Tolerancija... (Medjuljudski odnosi. Hrvati, Srbi. Politika, sport, muzika i sire.)

random*

Početnik
Poruka
18
Naleteh slucajno na snimak (youtube) sa svetskog prvenstva u rukometu u Hrvatskoj. Pod "Statistics & Data" vidim da ima nekih klikova sa krstarice. Elem tema je zatvorena pa resih da otvorim novu.
Ova ima razumljiv naziv i verujem da se lako moze razumeti ono sto pisem. To je navedeno kao razlog za zatvaranje predhodne teme. ;)

Nego, setimo se '95-e u Atini, evropsko prvenstvo u kosarci. Hrvatski igraci (ne navijaci, bas igraci) su napustili dvoranu kada je igracima Jugoslavije trebalo dodeliti zlatne medalje. Zasto?? Zar je tako tesko priznati poraz? Znam da nije u pitanju samo poraz, vec i od koga poraz. Ali zar je tesko biti covek (realan) i prihvatiti da je bolji pobedio?
Kazem bolji, a za to je dokaz '98 kada je Jugoslavija na svetskom prvenstvu opet zlato osvojila. ;) I to u malo izmedjenom sastavu. Naime nekoliko kljucnih igraca iz '95-e nije igralo, pa smo ipak osvojili zlato. Stvarno smo bolji i imamo jako mnogo igraca sposobnih da zamene nezamenljive.

Stoji da ni Srbi nisu privrzeni Hrvatima. Znamo za onu cuvenu: "Zasto je dobro biti Srbin?" ... "Zato sto onda nisi Hrvat".
Ali ipak u globalu gledano vise tolerancije pokazuju Srbi nego Hrvati. Misljenja su naravno podeljena... prvo zato sto se subjektivno rasudjuje. Mozda je i ovo moje subjektivno... mada se trudim biti objektivan.

Dino Merlin, Toni Cetinjski, Ivana Banfic, Jelena Rozga i mnogi drugi muzicari iz Hrvatske snimaju i prodaju svoje albume u Srbiji. Znaci da narod u Srbiji priznaje kvalitet, bez obzira na nacionalnost i proslost. To je posteno, morate se sloziti.

Bilo bi idealno kada bi se sa obe strane ovako lepo rasclanilo i odvojilo. Proslost od sadasnjosti, muzika od politike... uopste odvojiti razlicite oblasti, kao i ljude koji imaju ili nemaju veze sa ovim ili sa onim. Biti dakle objektivan, nepristrasan, realan i pre svega posten.

Ali toga izgleda nema...

Meni samo nije jasno dokle ce nasi kljucni ljudi da tolerisu takve stvari. Mi cemo da popustimo, da se povucemo, necemo da provociramo, a kad budemo njima na meti onda ajde smiri pa makar po cenu toga da gazimo preko nasih reci. Recimo ovde na forumu, brisanje postova je isto kao da pismo bacis ispod cipele i time mu das neku mizernu, nikakvu vrednost. Po meni na taj nacin se vredja autor, ako pismo nije direktno krsilo zakon/pravila/pravilnik.
A upravo na taj nacin (cipela/brisanje) zavrsi jako mnogo finih, razumnih i smislenih postova zahvaljujuci tome sto tema ima 50 postova a 20-ak su stvarno za brisanje. Zasto bi neko odvajao kada je lakse obrisati sve?
Totalno neposteno.
Slicno je i sa zakljucavanjem teme. Ako tema nema smisla onda je za brisanje, ako ima nepozeljnog teksta, isti se ukloni i nastavi diskusija.

Hm, povezah sve ovo sa forumum... Na kraju mi diskutujemo ovde a ne u skupstini. Mada da me ne mrzi pisao bih jos i doveo u vezu i predsednika i ostale sa svim ovih zavrzalamama.
Drzacu se foruma dakle.

Svedoci smo da neretko na ovaj forum dolaze Hrvati sa namerom da provociraju. Prvo pitanje koje se samo po sebi namece je zasto ih pustati da provociraju. Na hrvatskom indeksu mislim da bi se nas covek dosta drugacije proveo.

Ako im se pak i omoguci bitisanje ovde (ja to u neku ruku podrzavam, jer netrpeljivost moze ici u nedogled...cist promasaj) zasto da moderator vrbuje svoje ljude zarad mira i tisine na forumu?
Necu da zalazim u detalje, ko hoce neka napise konkretan primer. Siguran sam da ima dosta situcija gde je mod bukvalno diskriminisao naseg coveka samo da se rasprava nebi sirila.

Ovo nije tema prvenstveno za pricu, mada je pozeljno pricati, razmeniti misljenja i fino oblikovati svoje na osnovu vidjenja drugih ljudi (zato molim modove da ostave temu). Tema je vise za razmisljanje (ne samo o situacijama na forumu nego u drzavi, stvarnom zivotu), problematika koju smo davno trebali da resimo kao narod... jer resenje odjedinjuje slogu i postovanje sebe a to je upravo ono sto nam nedostaje.
 
Poslednja izmena:
Ovo moje nije bas takav slucaj, ali je slucaj.

Polemisemo ti mi tako par sati, jedna grupa u klin druga u plocu, imas sitnih podje..bavanja, ali ok ima i razumnih tonova. U jednom trenutku ulece baja (meni nepoznat, ali drugi ga znaju) i sve suprotnog misljenja nazove MAJMUNIMA, ja ga upozorim da ne vredja, a on onda krene sa fazonima "sta vidim pronasao si se" i sl - tako par puta. Kad me lepo isprovocirao - ja ga nazovem pravim imenom, i oteram u tri... i obrazlozim zasto sam to uradio (kad moze on mogu i ja). Malo posle toga ja dobijam kaznu od 2 dana zabrane, a on nastavi da s..ere po ljudima. Jel se to zove moderacija? Posle procitam pp u kome mi jedan forumas kaze da se pazim, jer su oni nekakav klan, a taj im je neka maskota - sta reci. Cak sam se kasnije ulogovao pod drugim imenom i ukazao na nepravdu - moderator nije objavio nijednu poruku!!!
 
Uvodni post je, blago receno, iritantno bezvezan.

Da se prvo dotaknem tog EP i kosarci 95., tad je trecina Hrvatske bila okupirana od strane Vojske RSK uz direktnu pmoc i ucesce Srbije (koja se tad skupa sa CG jos i drznula da se i dalje naziva Jugoslavija), stoga potez hrvatskih kosarkasa i ne cudi toliko.

Usput receno, to je ono prvenstvo gdje su suci brutalno ostetili Litvaniju u finalu, zar ne?

Stav kako "vise tolerancije pokazuju Srbi nego Hrvati" potpuno je subjektivan, evo ja cu reci da sa moje tacke gledista vise tolerancije pokazuju Hrvati. Sta sad?

Kakav ti je ono "argument" za muziku, kao prodaju se albumi Hrvata pa je to znak da narod u Srbiji priznaje kvalitet? Prodaju svoje albume u Hrvatskoj i BiH i Van Gogh, Djordje Balasevic, i jos mnogi srbijanski muzicari. To je znak da narod u Hrvatskoj i BiH priznaje kvalitet. Prodaju se i Karleusini albumi, iako licno smatram da je to smece i da nema veze sa kvalitetom. U sred Zagreba imas narodnjacke klubove sa srpskom sund muzikom, pa? Ne razumijem te.

Hrvati ovdje po tebi dolaze da provociraju a na "hrvatskom Indexu bi se nas covjek dosta losije proveo"? Svasta. :lol: Prvo, Index je prepun Srba a jezik kojim se govori je dosta slobodniji nego ovdje (psovke, itd.). Drugo, ko god normalno prica nema problema, a ko vrijedja bude baniran kao i na svakom forumu, pa se onda klonira, itd, itd.
 
Usput receno, to je ono prvenstvo gdje su suci brutalno ostetili Litvaniju u finalu, zar ne?
Pre će biti da ih je Đorđević oštetio sa 11 "trojki". Ajde bre, tako ti je to kad slušaš hrvatske komentatore. Nikad neću zaboraviti neku rukometnu utakmicu između Jugoslavije i Hrvatske, koju sam gledao preko HRTa, a komentator je podivljao na jedan gol "Jugoslovena"...... "ljudi moji pa ovo nije trokorak.... pogledajte.... tri ćetiri pet šest.... pa ljudi ovo je sedmokorak". :mrgreen:

A hrvatski košarkaši su napustili binu zato što im je tako rečeno, razlozi su politički. To je valjda svima jasno. Što se tiče "okupacija", i Srbi će smatrati da su oni okupirani i oštećeni i da oni imaju pravo da se ljute, i tako u krug, sve dok ne doteramo do Jasenovca ili još dalje, kol'ko ko ima kapaciteta.
 
Pre će biti da ih je Đorđević oštetio sa 11 "trojki". Ajde bre, tako ti je to kad slušaš hrvatske komentatore. Nikad neću zaboraviti neku rukometnu utakmicu između Jugoslavije i Hrvatske, koju sam gledao preko HRTa, a komentator je podivljao na jedan gol "Jugoslovena"...... "ljudi moji pa ovo nije trokorak.... pogledajte.... tri ćetiri pet šest.... pa ljudi ovo je sedmokorak". :mrgreen:

A hrvatski košarkaši su napustili binu zato što im je tako rečeno, razlozi su politički. To je valjda svima jasno. Što se tiče "okupacija", i Srbi će smatrati da su oni okupirani i oštećeni i da oni imaju pravo da se ljute, i tako u krug, sve dok ne doteramo do Jasenovca ili još dalje, kol'ko ko ima kapaciteta.

Pa jesu, politicki su razlozi bili za odlazak sa dodjele medalja, to se slazem.

A ja sam slusao engleski komentar, nisam hrvatski... i on (a i moje oci) kazu da su Litvanci tad bili osteceni.... ali nebitno, u sustini, to sam onako spomenuo.
 
Pa jesu, politicki su razlozi bili za odlazak sa dodjele medalja, to se slazem.

A ja sam slusao engleski komentar, nisam hrvatski... i on (a i moje oci) kazu da su Litvanci tad bili osteceni.... ali nebitno, u sustini, to sam onako spomenuo.

radio Hrvatske:

ima Boga ,ima Boga ,Hrvatska vodi 4 sekunde do kraja koš razlike,ima Boga
sve ćemo im vratiti,ima Boga Đorđevi,Đorđević,trica

kraj dalje nije bilo prenosa


 
radio Hrvatske:

ima Boga ,ima Boga ,Hrvatska vodi 4 sekunde do kraja koš razlike,ima Boga
sve ćemo im vratiti,ima Boga Đorđevi,Đorđević,trica

kraj dalje nije bilo prenosa

Hahaha, dobar. :mrgreen: da, da, bilo je i toga... Mada, mislim da 95. na prvenstvu Sr i Hr nisu igrale, ili?


Djordjevic je bio stvarno opak igrac. :rumenko:
 
ja sam samo postavio da bi video razliku između nas i vas

klip sa SALETOM ĐORĐEVIĆEM NA JUTJUB IMA KOLKO HOĆEŠ
A KLIPOVA SA VATERPOLISTIMA U KRANJU GDE STE SE POKAZALI KAKI STE
IMA DVA TRI

mi slavimo naše uspehe i ne propagiramo vaše "tolerantne"poteze
e sada samo pomisli šta bi se desilo da smo u Kranju mi bili navijači na tribinama i da smo se ponašali onako
ustvari ne vredi MI SE NIKADA PONAŠLI TAKO NEBI
 
Tema je dobra, a i neka zapažanja...
U suštini, ja sam rođen u Hrvatskoj, tamo sam odrastao, ali sam otišao iz Hrvatske nekoliko godina pre izbijanja ovih ratova...
Moja iskustva koja sam stekao tamo, a i ona sva posle njih govore:

- Da su Hrvati uvek bili iskompleksiran narod, jer su hteli i u onoj Jugoslaviji da budu veći i bolji o Srba, iako objektivno prema broju stanovnika ni u čemu nisu mogli da se ravnaju sa Srbima.

- Da su Hrvati još osamdesetih godina imali jako loš stav prema Srbima, što se moglo zaključiti po tome da su pričali kako "Hrvatska radi - Srbija se gradi"...

- Da su im za sve neuspehe bili krivi Srbi...

- I dan danas pokušavaju stalno da se nadmeću i takmiče sa Srbima u sportu, politici, ekonomiji... ali ni u čemu nisu bolji osim u fudbalu (trenutno)...

- Svoje uspehe u ratu (koje su postigli samo zahvaljujući sankcijama i ograničavanju Srbije) i direktnoj i indirektnoj pomoći SAD i NATO-a pripisuju kao svoje velike uspehe...

- Izbegavaju na sve moguće načine da sude svojim ratnim zločincima, minimiziraju zločine nad Srbima još od drugog sv. rata, a uveličavaju zločine Srba nad Hrvatima (kojih je tkđ. bilo)...

- I na ovom forumu možemo da vidimo da je malo iskrenih i objektivnih Hrvata i da ako nekog ko se npr. lažno predstavlja kao demokrata ili anitifašista, malo žacnete iz njega (kao ovog zapadnog susjeda ili onog picinog-dima, pa zatim ljube i ostalih...) odmah prokulja ustaštvo, mržnja prema Srbima i svemu srpskom... čast retkim izuzecima.

- Sve u svemu, danas prema anketama sprovođenim u Hrvatskoj i u Srbiji lako dolazimo do podataka da tek 10-20 % Hrvata nema negativno mišljenje prema Srbima, dok više od 50% Hrvata ima jako negativno mišljenje prema Srbima. U Srbiji je taj odnos prema Hrvatima otprilike duplo manji iako su Hrvati Srbima naneli neopisivo više zla nego Srbi Hrvatima.

Jedini zaključak koji se nameće - daleko im lepa kuća i nikada više zajedno!!!
 
Мислим да Хрвати још дуго, дуго не заслужују толеранцију од стране Србије.
Превише је српске крви проливено, да би смо то могли тако лако заборавити.
Па још им нису опроштена недела из 2. Светског рата а они су учинили нова.
 
Мислим да Хрвати још дуго, дуго не заслужују толеранцију од стране Србије.
Превише је српске крви проливено, да би смо то могли тако лако заборавити.
Па још им нису опроштена недела из 2. Светског рата а они су учинили нова.

Da prostiš, ipak su devedesetih Srbi prolili puuuuno više hrvatske krvi, nego Hrvati srpske.
A što ste izgubili rat - e to je zato što ne znate da se bijete! :hahaha:
 
Ако је за тебе убијање и клање жена и нејачи борба, онда сте збиља прави борци.
А што се тиче добијеног рата и то је за дискусију.
Плакали сте и цвилили целом свету да вам помогну, што су они у учинили.
 
Stav kako "vise tolerancije pokazuju Srbi nego Hrvati" potpuno je subjektivan, evo ja cu reci da sa moje tacke gledista vise tolerancije pokazuju Hrvati. Sta sad?

Bivsa mi je iz Hrvatske, Hrvatica je pa sam provodio dosta vremena u Zagrebu kao i ona ovde..
Generalno ovde je bilo manje reakcije recimo na jezik. Pazi, ne kazem da ovde nije bilo, samo da je reakcije bilo manje. U Zagrebu svi stariji te posmatraju ispod oka. Neki znatizeljno, drugi (vecina) prezrivo.
Znas kako se zavrsilo? Njeni nisu mogli da shvate da im je cerka sa Srbinom. Pocele su svadje, komplikovanja i na kraju kraj. Opet ni tu nije sve bilo crno. Nije cela familija bila protiv, sve je u licnosti.. No, pretpostavljam da nije bilo vreme..
Opet mogu reci da mi ni nije bilo svaki put svedno. Znas i sam koliko knjiga o oluji imate po knjizarama. Mada Algoritam je ok :D.
S druge strane kad predjes granicu ka Srbiji tu su nacionalisticki natpisi. Oboma je bilo bezveze.

Sve u svemu, zaista ima vise tolerancije sa ove strane. Pricam o ljudima, ne nacionalistima ili radikalnim desnicarima. Obicni ljudi..

Opet, nas dvoje smo bili pomak..
Ko zna..
 
Ако је за тебе убијање и клање жена и нејачи борба, онда сте збиља прави борци.
А што се тиче добијеног рата и то је за дискусију.
Плакали сте и цвилили целом свету да вам помогну, што су они у учинили.


Junaci, nema šta... :cepanje:
 

Back
Top