Bonsai

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.248
Bonsai je umetnost..započela je davno svojim rodjenjem u staroj Kini gde su se uzgajala malena drvca u cvetnim saksijama..
Ima neograničen brij vrsta..mnogo znanja i vremena je potrebno da takva biljka bude lepa..šta znate o tome?

large-bonsai-tree.jpg
..

Ovo je biljka ne veća od dvadeset santimetara..čudo znanja i umeća..imate li iskustva u gajenju ove biljke?

the-best-bonsai-caring-ways.jpg
 
Pročitala sam negde da je bonsai u stvari zakržljalo drvo..može se napraviti od bilo kog drveta..
..zaš ono,zadješ u šumicu i nadješ neki zakržljali primerak bilo kog drveta,samo da ima stablo
i koren i onda ga formiraš..po želji..i mislim da to nije zlostavljanje, već spašavanje u tom slučaju..zar ne?
Skupo je zato što treba puno vremena da se formira..
A možda sam samo pogrešno pročitala, nemoj da mi se smejete..:mrgreen:

A što se tiče formiranja e to je umetnost i postoje načini kako se to radi..
..možda neko zna pa ćemo svi naučiti..:)
 
da..ali opet se postavlja pitanje..koliko to zaista njemu smeta (i da li mu uopste smeta) jer se drvo u potpunosti razvije ali u minijaturnim dimenzijama...
 
Ja sam se dobro zagrejala za ideju da formiram jedno bonsai drvo po svojoj želji..
..ono što sam saznala je da se može uspeti u tome čak i sa mladim drvetom
šljive što nije nemoguće naći na našim prostorima..:lol:

Evo jednog saveta...koji mi se dopada...

Nabavite u rasadniku zdravu i razgranatu brezu, čije je stablo debljine prsta. Specijalnim makazama ili
oštrim makazicama za nokte isecite stablo do visine od 25 cm. odlucite kako zelite da izgleda vas bonsai, pa
prema tome odstranite suvišne grančice sa stabla.

Biljku omotajte aluminijumskom žicom - glavno stablo žicom debljine 3, a grane žicom debljine 1.5 mm.
Žicu ne stežite previše. Pošto ste stablo omotali, lagano savijajte stablo i grane u pravcu u kome želite da se drvo razgrana.
Ovim bonsaiju dajete konačan oblik.

Ostavite biljku da se odmara oko osam nedelja. Koren je sve vreme u saksiji! Zalivajte je koliko"Traži".

Posle ovog perioda izvucite koren iz zemlje, otresite zemlju sa njega, pa oštrim makazama skratite žilice.
Da bi biljka lakše stajala u posudi, orežite koren u obliku kruga.

Bilo bi dobro imati originalnu posudu za bonsai, ali moze poslužiti i obična saksija. Na dno, gde je otvor za oticanje
suvišne vode, postavite rešetku, da korenove zilice ne bi zapušile otvor.

U saksiju stavite hranljivi supstrat i postavite biljku. Koren ne treba da bude skroz pokriven zemljom.
Prihranjujte tečnim djubrivom, leti na 2-3, a zimi na 4-6 nedelja.

Nakon šest meseci odvijte žice sa stabla, a izdanke koji će se naknadno pojaviti, redovno odstranjujte.

Bonsaiju se svake druge godine orezuje koren i presadjuje se u novu zemlju. Dakle, da bonsai bude oblikovan u potpunosti
dovoljne su samo dve godine.

Ovo je samo jedan od nacina da sami oblikujete bonsai. Kreativci, uzivajte!

Ja već tražim malu samoniklu brezu koju će ljudi sve jedno poseći jer raste na nezgodnom mestu..:D
Mora i na to da se misli..:heart:
 
Našla sam aluminijumsku žicu i kupila sve što mi treba..al ne mogu drvo da nadjem..:confused:
Ima jedna breza ali visoka je već metar i nešto..
Kolika visina drveta je najbolja za početak, da li neko zna?
 
Vidim da ste postavili dosta pitanja u vezi bonsai-a. U pravu ste to je umetnost gajenja drvrta u platkoj posudi.Na japanskom bonsai znači "bon" -plitka posuda i "sai" - uzgajiti biljku, u slobodnom prevodu upravo "biljka u plitkoj posudi".
Ja sam već dugo godina u bonsai društvu Beograda, tačnije od 1998 godine. Održavali smo izložbe u botaničkoj bašti (možda je neko i bio tamo) Svi ste pozvani da dođete na sastanke našeg društva! Tu ćete da dobijete sve potrebne informacije.
Ono da je gajenje bonsai-a mučenje biljaka je skroz pogrešno, mi tim biljkama dajemo svu potrebnu pažnju i ljubav. Ja lično imam primerke stare i po 20-30 godina, odlično i zdravo izgledaju.

Pozdrav :D
 
Poslednja izmena od moderatora:
gajenje bonsaia nije mucenje biljke, cak i u prirodi u ekstremnim uslovima(rast na kamenitoj podlozi, malo hranljivih materija, bor na nekoj steni napr.) moze da zakrzlja i pocne sam od sebe da lici na bonsai, e ako nadjete negde takvo drvce mozete od njega lakse da dobijete bonsai nego od normalo razvijenog drveta ili iz semena.Postupak je laksi jer je priroda uradila tu veliki deo posla!
 
Poslednja izmena:
Ja sam dobila bonsai na poklon.Posle 2-3 dana mi je uvenuo-lisce je popadalo.Bila sam u soku jer nisam znala kako da zalivam i gajim tu biljku.Sada je cuvam tako suvu i mnogo mi je zao. Da li mi neko moze reci gde sam pogresila?
 
Bonsai

Kao ispod snega, kada vidite
život da se pomalja sa zvonom visibake,
kao da se na Mesecu,
neko živo biće kreće i valja,
kao treptanje svica u noći,
kao odsjaj vatre na ognjištu,
kao raskoš zelenila proletnjeg gaja,
kao poruka i mudrost života samog.

Kao treptaj svetionika primorskog kraja,
kao svetlucanje kapi rose na travi,
kao uteha nerazumnog ali neumitnog kraja,
kao stepenasti krovovi kineskih pagoda,
kao pobednička pesma samuraja.

Kao kad se drevna prošlost,
sadašnjost i budućnost spaja,
kao ljubav koja se u lepotu vaja,
- tako je, i još mnogo lepše,
kada gledate malo živo stablo smreke
trideset santimetara visokog...
 

Back
Top