Filozof koji vas najviše nervira?

...Heideger me rastrze izmedju crnila njegove konzervativne orjentacije u njegovoj dnevnoj politicia, zatim poplavi sve uvodjenjem siline u razmisljanju i razgovorima kao npr. sa japanskim profesorima sa Tokjo-univerziteta...toliko jos toga me ubija kod njega sto sijajuci odbija sa prisustvom crno-teske reakcije koje sw nikas nije odrekao ...i sad mislim da bi po zavrsenom predavanju uzviknuo naci- pozdrav !??
Nervira me i teski pesimist-Unamuno , sto ne da sebi da se razmahne jer prvo mora ubijediti sebe u mogucnost covjekove besmrtnosti ... Unamuno el Grande ...
 
Heidegera mozda mozemo shvatiti sa jedne strane kao pesimistu, ali priznajem divim se jacini njegovih "osecanja" iz kojih su proizasle iskonske istine o svetlosti i tami samog razuma... Mozda je jedini koji je istovremeno prevazisao nebesku mudrost... prosto me nervira koliko me i odusevljava...
 
Heidegera mozda mozemo shvatiti sa jedne strane kao pesimistu, ali priznajem divim se jacini njegovih "osecanja" iz kojih su proizasle iskonske istine o svetlosti i tami samog razuma... Mozda je jedini koji je istovremeno prevazisao nebesku mudrost... prosto me nervira koliko me i odusevljava...

...slazem se sa izrecenim stavom o H. osim da je ...mozda prevazisao nebesku mudrost ". Da li se moze prevazici Nesto sto je moguce , u gornjoj granici, samo dotaci ili patinu ocistiti . Slazem se u hajderovsko pomjeranje metafizike prema logici i Njegovo setanje po nebeskom ali nadilazenje istog je , po meni, nemoguce jer uvodimo pojam " drugo nebesko tj. Nadnebesko !?
 
...slazem se sa izrecenim stavom o H. osim da je ...mozda prevazisao nebesku mudrost ". Da li se moze prevazici Nesto sto je moguce , u gornjoj granici, samo dotaci ili patinu ocistiti . Slazem se u hajderovsko pomjeranje metafizike prema logici i Njegovo setanje po nebeskom ali nadilazenje istog je , po meni, nemoguce jer uvodimo pojam " drugo nebesko tj. Nadnebesko !?

Naravno, relativan pojam, ali prevazici poznato je moguce samim tim kada ga prepoznas, shvatis i trazis dalje, nastavljas potragu majeutickom metodom, introspektivom i dr... Mozda nisam u pravu... Ako postoji nebesko, zasto ne bismo uveli pojam Nadnebeskog?
 
Naravno, relativan pojam, ali prevazici poznato je moguce samim tim kada ga prepoznas, shvatis i trazis dalje, nastavljas potragu majeutickom metodom, introspektivom i dr... Mozda nisam u pravu... Ako postoji nebesko, zasto ne bismo uveli pojam Nadnebeskog?

Bububc,
-nijesi mi dao sansu bilo vise sta da kazem...drago mi je kad neko ovako iznosi svoju sumnju u svoj stav , koji je po meni ispravan, i skromno daje sansu sabesjedniku a ovaj i nema nista za dodati...

P.S.
-ovako je to shvatio Faraonn...
 
Heidegera mozda mozemo shvatiti sa jedne strane kao pesimistu, ali priznajem divim se jacini njegovih "osecanja" iz kojih su proizasle iskonske istine o svetlosti i tami samog razuma... Mozda je jedini koji je istovremeno prevazisao nebesku mudrost... prosto me nervira koliko me i odusevljava...

U Heideggerovom slucaju bi pricala o melanholicnoj osobi a ne o pesimisti ...on je bio jedna usamljena osoba, volio prirodu i njegovo seosko, kafansko drustvo ... satima sedio u dubokim mislima, pred svojom sumskom kolibom posmatrajuci planine i gledajuci u nebo ... Drugacije od Schopenhauer, mizantroficar, koji se laktovao za popularnost i cijim razmisljanjima je duboki pesimizam upravljao ...
 
...Heideger je filosof ciji se zivot odvijao u malom mjestu i tako je on zelio ...ta zelja nije slucajna jer imao je cio svijet u sebi a pustao je u svoju blizinu samo one koje je odabirao po zakonu samo njemu svojstvenom...nijesu mu rijeci nedostajale jer sa njima je savezovao tako sto od njegovih pojmova same sebe poradjale...
Zasto Heideger nije bio sujetan...zasto biti ili kako biti sujetan kad je oko tebe tisina...
 
Svi, od Sokrata, pa na 'vamo :D...Salim se naravno, ne nervira me niko, neka kaze svako sta misli, verovatno bih mogao da napravim jedan poveci spisak da sam student Filozofskog fakulteta, i da moram da citam "kilograme" mislim za koje i nisam nesto posebno zainteresovan, ovako su svi kul ;)
 

Back
Top