Finansijski zavisne žene

Jozefina K.

Početnik
Poruka
35
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...
 
I ja sam vaspitana tako da uvek radim i zaradim za sebe.
Žao mi je što si došla u takvu situaciju. :(
Ne znam šta si po struci, ali pokušaj nekako da se snađeš - možda da daješ časove, prevodiš, čuvaš decu, pomažeš nekoj starijoj osobi...
para nije velika, ali bolje išta nego ništa u trenutnoj situaciji
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

Pa nije prijatno zavisiti od bilo koga ali tvoj post je tako panicno i tuzno napisan kao da u najmanju ruku sad zavisis od milostinje i prosjacenja nedeljom pred crkvom.
Ako ste u braku, delite valjda sve i dobro i lose. Ako je los period danas tebi ne znaci da sutra nece biti bolje. Ako on danas ima posao i primanje ne znaci da ce tako ostati i sutra.
Pitam se kako bi podnela da u potpunosti zavisis od njega. Kad bi npr. ne daj Boze bila bolesna, kad bi ti se desilo nesto mnogo losije i teze...
Jesi li sigurna da je tvoj brak sasvim u redu, ako jesi onda oprosti ali ja te ne razumem. Ja sam mozda staromodna i naivna ali ja verujem i zivim po onoj staroj izreci da se drvo na drvo naslanja a covek na coveka, posebno ako je to covek s kojim zivim, kojeg volim, s kojim gradim ili sam vec izgradila dom. Ne bi mi predstavljalo problem da ga izdrzavam kad bi bio u slicnoj situaciji niti bi se osecala kao parazit da mi se desilo to sto i tebi.
 
pa zavisi od toga kako se par postavi prema tome.
mislim, da je on izgubio posao isto bi tako zavisio od tebe.
ali dok nema nekog prebacivanja ili glupih misli o tome ili ucena kul je, valjda ste zato u zajednici da se pomazete i sve =)

a ono kad je zena podrazumevana domacica i izdrzavano lice necu ni da komentarisem
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...
Eto ti si dozvolila.. znači da se sme...

Valjda je važno kako se ti osećaš povodom toga, a ne šta mama ili bilo ko drugi misli.
 
pa, zaista je dobro ako imaš svoju platu...ako je nemaš....važi ono - i u dobru i u zlu.
moj muž je više puta bio u situaciji neredovnih prihoda na duže vreme - pa šta...živimo, bre i baš se slažemo.
i mene je moja mama učila da treba da imam svoj dinar (večita panika oko para, bokte), a nije me učila strpljenju i smirenju u tim situacijama....
i trebalo mi je vremena da sažvaćem te njene frustracije zajedno sa mojim (pri čemu se redovno i neko razboli i ne može da radi), i da kažem - ok, idemo dalje...tražimo...biće bolje....ne može se na sve gledati fatalno crno.
 
Pa ti i nisi zavisna osoba u izvornom znacenju - ti si trenutno u takvoj situaciji ali se sve moze promeniti. To sto su nama nase majke pricale se vise odnosilo na nase diplome, samostalnost u svakom smislu a ne samo na privremenu finansijsku teskocu.

Glavu gore i trazi posao, bar privremeni da bi se ti bolje osecala.
 
Ja primecujem obrnut proces u mojoj sredini.Zene su zadnjih godina dozivele vecu zrelost od muskaraca i cesto su uspesnije na poslovnom planu od svojih muzeva.Novo vreme je donelo nove frustracije pa su mnogi muskarci nekako "potonuli" tj.ne snalaze se u novonastaloj situaciji,a zene su prilagodjivije.Znam nekoliko parova gde su muzevi ostali bez posla pa ih zene "izdrzavaju" ili oni nesto rade u stilu potrcka (ona najcesce ima svoj privatni posao).Govorim o privatnicima,jer mi je to bliska tema..
 
stvarno nezgodno
prva stvar koju sam uradila kada sam otvorila tekući bilo je izdavanje ovlašćenja mužu. I obrnuto. O stanju na računima brinem ja (plaćanje računa, uplate, isplate, elektronski upit i sl). Sve to pričam da bi pokazala da kod nas nema ovo su moje ovo tvoje pare, ja sam ovo zaradio, a ja ovo i sl. Nikada ni zašta nisam trebala da pitam ili polažem rračune zašta trošim pare, (i zaista ne radim to bezveze) ali ne bi volela da ostanem bez plate, ne toliko bez para koliko bez osećaja da i ja nešto radim.
Zato radi bilo šta, i što je na prvo pogled nespojivo sa tvojim obrazovanjem i što ne traži kvalifikacije koje imaš. Znam da je ovo lako reći, a teško uraditi, ali eto pitala si za stav pa eto to je moj
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

moj stav se podudara sa stavom tvoje majke.
svaka zena bi trebala zavrsiti fakultet, ako ima uslova za to, uloziti u sebe i obrazovanje, zaposliti se i sutra biti finansijski nezavisna osoba.

ti si ispunila sve uslove, to sto se desilo tebi, moze se desiti BILO kome u danasnje vrijeme bez obzira na diplomu..
tako da glavu gore, situacija je samo trenutna! ;)
 
Ако је брак уреду, нема разлога за панику.
Наћи ћеш нови посао.
Ја никад не бих могла да живим са човеком од кога би ми било непријатно да узмем или да ме нервира што у датом тренутку немам своје.
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

Ono sto je potrebno ..je da izbrises taj osecaj u sebi i da..potrazis drugi posao..zbog sebe..prvenstveno..
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...
Mama je bila u pravu da covek mora da da sve od sebe da stekne finansijsku nezavisnost, ali meni tvoj post deluje panicno. Ti si radno sposobna, trenutno ne zaradjujes i to ce se resiti. Ako ti je toliko nepodnosljivo da nemas licna primanja mozes privremeno da radis nesto drugo sto nije tvoja struka.

Koliko vidim nije frka da ne mozete da prezivite zbog besparice vec da se ti osecas ugrozeno. Ono sto je meni neobicno to je ta panika od toga da zavisis od muza makar privremeno. To nije tvoj neprijatelj nego neko sa kim si izabrala da zivis i koga volis. To je neko ko takodje moze da dodje u tvoju situaciju, a ti u njegovu. Ma koliko se trudili da ne zavisimo ni od koga, niko nije postedjen tog rizika: desavaju se otkazi, bankroti, bolesti, nesrece...

činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža.
Pitanje je sta ti smatras sopstvenim dinarom. Ja sam bila nezaposlena nekoliko godina u braku. To je bila nasa zajednicka odluka za koju je postojao ozbiljan razlog. Ja njegovu platu nisam dozivljavala kao tudju vec kao nasu. On je insistirao na tome (i moja mama je mene vaspitala tebe kao tvoja tebe pa mi je bilo cudno :)) i smatram da je bio u pravu. Kada bi se desilo da on iz nekog razloga ne bi mogao da zaradjuje, novac koji ja zaradjujem bi bio takodje nas novac, bas kao sto je i sada kada oboje radimo sve zajednicko.

Ionako nikada dvoje ne zaradjuju podjednako, sta onda? Da li onaj ko ima vise pozajmljuje od onoga ko ima manje ako mu treba? Da li onaj ko zaradjuje vise ide na letovanje, a onaj drugi ostaje kod kuce? Sta jede jedan, a sta drugi?

Bila je odlicna tema u vezi sa ovim tvojim pitanjem :)
http://forum.krstarica.com/threads/88080&highlight=zajednicka+kasa
 
Poriv da ekonomski budes nezavisna je normalan skroz. Sa druge strane, ne znam zasto se u danasnje vreme namece tolika panika oko te zavisnosti. Mislim da je to isto tako najnormalnija stvar na svetu da zavisis i da sutra mozda neko i zavisi od tebe, jer je to poenta braka, zajedno smo jaci. Odjednom se ljudi u braku posmatraju kao neprijatelji, pod parolom "budi pet koraka ispred neprijatelja". Ja se pitam, da li ti imas problem da zavisis ili da zavisis od osobe kakav je tvoj muz. Posto su to dve razlicite stvari. Zasto imas nelagodnost od toga? Da li je on restriktivan, da li ti zabranjuje neke stvari, da li imas osecaj da on ne uvazava tvoje potrebe jer oseca da on sada vuce konce itd. Mnogo zavisi od toga kako se druga strana ponasa, ali ako zivis sa nekim od koga treba da zazires onog momenta kada izgubis svoju sigurnost i dinar, onda je tu drugi problem u pitanju a ne novac i zavisnost.
 
Баш због тога што би у браку све требало да буде заједничко, не могу да гледам на плату као на "свој динар". Из истог разлога, плате доживљавам као допринос сваког од супружника заједници. Можда ће то звучати превише прорачунато, али мислим да се тај допринос итекако може измерити, не само износима плата, него и уложеним трудом, расподелом послова и сл. Пошто заговарам једнакост између супружника, очекујем да она буде заступљена и у правима и у обавезама. Не мислим да је свака разлика у финансијском доприносу једне стране трагична и да је треба санкционисати, али мислим да мора да буде компензована на неки други начин. Постоји много начина да се допринесе брачној заједници. Свакако супружници треба једно другом да буду ослонац у тешким данима, али исто тако свакако не би требало да се један "окачи" оном другом за врат. Ако је неко тренутно у незавидној финансијској или професионалној ситуацији, за то треба имати стрпљења и разумевања, али и он треба да покаже да му је стало да стање побољша. Од кукања и самосажаљевања нико нема користи.

Тако да мислим да не треба лоше да се осећаш зато што си у таквој ситуацији тренутно, уложи напоре да се то промени, интензивно трагај за новим запослењем, искористи слободно време да можда на неки други начин даш све од себе за заједницу и то ће се ценити сигурно.:super:
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

Nemanje sopstvenog dinara = osećaj manje vrednosti?
Naše mame su živele u vremenima kada je plata značila da je žensko dete uspelo da se, u falusocentričnom svetu, izbori za školovanje i svoju poziciju u društvu, i tako se dokaže pred sobom i drugima, i stekne finansijsku samostalnost. Parola "Prvo završi školu, zaposli se pa se tek onda udaj" jeste idealna jednačina, ali primenljiva u nekim drugim socijalno-političkim okolnostima gde zaposlenje predstavlja (nepromenljivu) konstantu.
Vremena su se promenila; nema više garancija da će bilo ko, bilo gde, zadržati posao. Moglo je da se desi tvom mužu da izgubi posao ... i šta bi bilo onda? Ili ste, ne daj Bože, oboje mogli ostati bez posla. To su vrlo stresne situacije, u kojima nikako nije poželjno osećati se manje vredno, jer osećaj inferiornosti koči svaki pokušaj da se iskobeljaš iz situacije, tj. prihvatiš je kao privremen rezultat dejstva nekih "viših sila" i prilagodiš se takvom životu dok opet ne staneš na noge. A da bi ponovo stala na noge, oslonac prevashodno potraži u samoj sebi i, naravno, u mužu i porodici.
U jednoj porodici važi pravilo jednog, zajedničkog novčanika. Nije bitno ko ga nosi u džepu, već da li je pun ili prazan, i da li podmiruje makar osnovne potrebe svih ukućana ravnopravno.
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

ne volim i ne dopustam sebi da zavisim od drugih, kao sto ne volim i ne dopsutam drugima da zavise od mene
naravno, ako neko od partnera vremenom izgubi posao, to je druga prica, treba mu pomoci i podrzati ga, u svakom smislu, pa i finansijski, ali najpre u tome da nadje svoj izvor prihoda
veza gde dvoje ljudi nije ravnopravno (pa, i finansijski) po meni nije dobra veza, barem ne na duze staze...
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

U principu, žao mi je što si dobila otkaz, ali ne vidim u čemu je problem da nadješ drugi posao? Možda nećeš odmah moći da nadješ posao sa fakultetom, ali ne dozvoli da ostaneš u kući i da ne radiš.
 
Od onih sam koji su nedavno, u skaldu sa opštepoznatim trendom, ostali bez posla. Mnogo sam se trudila prvo da završim faks, zatim da se dokažem na probnom radu i zadržim posao, što mi je uspelo.... a onada me je posle nekoliko godina rada "velika metla" lansirala na biro za nezaposlene. Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...

Исто је мени тако моја кева.... и мислим да је у праву и да је јако важно да жена буде финансијски независна.
 
Исто је мени тако моја кева.... и мислим да је у праву и да је јако важно да жена буде финансијски независна.

Pa neka vas zaposle keve kad su tako pametne. Ti se, pretpostavljam, ne bi setila da je bolje biti finansijski nezavisna, da ti ona nije otvorila oči? Žene, glavu gore, to nije lični neuspeh, već neuspeh države gde ljudi s fakultetom nemaju posao. Ali, biće bolje, nadajmo se, a dotle, drage moje, sigurna sam da u naturi kod vaših muževa možete da zaradite izdržavanje pa čak i pristojan džeparac!
 
Jako teško podnosim novonastalu situaciju, pogotovo činjenicu da nemam sopstveni dinar, t.j. da sam finansijski zavisna od muža. Tokom odrastanja mama mi je punila glavu savetima da žena MORA da ima sopstveni dinar, dakle da NE SME sebi da dozvoli da finansijski zavisi od bilo koga. Interesuje me vaš stav o tome...
bilo koja osoba treba da bude nezavisna, nevezano za pol
jer svaka vrsta zavisnosti nosi sa sobom odredjenu dozu rizika
osim ako joj to nimalo ne smeta i spremna je da snosi moguce posledice
 

Back
Top