Predlog!

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
..za popunu dela budzeta..posto se akcize placaju samo na beznin i na dizel..predlazem znaci uvodjenje akciza na TNG..koji se toci u ..vozila..TNG trenutno u srbiji nema status motornog goriva i ne podleze akcizi..
a s obzirom na to koliki je broj vozila danas u srbiji koja imaju ugrazdjenu opremu za "plin" mislimd ace taj potez obezbediti lep priliv para u budzet
 
Nasao sam neki podatak na netu, ali to je bilo za 2oo7, pa sam izmenio post.
pa i ja sam se maloz acudio pa rekoh sebi mozda jer nisam pratio

inace..to bi bilo i fer resenje..na kraju sto samo da placaju benzindzije i dizelasi..rupe n aputevima valja krpiti a za sad se na putevima tim istim voze i plinadzije..sto da samo mi benzindzije i kolege dizelasi placamo?
 
pa i ja sam se maloz acudio pa rekoh sebi mozda jer nisam pratio

inace..to bi bilo i fer resenje..na kraju sto samo da placaju benzindzije i dizelasi..rupe n aputevima valja krpiti a za sad se na putevima tim istim voze i plinadzije..sto da samo mi benzindzije i kolege dizelasi placamo?

samo da se razjasnimo, izgleda da se nismo razumeli, ti si za uvodjenje akciza na tečni naftni gas, TNG, u bocama za korišćenje u domaćinstvima?
mislim da se tu vec naplacuje akciza, minimalna
 
inace nakon poslednjeg podizanja akciza je presla polovinu cene goriva koje mi placamo na pumpama i drzava je tako opet sebi ..pucala u nogu jer je odmah prouzrokovala ..rast cena na malo ..koji se obracunava u kamatama kredita..sto opet poskupljuje rate kredita i tako u krug
 
samo da se razjasnimo, izgleda da se nismo razumeli, ti si za uvodjenje akciza na tečni naftni gas, TNG, u bocama za korišćenje u domaćinstvima?
ne nego onaj sto se toci na pumapam u automobile..jeste kod nas to isti gas ali se u recimo evropi razlicito tretira..pa ukoliko je namenjen za prodaju na pumapama placa se akciza ako je za domacinstva onda ne
 
pa valjda je tako i kod nas.
kao i dizel/loz ulje za domacinstvo
nije ..na zalost.."plin" koji se "toci" na pumpama kao motorno gorivo podleze tretmanu kao i plin za domacinstva
dizel i loz ulje nije isto..loz ulje ostaje iz nafte nakon izdvajanja dizela i sirovina za proizvodnju motornih ulja za podmazivanje..
mazut je poslednja stavka koja ostaje preradom sirove nafte
 
Dakle da rezimiramo, Srbija se opet deli na dva tabora, benzindžije i plinadžije
Mislim stvarno...:zcepanje::histericna::rida:
ma ja se samo tako izrazavam..da bi napravio diferencijaciju malo saljivo
inace na nasim putevima se voze tri vrste automobila u generalnoj podeli prema gorivu koje trose..vozila koja trose dizel gorivo .vozial koja trose benzin, i vozila koja trose benzin ali su ugradnjom dodatnih uredjaja prepravljena da trose "plin" ( ovde cu da napoemnem da su italijanske firem tipa brc ili lovato slomile pare za uredjaje koje nigde drugde u evropi i ne mogu da prodaju)
 
..za popunu dela budzeta..posto se akcize placaju samo na beznin i na dizel..predlazem znaci uvodjenje akciza na TNG..koji se toci u ..vozila..TNG trenutno u srbiji nema status motornog goriva i ne podleze akcizi..
a s obzirom na to koliki je broj vozila danas u srbiji koja imaju ugrazdjenu opremu za "plin" mislimd ace taj potez obezbediti lep priliv para u budzet

Ludilo.
TNG je ekoloski najcistiji vid goriva za vozila i kao takvo njegovo koriscenje bi trebalo biti subvencionisano a ne opterecivano akcizama.
 
Ludilo.
TNG je ekoloski najcistiji vid goriva za vozila i kao takvo njegovo koriscenje bi trebalo biti subvencionisano a ne opterecivano akcizama.

slazem se .u EU je razlika u ceni nekih 10% u odnosu na cenu benzina
to jeste tacno ali samo ako se koristi u vozilu koje je projektovano za TNG a ne prepravljeno jer onda od ekologije nema nista
 
pricam iz struke matori

Pre ce biti iz bulje.
Nema tog vozila, ma kako bilo konstruisano koje ce sagorevanjem tng osloboditi ugljendioksid koji se oslobadja sagorevanjem drugih goriva. Kao produkt sagorevanja tng dominira obicna vodena para.

Uostalom:
http://sr.wikipedia.org/wiki/TNG

Podsticajne mere za upotrebu TNG

I Evropska unija i Savet Evrope podržavaju masovniju upotrebu TNG: 29. novembra 2000. godine Evropska komisija usvojila je takozvanu Zelenu knjigu o sigurnom snabdevanju - (енгл. Green paper: Towards a European strategy for the security of energy supply), u kojoj je kao jedan od ciljeva navedena potreba zamene 20% goriva u drumskom prevozu alternativnim gorivom do 2020. godine. (Sada je učešće alternativnih goriva na nivou nekoliko procenata.) Pod alternativnim gorivom se u širem smislu smatraju goriva koja su u stanju da zamene postojeća klasična goriva za pogon motornih vozila, kao što su motorni benzin i dizel gorivo.

Sjedinjene Američke Države takođe podržavaju popularizaciju TNG. Propane Education And Research Act koji je potvrđen od strane Kongresa 1996. godine, daje dozvolu da se sredstvima ostvarenim prodajom propana vrši njegova promocija kao ekološki čistog goriva. Konstituisan je i Savet za obrazovanje i istraživanje propana (Propane Education Research Council) - PERC, zarad sprovođenja istraživačkih, razvojnih, edukativnih i sigurnosnih aktivnosti u vezi sa korišćenjem gasa kao ekološkog goriva.

Australija dotira svaki novougrađeni TNG uređaj, sa 1000AUD, što je oko 50% troškova ugradnje.

Italija dotira TNG uređaje sa 650 EUR, a ovakvim vozilima dozvoljeno je kretanje u 18 područja u kojim konvencionalna vozila na benzin/dizel imaju zabranu kretanja.

Velika Britanija: Kraljica kao i premijer koriste vozila sa ugrađenim TNG sistemom. U Londonu, vlasnici ovakvih vozila oslobođeni su plaćanja takse za ulazak u centralnu gradsku zonu (u vremenu od 7 ujutru do 18:30 popodne radnim danom).

Holandija raznim merama jako uspešno podstiče širenje TNG sistema. Procena je da u Holandiji ima preko 400 000 ovakvih vozila, što je čini drugom zemljom u Evropi, po broju konvertovanih vozila po glavi stanovnika.

Nemačka vlasnicima vozila na TNG daje poreske olakšice.

Japan: Čak 95% taksista koristi TNG.

Hrvatska takođe populariše TNG. Procenjuje se da u Hrvatskoj ima 15 00 do 20 000 vozila na TNG.

Španija, Norveška, Belgija, Francuska, Poljska, Novi Zeland, pa i Kina i zemlje Latinske Amerike i Afrike takođe raznim metodama popularišu upotrebu TNG-a

Srbija nema jasnu strategiju niti pravac razvoja po ovom pitanju. Jedina direktna olakšica koju država daje je popust pri plaćanju ekološke takse: vozila na plin se tretiraju kao i vozila sa EURO 4 motorima, tj. plaćaju 62,5% iznosa koji se plaća za vozila na bezolovni benzin ili eurodizel. Međutim, radi se o minimalnom iznosu, koji se u zavisnosti od radne zapremine motora kreće u rasponu od 120÷380din (1,5÷5€). Cenu samog goriva država reguliše da bude povoljnija u odnosu na cenu motornog benzina, ali tendencija je da se ova razlika smanjuje.
 
Pre ce biti iz bulje.
Nema tog vozila, ma kako bilo konstruisano koje ce sagorevanjem tng osloboditi ugljendioksid koji se oslobadja sagorevanjem drugih goriva. Kao produkt sagorevanja tng dominira obicna vodena para.
samo ako se taj TNG pravilno dozira..i ima odgovarajuci odnos smese vazduh/ gorivo..tzv lambda faktor..
a ti ako si zaista ubedjen u to odvezi auto na tehnicki u nJemacku ili neku drugu EU zemlju u kojoj je na snazi EURO 4 norma..
jes ima to ciste izduvne gasove po nasim propisima koji ne zadovoljavaju ni prastaru EURO 1 normu uostalom po nasim propisima i krs koji trosi vise ulja nego goriva je ..tehnicki ispravan i ima ciste izduvne gasove..
stvar je u samom procesu sagorevanja..kad bi taj proces bio idealan i benzin bi bio ekoloski cisto gorivo ne bi mu ni trebao katalizator
azto se i prilikom sagorevanja plina oslobadjaju i drugi gasovi..CO npr..koji je mnogo stetniji od CO2 pa razni azotni oksidi..itd
 

Back
Top