Ostaci Svetog Pavla sakriveni u podu bazilike

Сале

Legenda
Poruka
67.350
http://www.blic.rs/kultura.php?id=99513

sveti-pavle-x.jpg


истина или обмана?

мишљење.
 
Obmana. :(
Naročito ona izjava o "skupocenoj tkanini", Pavle je bio siromašan i nije odevao skupocene stvari (kao današnji episkopi).
Osim toga sarkofag je iz 4 veka, pa gde je to pavle bio 400 godina dok mu nisu "zgotovili" sarkofag?

Nije obmana. Nakon proglašenja hrišćanstva oficijelnom religijom Rimskog Carstva mošti Sv. apostola Pavla su preobučene, prebačene u sarkofag i ugrađene u oltar :rtfm:
 
Nije obmana. Nakon proglašenja hrišćanstva oficijelnom religijom Rimskog Carstva mošti Sv. apostola Pavla su preobučene, prebačene u sarkofag i ugrađene u oltar :rtfm:

Sve i da je tačno da su to njegove kosti, da li to znači da im se treba klanjati? Pošto ni ja ni ti ne znamo tačan odgovor, ja predlažem da upitamo nekog ko se bolje od nas razume. Koga da upitamo, da li se treba klanjati Pavlu?
Pa jednog apostola lično.
Evo šta bi nam on odgovorio:
A Kornilije ih je očekivao, sazvavši svoju rodbinu i prisne prijatelje. 25 Kada pak Petar uđe u kuću, Kornilije mu pođe u susret, pade pred njegove noge i pokloni se. 26 Tada ga Petar podiže govoreći: ustani; i ja sam samo čovek. :bye:
 
Sve i da je tačno da su to njegove kosti, da li to znači da im se treba klanjati? Pošto ni ja ni ti ne znamo tačan odgovor, ja predlažem da upitamo nekog ko se bolje od nas razume. Koga da upitamo, da li se treba klanjati Pavlu?
Pa jednog apostola lično.
Evo šta bi nam on odgovorio:
A Kornilije ih je očekivao, sazvavši svoju rodbinu i prisne prijatelje. 25 Kada pak Petar uđe u kuću, Kornilije mu pođe u susret, pade pred njegove noge i pokloni se. 26 Tada ga Petar podiže govoreći: ustani; i ja sam samo čovek. :bye:



Kao svetitelj i apostol Sv. Pavle je zaslužio da mu se klanjamo svakog dana! :)
 
Kao svetitelj i apostol Sv. Pavle je zaslužio da mu se klanjamo svakog dana! :)

''Чувши то апостоли, Варнава и Павле, раздераше своје хаљине, скочише међу народ вичући и говорећи: људи, шта то чините? и ми смо људи – као и ви, проповедамо вам еванђеље – да се од ових ништавних ствари обратите живом Богу...''[30]

Исту поруку данашњим верницима упућују кроз Свето писмо и небески анђели. Апостол Јован је два пута, одушевљен откривењском визијом, пао на колена и поклонио се анђелу који му је њу објавио:

''И падох пред његове ноге да му се поклоним. И рече ми: пази, не чини то, ја сам саслужитељ твој и твоје браће која имају сведочанство Исусово. Поклони се Богу.''[31]

''И ја, Јован, чух и видех ово, и кад чух и видех, падох да се поклоним пред ногама анђела који ми показа ово. И рече ми: пази, не чини то; ја сам саслужитељ твој, и браће твоје, и пророка, и свих који држе речи ове књиге; Богу се поклони.''[32]

Анђели дакле казују да су и сами послани да служе и помажу хришћанима на земљи, а не да примају службу и поклоњење од стране Божијих слугу (у складу са казивањем богонадахнутог извештаја записаног у посл. Јеврејима 1:14):

''Нису ли то све службени духови послани да служе онима који ће наследити спасење?''[33]

Уосталом, апостол Павле упозорава да је поклоњење и служба анђелима део лажног, нехришћанског исповедања вере:

''Нека вас не лишава награде нико ко ужива у лажној понизности и слављењу анђела, ко распреда о својим виђењима, безразложно се прави важан својом телесном памећу, а не држи се Главе, од које цело Тело, подупрто и повезано зглобовима и жилама, расте Божијим растом.''[34]

Еванђеоски хришћани, у складу са библијским откривењем, указују поштовање апостолима и свим другим Божијим људима и женама кроз историју, на тај начин што се уче побожности на основу њиховог богатог искуства у животу са Господом. Ипак они одбацују оно што се Писмом не подразумева – а то су молитве за заступништво пред Богом и молитвено посредовање давно умрлих светитеља из црквеног календара за живуће вернике. :bye:
 
'Ипак они одбацују оно што се Писмом не подразумева – а то су молитве за заступништво пред Богом и молитвено посредовање давно умрлих светитеља из црквеног календара за живуће вернике. :bye:

šta, bre, ti pričaš? davno umrli svetitelj....čoveče, svetitelji su živi i zato im se obraćaš. hoćeš da kažeš da se ne moliš Presvetoj Bogorodici da te zastupi u svojim molitvama? ili svetitelju čiju slavu slaviš?
baš si faca onda.
p.s. i kakav je to izraz ''živući vernik''?
 
šta, bre, ti pričaš? davno umrli svetitelj....čoveče, svetitelji su živi i zato im se obraćaš. hoćeš da kažeš da se ne moliš Presvetoj Bogorodici da te zastupi u svojim molitvama? ili svetitelju čiju slavu slaviš?
baš si faca onda.
p.s. i kakav je to izraz ''živući vernik''?

Umrli je onaj koji ne trepće više, a živući je onaj koji trepće. Jel ti sad malo jasnije?:D
Valjda znaš razliku između mrtvog pileta i živog, ili možda jedeš živo pile, dok se ono otima i krešti? :sad2:
 

Back
Top