Orhideje

Ove orhideje sam uslikala u njihovom uzgajalištu. :)

nKyz3z8.jpg


3k0YSU7.jpg


wEnOVE7.jpg
 
Zanimljivo je da su orhideje rasirene na svim kontinentima osim Antarktika. Nasla sam jedan zanimljiv clanak , obzirom da orhideje najbolje uspevaju u prozorima

KOJI PROZOR ZA KOJU ORHIDEJU

Da bi orhideje napredovale i bogato cvetale, nije svejedno kako je orijentisan prozor sa koga dolazi svetlost. Najviše sorti uspeva na prozoru okrenutom ka severu, a potom na južnom ili zapadnom prozoru. U letnjim mesecima, kada procenite da je sunce previše jako, obavezno zaštitite biljke tako što ćete spustiti roletnu ili navući zavesu.
Kada kupujete orhideju u saksiji, pogledajte da li ima deklaraciju sa nazivom vrste i osnovnim podacima o nezi.

Severni prozor

miltona
81413-03-BAKIE_20120830105716.jpg


Odontoglosum
Odontoglossum_0020_harryanum.jpg


Papiopedilum
Paphiopedilum%20Lippewunder%2002.jpg


Stanhopea
Stanhopea%20oculata%20%5BAO-04704%5D-640x640.jpg


Aerides
aerides-quinquevulnera-watermark.jpg


Bulbophylum
be4cc3933f416c52d05ff19c4a195da1--orchid-flowers-cel.jpg


- - - - - - - - - -

Prozor s direktnim suncem

Cattleya,
Cattleya_trianae_escura_Jean_Groben_x_Mariposa_ml.JPG


Laelia
Laelia_0020_purpurata_0020_var_002E__0020_carnea.jpg


Oncidium
36999.jpg


Zygopetalum
IMG_7276RAW_Zygopetalum-Orchid-Stonehurst-The-New-York-Botanical-Garden.jpg




- - - - - - - - - -

Južni ili zapadni prozor

Dendrobium,
Dendrobium_0020_nobile_0020__0027_La_0020_Quiten_0303_ita_0027_.jpg


Epidendrum,
Epidendrum_0020_calanthum.jpg


Lycaste,
Lycaste-Jackpot-Chicago-Red-AM-AOS.jpg


Odontioda,
lycska1b.jpg
1238e8abc0fb74f665d6a0735fe2da35.jpg


Cymbidium
photo11.jpg


Brassia
Brassia-bidens-9800.jpg
 
Moja orhideja koju sam dobila pre dve i po godine (https://forum.krstarica.com/showthread.php/297748-Orhideje?p=30393497&viewfull=1#post30393497) je proletos dobila bebu (keiki), tj. na jednoj od stabljika zaostalih posle cvetanja su počeli da rastu listovi i korenje. I onda sam krenula da se raspitujem i čitam silne sajtove i forume treba li i kako odvojiti keiki. Mojoj drugarici je procvetao, tako na stabljici majke.
Ali ja sam rešila da je odvojim. Činilo mi se da je keiki pretežak i da možda crpi majku. Možda sam postala alava pa sam htela da imam dve orhideje. Jedva sam našla providnu saksiju (mada neki kažu da ne mora, drugi da treba jer i koren želi svetlo, ali uglavnom se ta providna saksija stavi u drugu ukrasnu, pa opet nema svetla), kupila onu specijalnu zemlju i odsekla keiki sa 3 poduža korena i 6 listova u novu saksiju, a i mami orhideji promenila zemlju. Sad nek nam je bog u pomoći. Ostavila sam ih na istom mestu gde su bile. Možda je malo predaleko od prozora, ali do sada nisam imala uslova da budu bliže. Sada imam novu prozorsku dasku na koju mogu lepo da stanu, ali se bojim da bi im bilo previše promena. Do sada sam zalivala orhideju tako što potopim saksiju u vodu i ostavim pola sata-sat, i odozgo u saksiju dodam malo razblaženog specijalnog supstrata za orhideje, pa ću tako i nastaviti. Zeznula sam se što sam mnogo nisko odsekla stabljiku na kojoj je bio keiki, možda bi se pojavio još jedan. Nadam se da nisam ubila i majku i bebu na porođaju.
 

Back
Top