Dilema koju nisam resio, a hitno mi je potrebno objasnjenje

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
13.699
U vlasnistvu moje porodice se nalaze dve firme.......Jedna je na mene, druga na zenu.
Ova koja je na mene je odavno registrovana za PDV, i sa njom nemam nikakvih problema.
Problem kod ove druge je u tome, sto ne znam kada MORAM da se prijavim na PDV.
Nazalost, a pitao sam na nekoliko strana, niko nije znao da mi kaze.
Neko tvrdi da je u pitanju PROMET preko 4 miliona, neko da je u pitanju PRIHOD preko 4 miliona.
To su dve razlicite stvari..takodje, AKO je prihod, sta je to prihod?
Da li je prihod SVE sto neko plati mojoj firmu(sto bi opet znacilo da je u pitanju promet), ili DOBIT firme...
Problem mi je zbog toga sto ja NE BIH ako ne moram zeninu firmu registrovao za PDV.
 
A da odesh ti u poresku upravu za tvoju opshtinu i da pitash njih ?

Pitao sam.........Ali kod nas po poreskim upravama sede ljudi koji nemaju pojma o poslu koji rade......

PS:Ipak sam, eto slucaja, bas malopre kontaktirajuci jednog poslovnog partnera od njegovog knjigovodje saznao sta me zanima.....Pa eto, ako jos nekoga muci slican porblem:
Ako su SVI prihodi firme(sve fakturisane usluge) vece od 4 miliona, onda je prijava na PDV obavezna.....
U "prihodi" ne ulaze pozajmice na racun, krediti isl.nego samo prihodi koji se knjize na konta 6........
 
U vlasnistvu moje porodice se nalaze dve firme.......Jedna je na mene, druga na zenu.
Ova koja je na mene je odavno registrovana za PDV, i sa njom nemam nikakvih problema.
Problem kod ove druge je u tome, sto ne znam kada MORAM da se prijavim na PDV.
Nazalost, a pitao sam na nekoliko strana, niko nije znao da mi kaze.
Neko tvrdi da je u pitanju PROMET preko 4 miliona, neko da je u pitanju PRIHOD preko 4 miliona.
To su dve razlicite stvari..takodje, AKO je prihod, sta je to prihod?
Da li je prihod SVE sto neko plati mojoj firmu(sto bi opet znacilo da je u pitanju promet), ili DOBIT firme...
Problem mi je zbog toga sto ja NE BIH ako ne moram zeninu firmu registrovao za PDV.

Ukoliko imaš "PROMET" veći od 4.000.000 dinara u toku radne godine,ulaziš u sistem PDV-a.Inače,nema potrebe da se registruješ za PDV,jer kad predješ limit od 4 miliona,automatski ćeš ući u sistem PDV-a.Promet je celokupan obrt firme.

To su dve razlicite stvari..takodje, AKO je prihod, sta je to prihod?
Da li je prihod SVE sto neko plati mojoj firmu(sto bi opet znacilo da je u pitanju promet), ili DOBIT firme...

Prihod nema apsolutno nikakve veze s pričom o sistemu PDV-a,ali konkretno Prihod je dobitak firme od poslovanja,kada se oduzmu svi troškovi (dakle,plate radnika,ako ih imaš,struja,voda,dug prema poveriocima itd.). Jednom rečju,ono što na kraju tebi ostaje,to je prihod.
 
Poslednja izmena:
Коста, немојте да се преварите ви и ваша жена (док правите паузу између два ........).
Добили сте више савета, али је најбољи онај од књиговође, што је и разумљиво. Credite experto!!!
Био бих слободан да Вам дам додатна појашњења. У систем ПДВ-а морате да уђете онда када збир свих ваших фактура пређе 4 милиона динара. Прва фактура са којом се прелази та граница, треба да буде са ПДВ-ом. Наплата од купаца/клијената, а тиме и промет, су потпуно небитни за ову ствар.
И још нешто: ваша фирме не прелази аутоматски у систем ПДВ-а! Ви норате да је преведете у тај систем, и то тако што ћете пореској управи у свом оптинском месту пријавити улазак у систем ПДВ-а!! Ово морате учинити најкасније 30 дана од дана испостављања прве фактуре са ПДВ-ом.
 

Back
Top