Dekadencija!

..meni se chini da se u dekadenciju upada kada se izgubi motivacija za daljim progresom..
..i kada se izgubi svest o stubovima dostignutog..
sto preneseno znaci da motivacija ciljem za posledicu ima dekadenciju..
hocu da kazem ako je coveku motivacija sam proces i ucestvovanje u njemu a ne cilj koji bi tim procesom postigao njegova motivacija je nepresusna..
mislim nalazenje zadovoljstva u procesu a ne u ishodu...to je ono kad covek radi ono sto zeli i u cemu uziva..u samom radu i ne razmislja o cilju i ishodu..
procesna motivacija daklem ne bi imala za ishod dekadenciju
 
Dekadencija nastaje kad se narodi pocnu mijesati i njihovi obicaji postanu zbrka. Onda zbog toga nastane nered u drustvu, a taj nered se moze savladati samo "pritiskom odozgo", i takav pritisak prizeljkuju upravo oni odozdo, jer je njima nered i najnepodnosljiviji. Npr. Cezar je oformio carstvo na jednom vec trulom drustvu, punom nepovjerenja i korupcije. Isto je slucaj sa Indijom i Candraguptom, pa i Aleksandrom Velikim. Carstva su izgleda posledice finalnog stanja korupcije.
To je ono stanje kada se nedostatak razuma u obicajima, i nezadovoljstvo koje proistice iz toga nastoji nadoknaditi materijalnim "bogatstvom", a u vojsku se uglavnom ide radi plate.
 
Naravno, opste je poznato da dekadencija nastaje prve nedjelje mjeseca oktobra.

S tim u vezi, nedavno sam Narodnoj skupstini Republike Srpske uputio inicijativu za donosenje Zakona o sprijecavanju dekadencije i njenih negativnih posljedica

Tekst vam prenosim u cijelosti.


Prijedlog Zakona o sprijecavanju dekadencije i njenih negativnih posljedica

I Osnovne odredbe

Član 1.

Ovim zakonom objašnjavaju se i uredjuju: osnovni uzroci i posljedice opštedruštveno neprihvatljive pojave dekadencije, mjere za njeno spriječavanje, kao i kazne za nepoštovanje ovog zakona.​

II Osnovni uzroci dekadencije

Član 2.

Dekadencija je društveno neprihvatljiva pojava koja se redovno javlja prve nedjelje u oktobru mjesecu. Uzroci su mnogobrojni i raznoliki, a kao najčešći pominju se seksualna maštovitost i kreativnost, napuštanje autoriteta i shvatanje da smrt i vrijeme ne postoje.​

III Posljedice dekadencije

Član 3.

Osnovne posljedice dekadencije, izmedju ostalih, bile bi:

- Povećanje stepena bezrazložnog uživanja stanovništva
- Ozbiljno narušavanje javnog reda, mira i morala
- Smanjena mogućnost manipulacije crkvenih, državnih i porodičnih institucija
- Povećan rizik lične i polne bezbjednosti djevojaka koje vrtiguze nedjeljnim popodnevima na lokalnim tv stanicama i participiraju tako u sprovođenju elementarnih obrazaca i načela naše kulturne politike​

IV Mjere za spriječavanje dekadencije

Član 4.

Osnovna mjera jeste ukidanje prve nedjelje oktobra mjeseca.

Da zlo ne čuje, ukida se i čitav oktobar, prevencije radi.


V Kaznene odredbe

Član 5.

Ko se ne bude pridržavao ovog zakona biće kažnjen, zavisno od svoje simpatičnosti predlagaču zakona, na širo dijapazon kazni, koje će se kretati od novčanih, ignorantskih, seksualno osvješćujućih i alkoholno izmučavajućih.
VI Prelazne i završne odredbe

Član 6.

Sredstva za sprovodjenje ovog zakona obezbjediće se uštedama papira na mjesecu oktobru (jednoj nedjelji ili pak cijelom mjesecu), novčanim kaznama i redovnim pronevjerema u državnim institucijama.

Član 7.

Ovim zakonom prestaje da važi polovina naizmjenično odabranih zakona, kako bi se smanjile birokratske i legislativne brane našoj nedekadentnoj budućnosti.

Član 8.

Ovaj zakon stupa na snagu odmah i ima retroaktivno dejstvo.​
 
Ljudi, kao vrsta, prosto ne umeju da od boljeg prave bolje, da odredjenu ideju usavrsavaju. Nesto bolje uvek mora da bude nesto novo (nejasno mi je zasto je to tako), i tom boljem i novom mora da prethodi unistenje starog.
Mnogo me podseca na jedno Heseovo razsmisljanje o "radjanju novog sveta" tek kad se stari unisti, radjanje kao ptice iz jajeta.
Mi ne umemo forsirati vlastiti razvoj kao napredak i ograniceni smo na cikluse razaranja i stvaranja.
 
Ma nemoj! Hokus pokus abra kadabra? Ali neces o tome, je li?

Pa i budala zna da se centar kulture stalno povlaci sa juga na sjever i da na jugu ima sve manje i manje kulture, jer kuda kultura prodje tud trava vise ne raste, pocev od Afrike pa sve do Engleske i Amerike, gdje se trenutno "kultura" zadrzava. Tamo kuda "kultura" (dekadencija) prodje ostaju samo jos prosjaci i pedo-turizam.
 

Back
Top