TORTE: recepti, saveti, ideje...

Drage moje treba mi vaša pomoć, kako da napravim samo koru od belanaca i šećera ali da ne bude šuškava kao za puslice (to mi uvek uspeva) nego da bude unutra vlažna i sočna. Evo baš sam juče htela da napravim jednu takvu koru za tortu i u početku je narasla a zatim spala. Pomagajte!:dontunderstand:
Ja je pravim od samih belanaca, šećera i malo limuna (ili jabukovog sirćeta).
Mora se peći na niskoj temperaturi (ubaciš u rernu zagrejanu na 150 pa odmah smanjiš na 120... ali opet zavisi od rerne) i staviš manje šećera nego za kore tipa "puslice". Ova više liči na npr "šne nokle". Na jedno belance ide kašika šećera.
 
Evo lagana ,lijepa ali bez kora.Super je sto se drzi u zamrzivacu pa kad zatreba iznenada tu je,mada kod mene ne stigne ni da se zaledi kako treba.


Ledena torta

250 gr margarina
200 gr cokolade
250 grama prah secera
7 jaja
2 slaga

Umutiti jaja i secer,dodati otopljenu cokoladu i umucen margarin,sve dobro sastaviti,sipati u kalup.Odozgo ukrasiti slagom i u zamrzivac..


Mogu se dodati komadici keksa,grozdjice,sve po mogucnosti i inspiraciji.Ja ne dodajem nista,meni je ovako "glat" najbolja.

Prijatno.
 
Evo napokon mene i obecanih recepata
Teta Iri sam htela da predlozim grčku tortu,pa vidim da je vec napisana ,moj recept je slican.pa ako hocete mogu da napisem
a sada ovako
BAČO TORTA
biskvit-6 zumanaca,6 kasika secera,6 kasika brasna,1 prasak za pecivo,1 vanil secer,1-2kasike cokolade u prahu (nije obavezno),5 kasika mleka i na kraju sneg od 6 belanaca.Peci na 180

fil-3 zumanca,3 kasike secera u prahu umutimo,dodamo 150 gr maskarponea,snega od 3 belanca,250 gr nutele,1,5dl slatke pavlake ulupane i 100gr przenih seckanih lesnika.
Posto je kod nekih problem zivih jaja,recept sam malo modifikovala,ja cela jaja sa secerom skuvam na pari,dodam u hladno 125 gr maslaca,250 gr maskarponea 3 dl slatke pavlake,250g-400g nutele i 150-200g lesnika.
biskvit navlazim sa mlekom

ŠVALER TORTA
kora-5 belanaca mutiti sa 10 kasiak secera,10 kapi sirceta,100gr mlevenih ili seckanih lesnika(oraha ,kikirikija po zelji),2 kasike griza.Ispeci ovakve 3 kore
fil-
15 zumanaca,4 kaiske prah secera kuvati na pari,pred kraj dodati 150 gr cokolade,i staviti da se hladi
posebno skuvati u 1/2 l mleka 2 pudinga od vanile,i ostaviti da se ohladi
posebno umutiti 250gr margarina ili maslaca sa 100gr prah secera pa kad se filovi ohlade sve spojiti
filovati kore,odgore šlag krem od čokolade

sutra nastavljam sa receptima:)
 
TIGAR TORTA

Ispeci obicnu piskotu od 7 belanaca,7 kasika secera,7 zumanaca,7 kasika brasna,peci u velikoj tepsiji od rerne,pecenu iseci na kockice

Fil-100gr cokolade,250gr margarina otopiti,kada se ohladi dodati 250 gr mlevenih oraha ili lesnika.
u 1 l mleka zakuvati 200gr secera i 12 kasika uzvrh brasna.kada se ohladi spojiti sa braon filom,dodati iseckanu piskotu i izmesati,formirati po zelji..



KREMISIMO TORTA

1 i 3 piskota su iste-6 belanaca,6 kasiak secera,6 zumanaca,1,5kasika griza,1,5 kasika kakaa
2 piskota-6 belanaca,12 kasika secera,1 kasika griza.Peci na 150 stepeni 1h
Sve tri piskote peci u serpi od 4,5 l (e a sad vi sami vidi te koje su to mere,posto je recept od moje mame a ona je uglavnom pekla u serpama:))

fil-umutiti 375 gr margarina,sa 6 zumanaca,200-250 gr secera i 200gr otopljene cokolade.Posebno umutiti 3 slaga i sve sjediniti.I ovde ko se boji zivih jaja moze zumanca da skuva na pari...

SLADOLED TORTA 1

Pleh obloziti peko papirom i na to staviti 150 gr seckanih oraha ili lesnika
Umutiti 10 belanaca,10 kasikak secera,5 ravnih kasika marmelade od kajsija.Sve istresti na seckane orahe.Peci 1h na temp.150
Fil-10 zumanaca,10 kasika secera,3 vanil secera,5 kasika brasna (uzvrh) zakuvati u 1/2 l mleka,u hladno 1 margarin ili maslac(250gr),Odgore slag
 
KORNET TORTA
kore-5 belanaca,150 gr secera,25 gr rendane cokolade,50 gr przenih mlevenih lesnika,2 kasike brasna,peci tako 3x kore

Fil-15 zumanaca+ 2cela jaja,250 gr prah secera kuvati na pari,kada se skuva dodati 3 rebra cokolade,i 1/2 margarina u vruce a kada se ohladi 1/2 maslaca.Filu dodati 150-200gr przenih mlevenih lesnika
Umutiti 6 kesica slaga sa 4 dl mleka(hladnog) u to dodati 100gr rendane cokolade i 75 gr przenog mlevenog lesnika
Filovati kora+ fil+ šlag
Posto mi je jednom prilikom nestalo jaja,a moji se nameracili bas na tu tortu pa sam ja malo modifikovala i isto je ispala super.Ispekla sam obicnu braon piskotu ,koju malo prelijem sa mlekom da bi bila socnija.A fil je 1/2 l slatke pavlake umutis i dodati 200gr milka cokolade nugat ribane i 100gr przenih mlevenih lesnika


SLADOLED TORTA MERIMA
rernu zagrejati na najjace i kada se stavi pleh se smanji na 100 stepeni i pece se 1h
10 belanaca,umutiti sa 20 kasika secera i 1 kasika sirceta

Fil-10 zumanaca,200gr secera,2 vanil secera,8 kasika brasna zakuvati u 4 dl mleka,u hladno 250 gr maslaca.ovoj masi dodati 3 kesice umucenog slaga.Krem podeliti na 2 dela
Jedan ostaje zut a u drugi dodati 200 gr przenih mlevenih lesnika.i 1 kasika kakaa.Umesto lesnika mogu i orasi al isto proprzeni,moze pola melveno pola seckano,po zelji
 
NADA TORTA
kora-ispeci koru od 15 belanaca,15 kasika secera,15 kasika mlevenih oraha,3 kasike brasna.Peci u velikoj tepsiji od rerne,pecenu preseci na 3 dela.Preko svake kore krem a prekokrema cokoladna glazura
Krem.-15 zumanaca,15 kaiska secera,6 kasika brasna,zakuvati u 1/2 l mleka,u hladno 250 gr maslaca
Glazura-otopiti 125 gr maslaca,200gr cokolade.Kada cokolada pocinje da se steze ,kore sloziti jednu na drugu i ukrasiti po zelji

AFRIČKA TORTA
300gr melevenog plazma keksa,200gr secera u prahu,1 margarin,150 gr mleveih praha (nije obavezno)umesiti sa sokom od narandže.Od mase formirati koru po zelji
Fil-1 l mleka,4 pudinga od vanile,12 kasika secera,u hladno 1 margarin
redosled filovanja
kora od plazme
zuti fil
banane secene na kolutove
zuti fil
bebi piskote umocene u mleko ili sok
zuti fil
banane secene na kolutove
zuti fil odgore slag


HALI -GALI TORTA
Ispeci piskotu od 6 belanaca,6 kasika secera,6 zumanaca 6 kasika brasna,peci u đuveč plehu.Pecenu prelitti sokom od narandže
Fil 1-300gr mlevene plazme,200gr prah secera,1 margarin,sok od narandže
Fil 2 - u 1 l mleka skuvati 4 pudinga od vanile,200 gr secera, u hladno 1 margarin,Fil podeliti na 3 dela,jedan zuti ,u drugi dodati kasiku cokolade u prahu,i u treci 6 seckanih krem bananica
Redosled filovanja
pecena kora
braon fil
bebi piskote umocene u mleko
zuti fil
fil od plazam keksa
fil sa bananicama
slag


KLAVIR TORTA
kore-Umutiti piskotu od 10 jaja,10 kaiska secera,8 kasika brasna,u to dodati prohlađenu tecnost i 1/2 kesice praska za pecivo
tecnost-prokuvati 3 kasike kakaa,1-2 rebra cokolade,1dl vode,1 dl ulja.
peci u okruglom plehu i pecenu preseci na pola
Posebno umutiti piskotu od 5 jaja,u velikom plehu kao za rolatx2,iseci na trake i filovati filom od oraha
Beli fil-u 1/2 l mleka 300gr secera 4 vanil secera,5 ksika brasna(uzvrh) u hladno 2margarina,po zelji sok i korica od limuna
Redosled filovanja
kora +beli fil+zatim uvijati trake od sredine prema kraju+ beli fil+ kora.Preliti celu tortu cokoladnom glazurom
Fil od oraha-prokuvati 1dl vode 200gr secera,300gr mlevenihoraha,4rebra cokolade,u toplo 1/2 maragrina,sa hladnim dilovati trake
 
TORTA AFTER EIGHT
10 zumanaca,150 gr prah secera mutiit da naraste,dodati 150 gr mlevenih badema(lesnikka,oraha) 50-70 gr prezle namocene u 5 kasika ruma,na kraju sneg od 10 belanaca i 50 gr secera
Pecenu koru preseci na 2-3 dela
Fil-jedan dan ranije stavimo na sporet 1/2 l slatke pavlake stalno mesajuci i kad provri dodamo 250 gr cokoladica after eight,sklonimo sa sporeta ostavimo da se ohladi i ostavimo preko noci u frizideru.Sutradan izmiksamo po zelji dodamo zaletin fix i malo arome od mentola
Kore malo navlazit sa mesavinom vode,secera i ruma
odgore glazura od cokolade

BRONHI TORTA
za 2 svetle piskote trebamo
2x3belanca
2x100gr secera
2x 2 kasike ostrog brasna
2x1 kasika gustina
2x 1/2 kasikice sirceta

tamnija kora
3 belanca,100gr secera
1kasika brasna
1 kasika kakaa
1 kasika gustina i 1/2 kasikice sirceta
Peci u okruglom plehu 24-26 cm

preliv za svetle kore
11o gr cokolade 80 gr maslaca

Fil-250 gr bronhi bonbona
1l mleka
2 pudinga sa ukusom slatke pavlake
100gr secera
1 kasike brasna ostrog
1 kasika gustina
150 gr maslaca
100gr cokolade
100gr secera u prahu

glazura
250 gr cokolade
150 gr maslaca
Postupak
250 gr bonbona stavimo u 1/2 l mleka na ringlu da se polako tope.kada se otope stavimoda provri i zakuvamo u to puding ,brasno,gustin secer .kada se skuva stavimo da se ohladi i dodamo maslac,podelimo na 4 dela ,u jedan deo stavimo 100g cokolade
bela kora namazana sa cokoladom(preliv za svetle kore)+ beli fil+ tamnija kora+bela kora sa cokoladom+beli fil+ sa 3 delom (belog fila) premazati oko torte.preliti sa glazurom i drzati u frizideru najmanje 24h
 
evo jos recepata:zcepanje:

BAJADERA TORTA

Ispeci koru od 8 belanaca,8 kasika secera,8 zumanaca,8 kasika brasna,8 kasika mlevenih lesnika.pecenu koru preliti sokom od narandže ili mlekom
1fil-500g plazma keksa,100gr margarina,100gr maslaca,200gr prah secera,2dl soka od narandže,staviti na koru
2fil-otopiti 125 gr maslaca sa 200gr cokolade pa staviti na 1 fil
3fil-300gr przenog mlevenog lesnikapopariti sa oko 2dl mleka 100g secera,100gr margarina,naneti preko fila2
4fil-u 1/2 l mleka skuvati 2 pudinga od vanile,2 vanil secera,6 kasika secera,u hladno 125 gr margarina ili maslaca,staviti preko fila 3
odgore slag ili cokolada


BINGO TORTA
kora-6 belenaca,6 kasika secera,6zumanaca,6 kasika mlevenih oraha,2 rebra ribane cokolade,2-3 kasike brasna.ispeci jos jednu takvu koru
fil 1 -300gr plazma keksa,200gr prah secera,1 margarin,sok od narandže
fil 2 -1l mleka,4 pudinga od vanile,200gr secera,u hladno 1 margarin.fil podeliti na pola i u dr deo 3 rebra cokolade otopljene
redosled filovanja
kora
1 fil
jafa keks umocen u sok od narandže
zuti fil
plazma keks umocen u mleko
cokoladni fil
kora


SANJINA TORTA
ispeci piskotu od 8 belenaca,8 kasika secera,8 zumanaca,8 kasika brasna,1 velika kasika kakaa.peci u okruglom plehu i preseci na pola,preliti sokom od narandže
ispeci jednu koru od 4 jajeta,4 kasike brasna,pecenu iseckati na kockice
Fil-1l mleka,4 pudinga od vanile,200gr secera,u hladno 1 margarin,iseckana zuta piskota,6 seckanih krem bananica,200gr zele bombona

ANANAS TORTA
1 piskota-4 jaja,5 kasika secera,4 kasike brasna,kora od narandže
2 piskota-5 jaja,6 kasika secera,8-10 kasika mlevenih oraha,1,5 rebro ribane cokolade,1 kasika brasna,kora od narandže
3piskota-6 belanaca,6 kasika secera,6 kasika mlevenih badema,2 kasikice ulja,2 kasike brasna
Fil-1 l mleka,6zumanaca,15 kasika secera,6 kasika uzvrh brasna,2 vanil secera skuvati,u hladno 1/2 margarina.u fil iseckati konzervu od anananasa,a sokom iz konzerve kore prelivati


TORTA SA SMOKVAMA
kore-10 belanaca,10 kasika secera,umutiti cvrsto zatim dodati varjacom mesajuci 250 gr smokava seckanih ili samlevenih,150gr mlevenih oraha pomesanih sa 70 gr brasna,1 prasak za pecivo.kada se ispece,preseci na 3 dela
fil-10 zumanaca,10 kasika secera u orahu kuvati na pari,zatim dodati 200gr cokolade,u hladno 250 gr maslaca ili margarina


TORTA BRIŽIT BARDO

kora-5 belanaca,6 kasika secera,5 zumanaca,6 kasika mlevenih oraha,1 kasika brasna,malopraska za pecivo.ipseci jod jednu takvu koru.po zelji mogu se preseci pa da budu 4kore
1fil-2 dl mleka skuvati sa 10 kasika secera,200gr mlevenih oraha,100gr cokolade,u hladno 1 maragarin
2fil-6,5 dl mleka 10 kasika secera,3 vanil secera,100gr gustina,3 zumanca,u hladno 1 margarin

RUSKA ELEGANTNA
kora-7 belanaca,7 kasika secera,7 zumanaca,7 kaiska mlevenih oraha,2 kasike prezle
Fil-250 gr secera otopiti i u to staviti 300gr oraha jezgru.taj grilijas istresti na nauljenu tepsiju,ohlađen samleti na masini za orahe dodati 2 kisele pavlake,posebno umutiti 1 margarin i dodati smesi
Koru preseci na pola mazati sa pekmezom,u sredinu fil.odgore slag
 
PRINCEZA TORTA
zuta piskota-umutiti 6 belanaca,6 kasika secera,6 zumanaca,6 kasika mlevenih oraha,1 kaiska brasna.ispeci jos jednu ovakvu piskotu
bela piskota-umutiti 10 belanaca,sa 20 kasika secera,dodati 1/2 kasikice sireceta,i 1/2 kasikice ulja.rernu zagrejati na najjace i kada se stavi piskota smanjiti na 100 peci 1h
fil-U 1 l mlekazakuvati 4 pudinga od vanile,200gr secera,10 zumanaca,u hladno 2 margarina.sve izmesati i dodati u fil 10 seckanih krem bananica
zuta piskota+fil+ bela piskota+ fil+zuta piskota

ŽERBO TORTA
kore-4 belanca,umutiti sa 4 kasike secera dodati 100 gr mlevenih praha ili lesnika 1 kasika brasna.ispeci jos 2 takve kore(ukupno 3)
Fil-400gr secera se otopi kao za dobos tortu i tim preliti sve 3 kore
¸12zumanaca 200gr secera kuvati na pari u hladno 200gr maragrina.sa tim filom premazati sve 3 kore koje se prethodno izbockaju da upiju krem
na karaju svaku koru preliti sa 200gr cokolade pomesano sa 150 gr margarina.ređati kore jednu na drugu.Torta se sprema 3 dana ranije:)

MIKADO TORTA
Umutiti koru od 12 bekanaca,12 kasika secera,12 zumanaca,200gr proprezenih samlevenih lesnika,100gr ribane cokolade,1 kasika brasna,1 kasika nes kafe rastvorena u malo vode
prvih 5 min peci na 200 stepeni onda smanjiti na 180 i peci jos 35 min(zavisi od rerne)
Koru preseci na pola
Fil-umutiti 5 celih jaja,300gr secera,kuvati na pari,dodati 200gr cokolade,1 kasiku nes kafe otopljene u malo vode,u hladno 300g maslaca.odgore slag krem od cokolade

PIJANI ISIDOR
kora-150gr margarina omeksati,dodati 150gr prah secera,5 zumanaca,1 kasika kakaa,1/2 praska za pecivo,120gr mlevenih oraha,70 gr brasna,i na kraju sne od 5 belanaca
1fil-pekmez od kajsije
2fil-200gr melvenih oraha 150 gr prah secera,1 vanil secer,konjak ili kruskovac ili rum da obuhvati masu
3fil-4 cela jaja kuvati napari sa 100 gr secera u prahu 3 kasike kakaa,u hladno 200gr margarina
odgore cokoladna glazura

TORTA TROSTRUKI UZITAK
1kora-6 belanaca,200gr secera,250 gr mlevenih lesnika,50 gr brasna,paci na 150stepeni
2kora-6 belanaca,16 kasika secera,peci na 100-130 stepeni
1fil-6 zumanaca,50 gr secera,2 pudinga od vanile,zakuvati u 7 dl mleka,u hladan fil 1 margarin.fil podeliti na 2 dela i u jedan deo 3 rebra otopljene cokolade
2fil-1/2 l mleka,150 gr secera,6 kasika gustina,u hladno 1/2 margarina
3fil-6 zumanaca,100gr prah secera,1 vanil secer,kuvati na pari u hladno 1/2 margarina
redosled filovanja
1 kora+fil2+petit keks umocen u mleko+fil 3+plazma umocena u mleko+fil1 od cokolade+kora 2+fil 1 zuti.odgore slag
 
Devojke treba mi siguran i proveren recept za puslica tortu. trebalo bi da bude teska oko 2kg.
Pomazite jer bas nisam neki majstor za te dugo susene kore.

kora: :
10 belanjci
400gr secer
nekoliko kapi sirce
fil: :
1/2l mleko
20 kasika secer
15 kasika brasno
10 zumanca
250gr lesnici
1 margarin
3 slag

Umutiti sastojke za koru, pa isusiti testo u ugrejanoj rerni na 150*C da kora bude malo smedja.

Na pari kuhati zumanke, kao puding, kada se ohladi dodati margarin, dobro umutiti, pa mu dodati i umucen 2 slaga. Podeliti smesu na 2 dela, u jednu dodati lesnike.

Na koru se maze zuti, pa fil sa lesnicima i treci slag preko
 
Pozdrav svima, htela bih da napravim jednu tortu, ali u receptu pise da treba da se umuti 300gr slaga sa kiselom vodom, posto ne pise koliko kisele vode ja vas molim za pomoc ako neko zna kako se muti slag sa kiselom vodom .
Unapred svima hvala na odgovoru,

U principu, staviš isto koliko bi stavila i obične vode (ako je šlag iz kesice, piše na uputstvu, ako je iz kilogramskog pakovanja, obično na 40g šlaga ide 1dl vode. Osim ako nije za dekoraciju ili šlag treba da bude čvršći.
 
Iro evo ti moj recept pa vidi dali ti odgovara.za tezinu nemogu da ti kazem jer ja ne prodajem na kilo.

PUSLICA TORTA

testo: 10 belanca se dobro umute, dodaje se 400 gr. secera ( kasika po kasika), 1 kasika sirca, na kraju 1 kasika ulja.Testo se pece u ugrejanu rernu na 225 stepeni i kad se stavi u rernu smanji se na 150 stepeni i pece se 1 sat.Ovo sve zavisi od rerne ali treba da je ugrejana i da se smanji, to je sigurno.Peku se dve kore, seku se na pola.

fil:- 200 ml mleka i 5 kasika secera da provri i time popariti 500 gr. mlevenih oraha.
- 20 zumanca se umute sa 6 kasika secera i 4 dl mleka i sve se kuva na pari.Da se ohladi.
- Umuti se 350 gr. putera sa 250 gr. secera u prahu, dodaje se po malo krem kuvan na pari i kad se dobro umuti dodaju se i orasi.

Redja se kora, fil, 1 kesica slag kreme umucene po uputstvu, to ponovis jos dva puta i na kraju kora, okolo premazes filom, a odozgo prelijes cokoladom.
 
Recept za ovu tortu sam dobila kao VERINA torta i pravim je za moj rodjendan ako dodje Uskrs pre rodjendana kao ove godine.
Pecem tri kore u okrugli pleh od 28 cm precnika.
1 kora:4 jaja, 5 kasika secera, 4 kasika brasna (ili prezle) i nastrugana korica od 1 pomorandze.Kad se ispece i ohladi naprska se sokom od 1 pomorandze.
2 kora: 5 jaja, 6 kasika secera, 10 kasika mlevenih oraha, 2 kasike brasna (ili prezle), 1 kasika kakaa i nastrugana korica od 1 pomorandze.Kad se ispece i ohladi naprska se sokom od 1 pomorandze.
3 kora: 6 belanca, 8 kasika secera, 6 kasika mlevenog badema, 2 kasike brasna (lil prezle) i 1 kasika ulja.
Fil:Umute se 6 zumanca sa 12 kasika secera, dodaju se 3 kesice pudinga od vanile i 750 ml mleka.Skuva se krem.Kad se ohladi dodaje se 250 gr. putera umucenog sa 100 gr. secera u prahu i 200 gr. mlevenih oraha.
 
Danas sam za skolu pravila tortu po receptu koji sam dobila od koleginice pod nazivom BELI ANDJEO mada sam ja pre sretala i drugacije recepte za tu tortu, ja sam ga malo modifikovala ali ispala je ukusna, lagana torta koja se relativno brzo sprema..Evo recepta.

Kupe se gotove kore za Rozen tortu.

Fil1. U 1,2l mleka skuvaju se 5 pudinga od vanile (200g) i u vruce se stave 2 bele milka cokolade od po 100g.Promesati da se sve izjednaci i ohladiti. Posebno umutiti 250g putera sa 300g secera u prahu, pa u to dodati ohladjen puding i kada se sve izjednaci dodati 600g milerama. Sve izjednaciti.
Fil2. Umutiti 800 slatke pavlake sa 100g secera u prahu i na kraju dodati 300g mlevenog lesnika.
Premazivati kora , fil1, fil2 kora.itd, Zadnju koru ne premazivati nego pokriti posluzavnikom , malo pritisnuti i ostaviti do sutra,
Sutradan umutiti 400g slatke pavlake sa 100g secera . premazati celu tortu i ukrasiti.

Ko voli sladje moze dodati i vise secera. Ako se koristi ona biljna zasecerena pavlaka mislim da ne treba dodavati secer. Ja sam je pravila sa pravom biljnom pavlakom koja nije zasladjena.
 
teta iro ja sam je bas jue pravila koleginici za slavu vrlo je jednostavna samo sto dugo traje SUSKAVA TORTA(tako je ovde zovu ) KORA 5belanaca 400g secera dobro izmutit izliti u pleh oblozen alu-folijom i susiti na 150 pola sat posle smanjiti na 125 jos sat vremena (foliju premazati uljem)peci 3 ovakve kore FIL 15 zumanaca skuvati na pari sa 200g secera dodati 400gcokolade kada se ohladi dodati 2 margarina sve sjediniti pa onda dodati 100g umucenog slaga i filovati tortu e sada za kilazu nemogu da kazem ovde se ne prodaju na kg ali bude dosta velika torta
 
Vidim da se ovde nešto spominju bele kore i pusla torte,pa da kažem i ja nešto na tu temu.

Od jedno mali milion isprobanih recepata za kore od belanaca ubedljivo najbolji je onaj koji mi je dala Jaca.Kad god pravim puslu,kažem da Bog blagoslovi i Jacu i onog ko je poslao na ovaj forum.To su kore kod kojih nema šta da omane.Kompaktne,možeš da radiš sa njima šta hoćeš.A ne suše se sto godina,ne pojačavaš i smanjuješ rernu...ma milina.

Recept je sledeći:

6 belanaca dobro umutiti,dodati 420g šećera,pa i dalje mutiti.Dodati 3 kašike griza,nastaviti sa mućenjem i dodati 1 kašiku sirćeta.Pek papir namazati margarinom (mada ne mora,ja često zaboravim :rumenko: ) i staviti u rernu zagrejanu na 150C.E sad,Jaca mi rekla da ih sušim 1h,ali meni budu suve za najduže 40 minuta.

Ja umutim 12 belanaca,pečem dve kore u plehu 30 x 37cm,i od te dve kore napravim 3.Sada sam baš za SV.Jovana pravila mojoj kumi,i uvek se samoj sebi divim kako ta moja pusla izgleda kada se seče,kao sa slike!

Fil skuvam u mikro,klasično,žumanca,brašno i šećer u mleku,pa u hladno dodam margarin i orahe.Meni je to najjeftinija varijanta torte:jaja uvek imam,orahe takođe.Šećer kupujem na džakove,margarin na kutije.A dok se kore suše,fil se i skuva i ohladi.Tako da je torta baš brzinska.

Hvala Jaci što postoji.:heart:Ne znam da li sam joj rekla,ali da je nema,ja bih je rodila.;)
 

Slične teme


Back
Top