i prebaci na pravu adresu. Nikakva ishitrena akcija, pogotovo vojno-policijska, u ovom trenutku neće rešiti ovaj problem na pozitivan način. Dakle, ja sam da se razbuca banda, da se potamani sve tu pod oružjem (šta će civilima oružje i vojno naoružanje) i da se raščisti teren. Ali, to svakako dovodi do istog scenaria na koje su navikli naši neprijatelji. Dakle mi pobijemo teroriste, oni kukaju kako su stradali civili, i dobiju simpatije zapada. Sad treba kukati i jaukati zapadnjacima da oni reše to sra.nje koje su napravili sami, pokušajem pravljenja veštačke džamahirije na sred srpske države.

dok se mi budemo bavili"diplomatijom", siptari ce se baviti zastrasivanjem,napadima i natalitetom,pa cemo videti gde ce biti juzna srbija i sandzak za 20 godina......:evil:
 
Najbitnije je reagovati hladne i glave i konačno dobiti medijski rat u kojem će kriminalci,teroristi, koljači i ubice konačno biti predstavljeni kao ono što oni stvarno i jesu.
Posle toga, sve je stvar rutine, jer će se bagra bez pomoći spolja i medijske podrške brzo vratiti u mulj iz kojeg je ispuzala, ili pod crnu zemlju, šta već koga dopadne.
 
Najbitnije je reagovati hladne i glave i konačno dobiti medijski rat u kojem će kriminalci,teroristi, koljači i ubice konačno biti predstavljeni kao ono što oni stvarno i jesu.
Posle toga, sve je stvar rutine, jer će se bagra bez pomoći spolja i medijske podrške brzo vratiti u mulj iz kojeg je ispuzala, ili pod crnu zemlju, šta već koga dopadne.

Tako je... Ovo je i odgovor kolegama iz postova iznad. Hladne glave ljudi!
 
10 godina kao nije antisrpska miloshevicevska politika
i ako nishta nisu mogli na KiM shto tamo u te 2 opshtine nisu uradili ono shto bi svaka zemlja sveta koja brine o samoodrzanju uradila?
pa chemu sluzi BIA nego da za tih 10 godina izvirshi "prijateljsko ubedjivanje" da se shiptari bar iz te 2 opshtine samoisele
jer sa njima nema zivota
ili oni ili mi
nadam se da je svima to vishe jasno
ne zato shto mi tako zelimo nego jer su oni narod koji drugachije ne zna da funkcionishe
 

Back
Top