Što je tolerancija?

Margarina

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.210
Možda je ova tema već bila,a možda i nije.Mene zanima što je tolerancija,ali ne u njenom značenju već u korištenju.Naime kad netko ima visok prag tolerancije što to u biti znači.Dokle to ide? Da li se tu podrazumeva provociranje i sl. Naime oni sa niskom tolerancijom su navodno kolerici.Da li je moguće biti polutolerantan ili to ipak spada u niski prag tolerancije? Dakle bez tumačenja ovoga pojma već samo njegova upotreba i pojašnjenje oko toga.Malo konfuzna tema tj post ali valjda će netko i da shvati što je pisac hteo reći.
 
Meni se cini da se ta rec malko previse upotrebljava. U politickom zargonu stvara prilicno ruznu sliku o ljudima. Kad kazem da nesto tolerisem, podrazumevam da je to nesto suprotno od mog nacina razmisljanja, ali ne reagujem agresivno i ne branim se, ali ga ignorisem. A ako to prevedemo u politiske price, onda ispada da sve one grupe za koje se trazi tolerancija predstavljaju ruglo i nepozeljne grupe, pa mi pozeljni treba da ih tolerisemo. Slabo prekrivena superiornost. Ne dopada mi se.
E sad, da li je tolerancija u vezi sa ne napadanjem ili ne branjenjem? Pa i jedno i drugo.
 
Mislila sam na prećutkivanje uvrede ... ili prećutkivanje bilo čega što nam se ne dopada a ne pokušavamo da ispoljimo nedopadanje.

Možda tolerancije jeste slabo prekrivena superiornost, kao što reče Blabla - pod uslovom da je tolerancija ignorancija od strane onih koji tripuju da su im sagovornici/neistomišljenici bitni koliko i crno ispod nokta?
Da li tolerancija ima sa bilo kakve veze sa (iskrenim) pokušajem razumevanja onog što nam nije blisko?
 
Mislila sam na prećutkivanje uvrede ... ili prećutkivanje bilo čega što nam se ne dopada a ne pokušavamo da ispoljimo nedopadanje.

Možda tolerancije jeste slabo prekrivena superiornost, kao što reče Blabla - pod uslovom da je tolerancija ignorancija od strane onih koji tripuju da su im sagovornici/neistomišljenici bitni koliko i crno ispod nokta?
Da li tolerancija ima sa bilo kakve veze sa (iskrenim) pokušajem razumevanja onog što nam nije blisko?

Borac kad hoce zna da postavi odgovor, koji ne priznaje niti jedno pitanje !!!
 
Poslednja izmena:
Meni tolerancija ne govori o zelji za razumevanjem. Mislim da je tolerancija kada pustimo da taj drugi misli kako razmislja, mada ga ne razumemo. I mislim da ona, ako je tako, nije uvek dobra. Ako bi bila uvek dobra, onda bismo pametno cinili ako pustamo glupake da npr. donose vazne odluke, a znamo da su rdjave. A to je apatija i glupost. Ljudi moraju da se bore za ono sto je ispravno. Tolerancija sme da postoji samo u onim slucajevima kada time ne ugrozavamo nesto.
A precutkivanje u smislu licemerja shvatam kao kada se sa necim ne slazemo, ali cutimo da bismo nesto ipak dobili od toga, odnosno ne bismo izgubili, a pritom pricamo o nekim borbama. Ako precutimo neslaganje, i to nije bitno za siru sliku, onda nismo licemeri. Ako precutimo, a bitno je i posle pricamo kako je trebalo ovo ili ono, onda smo losi. moje misljenje, nespreto iskazano, posto me boli glava. Valjda je , ipak, jasno.
 
...tolerancija ima dvije delta- odvodnice,- svjetovnu i duhovnu. Svjetovna tolerancija je ako neko napravi ti napaku ( greska) sa posledicama vise emotivnim nego tjelesno- ostetljivim, a ti okrenes mu dio lica sa nacrtanim orhidejama po njemu.
Duhovna tolerancija je postovanje tudjeg ispoljavanja odnosa prema necemu a to ispoljavanje je sasvim drugacije od tvoojeg ili cak tvoje ponizava.

- a , mozda je to samo sto mi se spava ,- kako rece Blabla !!?
 
Nema toleranciju neko samoziv..razmazen..snobovi..zadrti..nezreli..svakodnevno tolerisem greske koje nonstop ponavljaju bliski ljudi..da je nemam neke bih odavno otero dodjavola..ne znam u stvari dal bih to mogao smanjiti..to bi znacilo da se tesko odljutim i da ne prastam
 
Ja na toleranciju gledam kao na nešto što se odobrava mada to baš i nije u redu i nepoželjno,ali treba biti dobar pa se i to dozvoli.Nekad me podseti na "Ko tebe kamenom ti njega kruhom".Mada nameravam da pročitam Volterovu raspravu o toleranciji.
 
Ja na toleranciju gledam kao na nešto što se odobrava mada to baš i nije u redu i nepoželjno,ali treba biti dobar pa se i to dozvoli.Nekad me podseti na "Ko tebe kamenom ti njega kruhom".Mada nameravam da pročitam Volterovu raspravu o toleranciji.

da, ali to danas liči na politički pamfletizam i ono što smo preveli u političku korektnost, ne znam kolilko će to da ti zadovolji radoznalost...malo smo odrasli u međuvremenu...

tolerancija je saslušati čoveka i ne zameriti mu zbog suprotnih stavova od onih koji sami podržavamio, ako se time ne ugrožava ili omalovažava ili potcenjuje neko treći ili mi sami.
zato govorimo o različitim pragovima tolerancije. u psihologiji je to sposobnost podnošenja. ako imamo angažovanog čoveka koji zastupa određeni stav i tvrdokorno ga brani iz ubeđenja, vere ili bilo kog drugog razloga, to znači da on ima nizak prag tolerancije prema neistomišljenicima. ako, pak, pogledamo ko se hvali tolerantnošču videćemo da su to oni koji "nit smrdU nit mirišu", odnosno, to su ljudi koji su prilično rezignirani, nezainteresovani, neopredeljeni glasači kojima niko ne smeta i sve "razumeju". takođe, netolerantnost je i primer kad uopšte ne pridajemo značaj sagovorniku, nemamo želju da ga saslušamo i, sve što on kaže, uzimamo kao nebitno razmišljanje nebitnog čoveka..to ne znači biti tolerantan i zato imamo: otvoreno nertpeljive, pasivne posmatrače - one koji ni u čemu ne učestvuju i one kojima uopšte do tuđeg mišljenja nije ni stalo...ako se slažemo sa miš. da je svet šarolik i podržavamo različitosti, kad se malo zagrebe površina, uvek ćemo naići na to da se podržava jedna strana, jednosmerno i centrično razmišljanje...zato je tolerantnost ne nanositi svesno štetu bilo kome..
 
da, ali to danas liči na politički pamfletizam i ono što smo preveli u političku korektnost, ne znam kolilko će to da ti zadovolji radoznalost...malo smo odrasli u međuvremenu...

tolerancija je saslušati čoveka i ne zameriti mu zbog suprotnih stavova od onih koji sami podržavamio, ako se time ne ugrožava ili omalovažava ili potcenjuje neko treći ili mi sami.
zato govorimo o različitim pragovima tolerancije. u psihologiji je to sposobnost podnošenja. ako imamo angažovanog čoveka koji zastupa određeni stav i tvrdokorno ga brani iz ubeđenja, vere ili bilo kog drugog razloga, to znači da on ima nizak prag tolerancije prema neistomišljenicima. ako, pak, pogledamo ko se hvali tolerantnošču videćemo da su to oni koji "nit smrdU nit mirišu", odnosno, to su ljudi koji su prilično rezignirani, nezainteresovani, neopredeljeni glasači kojima niko ne smeta i sve "razumeju". takođe, netolerantnost je i primer kad uopšte ne pridajemo značaj sagovorniku, nemamo želju da ga saslušamo i, sve što on kaže, uzimamo kao nebitno razmišljanje nebitnog čoveka..to ne znači biti tolerantan i zato imamo: otvoreno nertpeljive, pasivne posmatrače - one koji ni u čemu ne učestvuju i one kojima uopšte do tuđeg mišljenja nije ni stalo...ako se slažemo sa miš. da je svet šarolik i podržavamo različitosti, kad se malo zagrebe površina, uvek ćemo naići na to da se podržava jedna strana, jednosmerno i centrično razmišljanje...zato je tolerantnost ne nanositi svesno štetu bilo kome..

ispravka mala...ikome (da bi bilo jasnije) ;)
 
Kompenzaciona tolerancija je nacin ponasanja koji koristi toleranciju za uslovljavanje i ucenjivanje drugih osoba preko kompenzacije i 1-1 pravila....
"ja sam tolerantan bio za ovo , ti budi za ono"

Ovo je najcesci vid upotrebljene reci tolerancija, jer je blizak pokvarenim , lukavim i sebicnim ljudima...
Vezan je za hijararhiju jer mu je tu granica delovanja...ko odlucuje o paritetu razmene , paritetu 1-1...

----------------------------------------------
Nisam siguran da li treba da pricamo i o ostalim vidovima tolerancije....

Sledeca je tolerancija ignorisanja.....
Cesto nazivana tolerancija snobizma....
Sluzi za skupljanje humanitarnih poena u drustvu koje je imidz orjentisano, a odlikuje se izuzetnim naglasavanjem tolerancije onih situacija i osoba koje direktno ne pogadjaju pojedinca, tj striktno gledano nema tolerancije jer se nista ne tolerise....

Povezana sa floskulom "zivi i pusti druge da zive".
--------------------------------------------------------------------
Korektivna tolerancija je mozda poslednja od tolerancija koja se moze videti da je jos prisutna u Srbiji.
To je tolerancija neznanja, uz naznacen zahtev da se ispoljeno ispravi u nekom roku....
U sebi sadrzi elemente iskazivanja moci, ali daleko manje od prethodne kompenzacione tolerancije .
To je ujedno i poslednja koja od vas ne trazi da budete covek, vec da budete licnost....
---------------------------------------------------
Za ostale tolerancije sam siguran da nema svrhe pominjati ih ovde, ali tek da naglasim da je sledeca na redu edukativna tolerancija, pa onda idemo sve vise ka zavisnom od mere, objektivnosti i elokventnosti sto i jeste razlog za nepostojanje pojma u pojmovnom prostoru niti egzekucije u prostoru zivota....
 
ili mozda... kad zivis u nekom paralelnom svetu koji se ovde-onde dodiruje sa svetovima onoh oko tebe ali se preklapa samo tamo gde ti dozvolis.
Kad dozvolis da na tebe utice samo ono sta dozvolis ali jedino onako kako mu ti dozvolis.

Tolerantnosti nikada ne bih dao definiciju nivoa jer je apsolutno subjektivna, poput lepote.
 
Subjektivna tolerancija je lep izraz za nešto što nije tolerancija...

Evo provažite sami....uzmite subjektivnu toleranciju i vidite šta dobijete kod onog ko se ne uklapa u vaše subjektivno tolerantno i uzvišeno biće....
 
ako uzmemo da je tako kako kažeš, onda tolerancija ne postoji.

Sreća te, cenim odokativno da, dobra većina ljudi ima slične nivoe tolerancije pa mogu da se slože da ostatak ljudi ima previše ili premalo tolerancije.

Aj možda da je nazovemo, umesto subjetivnom, recimo: aspektualnom*, tu toleranciju

* sa tacke tvog/mog/necijeg gledista - aspekta
 
Zakljucak mogu da podrzim, znaci tolerancija ne postoji sve dok je povezana sa pojedinacnim interesima, jer onda je to samo taktika strategija ispoljavanja sopstvenih interesa...da li kroz individualno ili kroz kolektivno koje omogucava vise i brze....

Tolerancija postoji samo kao ideal kod obicnih ljudi....
Da bi neko mogao da ima toleranciju koja nije ideal, fiksica, licemerni imidz, on mora da zadovolji druge kriterijume, da upravo kriterijume koji ce dozvoliti odvajanje njegovog uma od uvek prisutne individualne racunice...

Takav pojedinac nije pametan u sistemu koji je olaksavajuci prema svemu individualnom, pa stoga unutrasnji razum svakog pojedinca koji ima potencijal da bude ovakav upucuje pojedinca da ne bude takav i onda imamo imidz kreiranje, tj sve je farsa....

Farsicnost svih ljudskih aktivnosti raste, zato sto se dogmatski ne dozvoljava otklanjanje osnovnih sukoba i interesa koji i dovode do farsicnog ponasanja i proteziranja...

Ovde se moze postaviti pitanje zar je moguce da se toliko ljudi natera da cini ono sto im nije interes i zbog cega pate i stradaju....mentalno , duhovno , a i fizicki ...

A odgovor mi znamo, a to je i rat pokazao....Rat u bosni nije nastao tako sto su medjunacionalna netrpeljivost i mrznja dovele do rata...
On je tamo nastao zato sto ne postoji i ne moze postojati medjunacionalno poverenje kad je 40g ranije bilo masovnih klanja....i ljudi to znaju...
Ali mrznje nije bilo u tolikom obimu (sporadicni pojedinci) da bi izazvali rat...

Znaci dovoljno je ne braniti i ne cuvati i sve se moze gurnuti pod voz....
 

Back
Top