Travnjak

Mirođija

Veoma poznat
Poruka
11.565
Travnjaci, prelepi, ali nije ih lako ni formirati, a ni održavati. Puno toga mora da se zna, to je čitava nauka ..... ja se ne razumem baš nešto mnogo u travnjake, pa zato ni moj nije nešto naročito ...... zato sam i otvorila ovu temu, ako ima neko neki dobar savet, dobro bi došao .....
 
Travnjaci, prelepi, ali nije ih lako ni formirati, a ni održavati. Puno toga mora da se zna, to je čitava nauka ..... ja se ne razumem baš nešto mnogo u travnjake, pa zato ni moj nije nešto naročito ...... zato sam i otvorila ovu temu, ako ima neko neki dobar savet, dobro bi došao .....
Uredis zemlju i kupis travu..posejes je .
e onda odes kod rodjaka na selo,na senik,nakupis u dva tri dzaka ono sitno po seniku i posejes u svoj travnjak..
i dobijes fini jeftin tepih.
A ako se odlucis za neku Englesku varijantu trave onda zaposli i bastovana..da je poliva 5x dnevno;)
 
Za Engleski travnjak je potrebno mnogo više, tako kažu ........ ali - šta? Zato sam i otvorila temu.
Osim toga videla sam da neki kupuju već formiranu travu (u vidu rolni), pa je samo razastru po zemlji, i posle samo neguju .... kako to?!
 
Taj fazon "travnjaka u rolni" vidjala sam da radi gradsko zelenilo. Ja kupim seme u prodavnici, zasadim u saksiji, pa posto nemam kucicu u cvecu, drzim te saksije na simsu i mastam da imam travnjak...:aha: :D

Pretpostavljam da je sad jasnije zasto u saksijama :neutral:. To mi je jedini izbor :rumenko:. Ili nista...
 
Taj fazon "travnjaka u rolni" vidjala sam da radi gradsko zelenilo. Ja kupim seme u prodavnici, zasadim u saksiji, pa posto nemam kucicu u cvecu, drzim te saksije na simsu i mastam da imam travnjak...:aha: :D

Pretpostavljam da je sad jasnije zasto u saksijama :neutral:. To mi je jedini izbor :rumenko:. Ili nista...

E sad si me malo rastužila ..... :(
 
Ma samo veselo, veselo...:D. Volela bih da zivim u kucici sa cvecem i to i nije sala :D, ali ne zivim, pa onda pokusavam da oplemenim prostor u kojem zivim. Zao mi je sto nemam vise vremena i sto mi i ono sto posadim dobrim delom uvene dok se vratim sa godisnjeg jer ... dok me nema, nema ko da ga neguje kako treba. Na poslu imam adekvatne zamenike za saksijsko cvece i veoma sam im zahvalna za to :zag:.
 
Nisam ni mislila da zelis da je kiling :D, vec sam zamislila tebe i krticu kao u ubrzanom filmu kako se ganjate po travnjaku koji je uokviren konopcima kao bokserski ring. Ti u jednom cosku, krtica u drugom. Ti imas svog licnog trenera koji ti sapuce na uvce sta da radis, a krticu ja uzimam pod svoje :lol:.

Ne sumnjam da ti je problem, ali nemam ni travnjak ni krtice :roll:, ali, mozda neko na temi o divljim zivotinjama zna, na primer :think:.
 
Taj fazon "travnjaka u rolni" vidjala sam da radi gradsko zelenilo. Ja kupim seme u prodavnici, zasadim u saksiji, pa posto nemam kucicu u cvecu, drzim te saksije na simsu i mastam da imam travnjak...:aha: :D

Pretpostavljam da je sad jasnije zasto u saksijama :neutral:. To mi je jedini izbor :rumenko:. Ili nista...

Nisi jedina. :neutral:
Moja devojka i ja isto tako sadimo travu u saksijama, takođe i u gajbicama... Tako da i mi imamo neki oblik travnjaka na terasi. :lol:
 
Postoji jedna biljka, ne znam kako se zove, ali imam je u bašti, od koje krtice beže.
U selima su ih obavezno sadili u baštama, baš iz tog razloga.
Slikaću je, interesantno izgleda.

Hvala ti, ja za tu biljku nisam cula...
Inace, skoro svaki dan napravi novu rupu, pa travnjak sad izgleda kao minsko polje...
 
Uredis zemlju i kupis travu..posejes je .
e onda odes kod rodjaka na selo,na senik,nakupis u dva tri dzaka ono sitno po seniku i posejes u svoj travnjak..
i dobijes fini jeftin tepih.
Za ovo sam čula već, lepo izgleda, ali to je za velike površine, na malim bi izgledalo neuredno.
Znam da neki ljudi namerno u seme trave ubacuju i seme, naprimer maslačka ili recimo bele rade..... to prelepo izgleda kada procveta, ali mana mu je to što maslačak i bele rade guše travu, trava počinje da se gubi. Meni su tako počele da se šire one obične šumske ljubičice, jedva sam se izborila s njima. Sada vodim rat sa maslačkom, belom radom i detelinom .... i čini mi se da ja taj rat gubim! Ima li neko neki savet za ovaj problem?
 
Uredis zemlju i kupis travu..posejes je .
e onda odes kod rodjaka na selo,na senik,nakupis u dva tri dzaka ono sitno po seniku i posejes u svoj travnjak..
i dobijes fini jeftin tepih.
Za ovo sam čula već, lepo izgleda, ali to je za velike površine, na malim bi izgledalo neuredno.
Znam da neki ljudi namerno u seme trave ubacuju i seme, naprimer maslačka ili recimo bele rade..... to prelepo izgleda kada procveta, ali mana mu je to što maslačak i bele rade guše travu, trava počinje da se gubi. Meni su tako počele da se šire one obične šumske ljubičice, jedva sam se izborila s njima. Sada vodim rat sa maslačkom, belom radom i detelinom .... i čini mi se da ja taj rat gubim! Ima li neko neki savet za ovaj problem?

Pozdrav od jednog tate kome je bastovanstvo nazovi hobi.

Imam dva vrta u mom vlasnistvu koje i odrzavam sam.Poslacu vam i slike ako zelite...Najpre bih dao svoje vidjenje odrzavanja travnjaka.Moja dva travnjaka nisu ni pribliznom savrsenstvu ali je to apsolutno moj rad i trud i ne stidim se a jos manje nerviram jer nije kao po knjigama.Nikada nisam studirao botaniku ili sl vec je sve to moje testiranje i pokusaj odrzavanja travnjaka.

Par saveta:

- kositi travu leti 2 x nedeljno
- marta meseca obavezno bacati djubrivo prilagodjeno za travu;
- zalivati u ranim jutarnjim ili vecernjim satima
- kolicina vode koja je potrebna za vas travnjak morate sami da otkrijete,zavisi od drenaze ako ste uradili
- jednom mesecno cesljanje trave (u osam pravaca) da bi ste izvuskli suvu travu koja se zavukla medju zdravom

Eto neka to bude za pocetak

Eh da,kako suzbiti korov bilo je neko pitanje.Lako!Uzmes malu,najmanju moticicu ili srafcicer i sto dublje iscupas korov iz korena.Jedina metoda koja suzbija korov na minimum.Naravno da ovde radi kicma trans,znaci saginjanje i udri...

Pozdrav svim ljubiteljima zelenila :worth:
 
Ne znam kako se zove ova biljka, ali odličan je borac protiv krtica, štiti 40 kvadratnih oko sebe. Obećala sam i evo te sličice.
Nije tako lepa, kao što ume da bude (izraste i po 1m, a liči na malo drvce) i lako se rasejava.
f_Boracprotivm_5999a13.jpg

f_Boracprotivm_5218f1e.jpg


Ovako izgleda dok je malena, a raste brzo ...
f_Mladiborcipm_beb7ca6.jpg
 
Nisi jedina. :neutral:
Moja devojka i ja isto tako sadimo travu u saksijama, takođe i u gajbicama... Tako da i mi imamo neki oblik travnjaka na terasi. :lol:

Svaka cast za mastovitost i ljubav prema prirodi :ok:. Ja sam pocela sa sadnjom pre oko godinu-dve dana i fenomenalno uspeva. Kad treba da potsisam - uzmem makaze :mrgreen:. Bez sale :D. Lepo izgleda onako zeleno na simsu i prosto mi je milina za pogledati :). Snalazim se :cool:.
 
Svaka cast za mastovitost i ljubav prema prirodi :ok:. Ja sam pocela sa sadnjom pre oko godinu-dve dana i fenomenalno uspeva. Kad treba da potsisam - uzmem makaze :mrgreen:. Bez sale :D. Lepo izgleda onako zeleno na simsu i prosto mi je milina za pogledati :). Snalazim se :cool:.

I ja travu šišam makazama, samo što ja makaze zovem kosilica. :lol:
 
Poslednja izmena:
Ove godine jos nisam posadila, ali hocu za koji dan. Relativno brzo nice pa cu bas da postavim fotke jer je zaista lako za sadnju, odrzavanje, a oplemenjuje prozore i terase svezinom i lepom bojom. Svojevremeno sam kupila, mislim, neko italijansko seme trave, pozamasnu kutiju i nisam stigla sve da potrosim.
 

Back
Top