nasledstvo-savet
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 33

Tema: nasledstvo-savet

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano nasledstvo-savet

Nadam se da je tema na pravom podforumu.
    Ovako, otac koga nisam videla 20 godina je umro. Bila sam sa nim do svoje 4godine i ponovo stupila u kontakt sa 26. Sad imam 29. On je u medjuvremenu ziveo sa vanbracnom zenom. Baka mi je ziva i sa njom sam ponovo stupila u kontakt ali me ubrzo i izbacila iz stana kad sam joj dosla u posetu nakon njegove smrti. Uglavnom, otac i maceha su bili u stanu moje babe koja je zivela u domu. Ona I maceha su bile u svadji. Sada, stan je na bakino ime, ona se uselila nazad kod macehe. Posle bakine smrti ko nasledjuje stan? I sta se desava ako baka ostavi stan macehi? Baka ima dijagnozu sizofrenije. Kakva su prava mene i moje setre jednog dana ako baka odluci njoj dati stan?

Buduća legenda причалица (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    2732

Podrazumevano Re: nasledstvo-savet

ako imaju ugovor o izdržavanju, vaša prava su...mislim veoma mala. nisam pravnik, ne znam. angažuj nekoga, bre.
    stručni savet ne košta mnogo.
    сећање на тебе ме кошта као петра кајгана

Iskusan mirabel (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

Baku nasledjuje njen bracni drug i potomci - koliko sam razumela, to je majka tvog oca - a po ocevoj smrti njegovi potomci.

Ja bih bila pazljiva na tvom mestu - cinjenica da se baka uselila kod macehe me navodi da pomislim da je moguce da su zakljucile Ugovor o dozivotnom izdrzavanju, kojim putem bi imovina obuhvacena Ugovorom bila izdvojena iz zaostavstine. Ukoliko je to slucaj, mozes ga obarati tuzbom iz razloga bakine nesposobnosti za rasudjivanje, sto bi bio po svemu spor za neizvesnim ishodom u zavisnosti od toga koliko je bakina bolest uticala na njenu sposobnost za rasudjivanje
    zabranjujem...sve one zamke vase podlosti
    zabranjujem .... da dodir zavisti i bolesti bude KRAJ

Učlanjen
    23.12.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    2732

to sam otprilike i mislila, ali nisam znala tako stručno da objasnim....zaista mislim da bi taj eventualni spor oko obaranja ugovora bio skup i beskoristan. treba da ispitaš da li ugovor postoji.

Domaćin _Look_Of_Expectancy_ (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    91

Nema veze dal su bili u braku, vanbracna zajednica se racuna kao bracna. Ali cak i ako prepise stan macehi vas dve imate pravo na nuzni deo (tako je u slucaju dece, valjda je i kod unuka).
    We can not do great things-only small things with great love

Učlanjen
    23.12.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    2732

mislim da se bračna zajednica više ne računa kao bračna. jedna naša komšinica je živela nevenčano sa čovekom više od 10 godina i želela je da nasledi njegovu penziju (iako je radila kao medicinska sestra)...nije mogla, jer nisu bili u braku...sva sreća što je stan u kome su živeli bio njen.

Iskusan
    Učlanjen
    02.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    143

Уговор о доживотном издржавању је необорив

Суд неће прихватити закључење таквог уговора уколико је било која од страна ментално неурачунљива

Veoma poznat Butterfly effect (avatar)
    Učlanjen
    03.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    186

Ako baka i maceha su bilo u svadji a ova je sad presla kod nje , a baka nem nikog drugog .. Zao mi je ali tu je 90 % potpisan ugovor o dozivotnom izdrzavanju .
    Ugovor o dozivotnom izdrzavanju je takodje moguce obarati, ali i to je tesko, s obzirom da bi trebalo dokazati da nije bilo davanja s druge strane (koja ne moraju biti novcana). Skoro je neoboriv dakle ko i ugovor o poklonu koji se obra u samo 2slucaja. U prevodu bi to bila duga i skupa borba . Bez mnogo postignutih ciljeva.

Ja ne znam sta najvise volis da za tebe obucem, ali znam sta najvise volis da sa mene skines... by La petite Maggie

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Hvala na odgovorima.
    Oni su ziveli nvencano, ali to je isto kao i brak, posto je nasledila zemlju zajedno sa nama. Stan je na bakino ime, pa me interesovalo sta ako potpisu ugovor o izdrzavanju, da li mogu na sud zbog bakine dijagnoze. Ja i sestra ne bi izbacivale macehu iz stana cak i da ga nasledimo vec ne zelimo da tamo neki njeni rodjaci nasledju nase, posto ona nema svoju decu sa mojim ocem.
    Hvala jos jednom.

Aktivan član slatko volim :)) (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

Citat Original postavio pričalica Pogledaj poruku
    mislim da se bračna zajednica više ne računa kao bračna. jedna naša komšinica je živela nevenčano sa čovekom više od 10 godina i želela je da nasledi njegovu penziju (iako je radila kao medicinska sestra)...nije mogla, jer nisu bili u braku...sva sreća što je stan u kome su živeli bio njen.

upravo tako.
    vanbracna deca nasledjuju isto kao bracna. Vanbracna zena/muz ne nasledjuje nista. (u tome je jedina razlika izmedju vencanog-nevencanog partnera --nevencani, tj. vanbracni ne nasledjuju nista)

ako nema nikakvog Ugovora (mada i ako ima, postavlja se pitanje da li je validan jer baka ima shizofreniju), nasledjuju svi bakini POTOMCI, dakle -tvoj otac, a posto sad njega nema, naslednici su svi unuci-tj ti i tvoja sestra.
    Maceha (vanbracna) - nista.
    Poslednji put ažurirao/la slatko volim :)) : 08.07.2009. u 12:42
    I just wanna feel real love,
    Feel the home that I live in.
    ’cause I got too much life,
    Running through my veins, going to waste.

Elita NatasaNatasa (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    212

Citat Original postavio slatko volim :)) Pogledaj poruku
    upravo tako.
    vanbracna deca nasledjuju isto kao bracna. Vanbracna zena/muz ne nasledjuje nista. (u tome je jedina razlika izmedju vencanog-nevencanog partnera --nevencani, tj. vanbracni ne nasledjuju nista)

.
    Nema razlike izmedju bračne i vanbračne zajednice danas ... sem u podizanju zajedničkog kredita.

Mislim da ovo što si napisala nije baš tačno ... ali svakako se treba raspitati.

Moja koleginica je živela nevenčano sa čovekom 15 godina i kada je on umro, nasledila je deo stana, kao i njegova deca (iz prvog braka) .... što je negde i normalno.
    Uhvati dan ....

Učlanjen
    07.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

zakonski ne može da nasledi.
    može samo na sudu da traži ulaganje što je imao u imovini. (recimo, ako su stan kupili zajedno, ili ako su zajednickim sredstvima stan renovirali, itd)
    opet kažem - vanbracni partner ne moze biti zakonski naslednik.

evo i iz Zakona o naslednjivanju (ako nadjes negde vanbracnog partnera u zakonskom nasledjivanju, ti javi ) :

1. Prvi nasledni red :

Ostaviočevi potomci i bračni drug

Član 9

Prvi nasledni red čine ostaviočevi potomci i njegov bračni drug.

Ostaviočeva deca i bračni drug nasleđuju na jednake delove.

Kad postoji ostaviočevo dete kome ostaviočev bračni drug nije roditelj, a imovina bračnog druga je veća od one koja bi mu pripala pri podeli zaostavštine na jednake delove, onda svako ostaviočevo dete može naslediti do dva puta više nego bračni drug ako sud, pošto razmotri sve okolnosti, oceni da je to opravdano.

Pravo predstavljanja

Član 10

Ako ostaviočevo dete ne može ili neće da nasledi, njegov deo na jednake delove nasleđuju njegova deca (unuci ostaviočevi), a kad neki od ostaviočevih unuka ne može ili neće da nasledi, njegov deo na jednake delove nasleđuju njegova deca (praunuci ostaviočevi) i tako redom sve dokle ima ostaviočevih potomaka.

III NUŽNI NASLEDNICI

1. Položaj nužnih naslednika i priroda nužnog dela

Ko su nužni naslednici

Član 39

Nužni naslednici su ostaviočevi: potomci, usvojenici i njihovi potomci, bračni drug, roditelji, usvojilac, braća i sestre, dedovi i babe i ostali preci.

Usvojilac iz nepotpunog usvojenja, ostaviočeva braća i sestre, njegovi dedovi i babe i njegovi ostali preci nužni su naslednici samo ako su trajno nesposobni za privređivanje a nemaju nužnih sredstava za život.

Nužni naslednik može biti samo onaj ko je po zakonskom redu nasleđivanja pozvan na nasleđe.

Učlanjen
    07.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

sead man - Pa devojka nije nigde rekla da postoji Ugovor o izdrzavanju. Ako postoji, moci ce da se obara da sudu jer ima dijagozu.
    a ono sto si napisao za drugi nasledni red da su unuci -nije tacno, u drugi nasledni red ulaze : bračni drug i ostaviocevi roditelji i njihovo potomstvo.

Početnik
    Učlanjen
    19.06.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio crna ovčica Pogledaj poruku
    Nadam se da je tema na pravom podforumu.
    Ovako, otac koga nisam videla 20 godina je umro. Bila sam sa nim do svoje 4godine i ponovo stupila u kontakt sa 26. Sad imam 29. On je u medjuvremenu ziveo sa vanbracnom zenom. Baka mi je ziva i sa njom sam ponovo stupila u kontakt ali me ubrzo i izbacila iz stana kad sam joj dosla u posetu nakon njegove smrti. Uglavnom, otac i maceha su bili u stanu moje babe koja je zivela u domu. Ona I maceha su bile u svadji. Sada, stan je na bakino ime, ona se uselila nazad kod macehe. Posle bakine smrti ko nasledjuje stan? I sta se desava ako baka ostavi stan macehi? Baka ima dijagnozu sizofrenije. Kakva su prava mene i moje setre jednog dana ako baka odluci njoj dati stan?
    najbolje ti je idi na forum: moje pravo.net jer sam i ja trebala neke odgovore u vezi nasledja i svi koji su mi odgovorili izgledaju po odgovorima da su advokati.
    srecno

Učlanjen
    07.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

na tom sajtu nisu advokati, nego studenti Pravnog fakulteta

Iskusan mirabel (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

Citat Original postavio sead_man Pogledaj poruku
    Citajte malo tekst, njena baka ima dijagnozu sizofrenije, moze se oboriti ugovor o izdrzavanju. Pa mi smo babu nasu proglasili nesposobnom, htela je da proda neku zemlju koja je pripala njoj posle dedine smrti, imala je dijagnozu kod psihijatra, sve je bilo gotovo za dva meseca, sada sta god da potpise - ne vazi.
    Mozda moze, a mozda ne moze. Verovatno bi se vestacila babina sposobnost za rasudjivanje usled dijagnoze, i to u momentu zakljucenja ugovora a sama dijagnoza ne. To je stvar svakog pojedinog slucaja i ne moze se olako govoriti o tome kao o svrsenoj stvari.

Primećen član
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Cool Re: nasledstvo-savet

A ako baba ostavi sve unuci, jel` ce je i onda proglasiti za nesposobnom!?
    C, c, c!

Zainteresovan član nacafaca (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

A sta se desava ako se roditelj posle razvoda odrekne deteta i posle kada umre taj roditelj da li ovo dete ima prava na neko nasledstvo?

Iskusan mirabel (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

Kako mislis - odrekne ga se? Bude lisen roditeljskog prava ili dete pripadne drugom roditelju na cuvanje i vaspitavanje?

Učlanjen
    15.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

Pa lepo odrekne se roditeljskog prava posle razvoda da bi novi muz od majke mogao da ga usvoji to jest da mu svoje prezime.

Domaćin _Look_Of_Expectancy_ (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    91

Dete u svakom slucaju ima pravo na nuzni deo, odrekao ga se roditelj ili ne, makar morala da se radi dnk analiza. Ako roditelj prepise drugom detetu (ili nekom trecem licu) sve onda ovo ima pravo na nuzni deo a ako ne prepise deli se ravnomerno na svu decu.
    We can not do great things-only small things with great love

Početnik
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    ženski
    ..mislim na planeti koja se zove Zemlja..mada nisam sigurna
    Reputaciona moć
    0

ja sam prestravljena ,moj muz je umro mlad nije imao nista na svoje ime ,ali mi(dvoje male dece i ja ) smo ostali da zivimo u kuci njegovog oca koji je bio vlasnik cele kuce koja poprilicno vredi,posle smrti mog svekra moj dever je dao izjavu da je sa ocem imao ugovor o dozivotnom izdrzavanju ,,i ja sam bila u soku nekako mi je strasno i da pomislim da je decu koja su ostala od pokojnog sina planirao da iseli..mada nam je pretio izbacivanjem ali davno i od tada se situacija smirila,(deda je bio dosta preke naravi ali nikada se ne bi ovome nadala) posle smrti muza upravo zbog stresova koje sam imala sa muzevljevom porodicom (mi svi zivimo u istoj kuci)sam isla kod advokata koji su mi rekli da moja deca imaju pravo na deo imovine posle smrti nekog od clanova porodice ..ovo me sad nateralo na paniku..da li pokrenuti postupak ili pristati na ucene,,zelim samo da moja deca dobiju ono sto im sleduje,.tj..sto im je sledovalo da porodica nije gramziva..ja ne znam sta da radim..
    Poslednji put ažurirao/la cmoka : 14.07.2009. u 09:36

Iskusan mirabel (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

Citat Original postavio nacafaca Pogledaj poruku
    Pa lepo odrekne se roditeljskog prava posle razvoda da bi novi muz od majke mogao da ga usvoji to jest da mu svoje prezime.
    pa ako je dete usvojeno, moja neka logika je da mu bioloski roditelj koji je pristao na usvajanje deteta od strane nekog treceg vise nije roditelj te se stoga i brise iz maticne knjige rodjenih i upisuje usvojilac kao bioloski roditelj, te stoga i osnov za zakonsko nasledjivanje vise ne postoji. provericu pa pisem

Učlanjen
    15.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

NIije izbrisan iz maticne knjige tamo lepo pise ko je biloski otac a ko posle usvojitelj.

Iskusan mirabel (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

Citat Original postavio cmoka Pogledaj poruku
    ja sam prestravljena ,moj muz je umro mlad nije imao nista na svoje ime ,ali mi(dvoje male dece i ja ) smo ostali da zivimo u kuci njegovog oca koji je bio vlasnik cele kuce koja poprilicno vredi,posle smrti mog svekra moj dever je dao izjavu da je sa ocem imao ugovor o dozivotnom izdrzavanju ,,i ja sam bila u soku nekako mi je strasno i da pomislim da je decu koja su ostala od pokojnog sina planirao da iseli..mada nam je pretio izbacivanjem ali davno i od tada se situacija smirila,(deda je bio dosta preke naravi ali nikada se ne bi ovome nadala) posle smrti muza upravo zbog stresova koje sam imala sa muzevljevom porodicom (mi svi zivimo u istoj kuci)sam isla kod advokata koji su mi rekli da moja deca imaju pravo na deo imovine posle smrti nekog od clanova porodice ..ovo me sad nateralo na paniku..da li pokrenuti postupak ili pristati na ucene,,zelim samo da moja deca dobiju ono sto im sleduje,.tj..sto im je sledovalo da porodica nije gramziva..ja ne znam sta da radim..
    Ugovor o dozivotnom izdrzavanju se zakljucuje pred sudom koji o tome sacinjava zapisnik. Shodno tome, samo overen Ugovor o dozivotnom izdrzavanju ima pravnu snagu i prilaze se sudu pred kojim se vodi ostavina. Dakle, tu je forma od sustinskog znacaja. Sama prica da taj Ugovor postoji ili da je za zivota tvog svekra on imao nameru da ga zakljuci - bitno je da li ga stvarno i jeste zakljucio u zakonom propisanoj formi

Slične teme

1. Procenite mi nasledstvo
    Autor milka canic u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.12.2008., 19:09
  2. Nasledstvo...Pomoć
    Autor akas u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 05.03.2007., 23:22
  3. Cuvao bi stariji bracni par sa Dedinja,za nasledstvo