Orhideje

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.250
Eksplozija boja, oblika i lepote..ima li lepšeg poklona od orhideje?

orhideja_06.jpg


Posebno cenjene zbog svoje lepote i krhkosti, ove prekrasne biljke žrtve su krčenja šuma
i kultiviranja zemljišta, pa im se prirodna staništa u prašumama Kolumbije i Brazila smanjuju i nemilice uništavaju.
Botaničari danas prepoznaju oko hiljadu rodova s čak trideset hiljada vrsta orhideja.
Oko 60 vrsta ima stanište u šumskim područjima dok su ostale prisutne u mediteranskim i submediteranskim biološkim područjima.
 
Prica o orhideji

Divljenje koje su ljudi uvek osećali prema biljkama, neustrašivost mnogih ekspedicija kao, kao i odlučne istrajnosti odgajivača učinili su da biljke koje su sakupljane po različitim krajevima sveta kao što su Meksičke pustinje, vlažne šume Amazonije, brežuljci u podnožlju Tibeta, Indijske džungle i vetrovita ostrva Pacifika, postaju važno obeležje mnogih domova.


Biljke u saksijama su u 18 veku bile povlastica i raskoš aristokratske elite. Nakon otkrića Vardove kutije 1834 godine koja je omogućila da se osetljive vrste biljaka, sigurno i u savršenom stanju prenose na vrlo velike udaljenosti po raznim kontinentima. Mnoge egzotične biljke postale su pristupačne i manje imućnom stanovništvu.

Egzotične paprati, orhideje, dracene, palme, krotoni postali su vrlo traženi u Evropi. Da udovolje toj potražnji, mnogi neustrašivi tragači za biljkama pošli su na opasna istraživanja u nepoznate krajeve da pronađu nove vrste.

Orhideja je bila najveći zgoditak a kako je prirodno stanište tog cveta visoko u granju stabala, čitave su šume stabala posečene u potrazi za novim podvstama. Oduševljenje orhidejom učinilo je da se razvije unosan posao. Istraživači, botaničari i trgovci u to doba sticali su silna bogatstva.

Divljenje koje ljudi iskazuju prema tom cvetu neprekidno traje.
belaorhideja-1.jpg
 
prozori4.jpg
prozor.gif
Za uzgoj nekih orhideja ne morate graditi staklenike, veliki dio tih biljaka možete uzgajati i u vlastitoj kući odnosno stanu.
Prilikom uzgoja morate pripaziti da orhideje dobivaju dovoljno svjetla (zbog veličine prozora) te ukoliko nema dovoljno svjetla
možete osigurati dodatno osvjetljenje Vašim biljkama.

Orhideje možete smjestiti na prozorsku dasku, stol ispred prozora, ugrađeni cvjetni prozor a ukoliko se odlučite na uzgoj zahtjevnih vrsti možete i napraviti vlastiti sobni staklenik...
Bez obzira na to gdje držite biljke, pravila za njegu ostaju ista.

http://www.orhideje.net/v2_stanovi.php
За оне који имају довољно светлости у стану,а воле орхидеју.:)
 
Imam nazalost lose iskustvo a u cvecari gde sam kupila orhideju nisu mi lepo objasnili kako se neguje i sl. Hvala svima koji bi nama koji to neznamo dali neki savet.Znam gospodju koja ima celu kolekciju ali nije izdasna sa savetima.
 
orhideje nasih krajeva>cypripedium calceolus, orchis morio, orchis militaris, orchis simia, orchis purpurea, orchis mascula, dactylorhiza majalis, dactylorhiza cordygera, hymantoglossum, anacamptis, gymnadenia conopsea, platanthera, cephalantera, epipactis, to je stvarno nase najlepse cvece, izguglajte ove nazive i pogledajte slike i ako vidite negde takve biljke u prirodi ne berite ih jer su sve zasticene i retke!!!!!!!!
 
Gajenje orhideje za amatere - ljubitelje cveća dosta je teško i složeno. Tropske i evropske sorte zahtevaju pažljivu negu i specifične uslove. Pojedine sorte uz malo veću pažnju i negu mogu se gajiti u stanu. Sve sorte orhideja uglavnom su višegodišnje biljke sa vrlo interesantnim žilama, koje se mogu razviti u krtolice ili u puzeće korenje. Ima ih sa stablom i bez stabla. Kod nekih lišće je tvrdo i kožasto, a kod drugih debelo, mesnato, duguljasto i prosto. Cvetovi orhideja su većinom poređani u grozdovima i klasovima, a kod nekih sorti stoje pojedinačno na svom jednostavnom stablu.
U prirodi orhideje uzimaju hranu i vodu iz vazduha, koje u vlažnim tropskim predelima ima u izobilju, dok se sorte koje se gaje u stanu ili u staklenicima moraju veštački hraniti i mora im se stvoriti dovoljno vlažnog vazduha.

Orhideje se razmnožavaju semenom i delenjem korena. Da bi se odgajile iz semena i procvetale, treba otprilike 8 - 10 godina, pa se zato pasioniranim ljubiteljima cveća preporučuje da kupe odgajane biljke. Najlakše je razmnožavati ih deljenjem korena na sledeći način: kada biljka procveta, koren treba iseći oštrim nožem na onoliko delova koliko ima zdravih okaca snabdevenih prividnim krtolicama.
 
Gajenje orhideja za profesionalce...

Za gajenje orhideja mora se uložiti dosta truda uz veliko strpljenje, da bi bilo očekivanog uspeha i radosti. Treba održati što pravilnije razdoblje rasta i mirovanja, jer je to karakteristično za pojedine sorte. Za gajenje u stanu treba izabrati sorte koje će u sobnim prostorijama imati dovoljno svetla, toplote i vazdušne vlage tako da pri pažljivoj i pravilnoj nezi mogu napredovati i cvetati. Mada je u sobi teže održati potrebnu vlagu ona se ipak može donekle stvoriti ako se biljka dva do tri puta dnevno orošava ostajalom vodom ili kišnicom, ali u kojoj nema kreča. Biljku treba ostaviti zimi da miruje, pošto je nemoguće pružiti joj potrebnu negu koja joj je potrebna.
Orhideje traže laku, prozračnu i propustvljivu zemlju: deo grubog treseta u kojem ima dosta žila, dva dela barske mahovine koju treba prethodno vrelom vodom preliti, isprati osušiti i saseći na sitne komadiće. Sve ovo izmešati i dodati jedan deo suvog drveta od stare vrbe, javora, lipe ili toplole i nekoliko komadića drvenog ulja.
U stanu je najjednostavnije gajiti orhideje na prozoru uz dovoljno svetlosti, bez promaje, gde se orhideje najlakše održavaju, i gde ima potrebne toplote i vlage. Leti se biljka iznosi napolje na svetlo mesto, zaklonjeno od jakog sunca, vetra i kiše. Najpogodnije su istočne verande gde biljke zagrejava jutarnje sunce. Orhideje se presađuju svake treće ili četvrte godine, naravno pošto precvetaju. Pri presađivanju treba paziti da se ne povrede žile.
 
ORHIDEJE TRAŽE PAŽNJU

Zalivanje se vrši vrlo pažljivo. Leti ih treba dobro zalivati i češće prskati vodom. Spoljna mahovina visećih gorskih orhideja mora se orošavati toliko da se i zemlja nakvasi. To ih osvežava. Prizemnim orhidejama voda se sipa lagano pored ivice saksije tako da vlaga postepeno pridolazi žilicama. U vreme zalivanja cela saksija može se staviti do ivice u mlaku vodu da bi se zemlja i odozdo dobro nakvasila. Orhideje takođe treba svakih 15 dana prehranjivati rastvorom prirodnih ili veštačkih đubriva. Preko zime biljka se zaliva svake druge ili treće nedelje. Prskati se mora svakog dana jednom, dva ili tri puta što naravno zavisi od sobne toplote, odnosno u hladnoj prostoriji ređe, a u toplijoj prostoriji češće. Prskanje (orošavanje) bijke je veoma potrebno i korisno kako za vreme cvetanja tako i za vreme mirovanja. Stvaranje vlažnog vazduha sprečava smežuravanje krtolica i sušenje sitnih žilica, a za vreme porasta oštećuju se mladi izdanci i pupoljci od suvog vazduha.
Ukoliko se odlučite da ovo predivni cveće gajite, nećete se pokajati jer će vam ono sav trud vratiti u vidu predivnog mirisa i pogleda.
 
Simbol orhideja

U drevnoj Kini orhideje su se često povezivale s plodnošću i oplodnjom i smatralo se da pomažu pri začeću i garantuju roditeljstvo. U antičkoj Grčkoj žene su verovale da pomoću korena cveta mogu kontrolisati pol nerođene dece. Štaviše, u Grčkoj taj je cvet bio toliko vezan uz žensku populaciju, da je čak jedan biljni rod orhideja (Paphiopedilum) dobio naziv prema hramu boginje ljubavi Afrodite.
Njena izuzetna lepota doprinela je da orhidaja danas ima status egzotičnog, prefinjenog i ekstravagantnog cveta uz koji povezujemo ljubav, romansu, erotiku i želju za intimnošću.
 
Kupila sam prelepu orhideju u saksiji... Vrsta "Phalaenopsis" i cim sam je donela kuci,stavila je na komodu u blizini prozora i cila sam da treba biti toplo,i da joj se ne menja mesto. I posle nekih dve nedelje otpali su cvetovi i pozutelo stablo,i ja sam odsekla do dole i sada samo izlazi novo lepo zrelo lisce... zalivam je tako da mi nedelju dana bude malo vode u saksiji,pa nedelju dana bez i samo lisce izlazi. Da li neko zna kada ce opet stabiljka da izraste i cvet?

Phalaenopsis_orhideja.jpg
 
I mene zanima uzgoj tih divnih cvetova,ali kada bi neko napisao svoje licno iskustvo, smatram da bi bio od velike pomoci.:)
Ja jedino znam da vole svakodnevno orosavanje.
 
Da li znate da je rod Orchidaceae (orhideje) iza roda Eucaliptus NAJRASIRENIJI na svetu?

Da li znate da u Brazilskoj Amazoniji postoje "Lovci na orhideje" koji u dzunglama traze nove, neotkrivene vrste orhideja koje prodaju kolekcionarima?

Da li znte da je GRAM novootkrivenih orhideja na trzistu skuplji od GRAMA ZLATA?

Da li znate da je najpoznatiji odgajivac orhideja na svetu E. Graf koga ja POZNAJEM LICNO? z:lol:
 
Da li znate da je rod Orchidaceae (orhideje) iza roda Eucaliptus NAJRASIRENIJI na svetu?

Da li znate da u Brazilskoj Amazoniji postoje "Lovci na orhideje" koji u dzunglama traze nove, neotkrivene vrste orhideja koje prodaju kolekcionarima?

Da li znte da je GRAM novootkrivenih orhideja na trzistu skuplji od GRAMA ZLATA?

Da li znate da je najpoznatiji odgajivac orhideja na svetu E. Graf koga ja POZNAJEM LICNO? z:lol:

1. Sada znamo
2. Sada znamo
3.Sada znamo
4.Sada znamo i koje i da ga poznajes licno .z:lol:
 
Zasto je zamrla ova divna tema? Moja najnovija ljubimica,
cam00166-1.jpg


Na jednoj pijaci sam videle orhideje.nisu skupe kao u cvecari (1100-1500), lepo izgledaju.Sta mislite o orhidejama s pijace?
 
Poslednja izmena:

Back
Top