Baštensko cveće

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.194
Moje omiljeno baštensko cveće je Agapantus, poreklom je iz južne Afrike..to je prelepa biljka i
celo leto cveta u vrtu..nije mnogo osetljiva i ne zahteva puno pažnje..to je dvogodišnja biljka,znači ne treba je
presadjivati svake godine,već svake druge ili čak treće godine..Cvet joj je bele, plave,tamno plave ili ljubičaste boje
i traži mesto u vrtu koje je sunčano tokom celog dana, traži dosta vode i prehrane..razmnožava se vrlo jednostavno-delenjem
korenovog sistema u jesen.Traži veću saksiju jer ima veliki koren..

agapantus_175885a.jpg


Imate li vi omiljenu baštensku biljku?:D
 
Lepa tema. :)

Moje omiljeno baštensko cveće je zunbul.
U mojoj bašti ga imam u različitim vrstama i bojama. Obožavam žuti zumbul ali njega nemam.
Zumbul - Hyacinthus...naziv potiče iz legende od koje je nastao..to ću opširnije reći na temi '' Legende o cveću ''. :)
Zumbul sadimo najčešće u vrt, tokom jeseni. Lukovicu treba staviti na dubinu od oko 15 centimetara. Lukovice su krupne, okruglog oblika, sa naglašenim korenovim vencem, koren je žiličast i ne grana se. Lako prodire u zemlju i optimalna dužina je oko 60 centimetra. Zumbul naraste 20-30 centimetra u visinu a razmak između lukovica bi trebao biti od 15-20 centimetara. Zumbul ima jako lep '' Božanski '' miris a cvetovi, prema legendi, imaju izgled Božijih suza.
Evo nešto o vrstama što sam našla na internetu:
Razlikuju se dve osnovne vrste:
- rimski zumbul (lat. Hyacinthus orientalis albulus) koji ima ređe raspoređene cvetove na stapki, ima intenzivniji miris i može bit u beloj, ružičastoj i plavo-ljubičstoj boji
- holandski zumbul (lat. H.orientalis) koji ima gusto zbijene cvetove i može biti u beloj, krem, rozoj, crvenoj, ljubičastoj boji.

A evo i slike zumbula. :)

zumbul_09_goliam.jpg
 
Jeste li znali da je neven i ukrasna i lekovita baštenska biljka..:D
Smeta mi samo što je jednogodišnja pa svake godine moraš nanovo da ga sadiš
ali razmnožava se semenom pa i nije tako nezgodno..:lol:..
Zahvalan je jer cveta od juna pa do prvih mrazeva.Narandžasto žuti cvetovi otvaraju se ujutru
a zatvaraju naveče..Neven može da se nadje i kao samonikli cvet pokraj puteva i tako..
..vrlo je dekorativan...

A jednom kad zadjem sa fotoaparatom po ulici ima da vam uslikam svašta nešto..:mrgreen:

neven2.jpg
calendula-officinalis.jpg
 
Ljiljo, svaka cast, nisam znala da postoji ruza kao na slici koju si ponudila! Kako bih htela da nadjem takvo nesto pa reci kako da dodjem do te lepotice?

Ima u rasadnicima. Košta oko 1000 din. jedna sadnica. Imaš ih raznih vrsta. To su zapravo obične ruže kalemljene ja mislim na šljivu. Znači, ima čajevki (poslaću vam sliku), ima ovih mnogocvetnih, ima padajućih (to ću da kupim na jesen samo da je nadjem, a to je bar na slici nešto fenomenalno. Liči na ružinu brezu, grane padaju na dole a na njima cvetovi). Ova je ona sitna što mnogo cveta.
kada kupuješ gledaj da joj je krošnja lepa, koliko toliko jednako razgranata na sve strane( uvek je na jednoj strani jača krošnja i to sa one strane gde je kalem), da nije višlja sa sve krpšnjom od 1,2m, da je jedra, sa lepim zelenim i glatkim listovima :)
 
Evo.
Ruža stavlašica, ali čajevka. Duge grane sa po jednim cvetom. Malo je teže oblikovati krošnju, ali je lepo. Cvet traje jako dugo i krupan je, a miriše da padneš odmah pored nje.
To je ovo melo drvce oko koga se muvaju psi

 

Back
Top