zatvoreni prelom obe potkolenice

meis011

Obećava
Poruka
63
Imam 41g i pre 18dana sam imao saobracajnu nesrecu gde sam polomio obe potkolenice na levoj nozi. Pre 14 dana su me operisali tj stavili fiksator Mitkovic sa 6 srafova . Prelom je kosi a posle operacije mi se i pojavio otok kod skocnog zgloba koji i do dan danas ne spada..doduse manji je nego prvih dana ali svaki put kad ustanem i hodam sa stakama taj deo noge mi otekne i zacrveni se.. koji splasne cim legnem i dignem je iznad nivoa srca. Interesuje me koliko se obicno-u proseku nosi ovaj fiksator (znam da je to individualno) i sta ide posle toga (da li gips ili...)? Bavio sam se sportom i u dobroj sam bio kondiciji pre nesrece. Takodje me interesuje da li da preterujem u ishrani sto se tice mlecnih proizvoda i ribe ili da to bude u nekoj potpunoj normali. Toliko , ukoliko je neko nesto slicno imao ili zna nekoga znacile bi mi ove informacije
 
Svakako ste mislili na obe potkolene kosti na jednoj nozi...? Ili obe potkolenice (prelom na obve noge)?
Svakako nosenje aparata jeste individulano i to Vam moze reci samo VAs doktor koji prati VAse stanje, otoicanje nije neuobicajeno ali jeste dosadno, gledajte da ne opterecujete nogu previse i postujte doslovno savete koje ste dobili od ortopeda. Umereno sa mlecnim proizvodima i ribom (normalno, dakle), po konsuultaciji sa ortopedom mozda se moze uvesti neki kalcijum kao suplement, ali ne na svoju ruku.
 
da da, u pitanju je prelom obe kosti potkolenice na jednoj nozi...naravno da je ne opterecujem samo malo vezbi , cisto da koliko toliko ne atrofiraju misici...kao sto vec rekoh znam da je individualna stvar ali mora postojati neki prosek tj neki odredjeni minimum nosenja fiksatora (5-6=7nedelja) i to je jedna od informacija koja mi je potrebna ...takodje me interesuje sta posle fiksatora, jel noga ide u gips ili longetu ili...sta posle gipsa, jel me salju u neku banju na rehabilitaciju( i koliko) ili ne...takodje me interesuje da li u ovom periodu ima smisla zvati nekog fizioterapeuta da mi malo razradi nogu ili je isuvise rano za to..u prilogu fotka fiksatora

ps hvala Vam sto se javili i unapred se zahvaljujem na odgovorima na ovih mojih par pitanja
 
Poslednja izmena:
MOlim VAs da ne postavljate fotografije. Nije mi jasna jedna stvar: sigurno imate neku otpousnu listu, sigurno Vam je ortoped rekao bar nesto (makar dobar dan i dovidjenja - dodjite za .....) ako VAs je otpustio iz bolnice? Ako ste jos u bolnici racunajte na intrahospitalno lecenje u trajanju od bar 3 nedelje. Skeletalni fiksatori nos se u proseku od 14 do 21 nedelje, zavisno od traume (ruka, noga, jedna kost, obe, otvoren prelom, zatvoren prelom, godine, opste stanje itd).
Ako su VAs otpustili, svakako idete na neku kontrolu - kada?
Sto se tice gipsa, kada je moj prijatelj slomio stopalo, posle fiksatora su mu stavili gips, ali za stopalo to je normalno - kako bi se lakse oslanjao, za potkolenicu nisam sigurna...dakle, pitanje je vise nego specijalisticko i nije mu nikako mesto u virtuelnom svetu foruma nego u ordinaciji lekara ortopeda koji se povredom bavi, koji je nogu operisao i fiksator stavio, koji zna celokupno VAse stanje , ima celokupnu istoriju bolesti i same traume i koji ce fiksator i skidati te odlucivati sta dalje. Sto se fizioterapeuta tice, sta tacno mislite pod 'razradi' nogu? JOs jednom, ne lecite se na svoju ruku, ne preduzimajte zahvate na svoju ruku bez konsultacije s aortopedom i cinite onako kako VAm ortoped savetuje (ili je na otpusnoj listi napisano). Oporavak ne mozete ubrzati - oporavak posle teske traume kakva je Vasa (sudeci po potrebi za fiksatorom) traje vise meseci, a rehabilitacija takodje a posledice u vidu slabije upotrebe noge (dakle eventualne stake) takodje. Racunajte da mora proci bar 6 meseci za sve navedeno (u optimalnim uslovima) do godinu dana (u manje optimalnim) da biste imali potpuno oporavljenu nogu u funkciji. Naoruzajte se strpljenjem, i slusajte lekara - pitanja postavljajte u ordinaciji u kontaktu sa istim.
 
Poslednja izmena:
sliku sam sklonio i razumem, moja greska...naravno da imam otpusnu listu i naravno da se necu leciti na svoju ruku, ovde postavljam pitanja iskljucivo radi radoznalosti. dakle pitanja su bila upucena onima koji su mozda imali slicnu (ili u najboljem-najgorem slucaju istu) povredu i to cisto da bi okvirno znao sta se sve ljudima desavalo tokom oporavka. Koliko vidim, Vi niti ste imali povredu niti ste ortoped ali mi je vrlo drago sto imate dobru volju da koliko toliko ljude uputite da bar ne cine nesto zbog cega bi se kajali. Hvala u svakom slucaju!
 
Pre godinu dana polomio sam obe potkolenice na sankanju..Odmah to vece sam otisao u bolnicu u Smederevu i stavili su mi gips,odmah ujutru sam operisam..Operacija je trajala 3 sata(to sada nije ni vazno..Nego da vam objasnim proces)Posle svake nedelje sam isao na kontrole i hvala bogu dobro mi je zarastala.Nosio sam sipke 5meseca.Posle toga mi nista nisu stavili nikakav gips nista..Hodao sam na stakama i uvek kada prosetam noga mi se naduje i boli me,pa kada legnem sve mi vrati u normalu(zaboravio sam da napisem malo pre)Ja sam imao nezgodu posto me je mnogo srbelo ja sam cesao i inficirao to..Noga mi je bila uzasna(ne bih to pozeleo ni neprijatelju da ima takvu nogu)Ali hvala bogu sve je proslo dobro..NIKADA NECU DA ZABORAVIM TAJ 8.FEBRUAR 2012.
 

Back
Top