da li bi se udala za muskarca ciji je brat bolestan od...

Sara:
sada_vec_ozbiljan_momak:
pa dobro je poznato da takvo stanje pocinej da stupa na snagu posle 30 godine zivota

I sta sada?
da rodim dete i molim Boga da u 30 -toj ne odlepi...ili da sacekam da moj decko (za koju godinu) napuni 30???

:?: :!: :idea:
Genetika sve resava.
Lepo ga zamolis ukoliko ga VOLIS da zajedno odete na ispitivanje.U vecini slucajeva ce sve biti uredu,ali ti to neces saznati ako budes sedela skrstenih ruku i dalje se pitala sta cu ja?
Ukoliko zelis ,a znam da je u Subotici dr Durakovic mali genije za te stvari.,,
Meni i mom suprugu je pomogla.Ja nisam mogla da iznesem trudnocu do kraja.A sada evo u drugom sam stabju i sve je uredu.I sa moje strane je bilo sizofrenije,ali su ispitivanja dokazala da ce sa mojim detetom sve biti uredu.A muz me nije ostavio...

Sretno!!!
cakana001@yahoo.com
 
Mislim da ne biramo osobe na osnovu istorije porodicnih bolesti. Uostalom, nikad se ne zna sta moze i sa nase strane... ne daj boze, virus u prva 2 meseca, alkoholizam u porodici, onda sta je sa onima koji duvaju-marihuana izaziva genetske mutacije...da ne pricam o ostaloj hemiji...tako da, sve je to velika "lutrija". Meni licno to ne bi bio kriterijum za odabir osobe mog zivota.
 
jos malo pa ce biti i ideja da se otvore konc-logori za mentalno obolele i za njihove familije. pa da mi zdravi ne upadamo u ovakve dileme!
strasno!
nisam sigurna da se sizofrenija prenosi sa kolena na koleno. zapravo, ubedjena sam.
s druge strane, sta ti garantuje da ako se udas za potpuno zdravog tipa iz zdrave familije da ce tvoj brak biti savrsen?
koliko ima "zdravih" ljudi koji maltretiraju i svoje zene i decu pa nikom ne pada na pamet da ih ostave.
nije mentalna bolest stramota. ona je problem kao sto sve drugo moze da bude problem. valjda treba biti ljudsko bice u dovoljnoj meri pa ne izvlaciti svoju guzicu cim se problem pojavi.
 
Pa......ja licno ne bih mogla da ceo zivot razmisljam da li ce mi dete biti psihicki normalno i u 30-im god.Znam slucaj koji nije isti sa tvojim ali je slican.Moja bivsa razredna se sa 20 i nekom god.udala za coveka kom je otac umro od sizofrenije.Kod njenog muza se bolest `pojavila` tek krajem 29 god.Ona je naravno znala za istoriju bolesti njegove familije ali se ipak udala za njega jer ga je mnogo volela(bio je sasvim normalan kada su se upoznali).Ona sada ima skoro 60 god.i potpuno je sama.Muz joj je umro pre 5 god.a decu nikada nije htela da radja jer se plasila da im muz ne prenese tu ,zaista tesku bolest.Mislim da te ovim nisam uopste utesila ali sam smatrala da bi trebala da znas za ovaj slucaj.Nemoj sebi dozvoliti da dodjes u njene godine i da shvatis da si sasvim sama.Mozda ta bolest i nece ostaviti nikakav uticaj na vase dete ali ko zna......priroda je cudna.Mozda bi bilo bolje da posetite nekog strucnjaka za genetiku i da mu izlozite svoju dilemu i svoj problem.Naravno,ukoliko tvoj izabranik zna za tvoj strah a trebao bi da zna.
 
evo i ja malo da uskocim vidim da o necemu bitnom raspravljate pa eto. Naime ja sam upoznala jednog momka ali on je u pogledu mene skeptican, naime plasi se da ne bolujem od danas a i uvek izgleda jedne sasvim retke boljesti tkz. mislim narodski da kazem provalije ili pukotine u gastro-intestinalnom traktu. Ja ga jako volim i toj bolesti posvecujem isto onoliko paznje koliko i on i on je u pravu sto zeli tu stvar da ispita i da bude siguran jer on zeli samo najbolje za sebe, kao i ja i u pravu je! Medjutim to bas ne moze onako kao je zamislio, mislim, to tako ne ide, ali ja se osecam potpuno zdravo nemam nikakvih tegoba tipa mucnine, povracanja i ostalog sto vec prati takve bolesti, i bitna je psiha ono sto covek jeste u dusi takle da je on svesno siguran da je zdrav ali da li ti mozes traziti i od druge osobe to "trece oko", mislim ljudi su ljudi i to mozda jeste razumljivo ali ne i opravdano. Ipak a ja to nikad pred njim nisam ni krila postoje izvesne nejasnoce u vezi mog slucaja koji je sto je i najgore i najzalosnije da budem iskrena jer ja sam prva za iskrenost u ljubavi, a u ovo sto cu sad reci zaista treba poverovati ali Istina je, ni ja sama neznam svoju licnu dijagnozu, verovali ili ne? Sve je to samo zato sto su mi ubacili redan rebus od 18 reznjeva u gornji predeo oka da bi ovu retku bolest intenzivno pratili i tok postupka se ne secam , dakle NEZNAM mislim a postoji koliko se ja razumem samo jedan nacin da se sazna,jer ja sada zaista mogu samo da nagadjam do koje mere je to rebusno tkivo ostetilo moju beonjacu, jednostavno neznam, ali ono sto znam jeste da ga nikada nisam lagala i zaista sam potpuno neiskusna u vezi te bolesti, svesno i cak nikada nisam ocetila ni pocetak simptoma, mislim svesno, e pa sad da li sam lagala ili ne recite mi vi i sta ovde covek moze nazvati istinom ali ja mislim i stojim iza toga da je istina covekova u njegovom oku i srcu a ne u lazi i zaista njega koga iznad svega postujem i volim nikada ne bih slagala ali eto moj slucaj je enigma i meni samoj a da pri tom ja samo znam za ovu ljubav koju osecam prema njemu i drugih saznanja nemam. S druge strane ponekad covek je sklon da pomisli i ovako da li je u redi da neka devojka koja bi za nekog pravog bila prava i to na osnovu nekih osobina licnosti to odjednom prestaje da bude, ukoliko se mozda utvrdi da jeste bolesna, mislim da li ta mozda bolesna devojka nema prava na pravu ljubav, a pri tom istinoljubivija je ako ce te vise nego i on sam i ta istina njoj mnogo znaci, ali mozda bi nekog sad kada bi rasudjivali o moralu takav neciji stav i mogao da uvredi jer sta, znaci ako je bolesna nema prava da voli tj. da bude voljena na pravi nacin, a pri tom ta bolest nikako ali nikako nije mogla da se dogodi njenom krivicom i evo ja se osecam tako kao da nisam slagala jer znam da nisam a opet i ne mogu da lazem ako lazem pa neka on odluci.
 
ja mislim da je nama bas za takvu neku vrstu profesor sudske psihologije pricao da se javlja u "zrelim" godinama. pricao je primer za nekog svog poznanika koji je kidnapovao svoju decu.

@anakin,
to nije samo mentalna bolest.
to je bolest koja je neizleciva, koja je nasledna i koja je, sto je najgore, opasna po okolinu, cesto veoma opasna.
zato se nikada ne bih svesno upustila u "borbu" sa njom i to smatram zaista razumnom i opravdanom odlukom.
 
Edukacija ->

Da li su shizofreni poremećaji nasledni ?

I kod drugih se bolesti (rak, infarkt srca) može naslediti sklonost za neku određenu bolest. Sama sklonost ne može, međutim, u dovoljnoj meri da objasni nastajanje bolesti. Osobe u čijim se porodicama javljaju shizofreni poremećaji, ne moraju i same oboleti. S druge strane, bolest se može pojaviti i u onim slučajevima kada niko u porodici ne pati od shizofrenih poremećaja.

Rizik oboljevanja u celokupnom stanovništvu je 1 %
Rizik oboljevanja kod bliskih rođaka je oko 10 %
 
MITOVI O MENTALNIM POREMEĆAJIMA I "STIGMA" VEZANA ZA NJIH SU PREPREKA ZA LEČENJE

Devedesete godine prošlog veka su bile proglašene "decenijom mozga" zbog toga što je tih godina bio postignut veliki napredak u istraživanju mozga i moždanih funkcija. Uprkos ovoj činjenici, i dalje postoji mnogo praznoverica, straha i neznanja vezanih za shizofreniju i druge mentalne poremećaje.
Reč "stigma" koja se upotrebaljava u kontekstu shizofrenije znači kaljanje nečije reputacije, defekt, sramotu i nešto od čega se treba stideti. Ljudi sa shizofrenijom i njihove porodice često pate od "stigme".

Shizofrenija je medicinsko oboljenje, ona nije ničija greška niti iko treba da se oseća krivim zbog nje. Zašto onda takva "stigma" postoji?



ˇ Neznanje

Neki ljudi se plaše od shizofrenije zato što ne shvataju šta se dešava kada je mozak pogođen ovakvom bolešću. Može ih takođe biti strah od ponašanja koje primećuju ili o kome čuju. Nepoznato je šta prouzrokuje strah i odbijanje.



ˇ Strah od nasilja

Neki ljudi misle da su ljudi sa shizofrenijom nasilni. Istina je da su oni obično stidljivi, da se plaše drugih, i da su prilično povredljivi. Velika i teška samoća je osećanje koje je najčešće prisutno kod ljudi sa shizofrenijom.

"STIGMA" KAO PREPREKA LEČENJU

"Stigma" od mentalnog poremećaja može da spreči ugroženu osobu da potraži pomoć i lečenje. Takva osoba može posegnuti za drogama u pokušaju da sakrije ili olakša simptome umesto da potraži stručnu pomoć. Slično tome, nedostatak znanja i strah od mentalnih oboljenja može da natera roditelje i druge članove porodice da poriču činjenicu da nešto ozbiljno nije u redu s njihovim sinom ili ćerkom, bratom ili sestrom.

PREDRASUDE I REALNOST

PREDRASUDA: Shizofrenija je retka.
REALNOST: Shizofrenija je prilično česta. Pogađa jednu osobu u sto, odnosno 1% stanovništva, širom sveta.
PREDRASUDA: Shizofrenija je pojava višestruke ili podeljene ličnosti.
REALNOST: Višestruka ili podeljena ličnost je poremećaj koji je izuzetno redak. Ljudi sa shizofrenijom nemaju više od jedne ličnosti, iako njihovo ponašanje može da se menja tokom bolesti.
PREDRASUDA: Ljudi sa shizofrenijom su zaostali u razvoju, odnosno imaju nizak nivo inteligencije.
REALNOST: Ljudi sa shizofrenijom obično imaju normalnu ili nadprosečnu inteligenciju.
PREDRASUDA: Shizofrenija se može dobiti od upotrebe droga.
REALNOST: Shizofrenija se ne može dobiti od upotrebe droga. Neke droge mogu da prozivedu efekte slične onim kao kod shizofrenije. Mladi ljudi koji osećaju prve simptome shizofrenije mogu posegnuti za drogama kako bi prikrili simptome. Droge, naprotiv, mogu da pogoršaju bolest kod nekoga ko već boluje od nje.
PREDRASUDA: Uzrok shizofreniji je u nesrećnom detinjstvu ili neodgovornim roditeljima.
REALNOST: Tokom većeg dela 20. veka smatralo se da su loše majke ili loši porodični odonsi uzroci shizofrenije. Nijedna od ovih teorija nema nikakvu vrednost. Shizofrenija je neurobiološki poremećaj koji uzrokuje promene u mozgu. Još uvek ne znamo tačan uzrok bolesti, ali moderni istraživački metodi pomažu da se polako sklapaju delovi slike.
PREDRASUDA: Ljudi sa shizofrenijom bi mogli da se 'izvuku' samo kad bi pokušavali dovoljno snažno. Trebalo bi da se 'saberu' i prevaziđu je.
REALNOST: Ljudi sa shizofrenijom imaju ozbiljan neurobiološki poremećaj. Nikad ih ne bi trebalo okrivljavati za njihovu bolest.
PREDRASUDA: Mentalno oboljenje je znak slabosti.
REALNOST: Mentalno oboljenje je medicinsko oboljenje.
PREDRASUDA: Ljudi sa mentalnim oboljenjima se nikada ne oporave.
REALNOST: Svi ljudi koji imaju mentalno oboljenje mogu da se leče i većini može da se pomogne. Nekima je potreban tretman na duže staze; drugi se potpuno oporave.
PREDRASUDA: Ljudi sa shizofrenijom su nasilni i opasni.
REALNOST: Većina ljudi sa shizofrenijom nisu nasilni. Verovatnije je da će povrediti sebe nego druge. Procenat samoubistava kod njih je oko 15%.
 
Prvo, napomena da sam ja u svom postu mislila bas na vrstu sizofrenije koju je pomenula devojka koja je postavila inicijalni post.

Drugo, thanks pixas, a sad pitanja...

-Da li je paranoidna sizofrenija osobena u odnosu na druge vrste i po cemu?
-Da li su oboleli od te vrste procentualno nasilnijji i razdrazljiviji od obolelih od drugih vrsta sizofrenije?
I sta to uopste znaci da ljudi koji boluju od sizofrenije "vecinom nisu nasilni"? Kojom vecinom? Ne znam kakva je statistika i verovatnoca, mozda sam ja ponesena sopstvenim iskustvom, imam sizofrenicara u zgradi, vrlo je nasilan i plasim ga se izistinski.
-Da li verovatnoca da ce se bolest naslediti od srodnika zavisi od toga koji srodnici su oboleli i koliko ih je (u ovom slucaju sva tri clana najuze porodice)?
-Da li je paranoidna sizofrenija izleciva u tom smislu da je osoba zdrava bez uzimanja kakvih lekova i da se bolest ne vraca? Koliko se secam ja sam u Sudskoj medicini citala da uglavnom nije izleciva, izvinjavam se ako sam plasirala pogresnu informaciji. U kom procentu je potpuno izleciva i koliko vremena je prosecno potrebno za izlecenje?
-Sta bi ti uradila u situaciji u kojoj se nasla devojka sa pocetka teme?
 
@SKVO, ovde mozes naci vise o genetici i statistici ( da ne postujem sve ) ->
http://www.matf.bg.ac.yu/~aljosha/mb0304/milena djukanovic.htm
a ovde o samoj bolesti, etiologiji, lecenju, recidivima,.. ->
http://www.cpe.org.yu/sch_opste.htm
i ovde ->
http://mentalno.plivazdravlje.hr/shiz/?section=dijagnoza

Vec sam odgovorila na pitanje, iako ne volim da odgovaram na krajnje hipoteticka pitanja ( u mom slucaju ) i ne vidim uopste (ovde) njihov smisao. Ne dopada mi se nacin na koji je ta devojka postavila pitanje, a jos manje mi se dopada njena neozbiljnost ( blago receno ).
Nema na cemu, sto se tice informacija. :)
 
Bash heavy tema...
Zaintrigiralo me pa sam mobilisao sve male ljude u mom rachunaru da saznaju shto vishe mogu o ovoj bolesti.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=10905 jedan hrvatski forum. Iskustva iz prve ruke.
http://www.lijekovi.com/casopisi/vase_zdravlje/psihijatrija/14_10_2000_shizofrenija.html ozbiljan tekst jednog psihijatra.
Naravno, tu je i ono holivudsko sranye "Blistavi um", ali njega necu spomenuti u ovom post-u. :mrgreen:

Elem, koliko ja vidim, tretmani lekovima mogu da prilichno da poboljshaju stanje.
 
Sara:
...paranoidne shizofrenije... s`obzirom na cinjenicu da su takve bolesti nasledne i da ga vase dete moze lako dobiti..
Dajte iskrene odgovore iliti stavite se u tu situaciju a nemojte biti samo humane molim vas....

:!: :?:
Nasledno... ali ne mora da bude. Ako je on zdrav onda je ok vencati se. Ipak... da li bih imala decu sa njim... to je vec drugo pitanje :-?
 

Back
Top