aranzmani

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
obozavam da pravim cvetne aranzmane :D na telefonu imam par slika ali me nesto zeza prebacivanje pa cu to ostaviti za neki naredni put, a do tada postavicu neke tude slike...

n510.jpg
 
:D....:klap:

Ikebana je Japanska umetnost aranžiranja cveća, poznata i kao kado („put cveća").

Ikebana je više od jednostavnog stavljanja cveća u vazu. To je umetnička forma u kojoj se priroda i čovek spajaju u jedno.
Suprotno od cvetnog aranžmana kao skupa jednobojnih ili raznobojnih cvetova, ikebana ističe i druge delove biljke kao što su stabljike i lišće.
Posebna pažnja pridaje se obliku, liniji i formi.

Iako umetnost ikebane predstavlja kreativno izražavanje, ona ipak ima odredjena pravila.
Osnovno pravilo je da svi elementi ikebane treba da budu organskog porekla (grančice, lišće, trava, cveće).
Zatim da ikebana odražava minimalizam, odnosno da aranžman sadrži minimalan broj cvetova rasporedjenih izmedju grančica i lišća.
Struktura japanske ikebane je bazirana na raznostraničnom trouglu čiji uglovi predstavljaju glavne tačke ikebane označene obično sa tri grančice.
Ove tri „tačke" u nekim školama ikebane predstavljaju nebo, zemlju i čoveka, a u nekim sunce, mesec i ljubav i zemlju.

Posuda u koju se smešta aranžman je takodje veoma bitan element cele kompozicije i različite vrste zemljanih posuda (keramike) mogu biti korišćene.

Spiritualni aspekt ikebane je veoma važan. Tišina tokom bavljenja ikebanom je tako reći obavezna.
Vreme posvećeno izradi ikebane je vreme kada postajemo svesni svih lepota prirode na koje obično ne obraćamo pažnju zbog našeg brzog načina življenja. Čovek postaje strpljiviji i tolerantniji.

Ikebana je umetnost koja nas približava prirodi i koja doprinosi relaksaciji uma, tela i duše.
 
Veoma lepi aranzmani i zaista je umetnost ukusno ih napraviti. Ponekad ih kupujem, kao poklon. Licno, vise preferiram saksijsko nego rezano cvece iako bih, svakako, uzivala u lepom cvetnom aranzmanu. Znam da bi i moje cica mace, samo sto bi to pokazale na specifican nacin tj. u njam, njam fazonu :D.
 
Obozavam da trpam cvece u providne duboke bokale i tako pravim cvetne aranzmane.
To mi je najlepse.:)ovo je gel koji se koristi za te takozvane vlazne aranzmane..

deko_vaza1.jpg
 
Сама реч икебана може се превести као цветни аранжман али и као живи цвет. Права икебана увелико се разликује од обичног аранжмана. Основна је разлика између аранжмана и икебане у духовној позадини из које произлази слагање цвећа и која аранжману даје прави израз. Религиозан циљ икебане је нека врста пута према сазнању. Будизтички свешеници аранжирали су цвеће приликом службе код олтар а. Одатле су се развили различити стилови икебане. Буда учи да је човек у својој бити истоветан са свиме у природи и да се та божанска истина открива само путем сазнања. Тај пут сазнања назива се „кадо“ што значи пут истине. Кад јапанац посматра цвет он у њему види природу, снагу земље и благослов сунца. Осећај хармоније у свему живом је смисао икебане. Током времена икебана је изгубила много од религиозног значења а посебно се значење придаје проучавању природе. Икебана се заснива на љубави према линији, која је типично обележје јапанске уметности.
 
Композиција икебане је линеарна и састоји се од најнеобичнијих грана. Ниједан се аранжман икебане не може прихватити ако на неки начин не наговештава и годишње доба и непрестани раст биљака које се користе у ту сврху.

  • Користи се следећи материјал:
  • За прошлост: расцветани цвет, плодови и суво лишће
  • За садашњост: полурасцветани цвет или већ обликовани листови
  • За будућност: пупољци, који наговештају живот.
Израђују се разне врсте аранжмана зависно од годишњег доба и прилика. Пролећни аранжмани су пуни раздраганих линија, летњи су богати и раширених грана, а за јесен су прориеђени и раштркани док су за зиму одређени снени и помало сетни аранжмани.
 
Poslednja izmena:

Back
Top