Ruže - sadnja i održavanje

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.194
Sa istoka su došle mnoge dragocenosti, a među njima jedno od najvećih blaga prirode Rosa Species..
Kasnije su hrišćani u svojim pohodima sa istoka donosili pojedine primerke u Evropu.
Gajene su tokom svih tih vekova, međutim tek krajem 18 veka, zahvaljujući Napoleonovoj ženi Žozefini
doživljavaju svoj vrtoglavi uspeh. Ona je u svom dvorcu “Chateau de la Malmaison” napravila prvu izuzetnu kolekciju ruža.
Naredba je bila da Napoleonova vojska iz svih pohoda u kojima je bila, donese sto je moguce više primeraka različitih ruža.
Tako su ruže počele da bivaju sve popularnije i dostupnije mnogim ljudima.

ROSE-D-ORSAY.jpg


Vaša iskustva i saveti u vezi sa gajenjem ove biljke uvek su dobrodošli...:D
 
Bilo je mnogo kiše, pa ni ruže baš i nisu nešto ni cvetale, a moje uopšte . Evo sada dve su mi procvetale, malo skromne, ali, evo:
Ova je mala, šarena, od jedne grančice sam je odgajila (dobila sam je za vaznu, ali sam je pobola u zemlju umesto toga).
Sada je to lep žbunčić.
f_Leparuzam_94ed456.jpg

Obožavam je, na jednom korenu budu odjednom i crveni i narandžasti i žuti cvetovi. Sada ima samo ovaj žuti. Ne znam kako se zove ova sorta.
Ovu ružu sam kupila u cvećari, predivno cveta, čitave bukete pravi. Sada ima trenutno samo ovaj jedan cvet, pa se ne vidi koliko je lepa, ali bila sam nestrpljiva da je pokažem. Slikaću je opet, kada bude bila u punom cvetu kao i predhodnu i još neke , koje trenutno nemaju ni jedan cvet.
f_Joslepsaruzm_39f6b81.jpg
 
SADNJA

Kada više nema opasnosti od jakih mrazeva, vreme je za sadnju ruža. Kupljene sadnice najpre namočite u posudi s vodom kako bi povratile vlagu izgubljenu tokom transporta. Pre sadnje skratite sve, a pogotovu oštećene delove korena tako da im je ukupna dužina oko 30 cm. I nadzemne izdanke treba skratiti da dođu u ravnotežu s korenom. To je najvažnije kod čajnohibridnih vrsta ruža.
Izdanke kratite tako da ograničite njihov broj i broj oka. Ako ima više od četiri izdanka, potpuno ih odrežite, ipak najbolje je da ostanu tri. Svaki izdanak skratite toliko da ostanu na njemu tri do četiri oka. Dobar koren u početku rasta na ovom mestu može podneti rast tri do pet oka. Ako uz to ostavite četiri do šest oka kao rezervu, imaćete 11 do 13 oka ukupno koje smete ostaviti na presađenoj sadnici, odnosno, izdanke valja za toliko skratiti. Ako su pak na sadnici samo dva izdanka, manje ih skratite vodeći računa o ukupnom broju oka.
Odmah nakon sadnje izdanke zagrnite zemljom kako bi usporili rast oka, a dali više vremena korenu da započne da raste. Na kraju, ne zaboravite sadnicu dobro zaliti vodom.
Izdanke penjačica ili parkovih i botaničkih ruža dovoljno je skratiti za polovinu. Kod ostalih vrsta pazite da na izdanku ostane do pet oka.
Sve ruže osim botaničkih vrsta teraju duboko korenje i traže položaj s mnogo sunca i mnogo krečnjaka u tlu. Ne valja ako ih zaklanjaju i ograničavaju susedne biljke, trajnice ili drveće. Izdašno djubrenje kompostom i zrelim stajskim djubrivom ruže će vam uzvratiti lepotom i bogatim cvetanjem.

OBREZIVANJE

Ranijih godina posađene ruže sad treba obrezati. Grmolike ruže obrezujemo na srednju visinu, uvek jedan do dva cm iznad oka, jer se mesto reza osuši a s njime bi se osušilo i oko ako je preblizu.
Čajnohibridne vrste skratite za trećinu što obično spada u kategoriju niskog obrezivanja. Polyanthe i floribunde na sličan način, a to će znatno pojačati rast kada u proleće zatopli.
Višegodišnje, dobro izrasle i snažne ruže bez obzira na vrstu dovoljno je skratiti na srednju visinu. Smrznute i preguste, pogotovo u sredini grma izrasle izdanke, treba potpuno odrezati. Pametno je odrezati i sve slabe izdanke.
Visoko rezanje postiže se kad na pojedinom izdanku ostavite najmanje sedam - osam oka. Cvetovi će se tada pojaviti najranije, ali je ovakva rezidba opravdana samo kad želimo u jednoj sezoni dobiti mnogo cvetova slabije kvalitete. Nije ipak preporučljivo ići na visoku rezidbu kroz više sezona uzastopno, već naizmjence treba primeniti i nisko ili srednje obrezivanje.
Kod penjačica, parkovih i botaničkih ruža obrezuju se i čiste ocvali i bescvetni izdanci. Ako nameravate izmeniti rast i oblik, treba obrezivati leti kad grmovi prestanu cvetati.
 
Da li je neko sadio patuljaste ruže?
Kakva su vaša iskustva? Kad se sade, da li mogu da stanu u neku veću saksiju, gde ste ih nabavili?

Unapred veliko hvala! :hvala:

Sve se isto radi kao i sa normalnim ružama. Kupuju se u cvećarama ili u rasadnicima. Mogu biti u zemlji ili u većoj saksiji. orezuju se, prskaju, prehranjuju kao i velike ruće. Samo, ako ti je u saksiji zimi je moraš uneti negde da ne izmrzne jer se radi o maloj količini zemlje.
 
kupi bilo koju penjacicu i najbolje je da se sade i presadjuju kad je sezona mirovanja>kraj zime, da vec pocetkom proleca pocne da raste!
kad se penjacica razgrana kasnije mozes da je oblikujes u koji god oblik hoces, ako se orezuje vrh ostavljas bocne pupoljke neostecene i tako dobija lepu krosnju, eto ukratko.....
 
Poslednja izmena:
kupi bilo koju penjacicu i najbolje je da se sade i presadjuju kad je sezona mirovanja>kraj zime, da vec pocetkom proleca pocne da raste!
kad se penjacica razgrana kasnije mozes da je oblikujes u koji god oblik hoces, ako se orezuje vrh ostavljas bocne pupoljke neostecene i tako dobija lepu krosnju, eto ukratko.....

A kako se beše rasadjuje..pelcerom?
I kako odrediti koja je grančica najbolja za pelcer..možda prvo treba staviti
u vodu da pusti žilice...ili kako?..:D
 
A kako se beše rasadjuje..pelcerom?
I kako odrediti koja je grančica najbolja za pelcer..možda prvo treba staviti
u vodu da pusti žilice...ili kako?..:D

Pa bitno je da grancica bude ziva kad se sece pred pocetak vegetacione sezone i da bude neka mladja, a za ukorenjivanje se 100 posto efekat dobija ako stavis NAA clonnig powder(to je vestacki hormon za ukorenjivanje, sinteticki auksin, naftil sircetna kiselina), ima da se kupi!!, stavis malo na deo grancice koji sadis u zemlju i u roku od nekih 20 dana pusti korenove i formira se biljcica, moze i drugacije ali ovo je najlaksi i najsigurniji nacin
 

Back
Top