Jedno pitanje za sve kolege :)

Pozdrav svima,

zanima me, pa bih molio da mi neko kaze ako zna... Koja je razlika izmedju "vise" i "visoke" skole? I kakva je razlika izmedju inzinjera sa vise skole od inzinjera sa visoke?

Hvala mnogo unapred!

Skoro nikakva razlika. Ja sam zavrsio visu u trajanju od tri godine i dobio zvanje ekonomista, a dozvoljavaju nam zamenu diploma za diplomu visoke skole strukovnih studija i dobicu zvanje Strukovni ekonomista, jedina i osnovna razlika je ta sto nakon visoke skole mozes da ides na strukovne specijalisticke studije i npr ja bi dobio strukovni ekonomista - specijalista. Mada, glupavo mi je sto neki fakulteti traju tri god, visoke skole su po meni izgubile smisao, ali tri godine visoke skole i tri godine fakulteta nisu isto. Ja razmisljam da sledece godine polazem prijemni i da se upisem na fakultet. Posle visoke mozes jedino na specijalisticke strukovne studije a posle fakulteta mozes i na master i na specijalisticke strukovne i na specijalisticke akademske studije i na dr studije (posle mastera)
 
A jel mozes samo da mi kazes kad zavrsis te specijalisticke strukovne studije jel imas fakultet ili nemas.
Posle specijalistickih strukovnih postajes npr.strukovni inzenjer-specijalista,nikako ne mozes biti diplomirani sa zavrsenim studijama na nekoj visokoj skoli,to i jeste glavna razlika u odnosu na fax......Naravno,mozes kasnije na nekom privatnom faxu upisati 4.god.....
 
Na sajtu Ministarstva prosvete http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=111 je lepo objasnjen sistem visokog obrazovanja...

Ukratko, rangiranje je sledece:
1. Univerzitet
2. Fakultet u sastavu univerziteta
3. Akademija strukovnih studija
4. Visoka skola
5. Visoka skola strukovnih studija

*

Studije prvog stepena su:
1) Osnovne akademske studije
2) Osnovne strukovne studije

Studije drugog stepena su:
1) Diplomske akademske studije - master
2) Specijalisticke strukovne studije
3) Specijalisticke akademske studije

Studije treceg stepena su:
1) Doktorske akademske studije

*

Razlika izmedju strukovnih i akademskih:
- Na akademskim studijama izvodi se akademski studijski program, koji osposobljava studente za razvoj i primenu naucnih, strucnih i umetnickih dostignuca.
- Na strukovnim studijama izvodi se strukovni studijski program, koji osposobljava studente na primenu znanja i vestina potrebnih za ukljucivanje u radni proces.

*

Graficki prikaz mogucnosti nastavka studija:

sistemvonovo.gif


@Nepoverljiv,
na osnovu ovoga, diplomske i specijalisticke studije su u istom rangu, odnosno - studije drugog stepena...

@Armaggedon89,
razlika izmedju vise i visoke je u tome sto je visa postojala nekada, a visoka sada.
Konkretno - vise su postale visoke.
Visa je po starom sistemu, Visoka po novom (Bolonji).
sead_man je to lepo objasnio...

@sead_man,
mislim da ne moras da polazes prijemni, vec samo razliku predmeta, i da mozes da nastavis studije na nekom fakultetu (zavisi od slucaja do slucaja - raspitaj se)
Na Primer> mnogi su sa Visoke poslovne odlazili na FON...

Nadam se da sam doprinela temi... :)
 
lepo si ovo napisala...

Znam da moze i na FON i na FTN u NS a moze i na SU ekonomski, ali na ekonomskom mi priznaju samo 5-6 ispita (imao sam 24 na visoj), bi ja....tako da mi se vise isplati da krenem iz pocetka, bar imam sanse za budzet... na ftn se upisujem na 4-tu god i moram da polazem 13 ispita unazad i 10 iz cetvrte, bio ja na razgovoru kod njih, a za Fon nisam upucen, mada, mene ne zanima menadzment....
Bg ekonomski fakultet ne prima nikog sa vise, nego moras obavezno sve iz pocetka, cuo sam da je KG ekonomski dosta fleksibilan i da se mozes lako prebaciti ali to mi je jaaaaaako daleko ja sam iz Sremske Mitroivce, a gde je KG.....
 
lepo si ovo napisala...

Znam da moze i na FON i na FTN u NS a moze i na SU ekonomski, ali na ekonomskom mi priznaju samo 5-6 ispita (imao sam 24 na visoj), bi ja....tako da mi se vise isplati da krenem iz pocetka, bar imam sanse za budzet... na ftn se upisujem na 4-tu god i moram da polazem 13 ispita unazad i 10 iz cetvrte, bio ja na razgovoru kod njih, a za Fon nisam upucen, mada, mene ne zanima menadzment....
Bg ekonomski fakultet ne prima nikog sa vise, nego moras obavezno sve iz pocetka, cuo sam da je KG ekonomski dosta fleksibilan i da se mozes lako prebaciti ali to mi je jaaaaaako daleko ja sam iz Sremske Mitroivce, a gde je KG.....

Na FON-u imas i smer informacioni sistemi i tehnologije http://www.fon.rs/osnovnestudije/isit/ .
 

Back
Top