Problemi, dileme i saveti

пало ми је на памет још пар питања везаних за гајење цвећа:
- како одредити величину саксије
- да ли постоји неко правило
које врсте цвећа могу бити једне поред других
- које од собних биљака могу да се гаје и на тераси

и, да, хвала свима што сте се укључили у ову тему,
па слободно изнесите своја питања и предлоге :)

За питање прво:
Украла сам од сестре пелцер (није ми дала милом :))
од филадендрона,мали са два листа.
Засадила сам га у саксију пластичну вел. 3 литра.
За четири год. израстао је у висину 4 метра и само три
пелцера,равномерно распоређен по главној стабљици.
Везивала сам га на зид (зид пун ексера :)) тако и уз плафон.
Да ли ми верујете, процветао је.
Цвет личи на млади кукуруз у почетку,
увијен зеленим плаштом,величине банане.
Сам врх цвета љубичаст,
Како је цвет растао,тако се зелени плашт отварао.
Средина цвета из плашта налик банани,
жуто наранџасте боје .....ма прелепо.
Први пут сам видела цвет филадендрона.
Филадендронов лист је срцолик .
(не знам како се зове та врста)
Цвет је живео само пет дана и отпао.
Филадендрон сам поклонила пицерији у коју одлазим,
Једва смо га изнели из стана.
Поента је......нисам мењала саксију,
Кашиком сам скидала земљу до корена и додавала нову.
 
Imala sam filadendron nekoliko godina ali mi se jesenas osusio :(
Nisam mu ni ja menjala saksiju.U koju sam ga prvi put posadila tu je rastao i nazalost u njoj je i uginuo :(
Nikada mi nije cvetao.Sad prvi put cujem da on uopste i cveta :think:
 
Potreban mi je savet.
Pre nekoliko dana lišće na fikusu bendžaminu počelo ne naglo da žuti i da opada. Fikus se nalazi na terasi, ima dovoljno svetlosti, zalivam ga dva puta nedeljno... Da li neko možda od vas ima neki savet u vezi sa ovom biljkom?
 
Bilo bi lepo ako bi smo ovaj podforum mogli da malo aktiviramo i da unapredimo kvalitet.
Krstarica je veoma posećen forum, i ovo bi moglo biti jako dobro mesto za
priču o životu sa biljkama...:)
U skladu sa time, tražim vaše savete i ideje kako da postignemo ove ciljeve..
 
Potreban mi je savet.
Pre nekoliko dana lišće na fikusu bendžaminu počelo ne naglo da žuti i da opada. Fikus se nalazi na terasi, ima dovoljno svetlosti, zalivam ga dva puta nedeljno... Da li neko možda od vas ima neki savet u vezi sa ovom biljkom?

Kod mene u firmi je jedan kolega uzeo bendžamina iz susedne kancelarije, sav je bio jadan i takodje mu je žutelo lišće.
Svakog dana mu je prskao listove, ali i celu stabljiku, i isekao je svaku suvu grančicu.
Posle dve nedelje je došlo do oporavka i novih, mladih, svetlo zelenih listova.
Možda da proveriš i da li mu je potrebno presadjivanje, kakva je zemlja i slično.
 
Stroga kontrola teme o gljivama, u smislu da se postavljaju samo članci u vezi otrovnih gljiva, kako neko ne bi pogrešio.
I iskusnim gljivarima se dešavalo da se otruju svojom greškom.

Ti i ja se često ne slažemo oko nekih stvari..:lol:..ali ovde se potpuno slažemo..:D
Imaš li iskustva sa ovom oblašću i koliko poznaješ tematiku uopšte, nevezano
samo za gljive?
 
Kod mene u firmi je jedan kolega uzeo bendžamina iz susedne kancelarije, sav je bio jadan i takodje mu je žutelo lišće.
Svakog dana mu je prskao listove, ali i celu stabljiku, i isekao je svaku suvu grančicu.
Posle dve nedelje je došlo do oporavka i novih, mladih, svetlo zelenih listova.
Možda da proveriš i da li mu je potrebno presadjivanje, kakva je zemlja i slično.

Slazem se sa ovim.Postoji puno preparata za prehranu preko lista a u prostorijama ili na spratovima gde je suv vazduh, biljke obično i pate zbog nedostatka vlage u vazduhu.
 
Kod mene u firmi je jedan kolega uzeo bendžamina iz susedne kancelarije, sav je bio jadan i takodje mu je žutelo lišće.
Svakog dana mu je prskao listove, ali i celu stabljiku, i isekao je svaku suvu grančicu.
Posle dve nedelje je došlo do oporavka i novih, mladih, svetlo zelenih listova.
Možda da proveriš i da li mu je potrebno presadjivanje, kakva je zemlja i slično.

Hvala na savetu. :)
Bendžamin je presađen na početku godine u novu saksiju, sa novom zemljom. Sve je bilo u redu do pre par dana.

Slazem se sa ovim.Postoji puno preparata za prehranu preko lista a u prostorijama ili na spratovima gde je suv vazduh, biljke obično i pate zbog nedostatka vlage u vazduhu.

Ja živim na prvom spratu... A što se preparata za prehranu lista tiče koristim Floravit već godinama, i nemam neka loša iskustva.
Možda ima neki bolji preparat, ako ima, može li neki savet? :)
 
Slazem se sa ovim.Postoji puno preparata za prehranu preko lista a u prostorijama ili na spratovima gde je suv vazduh, biljke obično i pate zbog nedostatka vlage u vazduhu.

Da, moguce je da je upitanju i nedostatak vlage u vazduhu.
Kolega koji je prskao bendzamina cinio je to vodom, sa rasprsivacem, nije koristio nikakvu prehranu i eto, pomoglo je.
Sto ne znaci da ne bi bilo lose i malo prehrane
 
Moja kamelija pati jako, toliko je volim ali ne znam vise sta da joj radim.Sve sam probala.:(Donji deo je skoro uvek bez listica, opadaju i nece da procveta, krene pa opadne cvet.Samo je odrzavam u zivotu pomisljam da je pustim da se osusi.:neutral:
 
Stavite slike biljaka sa kojima imate problema, nemoze se napamet reci shta je problem.
Moze se desiti da biljka ima nekih "podstanara" a da i neznate tj ne vidite da su tu jer niste upuceni kako izgleda promena. Cest problem kod sobnih biljaka je prenatopljeni supstrat.
 
Da li imate neki savet u vezi cuvanja gerbera. Vec drugi mi se osusio. Kupila sam ga sa 3 prelepa cveta. Cvetovi su trajali oko 3 nedelje i kako su oni pozuteli tako su polako poceli i listovi. Opet je uginuo kao i prosli put :rida::rida::rida:
 

Back
Top