Zdravstveni radnici u Norveskoj

Jos par pitanja vezanih za Norvešku i život tamo:

1) Zanima me da li je moguce dobiti bilo kakav posao u Norveskoj za pocetak, a da je pritom znanje norveskog na pocetnom nivou? Mislim na period dok se covek malo ne adaptira na novo okruzenje i dok ne savlada bolje jezik.

2) Kakve su cene stanova za iznajmljivanje u Oslu (1 - 2 sobni) i moze li se stan iznajmiti bez predhodnog registrovanog boravka u N.? Ako znate koliko variraju cene izmedju glavnog grada i manjih mesta?

3) Kako je organizovano ucenje norveskog jzika u samoj Norveskoj? Znate li cene tecajeva?

4) Predpostavljam da je i podizanje dece u Norveškoj lepo uredjeno, da li slucajno znate kako se krecu cene vrtica.

Pravim racunicu za start. ;)

I da, da li znate kako se na norveskom kaze 'Dom za starije osobe', zelela bih da malo pogledam sajtove takvih ustanova ali nikako nisam usela da nadjem kako se te ustanove nazivaju na norveskom.

Hvala na odgovorima.
 
1) Moze.Zavisi od srece ,i poznanstava.

2) Oslo: 1 sobni - tja. 600-700e ,2 sobni - 1000e. Ovde 1 sobni stan ima samo jednu prostoriju.2 sobni 2,spavaca + dnevna.Koliko se secam u Srbiji 1 sobni je sa jednom spavacom i dnevna.Ovde je to 2 sobni.
Predpostavljam da moze da se iznajmi bez reg.boravka.U manjim mestima su normalno manje cene.Zavisi gde ,oko Osla mozda 10-20% manje od gore navedene cene. ( http://www.finn.no/finn/realestate/lettings/browse1 ) Svi koji iznajmljuju stanove traze 3xmesecnu kiriju prilikom iznajmljivanja stana. Otvara se bankovni racun na tvoje ime (ako ti iznajmljujes stan) i tu se pare "zakljucavaju".U slucaju da neplatis kiriju iznajmljivac moze da trazi da podigne novac odatle,takodje ako ostetis stan itd. Ako sve ok kad se odselis ,dobijas novac nazad + bankovnu kamatu. Znaci ako iznajmis gajbu za 600e odma ti treba 1800e + 600e za prvi mesec kirije. Kirija se placa unapred. Ovo za 3xmesecnu kiriju moze da se obidje ako nadjes da iznajmis stan od nekog koga znas ili neke dobre duse(tesko ali nije nemoguce).

3) neznam ,ali ima mogucnosti na sve strane

4) zavisi koliko zaradjujes i dali je privatno ili drzavno ,takodje dali dete ideo ceo dan ili samo par sati dnevno. Evo jedan primer ovde:
http://www.bydel-sagene.oslo.kommune.no/barn_og_unge/barnehager/priser/

dom za stare - gamlehjem

Toliko od mene.
Zelim ti lep vikend.
 
Poslednja izmena:
pozdrav svima! za autorizaciju diplome medicinske sestre jel treba samo sudski tumac da prevede papire i stavi svoj pecat ili treba naknadno i Haskim apostilom overiti u sudu, pa tek onda slati u Safh? molim odgovor ako neko pouzdano zna..hvala unapred
ova druga opcija
haha, jel me zezas?
ne, naravno
za Shishkicu- jesi li uspela da odes u Norge?
odavno je otisla, pozdravlja te i ona sada, to mi je supruga, ja sam je doveo:cmok:
 
Da li neko od prisutnih zna koji su uslovi za spajnje porodice? Da li moras ziveti dve god da bi podnosio zahtev,da li moras imati posao za stalno da bi ga podneo,koliko vremena mora proci od boravka u Norveskoj za podnosenje? Sve to uz uslov da se nadje posao!
 

Back
Top