Zašto nisam KOSMOPOLITa?

Omen

Domaćin
Poruka
4.136
Nedavno se jedan moj drug, smišljajući kojom mukom da me muči, setio teme sa kontrolnog iz srednje škole... Zaigrali smo kao nekad... podeljeni u debatne timove, gde jedan brani/dokazuje, a drugi napada/obara navode diskusione teme, bez obzira da li se lično (intimno) slaže sa tim ili ne.
Filosofiranje, onda kad se igramo (a ovde se igramo, zar ne?... nije valjda da neko umišlja da stvarno filosofiramo!?) može da bude iznošenje sopstvenih impresija i poimanja sveta. To se ovde obično i čini. Mala je draž takvo prepucavanje... argumentovati nešto svoje – suviše je lako.

Evo teme za diskusiju. Treba odabrati stranu... ZA ili PROTIV i zagristi za nju...
Zašto nisam KOSMOPOLITa?


P.S. Ja sam tada loše zaigrala... Odabrala da branim tezu da JESAM, i onda (u jednom trenutku)... učinivši se sebi nedovoljno ubedljivom - ne mareći što ću time priznati da sam loš diskutant - istresla sve ono što sasvim nesumnjivo govori da NISAM kosmopolita...
Kakvi ste vi igrači?
 
ista tema???
ja biram da nisam...pouchen tvojim iskustvom :lol:
za pocetak samo ovo:
nisam zato shto bi to pored ostalog znachilo da sam prilagodljiv na sve zivotne uslove...a nisam...to vishe nije moguce ispraviti...mozda i jeste ali to bi znachilo moju smrt...u nekom obliku
 
Ja sam tom prilikom krenula sa mnogo jednostavnijim, konkretnijim stvarima. Otprilike... Zato što nikad nisam naučila esperanto (olakshavajuća ili otežavajuća okolnost?), zato što su mi mrtvi latinski i nemački još po samom izlasku iz školske klupe izvetreli iz glave (na nemačkom bih, doduše, umela i sad da ukrstim "bar tri pametne" :-))... Zato shto se samo na engleskom (nekako) sporazumevam... Zato što mi "Hej Sloveni" po uslovnom refleksu izaziva drhtanje u grudima... Zato što nikada neću postati graditelj tog sveta (kome mislim da pripadam) niti moći da učinim išta tako značajno i veliko za dobrobit svih. Da... "po meni se ništa neće zvati..." Zato što sam u stvari jedan obačan selektivni (situacioni) altruista... Zato što sam u stanju samo bezuspešno da obrazlažem da jesam kosmopolita, a to bi - da zaista jesam - bilo očigledno...

Uh! ima dosta toga... Ne izgleda baš teško.
Mislim da ću ovog puta da promenim stranu... :roll:
 
goodday:
ista tema???
ja biram da nisam...pouchen tvojim iskustvom :lol:
za pocetak samo ovo:
nisam zato shto bi to pored ostalog znachilo da sam prilagodljiv na sve zivotne uslove...a nisam...to vishe nije moguce ispraviti...mozda i jeste ali to bi znachilo moju smrt...u nekom obliku
Zbog tebe i menjam stranu... :wink: ... :arrow: dokazivaću da JESAM, mada baš i ne verujem u to! :?
 
ebi ga onda....sada su svi izabrali da nisu..nema nishta od igre :?
onda cu se pozvati na svoje pravo promene identiteta jednom u toku igre...evooooo...gotovoc :lol:
tako...sada sam deklarisani kosmopolita...
ajde sada napadajte poshto nemam ideje...ne mogu da vas napadnem...sada sam kosmopolita u najshirem smislu
 
goodday:
ebi ga onda....sada su svi izabrali da nisu..nema nishta od igre :?
onda cu se pozvati na svoje pravo promene identiteta jednom u toku igre...evooooo...gotovoc :lol:
tako...sada sam deklarisani kosmopolita...
ajde sada napadajte poshto nemam ideje...ne mogu da vas napadnem...sada sam kosmopolita u najshirem smislu
Šta!!! :shock: opet smo na istoj strani!!!?
Mogu samo da ti pomažem.
Ili da, kao zapodevač, iskoristim privilegiju ponovnog predUUUmišljanja... :roll:
 
Omen:
Hektor:
Ja nisam kosmopolita:Covek koji pripada svugde-ne pripada nigde!
Misliš da KOSMOPOLITA pripada svugde (odnosno nigde, kako kažeš...= uzmimo da je tako)!? Ili njemu nešto pripada? Nebitno.
Ti negde pripadaš (jer nisi kosmopolita). Gde i zašto?
Ja sam Srbin i kao takav ulazim u ovaj svet.Suprotno bi bilo kad bi prestao da budem ono sto jesam(=Srbin) i postao gradjanin sveta.To je smisao mojih reci da ako pripadas svugde-ne pripadas nigde.Dakle,kao srbin,a srbi su deo sire porodice=sveta ,tek onda sam i gradjanin sveta.
 
Hektor:
Omen:
Hektor:
Ja nisam kosmopolita:Covek koji pripada svugde-ne pripada nigde!
Misliš da KOSMOPOLITA pripada svugde (odnosno nigde, kako kažeš...= uzmimo da je tako)!? Ili njemu nešto pripada? Nebitno.
Ti negde pripadaš (jer nisi kosmopolita). Gde i zašto?
Ja sam Srbin i kao takav ulazim u ovaj svet.Suprotno bi bilo kad bi prestao da budem ono sto jesam(=Srbin) i postao gradjanin sveta.To je smisao mojih reci da ako pripadas svugde-ne pripadas nigde.Dakle,kao srbin,a srbi su deo sire porodice=sveta ,tek onda sam i gradjanin sveta.
Dakle, familijarno gledano :arrow: ti ipak JESI kosmopolita?
 
Hektor:
Omen:
Hektor:
Ja nisam kosmopolita:Covek koji pripada svugde-ne pripada nigde!
Ja sam Srbin i kao takav ulazim u ovaj svet.Suprotno bi bilo kad bi prestao da budem ono sto jesam(=Srbin) i postao gradjanin sveta.To je smisao mojih reci da ako pripadas svugde-ne pripadas nigde.Dakle,kao srbin,a srbi su deo sire porodice=sveta ,tek onda sam i gradjanin sveta.
ok...pomenut je niche "drzava je laz"....stega koja drzi masu na okupu brishuci tako identitet pojedinca...shta je to shto te chini srbinom...krsna slava???
 
Omen:
Hektor:
Omen:
Hektor:
Ja nisam kosmopolita:Covek koji pripada svugde-ne pripada nigde!
Misliš da KOSMOPOLITA pripada svugde (odnosno nigde, kako kažeš...= uzmimo da je tako)!? Ili njemu nešto pripada? Nebitno.
Ti negde pripadaš (jer nisi kosmopolita). Gde i zašto?
Ja sam Srbin i kao takav ulazim u ovaj svet.Suprotno bi bilo kad bi prestao da budem ono sto jesam(=Srbin) i postao gradjanin sveta.To je smisao mojih reci da ako pripadas svugde-ne pripadas nigde.Dakle,kao srbin,a srbi su deo sire porodice=sveta ,tek onda sam i gradjanin sveta.
Dakle, familijarno gledano :arrow: ti ipak JESI kosmopolita?
Ja sam kosmopolita,ali ne prestajem zato biti Srbin!
 
Hektor:
Omen:
Hektor:
Omen:
Hektor:
Ja nisam kosmopolita:Covek koji pripada svugde-ne pripada nigde!
Misliš da KOSMOPOLITA pripada svugde (odnosno nigde, kako kažeš...= uzmimo da je tako)!? Ili njemu nešto pripada? Nebitno.
Ti negde pripadaš (jer nisi kosmopolita). Gde i zašto?
Ja sam Srbin i kao takav ulazim u ovaj svet.Suprotno bi bilo kad bi prestao da budem ono sto jesam(=Srbin) i postao gradjanin sveta.To je smisao mojih reci da ako pripadas svugde-ne pripadas nigde.Dakle,kao srbin,a srbi su deo sire porodice=sveta ,tek onda sam i gradjanin sveta.
Dakle, familijarno gledano :arrow: ti ipak JESI kosmopolita?
Ja sam kosmopolita,ali ne prestajem zato biti Srbin!
Ma, daaaaj... Poštujem to što si kosmopolita i u isto vreme ne prestaješ da budeš Srbin. Ali... hajde da se igramo drugačije. Odaberi stranu: kosmopolita ili ne! A onda... argumentuj!
 
E, pa onda biram da sam kosmopolita (to ukljucuje i moju naciju). Dakle, biram vece jer deo tog veceg jeste i moja nacija.
Ovo je kao da vas neko pita da li ste vi clan porodice ili ste gradjanin svoje drzave? :lol:
Razumem one rolplejing gde se debatuje npr. za i protiv abortusa i sl. (na faksu mi se rolplejing popeo na glavu) gde su strane jasno odvojene 8)
 
(sad, dakle :? ) JESAM kosmopolita!
ZATO što sam po vokaciji... DETE CVEĆA... "bolesni" romantik i iluzionista... neizlečivi utopista... uvek u rušilačkom pohodu na glupave tarabe i granice, međe i predrasude. Priznajem (jedna od mojih neporecivih mana!) da nikad nisam umela da volim "zelenu travu doma mog" više nego što volim travu uopšte. Ja ne poznajem u sebi patriotizam skučen osećajem pripadnosti jednom narodu. Ne umem bezbolnije da izrazim svoju nesposobnost da veličam svoj narod (mada ga se nikako ne odričem!)... kad mi u njegovoj = našoj istoriji sve dozlaboga smrducka... kad sam se uvek osećala pomalo palo-s-marsa... pomalo neprilagođeno.
Hm... :roll:
 
Omen:
(sad, dakle :? ) JESAM kosmopolita!
ZATO što sam po vokaciji... DETE CVEĆA... "bolesni" romantik i iluzionista... neizlečivi utopista... uvek u rušilačkom pohodu na glupave tarabe i granice, međe i predrasude. Priznajem (jedna od mojih neporecivih mana!) da nikad nisam umela da volim "zelenu travu doma mog" više nego što volim travu uopšte. Ja ne poznajem u sebi patriotizam skučen osećajem pripadnosti jednom narodu. Ne umem bezbolnije da izrazim svoju nesposobnost da veličam svoj narod (mada ga se nikako ne odričem!)... kad mi u njegovoj = našoj istoriji sve dozlaboga smrducka... kad sam se uvek osećala pomalo palo-s-marsa... pomalo neprilagođeno.
Hm... :roll:
COVECE!!!
STA RECI NA SVE OVO? JA SE ISKLJUCUJEM IZ DISKUSIJE BEZ IJEDNOG KOMENTARA. NAMA OVDE IZGLEDA JE JEDINI SORT DA TERAMO SVOJU PRICU.
A KOSMOPOLITA TO NE RADI, ON PRIHVATA SVAKU RAZLICITOST. MA BICU ESKIM OD DANAS
POZDRAV SVIMA :roll:
 
kebda:
ja sam na strani JESAM KOSMOPOLITA :wink:
A, šta bi sa ovim!? :roll:
Argumentuj i ti kako god hoćeš, al'... da valja!
Ne, možeš i da pljuješ po mojim argumentima... Jednako će biti dobro :arrow: samo što ću ja onda morati da zalegnem za ono što napisah i da se potrudim da sperem... hm! svaku sumnju da to stoji!
Vredi? :wink:
 

Back
Top