Kafana "Game over"

Nakon 17 godina sam prodao komp.. Nikad nisam proveo vise od 24h bez destkop racunara. Osim letovanja ili nekih izleta. Pocevsi od P2 200mhz, 128mb rama, GF2 32mb, preko raznih pentiuma sa GF4 pa zatim FX5200, uz neke manje promene gde pamtim i prvi 40gb hdd i hiljade i hiljade pesama.. Sve do 2008-e kada je uleteo Core2Duo E8400 sa 4gb rama i 8800GTS grafike koja je kasnije riknula pa uzeo HD5670. Prvi put kupovina zbog posla AMD X2 Q4 il kako vec sa gtx650Ti, pa zatim fx8350 sa gtx770, pa malo ozbiljniji i skuplji intel i7 4770k, pa vodeno hladjenje, pa upgrade na gtx970 cim je izasla, pa novih 16gb rama, pa nekoliko ssd-a, pa na kraju 980Ti G1, ubrzo zatim GTX1070 8GB, pa onda i GTX1070 SLI x2. A uz sve to prva konfiguracija sada bivsoj zeni i5 6600k/8gb ddr4/gtx960, pa kasnije i5 4460/8gb ddr3/r9 380 4gb.. Uh.. koja istorija u pm. Resio sam da je kraj igrama, uzeo i7 2670qm laptop sa integrusom ali i HD7690M XT koja gura FM, LoL i Dotu na 60fps-a mada i ne igram eto vec 10 dana. To je to, dosao je kraj tome :)

Bicu tu u kafani i kao moderator po forumima naravno vise nego ranije, ali eto doslo mi da se ispraznim u kafani :)
 
Ја 'номад решио да играм нешто... одавно нисам...
И тако, биркао биркао, па решио да скинем неки battlefield 1 тематика 1914, фино изгледа, лепо оцењена...
да покренем... шипак...
мало чепркао, па одустао, скинуо други рип... опет исто...
па се стеимд а је прошло неко време од како сам склопио ово што имам, па да је можда и време да почнем да гледам sys. req.
:hahaha:
Што би остало и могло да се провуче, тражи минимум 2гб графичког рама...
задњих апр година нисам ни имао потребе да о томе бринем, али... дошло је и то...
 
Uhu sada je 3-4gb vise nego pozeljno za ostvarivih 40-60fps-a na normalnim detaljima :) Preteruju trenutno sa zahtevnoscu igara dok se hardver kopa u mesto. Vise nego ocigledno kako funkcionise marketing i upravo iz tog razloga mi je drago sto sam prelomio 'slamku'. Odoh do igraonice pre neki dan da probam Overwatch jer kapiram manje zahtevna igra kad ono i tamo neke radeonke sa po 1gb vrama i malo sutra 60-ak fpsa :D Preterase ga.
 
Najveća glupost leži u tome što za zahtevnost igara gotovo da uopšte nije hardware kriv, već neprofesionalnost developera, odnosno njihova nezainteresovanost za optimizaciju video-igara. Tu treba dodati i Nvidia crap jer godinama pokušavaju da uništavaju AMD video-kartice tako što su zatvorili svoje mogućnosti (kao recimo PhysX), dok je AMDza sve svoje ekskluzivne dodatke uvek išao u OpenSource, te ostao privrženiji slobodnom PC tržištu. Naravno, Nvidia je uvek izbacila update kada god bi AMD stavio OpenSouce za svoje ekskluzive (kao recimo hairworks za Laru Kroft), dok s druge strane Hairworks za Witcher-a (Nvidia) nikada nije izašao driver patch od strane AMD-a jer jednostavno nemaju dozvolu za takvo nešto iako znaju šta je potrebno da update-uju.

Primera radi, igre koje funkcionišu na Unreal Engine 4 mogu da ostvare bolji FPS ratio s obzirom da ne postoji puno clutter-a.

Najveći impact na grafičku karticu ostvaruju smoke effects, odnosno dinamičke senke. Za njih je potrebno da kartica ima odličan clock speed. Ove dve stvari se u istoriji video-igara nikada nisu menjale niti se nešto preduzelo da se napravi bolji sistem dinamičkih senki. U principu predstavljaju samo dodatni rad za grafičku kartu.
Zatim rezolucija koja povećava i odnos broja piksela prema broju senki koje se kalkulišu kao i potencijalan AA koji se stavlja kako bi se ivice izjednačile u pravilnu liniju.

Među najneoptimizovanijim igrama je Assassin's Creed, pogotovo novije generacije, dok među najoptimizovanijim igrama je Dragon's Dogma.

Dodatni problem na celu priču oko PC gaminga godinama ostavlja nekoliko faktora

- Ekskluzivnost DirectX-a od strane Microsoft-a po operativnom sistemu.
- Intel i Nvidia koji se godinama nisu potrudili da načine veliki pomak u vidu tehnološkog napretka. (1080ti je samo drugi naziv za Titan X, a o tome koliko su se ispalili svi koji su kupili 1080 i da ne počinjem lol )
- Pregršt MMO naslova koji su potencijalno ubili igranje video-igara od strane Single Player igrača, kao i LAN igrača, te iste oterala ka konzolama (pretežno Playstation zbog odličnih single player igara)
- Flat Screen tehnologija još uvek nije dosegla onaj nivo isplativosti za masu ljudi kao što je to činio CRT koji je u mnogo čemu imao bolji odziv herca, dok je to za flat screen i dalje veoma težak posao (i neisplativ). samim tim i ponuda grafičkih kartica se svela na 60 Hz (60fps), dok u realnosti je uvek potrebno jedno 20-30 FPS-a više kako bi se odziv od 60Hz isplatio adekvatno.

Prvi pad PC-a se osetio već kada je Microsoft odlučio da pravi sopstvenu konzolu Xbox, ali je tu AMD pomogao da se PC održi pomoću Dual Core i kasnije Quad Core sistema.
Kombinacija tih faktora je dovela i do pojave ogromnog broja Indie igara. Od toga najuspešnije indie igre su većinski povezane za eru starih 16bit konzola (koja kreatore je podsetila na zlatno doba video-igara), dok se najveći broj PC gaming-a okrenuo ka veoma mladoj populaciji zbog igara poput League of Legends ili Counter-Strike GO. Drugi pad ne znam tačno kada se dogodio, ali je bio presudan. Doveo je do toga da se PC stavlja u neki drugi plan. Prvo ekskluzive za konzole, a onda možda, potencijalno, port neke igre sa konzole i to često veoma ružan i neadekvatan port. To nije bio hardverski pad, već pad u kvalitetu PC gaming-a u generalnom smislu, počev od PC igrača pa sve do video-igara koje su izlazile.
Sećam se kada su se PC puritanci novije generacije pobunili zbog toga što Dark Souls ne mogu da igraju kvalitetno na keyboard + mouse. No shit :)

Sada kada kažemo ''klinci'' ili ''deca'', prvo pomislimo na League of Legends, pre nego li na konzole.

Postavlja se pitanje - da li se isplati bilo kome da kupuje grafičke kartice od 100.000 dinara samo kako bi imao više trave i bolju kosu za likove, te pokretao sve na ''ultra'' settings koji su u realnosti samo veća tekstura za senke ili distanca vidljivosti koji ni u jednom segmentu ne utiču na aktuelnu interakciju u video-igri, osim što doprinose potencijalnom vizuelnom ugođaju u video-igri u kojoj je primarni fokus postavljen prema akciji i interakciji (borba) pre nego li na posmatranju prirode i toga kako je neko postavljao kamičak pored rečice gde se okupljaju dve ženice da operu veš?!

Ja mislim da se ne isplati, a isto sam tvrdio još pre nekoliko godina govoreći upravo o problemu pada PC gaminga kako zbog toga što se sa tehnološke strane malo toga čini, tako i zbog toga što PC gaming jednostavno nije više primaran mnogim developerima. A ne tako davno su i Indie igre postale kompletno sranje jer se metode ponavljaju. Možda će UE4 da bude od velike pomoći kreatorima indie igara u budućnosti.

Postoji još par developera koji održavaju korak sa vremenima, a to su Gearbox Software i CDproject, mada je Gearbox otišao u pravcu MOBA sa svojom idejom za video-igru Battleborn. . .

Pitam se da li je moguće da je celoukupan koncept video-igre Unreal Championship 2: The Liandri Conflict koja je izašla za Xbox, tek sada zaživela globalno nakon 10+ godina?! Izgleda da je tako...Nažalost je jaz nekih desetak godina.
 
Procitacu cim imam vremena, ali generalno svaki developer tim ima saradnju sa nvidijom ili amd-om direktno, tako da ne rade oni to kao muve bez glave. Zato idu game-ready drajveri i nekoliko updejta itd itd. Sve ima svoje marketing aspekte pa cak i kada je to veoma lose na prvi pogled. Barem ja tako verujem a tako i cinjenice govore.

U svakom slucaju igram se na cerkinom kompu e8400/7770 1gb/6gb ddr2. Tragam za starijim igrama koje su nekad bile "vau". Igram Fear/Condemned/Lol/Diablo3/Syberia 1/2. Ako neko ima neku stariju od 2009/10-e neka baci naslov :) Dobro dodje ova nostalgija.
 
Pozdrav momci!

Želim da vas obavestim da se uveliko bavimo live streamom na kanalu.
Obično strimamo novu battle royale igru "Playerunknown's Battlegrounds", ali takođe imamo i ponekad
neki specijal kada strimamo i druge igre. Ko može i želi neka baci pogled. :)
 
18619969_1309086345872988_133242450957899219_n.jpg
 

Back
Top