Problemi, dileme i saveti

Hvala ti, pomogla si da znam šta dalje. Fikusu su već izrasli novi zeleni listići, znači, preživeo je. A da li će ikad uspeti da se oporavi i bude onako bogat kao nekad, videćemo. I pošto vidim da se razumeš da te pitam za onu krpicu, jutu ili kako to da nazovem kojom je obmotano stablo. Dobila sam ga sa tim i rečeno mi je da to treba da se skine. Ali nisu mi rekli kad. Tako da to još stoji, a ja ga imam godinu dan.
Draceni isto raste novo lišće, ali je skoro svo ono staro opalo pa je sad ono stablo dugačko golo i ružno. Tu neće izrasti novo lišće, to znam. Ali da li jednu granu, pošto ima dve, ipak isečem, pa probam da zapatim ispočetka nekoliko biljčica koje bi kad porastu sakrile to jedno ružno stablo. To bih možda na proleće uradila.

Nema na čemu, drago mi je ako je tako. :)

Što se jute tiče, to se stavlja iz dva razloga: 1) ako je isforsiran rast biljke, da ne dođe do pucanja kore; 2) ako biljka raste normalno - stave zbog dekorativnosti. E, sad, aj ti znaj zašto su oni to stavili. :) U svakom slučaju - ja to ne bih dirala, dekorativno je, a ne smeta biljci.

Što se drecene tiče, možeš svakako. Samo sačekaj proleće i vodi računa da pelcer nije prekratak. Ostavi najpre jedan dan da se prosuši, a zatim ubaci u vodu da pusti žile. Zatim ga zasadi u zasebnu saksiju, čisto kratko da ojača, jer ako bi ga odmah stavila uz glavnu biljku koja je jača, ona bi mu uzela sve hranjive materije iz zemlje. To ti je dupli bonus, zato što će ti i glavno stablo ispod samog reza pustiti nove izdanke. Samo ne zaboravi da ranu zatvoriš kalemarskim voskom (imaš u sve jednoj poljoprivrednoj apoteci, nije više od 200 din.). U pricipu to se može odraditi i sa celom drecenom, samo što nikad nisam pokušavala - jer na taj način praviš krošnju po želji, razgranatija je itd.
 
Ljubitelji biljaka, odnosno cveca gde ste? Stiglo je prolece i sve je vise cveca u bastama a
imamo mnogo i sobnog, pa hajde da to pokazemo ovde. Predlazem da otvorimo temu
"moje cvece ili moje biljke" na kojoj bi pokazivali slike iskljucivo cveca koje mi gajimo.
Pozivam vas da budemo aktivniji jer ako ovako nastavimo ode ovaj podforum u arhivu. ;)
Pozz. :bye:
 
Poslednja izmena:
Овако, имам један проблем. Фикус ми је за кратко време достигао висину од 2 и по метра и удара одавно у плафон и даље расте. Да ли има неко овде стручан да ми објасни како скратити фикус а да доњи део остане у функцији као и горњи. Овај фикус је настао од претходнох врха који је одсечен а онај доњи део се осушио. Како хоћу сад да сачувам оба дела, како га скратити? :think:
 
Imali smo i mi tako veliki Fikus, pa se iskrivio koliki je bio veliki,, mi smo ga sekli dokle smo smatrali da nam treba, negde oko 2m je bio visok, i vrh smo odsekli nozem, koliko zelis i rastao je opet novi pelcer,, i tako smo kad opet poraste sekli,,dok nam nije ukraden ispred vrata :D sad vise ne brigamo brigu oko Fikusa :D
 
Imali smo i mi tako veliki Fikus, pa se iskrivio koliki je bio veliki,, mi smo ga sekli dokle smo smatrali da nam treba, negde oko 2m je bio visok, i vrh smo odsekli nozem, koliko zelis i rastao je opet novi pelcer,, i tako smo kad opet poraste sekli,,dok nam nije ukraden ispred vrata :D sad vise ne brigamo brigu oko Fikusa :D

Можеш ми рећи какав је био рез? Да ли је врх био оштар или туп након сечења?
 
Oštar, pod malom kosinom, na polovini između dva lista, da bi mogao da pusti izdanak, a vrh užiliš i sadiš :D

Урађено тако. Врх ставио у вазну. Скратио га на два метра. Е сад, надам се да ће пустити изданак а за врх се не бринем, он би требао да се ужили без преблема.
 
Juče sam presadila u veću saksiju Hristov venac. Ne znam ko ga je i kad tu doneo, zatekla sam ga u hodniku još kad sam se doselila ali bila sam sigurna da je nadmašio kapacitet saksije i ne da jeste nego u saksiji nije bilo više ni trunke zemlje samo koren i ne znam kako je uopšte i opstao. Malo me strah jer meni to saksijsko cveće nešto "ne ide od ruke" a biljka stvarno predivno izgleda.
Ono što je problem, a što nisam primetila dok ga nisam izvadila je što je izgledao kao žbunić ali kad sam ga izvadila iz saksije zaključih da su one grane dugačke i po 3-4m i ne znam kako sad da ih "srolam" .Pola hodnika je zakrčeno njegovim granama
Jel će mu faliti nešto ako ih orežem?
 
Nemoj ga rezati jer biljka raste kao lozica. Mozes je saviti kao venac/ zato se i zove hristov venac/
oko nekog oslonca /plasticne stubice ili sl/ ili joj obezbediti da raste uz oslonac ako ima prostora ili
da pada sa nekog postolja. Biljka ne podnosi suvise vode i potrebno joj je svetlo mesto.
Preko leta moze i na otvorenom. Prija joj jutarnje sunce sto pospesuje cvetanje. Pozz.:bye:
 
Иначе да јавим, фикус је полудео :) Почео да се шири у ширину након одсецања врха а врх је посађен и примио се лепо тако да и он расте и напредује. Куд ћу ја са толиким фикусимаааааааа. :)
 
Čekamo sliku bilo koje muškatle u problemu :) .
Starije biljke muškatli cvetaju godinama sve manje. Vaške im ubace viruse, protiv kojih se biljke bore svojim imunitetom,.. koji pored mladosti (starosti) zavisi i od ishrane. Ostali uslovi su manje-više standardni. - Napolju na sunčanim ( i polusunčanim) ekspozicijama).
 
Ovaj podforum je u blagom (i blaženom) haosu,.. Mislim da bi trebalo izbeći te haotične "nastupe",.. na primer tako što bi se tri ( ili više) tema stavilo kao Lepljive - u vrhu spiska tema foruma.
Među tim temam bi svako trebale biti: !. Identifikacija biljaka - kao jedna tema gde će korisnik staviti sliku i opis nepoznate biljke,.. a mi ostali nagađati i pogađati o kojoj se biljci radi, (da bi korisnik mogao prema imenu biljke pronaći pomoć i savete),..
2. Tema o savetima, problemima ( dilemama) več ima, ali bi bila preglednija da je na vrhu - lepljiva.
3. Tema: Slike naših biljaka, sa kojom bi se izbeglo haotično nabacivanje (često istih) raznih tema.
 
Hvala na predlogu i sugestiji.
Imamo dosta lepljivih tema koje su po mom mišljenju bitne.
Teme koje su po vašem mišljenju zaslužile da budu lepljive, nisu nešto posebno zaživele pa ih nisam ni zalepila..
No dobro, vredi razmisliti..dopada mi se predlog...
I pitanjce za vas, koje to teme po vašem mišljenju treba spojiti u jednu tj. koje su se iste teme nepotrebno nagomilale?
 
Hvala na predlogu i sugestiji.
Imamo dosta lepljivih tema koje su po mom mišljenju bitne.
Teme koje su po vašem mišljenju zaslužile da budu lepljive, nisu nešto posebno zaživele pa ih nisam ni zalepila..
No dobro, vredi razmisliti..dopada mi se predlog...
I pitanjce za vas, koje to teme po vašem mišljenju treba spojiti u jednu tj. koje su se iste teme nepotrebno nagomilale?
Da, tema (koju sam stavio pod 2.) saveti i problemi je već lepljiva,( pod malo drugačijim imenom) . to je OK.

ima puno tema koje se mogu svesti pod: Identifikacija biljaka:
1. http://forum.krstarica.com/showthread.php/678379-Koji-je-naziv-ove-biljke
http://forum.krstarica.com/showthread.php/685804-Da-li-neko-zna-naziv-ove-biljke
http://forum.krstarica.com/showthread.php/571153-Zna-li-neko-koja-je-ovo-biljka
http://forum.krstarica.com/showthread.php/383714-Ko-zna-koje-je-ovo-voce

2 (spojiti): http://forum.krstarica.com/showthread.php/315545-Simbolika-biljaka
http://forum.krstarica.com/showthread.php/334359-Znacenje-boje-cveca

3. (slike naših biljaka)
.http://forum.krstarica.com/showthread.php/554703-да-вам-представим-моје-биљчице

,.. i ima ih puno razbacanih po raznim temama ( gde se mogu smatrati za off. )


razmišljam i da se "naša biljna apoteka" spoji sa "Lekovito bilje" ,.. no verovatno nemoguće zbog datuma pisanja postova,..
U principu, koji god da princip primenite, biće haosa ako ovaj forum ozbiljnije zaživi ( recimo na proleće,.. ) . Lakše je kasnije razdvojiti jednu temu na dve ili više, nego ovako sabirati ( sakupljati i sabijati).

Trebali bi usvojiti neki postojeći model sa specijalizovanih foruma o biljkama,.. odakle bi imena podforuma ovde bila imena tema (za početak),.. pa bi kasnije razvrstavali na još tema.

( ovo je više "literarni forum", - ljudi se trude da budu originalni i leporečivi u naslovu tema, a to nije dobro za prepoznatljivost sadržaja teme)
 

Back
Top