Суспендованим полицајцима прете откази

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Суспендованим полицајцима прете откази

Нема посебних погодности за повратак суспендованих српских полицајаца и они који се на посао не врате до данас у 16 сати, добиће отказ, поручују из Полиције Косова. Данас се на посао у Косовску полицију вратило 25 Срба.



У Косовску полицију у Гњилану данас се вратило 25 Срба, изјавио је портпарол те службе Арбер Бека.

За преосталих 225 суспендованих припадника Косовске полиције српске националности данас истиче рок за враћање у службу.

Позив да се врате упутио им је синоћ и шеф мисије Еулекса Ив де Кермабон, истичући да се ради о крајњем року за повратак.

"Ово је последњи рок", упозорио је Кермабон у кратком саопштењу и прецизирао да је рок за повратак Срба у полицију данас у 16 часова.

Пре Кермабона, позив Србима су пре месец и по дана упутили и косовски званичници.

Министар унутрашњих послова Косова Зенун Пајазити и генерални директор полиције Шеремет Ахмети су свим суспендованим полицајцима послали писмо у којем их позивају да се врате на своја места.

Са већином од њих су организовани и сусрети. Најављено је да ће сви који се данас не врате на посао добити отказ, а да ће полиција расписати конкурс за нове полицајце из српске заједнице.

Бека је изјавио је да неће бити никаквих посебних погодности за повратак суспендованих припадника полиције из српске зајендице, већ да ће у полицији постојати јединствен командни ланац.

"Неће бити посебних услова за повратак полицијских званичника. Исти могу да искористе рок до 16 часова данас за повратак", рекао је Бека.

Портпарол је уверен да ће се већина њих вратити у полицију и додао да свима треба да буде јасно да ће Полиција Косова имати јединствени командни ланац, како је то предвиђено Законом о полицији.

Раније данас и Еулекс је позвао Србе да се врате у полицију. Након проглашавања независности Косова око 300 полицајаца из српске заједнице напустило је ту службу тражећи да буду под командним ланцем УНМИК-а.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је јуче рекао да у Влади Србије постоји политичка воља да позове Србе да се врате у косовску полицију, додајући да Београд преговара о условима под којима би се то, "можда већ ове недеље", остварило.

Богдановић је додао да Београд преговара о командном ланцу за српске полицајце јер не може да прихвати да они буду под командом косовске владе.

"Много је неопходније да Срби јужно од Ибра имају своје сународнике у полицији, јер имају много већи проблем са безбедношћу, са слободом кретања и ми не видимо разлог због којег се Срби не би вратили у службу", оценио је министар.

"Већ смо дошли до решења да УНМИК полицајци буду у свим станицама и подстаницама, близу смо договора да Србин буде у врху полиције у Еулексу, преко којег ће ићи командни ланац", прецизирао је Богдановић.

Од момента упућивања позива за повратак и упозорења да ће им бити уручен отказ, у службу се вратило 75 суспендованих припадника косовске полиције.

Они су више од годину дана били на плаћеној суспензији, због одбијања да, након једностраног проглашења независности покрајине буду под командним ланцем Косовске полиције.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/Србија/70910/Суспендованим+полицајцима+прете+откази.html


Повратак Срба у КПС следеће недеље?

Влади постоји политичка воља да позове Србе да се врате у косовску полицију, а Београд преговара о условима под којима би се то можда већ ове недеље остварило, каже министар Горан Богдановић. Београд тражи да српски припадници полиције не буду под командним ланцем власти у Приштини.

Суспендовани Срби, припадници Косовске полицијске службе у срединама јужно од Ибра, до сутра морају да се врате на посао. У супротном, добиће отказ.
Изјава Небојше Поповића

Срби потребни у КПС

Небојша Поповић је командир полицијске станице у Грачаници и није послушао савет из Београда да скине униформу и да у већински српкој средини своје место и препусти колеги Албанцу.

Мисли да није погрешио и да је то и у интересу српске заједнице, али и у његовом, јер има 51 годину и не верује да би могао да нађе други посао. Од 36 колико их је било до проглашења независности, у станицу Грачаница вратило се 5 полицајаца.

"У почетку сам имао проблема док сам радио у Каменици од стране српског народа. Али време је показало да је то оправдано и да су потребни Срби у Косовској полицији. Надамо се да ће се наше колеге вратити, али ако се не врате има 130 пријављених у станици Грачаница који су заинтересовани да конкуришу за послове косовског полицајца", рекао је Поповић за РТС.

Њих 250 су више од годину дана били на плаћеној суспензији због одбијања да буду у ланцу команде косовске полиције, након једностраног проглашења независности Покрајине, 17. фебруара 2008. године.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић каже да у Влади Србије постоји политичка воља да позове Србе да се врате у косовску полицију, као и да Београд преговара о условима под којима би се то, "можда већ ове недеље", остварило.

Богдановић је подсетио да је недопустиво да Срби на северу раде у косовској полицији, а да Срби јужно од Митровице не буду у полицији.

Много је неопходније да Срби јужно од Ибра имају своје сународнике у полицији јер имају много већи проблем са безбедношћу, са слободом кретања и ми не видимо разлог због којег се Срби не би вратили у службу, оценио је министар за КиМ.

Богдановић је указао да и у случају повратка Срба у полицију, треба поштовати правила, специфична за косовски простор.

Већина косметских Срба одавно нема дилему о оправданости службе у КПС-у. Зато желе да се српски припадници врате и да их је што више у полицији.

Новинар из Чаглавице Живојин Ракочевић упозорава да су потребна системска, а не појединачна решења.

"Суштина је да ми морамо пронаћи модел да се заштитимо од етничке полиције косовских Албанаца, а нема ефикаснијег метода него да се по моделу Штрпца или Митровице КПС организује у српским срединама", објашњава Ракочевић.

Професор Факултета за безбедност Зоран Драгишић оцењује да је повратак српских полицајаца неопходан. Посебно сада када се смањује број припадника КФОР-а, а мисија ЕУЛЕКС не оправдава очекивања.

"Прво, због тога што људи који раде у КПС за то добијају плате и то је начин да тако прехране породице, да имају средства за живот да опстану на Косову. С друге стране, Срби ће се осећати много безбедније ако у КПС-у има што више Срба", објашњава професор Драгишић.

Представници власти у Београду преговарају о командном ланцу под којим би били српски припадници полиције, јер не прихватају да српски полицајци буду по командним ланцем власти у Приштини.

Предложено је решење да УНМИК полицајци буду у свим станицама и подстаницама, а близу је и договор да Србин буде у врху полиције у Еулексу, преко којег ће ићи командни ланац.


http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/Србија/70770/Повратак+Срба+у+КПС+следеће+недеље?.html
 
Mogli bi jednom da budu slozni, ili da se svi vrate ili niko.


:ok: Baš tako.:klap:

Možda ipak da se svi vrate, a politikanti neka nastave već svoj posao...ipak je ovim ljudima egzistencija i opstanak sopstvene porodice prioritet, bar je to normalno, a politikanstvom neka se bave ovi što plivaju u lovi i blagodetima bavljenja tom disciplinom....bar ja mislim tako.
 
Bg trguje njima


Pa da...već mi dosta ovih beogradskih njuški što odavde sve najbolje znaju kako je ljudima što žive dole, a i bogaćenja na njihov račun i na njihovoj bedi, sirotinji i opasnosti sa kojom se svakodnevno sreću i žive.:evil:

Da sam ja neko, lepo bih rekla tim ljudima dole , da gledaju šta je za njih i njihove porodice najbolje , a politikante da odhebu sve od reda, jer ništa drugo ni ne zalužuju.:thumbdown:
 
Pa da...već mi dosta ovih beogradskih njuški što odavde sve najbolje znaju kako je ljudima što žive dole, a i bogaćenja na njihov račun i na njihovoj bedi, sirotinji i opasnosti sa kojom se svakodnevno sreću i žive.:evil:

Da sam ja neko, lepo bih rekla tim ljudima dole , da gledaju šta je za njih i njihove porodice najbolje , a politikante da odhebu sve od reda, jer ništa drugo ni ne zalužuju.:thumbdown:

tako je !!!
beogradske pase upropastise srpski narod na kosovu !!!! godinama iz uskopolitickih interesa obmanjuju taj narod.treba vec jednom konacno reci da srbija za sada ne moze da nista posebno uradi za te nesrecnike...pomaze im navodno materijalno,al nema od toga nista.partiski kuriri proneverise pare ...oni koji borave malo u BG malo na kosovu...nagovaraju narod da ne izlazi na izbore,da ne ucestvuje u vlasti,da srbi bojkotuju policiju,zdrastvo,skolstvo....a istovremeno drzava srbija nema nikakve ingerencije na kosovu...pa kako da taj narod opstane ???? ko ce stvarno da stiti njihov interes ako nemaju svoje prestavnike....???? lako je pametovati svima severno od ibra,posebno ovima iz kosovske mitrovice kojima je osnovno zanimanje bavljenje politikom..i ko zna,al i ko pojma nema !!!
 

Back
Top