AVATAR

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.129
Novi S-F film svih vremena, veličanstveno dostignuće talentovanog redatelja Džejmsa Kamerona ravno Odiseji 2001. - ili najveće filmografsko razočarenje prve decenije novog milenijuma?

avatar-poster1.jpg


AVATAR je već dugo vrijeme najočekivaniji film 'svih vremena'. James Cameron je istovremeno i režiser i scenarista i producent. Radnja je još uvijek prilično velika misterija, međutim, jedno se zna - odvija se na jednoj sasvim drugoj planeti, daleko, daleko od zemlje.

Snimanje filma košta više od 300 miliona dolara, i tim je najskuplji film ikada. Za film je, uz pomoć jednog lingviste, Kameron izmislio jedan potpuno novi jezik, za civilizaciju "Na'vi", koji je mješavina afričkih i polinezijskih govora. Mjesto na čudesnom svijetu se zove "Pandora".

Više od 60% filma će biti CGI. Kameron koristi za snimanje filma revolucionarnu 3D tehnologiju, njegov film će biti prvi koji će je koristiti (da, film će biti 3-D). Međutim, to nije sve - on je sam čak i usavršavao tu naprednu revolucionarnu tehnologiju, dostignuvši, kako su neki nazvali čudo nad čudom.

Najskuplja filmska produkcija je dobila scenario od 80. stranica još 1995. godine, međutim, usavršen je i proširen 2006. godine. Inspiracija za film Kameronu je bila "svaka naučno-fantastična priča" koju je pročitao. Ideja za snimanje Avatara postoji od 1996. godine, objavio ju je odmah poslije uspjeha bombastičnog "Titanik"-a, i trebao se snimati 1997. sa budžetom od samo 100 miliona - međutim, filmske mogućnosti su tada bile značajno ograničene - drago mi je što tada nije napravljen! Snimanje je počelo 2007. godine, a u cijelom projektu učestvuje više od 1.000 ljudi.

Film će trajati "najmanje" dva i po sata. Uska grupa kritičara i ostalih je vidjela 'demo' koji traje 24 minuta - i svi su potvrdili da su vidjeli nešto kako bi se na engleskom jeziku reklo, "mindblowing". Piter Džekson, Stiven Spilberg i Džordž Lukas su ostali gotovo bez riječi očarani Kameronovim izumom.

Svi bez izuzetaka govore o filmu kao o vrhunskom djelu sa kojim se niti jedno jedino filmsko dostignuće do sada napravljeno može mjeriti i koje će označiti početak potpuno novog doba filmske vještine. Da li će tako zaista biti? Građani Republike Srbije će moći saznati krajem decembra ove godine (2009.) samo u bioskopu Kolosej u Ušću.

Jedna scena iz filma koje je 'iscurila':

Avatar_official_release.jpg
 
Nisam neki preteran fan odiseje ali ovo zvuči fantastično,jedva čekam da ga odgledam ako se bude puštao u bioskopima u 3D-u definitivno ću ići da ga gledam u bioskop samo se nadam da će se bioskopi u NS-u otvoriti do tada:sad2:
 
Nisam neki preteran fan odiseje ali ovo zvuči fantastično,jedva čekam da ga odgledam ako se bude puštao u bioskopima u 3D-u definitivno ću ići da ga gledam u bioskop samo se nadam da će se bioskopi u NS-u otvoriti do tada:sad2:

Odiseja je ostavila tada legendarni uspjeh, postala je kultni film, zato sam uporedio. Međutim, napravio sam jednu bitnu grešku - ovo ne bi trebalo biti samo "najveći naučno-fantastični film ikada", već i zaista najveći film sam po sebi, neovisno od žanra.

Kameron je svoj polučasovni beta 'demo' filma pustio raznovrsnoj publici, uključujući i odabranim kritičarima koji uopšte ne vole naučnu fantastiku - odgovor jednog od takvih je bio da se osjeća da je po prvi put u životu pogledala kako izgleda jedan film. :eek:

Pa, uvijek možeš otići u BG. Da li bioskopi u NS uopšte podržavaju 3D?

Samo da dodam do sada rečenom - ljudi koji su radili na filmu i koji su vidjeli taj nedovršeni djelić, nazvali su tu revolucionarnu 3D tehnologiju vrlo blizu holograma. :eek:


Mala ispravka - kako je velika većina filma misterija, jer se još uvijek snima (ostalo je mjesec dana snimanja na Novom Zelandu), internet je potpuno preplavljen masom lažnih isečaka, trejlera, postera, scena, itd. - jedino što jeste autentično je ona slika što sam postavio. Ovaj poster je primjer lažnjaka.

Evo i fake trejlera koji kruži internetom (barem je to moj lični stav):

 
Poslednja izmena:
Kako to docekati...

Neki ljudi čekaju više od deset godina. :per:

Nije mi jasno na osnovu čega se priča da će to biti ''najveći SF film ikad nappravljen'' kad niko nije video više od 24 minuta. :confused:

Rekao sam lijepo da su to najave.

Film je proglašen revolucionarnim, ali to u jednom pogledu je i činjenica, zbog nevjerovatno napredne 3D tehnologije koju koristi. Onda - ovo je najskuplji dosadašnji film, najglomazniji, sa najviše ljudi umiješanih (iz različitih kultura), i tako reći, u svemu je "naj-".

Pa, ovo je najava, vidjećemo kako će stvarno biti, međutim imam vrlo snažan osjećaj da ovo - prosto ne može biti loše!

Je l' to znači da neće moći da se gleda na DivX-u? :)

Moći će, kao što su mogli i drugi 3D filmovi (recimo, Put u središte zemlje), međutim, malo će biti besmisleno kada je u pitanju ovakvo umjetničko i bombastično dostignuće.
 
kameron nije kjubrik tako da....ne

Nećeš barem pogledati i prosuditi svojim očima? :think:

A i kako znaš? Naravno da nije Kjubrik, ali i druge manje ličnosti (npr. Abrams) dobro rukovodile ovako glomaznim projektom, do sada u filmskoj istoriji najvećim. Od mnogo ljudi zavisi hoće li ovaj "najnajavljeniji film" zaista biti uspješan, Kameron je samo karika koja veže cijelu mašineriju.

Osim toga, iako nisam neki pretjerani ljubitelj Kameronovih filmova, bilo bi dobro podsjetiti da njegov film iz 1995. godine i dan-danas drži poziciju "filma svih vremena". Tako da ne bi bilo teško povjerovati da će u to mjesto uskočiti "Avatar".
 
Jedva cekam da izadje.Mada osim te dvije slike nemamo nista vise o filmu.
Cekam trailer,bar da znamo sinopsis.Daj boze da bude kao sto si ti rekao.Mada tesko mi je zamilsiti neki SF a da je u rangu sa odisejom.
 
Nećeš barem pogledati i prosuditi svojim očima? :think:

A i kako znaš? Naravno da nije Kjubrik, ali i druge manje ličnosti (npr. Abrams) dobro rukovodile ovako glomaznim projektom, do sada u filmskoj istoriji najvećim. Od mnogo ljudi zavisi hoće li ovaj "najnajavljeniji film" zaista biti uspješan, Kameron je samo karika koja veže cijelu mašineriju.

Osim toga, iako nisam neki pretjerani ljubitelj Kameronovih filmova, bilo bi dobro podsjetiti da njegov film iz 1995. godine i dan-danas drži poziciju "filma svih vremena". Tako da ne bi bilo teško povjerovati da će u to mjesto uskočiti "Avatar".

ti se odusheljavash piratima s kariba
verujem da ce tebi CGI biti dovoljan da shisha odiseju za tri koplja lol
 
i ne znam koji je to on film rezirao 95.
ako se misli na titanik onda tek nema o chemu da diskutujemo..najbolji smor svih vremena lol
nemam ja nishta protiv njega kao rezisera al od rezisera bash i zavisi kvalitet filma ne od budzeta specijalnih efekata i ostalih gluposti
moze film biti ok to ne sporim al da preshisha odisjeu jednostavno nije moguce jer kameron je moler a kjubrik pikaso
 
ti se odusheljavash piratima s kariba
verujem da ce tebi CGI biti dovoljan da shisha odiseju za tri koplja lol

Jok. Treći dio je jedan od najglupljih filmova što sam vidio. Prvi mi je zabavan avanturistički film.

Ja ipak volim kvalitet, nad glupostima. Epopeja CGI idiotizma su, npr. Tranformersi. Sviđaju mi se pravi filmovi, ali to ne znači da neki ne odgledam, tek tako, radi puke zabave. "Dan nezavisnosti" sam eto npr. iz zabave odgledao, i zato bih pozitivno ocijenio film - no, daleko od toga da ga smatram dobrim u pravom smislu.

Prosto ne vjerujem da su:

1) Svi poludjeli

2) Samo 24 minuta filma jedno predivno čudo, ostalo glupost, kako su kritičari govorili za Bejev "Ostrvo"

3) Svi (cjelokupna filmografska elita, od vrhunskih režisera i producenata do običnih kritičara) primili bez izuzetaka mito u do sada neviđenoj filmskoj pred-premijernoj kampanji, koja bi se mogla staviti u ravan s jednom pravom prevarom

Upotrebom logičke dedukcije, ne računam da su ove opcije vrlo mogući ishod.

Jedva cekam da izadje.Mada osim te dvije slike nemamo nista vise o filmu.
Cekam trailer,bar da znamo sinopsis.Daj boze da bude kao sto si ti rekao.Mada tesko mi je zamilsiti neki SF a da je u rangu sa odisejom.

Pa imaš teaser trailer. Pod uslovom da nije lažni, naravno.
 
Poslednja izmena:
Pogledao sam teaser i mislim da je fake.
Treba nam official trailer.
Uvodn post ti je odlican moram priznati,sad BAS iscekujem film.
Sve novo sto se sazna o filmu (slike,trailer) postavi.

Citao sam da je Ridli Skot rekao da ce da film da bude fenomenalan,nesto sto do sada jos nismo vidjeli.
 
Citao sam da je Ridli Skot rekao da ce da film da bude fenomenalan,nesto sto do sada jos nismo vidjeli.

Tako je, Skot je S-F nazvao domalo Vesternom, kako pravih SFova više uopšte gotovo da i nema. Njegov stav je da će ih Avatar oživjeti i 'vratiti u modu'.

Treba nam official trailer.

To će biti problem. Do sada je ukupno osam reklamnih spotova predlagano, ali je kao glavni producent, James Cameron povukao upotrebom izvršnog "veta". Njegova cijela kampanja je takva - tajnost. Natjerao je ljude (hehe, uključujući i mene) da sami saznaju o filmu, između toliko glasina koje su osvojile internet. On želi da trailer bude kvalitetan, i ni manje perfektan od filma - ne želi da smara ljude sa 6 trejlera na šest mjeseci, tako da ispada da ste već odgledali film, i želi da trailer malo zagolica - ali u isto vrijeme uopšte ništa ne otkrije o samom filmu, radnji, što će ostati u najvećoj tajnosti do same premijere 18. decembra 2009. godine.

Cekam trailer,bar da znamo sinopsis.

Za sada od radnje nema ništa značajno. Postoje samo i dalje, naravno, nepotvrđene glasine (koje Kameronovi ljudi - film, inače, snima čak i Kameronov privatni studio, Lightstorm Entertainment, čas demantuju, čas daju nejasne odgovore), najveća od kojih je (nju je usvojio i IMDb - http://www.imdb.com/title/tt0499549/ ) kako je u pitanju jedan bivši marinac (zadobio je povredu) koji je poslat za Zemlje da otkrije i kolonizira jedan sasvim novi i nepoznati svijet, međutim to ne čini, već upoznaje planetu i zbližava se s lokalnom primitivnijom, ali inteligentnom, civilizacijom. U svakom slučaju jedno je sigurno - originalni i kraći scenario (iz '96. godine) je proglašem jednim od 12 najboljih, tako da, u slučaju da nije tokom dodatne obrade i proširivanja nešto grdno zeznuo (a nešto ne vjerujem da je to mogućnost), garant očekujemo nešto originalno, smisleno i dobro napisano.

Ima doduše, još jedna vrlo interesantna stvar u vezi sa snimanjem "Avatar"-a => za svaku scenu, prilikom snimanja, koristi(lo) se ukupno 197 kamera. Inače, čini mi se da je i pravljenjem dokumentaraca i istraživanjem najmračnijih dubina mora, dobio i ideju za taj novi svijet.
 
Kada Ridli koji je napravio BladeRunner-a kaze da je film mrak,onda je verovatno mrak ,ali me zanima cime ce da se posmatra film ako je 3 D...jel cemo da ukrstamo oci,koristimo naocare iz politikinog zabavnika ili neku skalameriju poput one iz Kosacha ?!
 
Kada Ridli koji je napravio BladeRunner-a kaze da je film mrak,onda je verovatno mrak ,ali me zanima cime ce da se posmatra film ako je 3 D...jel cemo da ukrstamo oci,koristimo naocare iz politikinog zabavnika ili neku skalameriju poput one iz Kosacha ?!

Pa, 3D projektori, što znači da se dobiju 3D naočare uz to. Samo u tim salama koje to dopuštaju će se moći gledati.
 

Back
Top