Вокатив имена Лука

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

виртуелизација

Zainteresovan član
Poruka
256
Можда сте приметили да, у последње време, популарно мушко име родитељи, а богами и тв водитељи, у петом падежу дозивају са ЛУКА, уместо са ЛУКО.

Вероватно је fancy да се лепо српско име не мења по падежима као што се то не чини ни у другим земљама где је ово име заступљено, нпр.Италији.

Да ли је у питању незнање или фенсерај?
 
:lol: А зашто би било Луко у вокативу? Да ли у вокативу кажеш Маријо, Јовано, Јелено, Небојшо, Николо?
По осталим падежима се мења.

Па зато што је тако.
Двосложна мушка имена, као нпр. Мика, Пека, Нека, Лука,... се мењају тако, а вишесложна која се завршавају са а, нпр. Славиша, Милија, Никола, Небојша,.. задржавају а на крају у петом падежу, као и женска имена Марија, Јована, ...

Дакле, код тебе није у питању фенсерај.
 
Poslednja izmena:
Можда сте приметили да, у последње време, популарно мушко име родитељи, а богами и тв водитељи, у петом падежу дозивају са ЛУКА, уместо са ЛУКО.

Вероватно је fancy да се лепо српско име не мења по падежима као што се то не чини ни у другим земљама где је ово име заступљено, нпр.Италији.

Да ли је у питању незнање или фенсерај?

Cisto neznanje.
 
Искрена да будем, никад нисам чула да је неко рекао Луко у вокативу. Или Пеђо. Ако то правило постоји - мени није познато! Да ли се односи и на женска имена? Онда би требало да буде Нино, Мило...
 
Па зато што је тако.
Двосложна мушка имена, као нпр. Мика, Пека, Нека, Лука,... се мењају тако, а вишесложна која се завршавају са а, нпр. Славиша, Милија, Никола, Небојша,.. задржавају а на крају у петом падежу, као и женска имена Марија, Јована, ...

Грешите, а сада ћу Вам и указати тачно и где. На оно како је тек "у последње време" 5. падеж имена Лука такође Лука, нећу се освртати пошто то напросто није тачно, а то се може пропратити кроз српску књижевност 19. века.

Двосложна имена и надимци који се завршавају на А итекако могу да задрже непромењен облик у вокативу. Пример: Пеђа, Реља, Саша, Миња, Коста, Ђука, Вања, Грга, Коља, Мима итд. које не дозивамо са: Косто, Рељо, Вањо, Ђуко. Ако погледамо примере које сте Ви навели (Мика, Пека, Пера итд.), приметићемо да је на првом слогу дугоузлазни акценат, док је код имена Лука у питању дугосилазни. Такође, код већине примера које сам навео горе, у питању је краткосилазни акценат.

Погледајмо још и ове примере. Рецимо, надимак Мита од имена Митар или Димитрије. Ако је надимак акцентован дугоузлазно "Мииита", вокатив ће бити "Мито", наглашен дугосилазно ("Мито, бекријо"). Међутим, ако је акцентован краткосилазно, као што то врло често чине у Црној Гори ("М'ита"), вокатив ће такође бити "Мита", са непромењеним нагласком ("Ђе си, Мита!"). Слично и са надимком Браца - ако је наглашено као "Браааца" (дугоузлазно), вокатив ће бити "Брааацо" (дугосилазно), међутим, ако је наглашено одсечно "Бра'ца" (краткосилазно), вокатив ће такође бити краткосилазно "Браца". У прилог овоме иде и надимак "Пеђа" имена Предраг. Овде се сви слажемо да вокатив од "Пеђа" није "Пеђо", међутим, у појединим крајевима Босне "Пеђа" се акцентује дугоузлазно, то јест, не чита се "Пеђа" као у "међа", већ "Пеђа" као у "леђа", па сходно томе и вокатив граде "Пеееђо".

Сходно свему реченом, вокатив од "Лука" (дугосилазно, као у "око струка") је такође "Лука" (дугосилазно). Да се, пак, којим случајем акцентује дугоузлазно (као "рука"), једино би у том случају вокатив био "Луко", међутим, име Лука се тако не акцентује. Народни слух је непогрешив и није за џабе име Лука остало непромењено у петом падежу.
 
Cisto neznanje.

Заправо, у питању је знање, традиција и непогрешив народни слух, јер од двосложних мушких имена која се завршавају на А, једино она која су акцентована дугоузлазно добијају у вокативу наставак -о. Име Лука није акцентовано дугоузлазно, већ дугосилазно, и стога је непромењено у вокативу, што је и једина исправна варијанта. Рећи "Луко" у вокативу је у исто време и неправилно и нетрадиционално и једино би тако нешто могло бити и незнање и "фенсерај".
 
Искрена да будем, никад нисам чула да је неко рекао Луко у вокативу. Или Пеђо. Ако то правило постоји - мени није познато! Да ли се односи и на женска имена? Онда би требало да буде Нино, Мило...

Не односи се на сва женска имена, већ и ту треба ићи по слуху. Имамо Нина-Нина, Мила-Мила, али и Стана-Стано, Мара-Маро, Дара-Даро. Такође је у питању разлика да ли се ради о дугоузлазном акценту, мада и ту може бити изузетака, па тако Тину и Дину можемо ословљавати са "(Хеј,) Тина" и "Дина".

Пеђа може бити "Пеђо" у вокативу, али једино у оним ретким крајевима где се "Пеђа" акцентује дугоузлазно као "леђа" (поједини крајеви Босне), што је за већи део српског говорног подручја неуобичајено, већ се "Пеђа" акцентује краткосилазно као "међа".
 
Nek je i fenseraj al' ja moje dete dozivam: LUKAAAAAA!!!!:D

P.S. A što ti je pa to bitno??!:cool:

Забога, прочитајте макар летимично тему пре него што се почнете јављати. Није "фенсерај", већ је правилно и правилно дозивате и ословљавате своје дете јер је "Луко" ем језички неправилно, ем тотално нераширено. Постављач теме је нехотично направио грешку и ствар је решена.

А битно је због тога што је говорити и изражавати се правилно једна веома битна ствар, барем људима који су обдарени тиме да уочавају разлику.
 
inače Marinko zaista (ali bez zezanja) lepo objašnjenje
nadam se i tačno

Најлепше хвала. Тачно је да је правилно "5. Лука", а не "5. Луко", као и да поред имена Лука постоји још и читав низ двосложних мушких имена која се завршавају на А, а не добијају О у вокативу. Што се тиче самог објашњења у вези са акцентима, више сам га писао интуитивно и према осећају за језик, надам се и ја да је тачно.

Иначе, само "М." или "Роквић". Није Маринко, у питању је неко друго име, без обзира на име певача чија је слика на мом аватару.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Грешите, а сада ћу Вам и указати тачно и где. На оно како је тек "у последње време" 5. падеж имена Лука такође Лука, нећу се освртати пошто то напросто није тачно, а то се може пропратити кроз српску књижевност 19. века.

Двосложна имена и надимци који се завршавају на А итекако могу да задрже непромењен облик у вокативу. Пример: Пеђа, Реља, Саша, Миња, Коста, Ђука, Вања, Грга, Коља, Мима итд. које не дозивамо са: Косто, Рељо, Вањо, Ђуко. Ако погледамо примере које сте Ви навели (Мика, Пека, Пера итд.), приметићемо да је на првом слогу дугоузлазни акценат, док је код имена Лука у питању дугосилазни. Такође, код већине примера које сам навео горе, у питању је краткосилазни акценат.

Погледајмо још и ове примере. Рецимо, надимак Мита од имена Митар или Димитрије. Ако је надимак акцентован дугоузлазно "Мииита", вокатив ће бити "Мито", наглашен дугосилазно ("Мито, бекријо"). Међутим, ако је акцентован краткосилазно, као што то врло често чине у Црној Гори ("М'ита"), вокатив ће такође бити "Мита", са непромењеним нагласком ("Ђе си, Мита!"). Слично и са надимком Браца - ако је наглашено као "Браааца" (дугоузлазно), вокатив ће бити "Брааацо" (дугосилазно), међутим, ако је наглашено одсечно "Бра'ца" (краткосилазно), вокатив ће такође бити краткосилазно "Браца". У прилог овоме иде и надимак "Пеђа" имена Предраг. Овде се сви слажемо да вокатив од "Пеђа" није "Пеђо", међутим, у појединим крајевима Босне "Пеђа" се акцентује дугоузлазно, то јест, не чита се "Пеђа" као у "међа", већ "Пеђа" као у "леђа", па сходно томе и вокатив граде "Пеееђо".

Сходно свему реченом, вокатив од "Лука" (дугосилазно, као у "око струка") је такође "Лука" (дугосилазно). Да се, пак, којим случајем акцентује дугоузлазно (као "рука"), једино би у том случају вокатив био "Луко", међутим, име Лука се тако не акцентује. Народни слух је непогрешив и није за џабе име Лука остало непромењено у петом падежу.

Објашњење делује, наизглед, врло стручно и илустровано, али није исправно. У мом крају одувек је било Луко, тако да, ако је судити по народном слуху, и стручној литерарри српског језика, моје запажање је исправно. Морам да признам да сам први пут чуо Лука током деведесетих па на овамо.

Још нешто, дао сам примере за мушка имена где је претпоследње слово к. Наравно да за друга двосложна мушка имена постоје друга правила.
 
Poslednja izmena:
За овај простаклук, нажалост, мораћу да Вас пријавим модерацији. Ако већ не поседујете најелементарнију форумску културу да прочитате закључке на теми пре него што се затрчите да се на њу "упишете", не морате псовати и овако дивно показивати сопствене капацитете по питању пристојног опхођења према људима које не познајете и познавања основних чињеница у вези са именом, које сте, узгред буди речено, чак и дали сопственом сину.

Дао сам Вам исцрпан одговор на ову тему, а Ви овако узвраћате. Срам Вас било.




Иначе, само "М." или "Роквић". Није Маринко, у питању је неко друго име, без обзира на име певача чија је слика на мом аватару.



...Marinko, plašite me....Evo, ja se Vama najdublje izvinjavam, samo ne pominjite moderaciju! Ako me banuju, bez Foruma mi nema života...
A mog Luku ću i dalje zvati : LUKAAAAAAA!!!!.....
I od Vas nisam tražila nikakvo stručno objašnjenje, btw! Nekulturno je davati savete i objašnjenja nekome ko to od Vas uopšte nije tražio....
End...
 
Zaintrigirala me tema i moram priznati da kada sam pročitala prvi post postavljača teme pomislila sam nije valjda da je stvarno ispravno zvati LUKO, jer gramatiku ne znam odlično ali je znam dovoljno da bih rekla da to LUKO para uši.
Ono što je napisao M. Rokvić pretpostavljam da je ispravno i tačno i ne vidim zašto nam neko ko već zna ne bi objasnio malo srpsku gramatiku. Svaka čast za znanje
 
Забога, прочитајте макар летимично тему пре него што се почнете јављати. Није "фенсерај", већ је правилно и правилно дозивате и ословљавате своје дете јер је "Луко" ем језички неправилно, ем тотално нераширено. Постављач теме је нехотично направио грешку и ствар је решена..

a ako ga zove LUKAC? :think:

:rotf::rotf::rotf:
 
Pa i najnormalnije je da je vokativ (Hej) Luka! Mada bi moglo i Luku kao ono Marku, Milosu...Kazu da je i to pravilno, a nikad cuo da neko to koristi...

Тачно тако, као што је вокатив од имена Лука, Луко, тако је вокатив од имена Милош, Милошу.

То што нисте чули не значи да није правилно.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top