Zasto se na svadbama peva i igra "Shota" ?

Pa zašto bre ljudi toliko pljuvačenja po svom narodu..
..istoriju ne možeš prekrojiti, niti promeniti..bitno je da smo danas daleko od te priče
bar se nadam, a ostali su neki običaji koje eto, imaju svi narodi sveta pa i mi...
..u dva posta toliki epiteti..moroni,majmunska nacija,komunjarska,bezbožna,poturčena...
..svašta od vas..
 
Pa zašto bre ljudi toliko pljuvačenja po svom narodu..
..istoriju ne možeš prekrojiti, niti promeniti..bitno je da smo danas daleko od te priče
bar se nadam, a ostali su neki običaji koje eto, imaju svi narodi sveta pa i mi...
..u dva posta toliki epiteti..moroni,majmunska nacija,komunjarska,bezbožna,poturčena...
..svašta od vas..

E, sestro slatka, voleo bih da ocistimo svu djubrad iz naseg dvorista. Zar, pored lepe izvorne narodne muzike, mi pevamo nesto sto nam ne moze sluziti na cast. Skoro sam bio na svadbi i pitam domacina da mi objasni zasto je narucio tu pesmu, a on me gleda :eek: ovako.
Nemoj te mi reci da se kod Siptara pusta srpska muzika.
Mozda se preteruje sa negativnim epitetima u oceni nam slabasne drzavice, ali dajte da svako od nas doprinese opstem obrazovanju. To bar nije tesko.
Ili je lakse, bacati pikavce na semaforu, gurati ljude cim dodje autobus gsp-a, tresti nos, onako prstima u sred Knez Mihailove.

Sta mislis o tome? Koliko ima istine u ovom sto sam napisao.
Nije meni kriv tamo neki Amerikanac, Hrvat ... ,koji postuju svoju zemlju, mene boli toliki bezobrazluk i bahatost, nas samih.
 
Pa naravno da ima istine..i treba mladje generacije upoznati sa poreklom nečega
ali mene lično nervira način na koji to naši ljudi obično rade..:lol:
I slažem se da treba ispričati tu legendu koja kaže da je Šota Galica nakon muževljeve
smrti zulumćarila i predvodila odmetnike po Mokroj planini..Šota je po priči
uhvatila šestoro srpskih dečaka koji su na planini Mokroj čuvali ovce, vezala ih
i sve bacila u vatru. Dok su deca gorela ona je sa "kačanicima" igrala svoju zanosnu
igru oko vatre i pevala; Šote mori Šote...
To mesto je i bilo obeleženo, čini mi se spomen pločom koju su komunisti skinuli
nakon drugog svetskog..
..eto, ta priča je mogla i tako da se ispriča bez tih suvišnih epiteta..:confused:
 
Pa naravno da ima istine..i treba mladje generacije upoznati sa poreklom nečega
ali mene lično nervira način na koji to naši ljudi obično rade..:lol:
I slažem se da treba ispričati tu legendu koja kaže da je Šota Galica nakon muževljeve
smrti zulumćarila i predvodila odmetnike po Mokroj planini..Šota je po priči
uhvatila šestoro srpskih dečaka koji su na planini Mokroj čuvali ovce, vezala ih
i sve bacila u vatru. Dok su deca gorela ona je sa "kačanicima" igrala svoju zanosnu
igru oko vatre i pevala; Šote mori Šote...
To mesto je i bilo obeleženo, čini mi se spomen pločom koju su komunisti skinuli
nakon drugog svetskog..
..eto, ta priča je mogla i tako da se ispriča bez tih suvišnih epiteta..:confused:
Bravo...
Ovo bi trebalo postaviti kao lepljivu...
 
Pa naravno da ima istine..i treba mladje generacije upoznati sa poreklom nečega
ali mene lično nervira način na koji to naši ljudi obično rade..:lol:
I slažem se da treba ispričati tu legendu koja kaže da je Šota Galica nakon muževljeve
smrti zulumćarila i predvodila odmetnike po Mokroj planini..Šota je po priči
uhvatila šestoro srpskih dečaka koji su na planini Mokroj čuvali ovce, vezala ih
i sve bacila u vatru. Dok su deca gorela ona je sa "kačanicima" igrala svoju zanosnu
igru oko vatre i pevala; Šote mori Šote...
To mesto je i bilo obeleženo, čini mi se spomen pločom koju su komunisti skinuli
nakon drugog svetskog..
..eto, ta priča je mogla i tako da se ispriča bez tih suvišnih epiteta..:confused:

Bolesna legenda seko:dash:
 
Nedavno sam bila u svadbi, i mogu vam reci da ima pomaka...neko je bio narucio sotu, na sta su
muzicari samo odmahnuli glavama i rekli da to ne sviraju...

...i to je pomak, da pomak je u istom pravcu i istim recnikom mrznje i balkanijade stilom. Pomak u muzici ili u ovom slucaju folkloru koji je ustvari eliminacija neceg sta smo proglasili tudjinstvom i anatemisali a dojuce dio svake zabave bilo...da li se muzicari zapitaju koga ili sta glume kad svoje nekakve individue dizu iznad narucioca koji isto toliko zna sta oni kao bajagi su usvojili za nenasledje svoje ili nase...sta to muzika ili roman imaju sa greskama jednog ili dva naroda ...sta to nosi mutna rijeka osim zemlju poderanu i nesmirenu....
 
U istom stilu bih ja mogla da pitam a zašto smo ludi za burekom, pitama, baklavama i sličnim orijentalnim jelima, zašto se izuvamo kada ulazimo u kuću pa još i obuću ostavljamo pred vratima, zašto upotrebljavamo rečcu bre koja na nekom turskom dijalektu označava magarca itd, itd
Odgovot je >>> pomanjkanje tj. nedostatak tj. gubitak vlastitog nacionalnog identiteta
 
Ех, нажалост, тачно је да нам је народ већински и необавештен и необразован и неинтелигентан, а богами и ментално страшно лењ. Надам се да се поштовани учесници на овој теми неће наљутити када будем рекао да се то директно види и на овој теми.

Мени је јасно да након толико понављања преко електронских и штампаних медија, од стране етнолога, музиколога и универзитетских професора из Београда, Новог Сада и Ниша, како те приче које је неко лансирао о "Шоти" и које су се прошириле овом нацијом попут вируса једноставно нису ни фактички ни историјски тачне, постоји неко коме је то промакло и ко за то није чуо. Али да се на самом форуму Крстарица поведе толики број тема и да се сваки пут докаже и покаже како је "Шота" настала 1970-их, да она има и свог композитора и текстописца и ауторског извођача и да су сви по народности Срби, да је реч о фолкору једног поднебља на којем живе и Срби, да сама реч "Шота" има значење на локалним српским дијалектима, док на албанском језику не значи ништа, и да опет неко након свега тога ништа није чуо и ништа не зна (чак ни значење узречице мори/море, која је туђица и није у вези са словенским глаголом морити), већ поново отвара теме у којима незнање које је од неког чуо покушава да наметне као знање - то је директна потврда тога колико смо колективно несвесни себе као нације и колика нам је општа култура по питању познавања националне историје и географије, језика, фолклора и разликовања изворних од новокомпонованих песама.

"Шота" је новокомпонована народна песма написана 1970-их за певача народне музике Ненада Јовановића. Музику је компоновао Драган Александрић, текст написала Радмила Тодоровић, а песму објавио ПГП РТБ. Музика и текст су инспирисани народним свадбарским играма са југа Србије, а Шота/Шотка и Шотан су у локалном дијалекту млад брачни пар који се венчава док је млада већ у поодмаклој трудноћи.

"Море" и "мори" је узвик за скретање пажње и наглашавање онога што се говори, слично речима: бре, бе, болан, ба, јадан итд. Сматра се да је реч изворно грчког порекла и да значи "луд", али у неувредљивом контексту, отприлике као и црногорско "јадан". "Да знаеш, мори моме, да знаеш, кол'ка је жалба за младост..." Одатле и она пошалица, како Срби имају два мора: "море бре" и "море јок". Обично се, на југу, када се обраћа мушкарцу каже "море", а жени "мори".
 
zašto upotrebljavamo rečcu bre koja na nekom turskom dijalektu označava magarca itd, itd
Odgovot je >>> pomanjkanje tj. nedostatak tj. gubitak vlastitog nacionalnog identiteta

Видите, речца "бре" нити на турском значи магарца, нити се у турском језику користи уопште, нити са Турцима има икакве везе. Магарац се на турском каже ешек и дијалекатски меркеп, док нпр. реч "будала" јесте турцизам, али је реч оригинално из арапског прешла у турски. Напротив, сматра се (али ни то није доказано) да је "бре" грчког порекла, јер у грчком постоји сличан узвик који гласи "ба бе!" а отприлике одговара нашем "гле, нуто!" Одатле и оно "бе!" на југу Србије, а највероватније је од "море!" и "бе!" настало и "бре!" Раније су Срби и Грци били много измешанији него данас, а југом наше земље је вековима владала Византија, чији је језик био грчки.

Једно је сигурно, а то је да речца није турцизам и да на турском не значи апсолутно ништа, нити се у турском користи и у то се може уверити свако ко студира српски језик или ко је пратио расправе на ову тему међу домаћим лингвистима. Слична се одиграла недавно на форуму "Вокабулар", где су сви учесници констатовали да се ради само о једној популарној измишљотини која је ушла у народно ухо и да речца "бре", иако око ње има различитих тумачења, дефинитивно нема везе са турским језиком и Турцима. На пример, једна мањина стоји иза тврдње да је "бре" скраћено "брате", али такво тумачење није наишло на ширу подршку.
 

Back
Top