Problemi, dileme i saveti

Imam problem...Biljka je vrsta palme, trobojna...zeleno-beli-rozikasti listovi...kad smo je dobili bilo je sve ok...Medjutim, sad posle mnogo godina, ona kao da je zakrzljala...
Lisce je pocelo naglo da joj se susi, sli gore tera mladice, koje su isto neverovatno sitne...ne narastu ni 5cm a vec pocnu da se suse...Veoma jadno izgleda. Meni se cini da je moguce da joj je koren truo, mada je ne zalivam previse cesto, a nije suva zemlja...Vidim da se pati...
Razmisljam da je izvadim i da pogledam koren, pa ako je zdrav da ga isecem na mlade...A nekako se sve nadam da ce ozdraviti, mada to poprilicno dugo traje...Inace, slicnu situaciju sam imala i sa biljkom opet te vrste...Mozda im nesto ne odgovara u stanu, ali imaju uslove kao i druge biljke koje bujaju...
Da je iseckam danas...?:think:Sta predlazete...?
 
To nije vrsta palmice vec Dracena marginata kojoj nesme biti vlazna zemlja. One se zalivaju jako retko, izvadi je iz saksije skini sve shto je trulo i posadi je u novu zemlju(ako je zemlja iz kese ona ima vec vlage). Nemoj da je zalivash u pocetku nego joj samo oroshavaj listove.
Kada joj se zemlja u saksiji osushi (gurnesh prst da proverish vlaznost i u dubljem delu saksije) onda pocni da je zalivas. Zimi se zalivaju jako retko, ja moje zalijem jednom u mesec, dva.
 
Pomagajte!!!! Ja imam na tereasu jednu kalu i bosiljak koji su super napredovali do pre 15tak dana, i onda ih je napalo nesto a ja pojma nemam sta je. Listovi kao da se prevuku belicastom skramom, ili na bosiljku se tako vidi, kao da dobiju bele fleke, a primetila sam da se na i izmedju listova pojavljuje paucinasta materija. Ako neko zna sta je u pitanju i kako se leci neka mi kaze, pliz!
 
Pomagajte!!!! Ja imam na tereasu jednu kalu i bosiljak koji su super napredovali do pre 15tak dana, i onda ih je napalo nesto a ja pojma nemam sta je. Listovi kao da se prevuku belicastom skramom, ili na bosiljku se tako vidi, kao da dobiju bele fleke, a primetila sam da se na i izmedju listova pojavljuje paucinasta materija. Ako neko zna sta je u pitanju i kako se leci neka mi kaze, pliz!

Imala sam i ja to. U poljoprivrednoj apoteci mi rekose da se to zove crna udovica u narodu. Postoji preparat (nemam na zalost kesicu) koji se rastvori u vodi i prska se cvece 1 nedeljno. Ruze su se izvukle ali safran, petunije i neka lozica nisu. Kasno sam isprskala
 
upomoc
imam shefleru kojoj vec dva meseca otpadaju listovi.
inace se to desavalo i prethodnih godina ali ne tako drasticno kao ove god.
Novi listovi izrastaju na vrhu biljke,ali se oni blizi saksiji suse i otpadaju
da li se to jos nekome desava?
sta da radim?
 
upomoc
imam shefleru kojoj vec dva meseca otpadaju listovi.
inace se to desavalo i prethodnih godina ali ne tako drasticno kao ove god.
Novi listovi izrastaju na vrhu biljke,ali se oni blizi saksiji suse i otpadaju
da li se to jos nekome desava?
sta da radim?

Sheflere su osetljive..tvoja je sigurno pretrpela neki šok (možda si joj promenila
mesto ili saksiju..).. Ona zahteva umereno toplo mesto, najbolje od 13-16-18 stepeni. Temperatura iznad 21 stepen joj ne odgovara...
Traži mnogo vode u toku proleća i leta, a zimi je treba oskudnije zalivati.
Pogoduje joj češće orošavanje listova.
Jesi pokušala sa prehranom preko lista?:)
 
Sve sto neznam, znam ko zna! Krstarica!
Zato i pitam?
Moj suprug je proletos utisnuo u zemlju dve kostice avokada. Mi zaboravili na to.
Ovih dana iznikle dve stabljike, visoke oko 3o cm, rasto brzo, listovi lepi, jedri...
Sta da radimo?
Mozda vec ima nesto o tome na forumu pa molim moderatora da ovo moje pitanje premesti gde mu je mesto.
Ali me nemojte ostaviti bez odgovora.
Zahvaljujem!
 
Mari..pitanje si postavila na pravom mestu..
Avokado potice iz tropskih predela Amerike, a u nekim kulturama smatran je afrodizijakom,
što ne čudi ako se zna da sadrži 17 vitamina i minerala i više kalijuma od mnogih drugih vocki i povrca.
Sazreva tek pošto je uzbran, kroz desetak dana na sobnoj temperaturi.
Obzirom da potiče iz tropskih prredela jasno ti je šta zahteva..puno svetla, vlage i toplote...
..tako izrasle biljčice kao što su tvoje se obično kaleme na neku voćku sa domaćih terena..ipak bolje je da
nadješ nekog kalemara koji će ti to bolje objasniti..ako je izvadiš i staviš u saksiju pa na sobnu temperaturu
postoji opasnost od sušenja ili pak i ako je održiš, teško da će imati roda..

Ako neko zna još nešto o ovoj biljci za koju neko kaže da je voće a neko da je povrće, sigurno će se javiti..:D
 
Moja dracena zuti i trune iznutra, staro lisce jos kako tako, a novo izbija crno.
Zna li neko sta raditi?

Koja je vrsta u pitanju..

Ova..

dracena.jpg
ili ova...
San%20Diego%20plants,%20dracena%20masangeana,%20w.jpg
..?
 
Neka opšta uputstva ne postoje, ona sa prve slike je izdržljivija..
..ono što znam je da ako trune iznutra znači da je odradila svoje..njen životni vek
u idealnim uslovima je 5 do 6 godina..
..inače, užasno je osetljiva na hladnu promaju..to je najčešće ubije..možda i previše vode..
..ona više voli orošavanje...

Obzirom da se rasadjuje u martu reznicama vrhova stabljike dugačikh 8 cm..sačekaj,
pokušaj da je održiš zimus pa je rasadi na proleće..
 

Back
Top