Će pocrcamo, be!

Appel

Iskusan
Poruka
5.689
U Nišu sve više gladnih

image.jpg


Iz meseca u mesec uvećava se broj korisnika narodne kuhinje. Po pakete s namirnicama dolazi sve više radnika iz propalih niških preduzeća.


Oskudno mesečno sledovanje

Svaki korisnik narodne kuhinje ima pravo da jednom mesečno dobije pet kilograma brašna, 300 grama soli, litar ulja, kilogram šećera, po pola kilograma testenine, pirinča i pasulja, sto grama suvog kvasca, dve konzerve mesnog nareska, tri sardine, jednu paštetu i dva kilograma krompira.

Skoro četiri i po hiljade Nišlija prehranjuje se zahvaljujući narodnoj kuhinji, što je rekordna brojka za 12 godina njenog postojanja. Socijalna situacija je sve dramatičnija, jer se od aprila do jula broj onih koji se hrane o trošku grada skoro udvostručio, pa je već sada izvesno da 51 milion dinara, koliko je ove godine obezbeđeno za ishranu najsiromašnijih, neće biti dovoljno.

Pravo na besplatan obrok ostvaruju uglavnom romske porodice, penzioneri i invalidi, a njima su se poslednjih meseci pridružile stotine radnika propalih niških preduzeća.

Dok se ranijih godina za sirotinju spremao topli obrok, od aprila im se na osam punktova dele mesečne zalihe namirnica. Podela hrane ovog meseca prvo je počela u mesnoj kancelariji „12. februar". Stotine ljudi tiskalo se u redu pokušavajući da što pre dođe do paketa sa namirnicama, pa je podelu hrane nadgledao policajac.

U redu za namirnice prvi put se od ovog meseca našao i radnik „Niteksa" Slaviša Stamenković.

- Mi smo u štrajku jer pet meseci nismo primili platu. Troje nas je u kući, svi smo živeli od moje zarade. Shvatio sam da više nemam čemu da se nadam, pa sam podneo zahtev za narodnu kuhinju. Pravo na paket priznato je meni i ženi, ali ne i sinu, koji je nezaposlen, tako da ćemo to što dobijemo za dvoje morati svi da delimo - priča Stamenković.

Invalid Petar Docevski, koji živi od socijalne pomoći od 4.800 dinara, priznaje da uglavnom gladuje.

- Bolje je bilo dok su nam svakog dana spremali obrok. Imali smo tanjir jela i parče hleba, i to je bilo dovoljno da čovek ne ostane gladan. Paket namirnica koji sada dobijamo dovoljan je za pet, šest dana. Posle toga kupim jedan hleb, pa ga jedem po tri dana, i to mi je sve od hrane do sledećeg meseca - vajka se Docevski.

Ivan Nikolić, načelnik Uprave za dečju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu, kaže da je rebalansom gradskog budžeta potrebno predvideti veću sumu za ishranu siromašnih jer se broj korisnika narodne kuhinje povećava iznad svih očekivanja.

- U aprilu je 2.419 ljudi imalo pravo na besplatnu ishranu, u maju ih je bilo 3.157, mesec dana kasnije ta brojka se popela na 3.789, da bismo u ovom trenutku imali čak 4.460 korisnika narodne kuhinje. S obzirom na to da su ekonomska kretanja nepovoljna, možemo očekivati da ih bude još više - kaže Nikolić.

Pravo da se hrane o trošku države imaju porodice čija primanja ne prelaze minimalni nivo socijalne sigurnosti, a tu granicu svakog meseca određuje Vlada Srbije.

Broj korisnika narodne kuhinje

april 2009. 2.419

maj 2009. 3.177

jun 2009. 3.789

jul 2009. 4.460

- Trenutno, pravo na besplatan obrok ima pojedinac čiji prihodi ne prelaze 5.413 dinara mesečno, za dvočlanu porodicu su to primanja od maksimalno 7.436 dinara, porodice od tri člana ne smeju da imaju više od 9.439 dinara, četvoročlane maksimalno 10.139 dinara, dok primanja porodica sa pet i više članova ne smeju da prelaze 10.833 dinara - objašnjava Nikolić.

On naglašava da broj korisnika narodne kuhinje nije ograničen i da će svako onaj ko ispuni ove kriterijume imati pravo na besplatnu ishranu.
- Zatražićemo od grada da rebalansom budžeta obezbedi dodatna sredstva za narodnu kuhinju, jer je već sada izvesno da novac obezbeđen za ovu namenu neće biti dovoljan, pošto se broj zahteva za besplatan obrok svakog meseca povećava - kaže Nikolić.

D. KOCIĆ
 
Zar je vama dvojici samo to bitno?ZIvim dole veci deo godine i mogu vam reci da su Nislije jako prijatni ljudi i zive sa jako malim primanjima pa me ovo ne iznenadjuje, a opet dole sam video najvise Cigana koji rade, peru kola, skupljaju kartone, metal... dok u mom kraju pored takvih ima dooooosta onih koji prose pa opet ne gladuju a ovi dole ne mogu da zive od svog rada, lepo kazu sto juznije to tuznije, ali jug to NE zasluzuje jer ne bih menjao jednog druga Nisliju (jos bolje Nislijku) :per: za 5 Beooooooogradjana!!
Pozdrav :cool:
 
Zar je vama dvojici samo to bitno?ZIvim dole veci deo godine i mogu vam reci da su Nislije jako prijatni ljudi i zive sa jako malim primanjima pa me ovo ne iznenadjuje, a opet dole sam video najvise Cigana koji rade, peru kola, skupljaju kartone, metal... dok u mom kraju pored takvih ima dooooosta onih koji prose pa opet ne gladuju a ovi dole ne mogu da zive od svog rada, lepo kazu sto juznije to tuznije, ali jug to NE zasluzuje jer ne bih menjao jednog druga Nisliju (jos bolje Nislijku) :per: za 5 Beooooooogradjana!!
Pozdrav :cool:
Lepo si nam objasnio da Beograđani neće da se druže sa tobom,a mene baš briga.
 
Ko ih ebe neka pocrkaju od gladi.
И треба. Не само ови у Нишу, већ сви такви ''случајеви'' диљем Србије ... кад ћуте и трпе.

Народ, обичан човек нема 'леба да једе, а министри нам, од кауча, зарадише милионе еврића за пар година, шире се по Дедињу, возе џипове (наводно од својих симпатизера), носе сатове од 200.000 евра (ШуНтановац - још каже да му га је таст купио) ..... Цветко хвали рад своје владе .... изградили 20км ауто-пута ... еј, 20км за годину дана, па то је мега, гига успех ове социјално одговорне владе.

Овде се не зна ко је луђи, народ или власт :dash:
 
granica siromastva u crnoj gori je definisana na 144.68 evra i ima nekih 71 000 siromasnih to je podatak iz 2008e
a u srbiji je ta cifra upola manja nekih 72-3 evra pa ima 10% siromasnih..znaci ispod crte a kad bi crta bila 144evra 60% srbije bi bilo ispod crte
 
Čuo sam za Medijanu, al nisam je nikad probao. Ima "Niško pivo" sad, nije tolko loše, bar ga prave bez ekstrakta, ako ništa drugo...

A Medijana ne znam da l još postoji. Mislim da bih znao sigurno, da je tako...
Раније су биле три врсте пива: Медијана, Нишко пиво и Нишко црно пиво (екстра добро)
Касније је било Супериор (изузетно добро), а сада се производи само Нишко пиво (није лоше).
 
Раније су биле три врсте пива: Медијана, Нишко пиво и Нишко црно пиво (екстра добро)
Касније је било Супериор (изузетно добро), а сада се производи само Нишко пиво (није лоше).

Zaboravio si na još jednu vrstu u međuvremenu (uz Superior). :per:;)
 

Back
Top