Нема више бајке зване: С Ф Р Ј

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
С Ф Р Ј као историјска чињеница је постојала. Она јесте део Историје без обзира што је кратко трајала. И док је трајала, запамћено време је као у бајци. Многи који нису живели у том времену, оспоравају то бајковито време па често злонамерно и ружно причају и пишу о тим временима. Остаће у лепој успомени време од 1960 до 1988 године. А зашто?Зато што је :
- било посла за све који су хтели и могли да раде и скоро су сви били запошљени,
- рад је био задовољство. Увођене су нове технологије, стандарди,….,
- лични дохтци (плате) нису биле велике али довољне за нормалан живот,
- однос најниже и највеће плате 1:5 ретко где више,
- приватни сектор није забрањиван чак је био дозвољен тзв. ,,допунски рад`` за запошљене који су тако остваривали додатне приходе,
- бесплатан стан од Радне организације (Фирме),
- бесплатан превоз од куће до посла и повратак kao накнада за превоз до 50 км,
- бесплатна здртавствена заштита и лекови са рецепта,
- бесплатно основно и средње образовање а више и високо се није плаћало,
- бесплатна одмаралишта у бањама и на мору,превоз и још регрес, у висини једне плате у тромесечном просеку, за џепарац и куповину поклона за родбину,
- потрошачки кредити са релативно ниском каматом. Млади брачни пар је могао да се комп летно окући користећи те кредите,
- стамбени кредити врло повољни. Делила их је и Радна организација и банка са врло нис ким каматама (1,5 – 2%) и роковима отплате до 20 година,
- после 1975 годие ,скраћивана је радна недеља на 5 радних дана,
- од 1962 године, могло се на рад у иностранство и у земљу по избору,
- Суд удруженог рада који је по правилу увек био на страни радника и штитио га од самовољних шефова,
- Радничке спортске игре,
- Омладинске радне акције,
- црвени пасоши који је уважаван свуда у свету,
- није било честих убистава и самоубистава,
- ретке су биле пљачке приватне и друштвене својине,
- појам наркоманије био је непознат. Пијанства су била одувек па и тада,
- слобода кретања ноћу без страха од напасника. Спавали су људи на отвореном за разлику данас када има страха да се спава у закључаној сопственој кући,
- и много тога се могло,
Све сам то доживео и преживео а нисам био члан СКЈ, како неки тврде, да за све ово неопходно је било чланство у СКЈ. Богатији сам за ово искуство и причаћу унуцима и праунуцима уместо баке о некој добро вили. Схватиће,ваљда, да се то ипак некада догодило.
 
Poslednja izmena:
С Ф Р Ј као историјска чињеница је постојала. Она јесте део Историје без обзира што је кратко трајала. И док је трајала, запамћено време је као у бајци. Многи који нису живели у том времену, оспоравају то бајковито време па често злонамерно и ружно причају и пишу о тим временима. Остаће у лепој успомени време од 1960 до 1988 године. А зашто?Зато што је :
- било посла за све који су хтели и могли да раде и скоро су сви били запошљени,
- рад је био задовољство. Увођене су нове технологије, стандарди,….,
- лични дохтци (плате) нису биле велике али довољне за нормалан живот,
- однос најниже и највеће плате 1:5 ретко где више,
- приватни сектор није забрањиван чак је био дозвољен тзв. ,,допунски рад`` за запошљене који су тако остваривали додатне приходе,
- бесплатан стан од Радне организације (Фирме),
- бесплатан превоз од куће до посла и повратак kao накнада за превоз до 50 км,
- бесплатна одмаралишта у бањама и на мору,превоз и још регрес, у висини једне плате у тромесечном просеку, за џепарац и куповину поклона за родбину,
- потрошачки кредити са релативно ниском каматом. Млади брачни пар је могао да се комп летно окући користећи те кредите,
- стамбени кредити врло повољни. Делила их је и Радна организација и банка са врло нис ким каматама (1,5 – 2%) и роковима отплате до 20 година,
- после 1975 годие ,скраћивана је радна недеља на 5 радних дана,
- од 1962 године, могло се на рад у иностранство и у земљу по избору,
- Суд удруженог рада који је по правилу увек био на страни радника и штитио га од самовољних шефова,
- Радничке спортске игре,
- Омладинске радне акције,
- црвени пасоши који је уважаван свуда у свету,
- није било честих убистава и самоубистава,
- ретке су биле пљачке приватне и друштвене својине,
- појам наркоманије био је непознат. Пијанства су била одувек па и тада,
- слобода кретања ноћу без страха од напасника. Спавали су људи на отвореном за разлику данас када има страха да се спава у закључаној сопственој кући,
- и много тога се могло,
Све сам то доживео и преживео а нисам био члан СКЈ, како неки тврде, да за све ово неопходно је било чланство у СКЈ. Богатији сам за ово искуство и причаћу унуцима и праунуцима уместо баке о некој добро вили. Схватиће,ваљда, да се то ипак некада догодило.

kome pricas??..........sada ce mantra: " tito se zaduzivao , a mi vracamo":hahaha1::hahaha1:

"oni vracaju"...:hahaha1:.....nema ker za sta da ih ujede:hahaha1:
 
i nezaslužene boračke penzije, koje se primaju i dan, danas
i trebala je da crke i da iznikne ponovo država ( kraljevina ) Srbija
na žalost, srbi su hteli slobu

А зашто незаслужене борачке пензије. Они су то заслужили у периоду 1941 - 45 године а признао их је цео Антифашистички Запад.
А што се краљевине Србије тиче, та је прича већ испричана и нема повратка на њу. Била је и Краљевина Југославија и та је прича испричана.
Теби остаје да унуцима причаш невероватне бајке ако ти уопште буду поверовали. Рећи ће: деда, ти си сенилан и побркао си нешто.
 
kome pricas??..........sada ce mantra: " tito se zaduzivao , a mi vracamo":hahaha1::hahaha1:
"oni vracaju"...:hahaha1:.....nema ker za sta da ih ujede:hahaha1:

Док сам писао о кредитима,претпостављао сам да би неко рекао баш ово. Па саслушај ме, синко: Цео дуг СФРЈ се кретао око 20 милијарди долара. Садашња Србија сада има веће задужење не у доларима већ у Еврима што је скупље..
Распадом СФРЈ и сукцесијом ти дугови су расподељени по Републикама и нико их више не помиње (осим тебе) јер су већ отплаћени и отписани.
Али оставили смо будућој генерацији: фабрике,пољопривредна добра, лечилишта, путеве, хидро и термо електране,.... које сада распродаје у бесцење. Никада ти нећеш ништа враћати јер ништа и немаш а питање је када ћеш имати..
 
Док сам писао о кредитима,претпостављао сам да би неко рекао баш ово. Па саслушај ме, синко: Цео дуг СФРЈ се кретао око 20 милијарди долара. Садашња Србија сада има веће задужење не у доларима већ у Еврима што је скупље..
Распадом СФРЈ и сукцесијом ти дугови су расподељени по Републикама и нико их више не помиње (осим тебе) јер су већ отплаћени и отписани.
Али оставили смо будућој генерацији: фабрике,пољопривредна добра, лечилишта, путеве, хидро и термо електране,.... које сада распродаје у бесцење. Никада ти нећеш ништа враћати јер ништа и немаш а питање је када ћеш имати..

Ne znam dal si ti inagadadavidu dobro shvatio, jer se on složio s tvojim razmišljanjem.
A slažem se i ja.
Mi koji pripadamo zreloj generaciji pamtimo da je bilo dobro i da se može i drugačije nego što je ovo danas.
 
do hipermegagiga inflacije!

500milijardi.jpg


:hahaha::hahaha::hahaha:
 
da ta drzava je bila uspesna po mnogo osnova,mada je imala i mana koje su se mogle korigovati.....
mislim da je osnovna greska te drzave sto nije postavljena na gradjanskim osnovama vec na nacionalnim !!!! opet znam da ce me napasti svi nacionalisti koji nece da trezveno izanaliziraju situaciju ....posle 2 sr je bilo sanse na se u ustav unese da je FNRJ gradjanska drzava,te bi se na taj nacin izbegli stalni sukobi i potenciranje svoje nacije,ne bi bilo potrebe ni za potenciranjem nacionalnih manjina.....svakom bi bilo ustavom garantovano pripadanje svojoj veri,kulturi i obicajima....svi bi se zvali jugosloveni-srpskog,hrvatskog,slovenackog,muslimanskog,albanskog,makedonskog......porekla..to je bila jedina sansa za opstanak takve drzave....medjutim izgleda da nije bilo u interesu ni svetu a ocito ni jugoslovenima da se na ovim prostorima jednom zakopaju nacionalne sekire ...
 
С Ф Р Ј као историјска чињеница је постојала. Она јесте део Историје без обзира што је кратко трајала. И док је трајала, запамћено време је као у бајци. Многи који нису живели у том времену, оспоравају то бајковито време па често злонамерно и ружно причају и пишу о тим временима. Остаће у лепој успомени време од 1960 до 1988 године. А зашто?Зато што је :
- било посла за све који су хтели и могли да раде и скоро су сви били запошљени,
- рад је био задовољство. Увођене су нове технологије, стандарди,….,
- лични дохтци (плате) нису биле велике али довољне за нормалан живот,
- однос најниже и највеће плате 1:5 ретко где више,
- приватни сектор није забрањиван чак је био дозвољен тзв. ,,допунски рад`` за запошљене који су тако остваривали додатне приходе,
- бесплатан стан од Радне организације (Фирме),
- бесплатан превоз од куће до посла и повратак kao накнада за превоз до 50 км,
- бесплатна одмаралишта у бањама и на мору,превоз и још регрес, у висини једне плате у тромесечном просеку, за џепарац и куповину поклона за родбину,
- потрошачки кредити са релативно ниском каматом. Млади брачни пар је могао да се комп летно окући користећи те кредите,
- стамбени кредити врло повољни. Делила их је и Радна организација и банка са врло нис ким каматама (1,5 – 2%) и роковима отплате до 20 година,
- после 1975 годие ,скраћивана је радна недеља на 5 радних дана,
- од 1962 године, могло се на рад у иностранство и у земљу по избору,
- Суд удруженог рада који је по правилу увек био на страни радника и штитио га од самовољних шефова,
- Радничке спортске игре,
- Омладинске радне акције,
- црвени пасоши који је уважаван свуда у свету,
- није било честих убистава и самоубистава,
- ретке су биле пљачке приватне и друштвене својине,
- појам наркоманије био је непознат. Пијанства су била одувек па и тада,
- слобода кретања ноћу без страха од напасника. Спавали су људи на отвореном за разлику данас када има страха да се спава у закључаној сопственој кући,
- и много тога се могло,
Све сам то доживео и преживео а нисам био члан СКЈ, како неки тврде, да за све ово неопходно је било чланство у СКЈ. Богатији сам за ово искуство и причаћу унуцима и праунуцима уместо баке о некој добро вили. Схватиће,ваљда, да се то ипак некада догодило.

Da dodam i ovo

 

Back
Top