Povratak u Beograd

beograd2009

Početnik
Poruka
14
Mi smo porodica sa troje dece svi predskolskog uzrasta. Posle 10 godina provedenih u Kanadi vracamo se za Srbiju, Beograd. Nemamo reseno stambeno pitanje tako da nam predstoji izbor dela grda u kome bismo za pocetak iznajmljivali dvosoban stan. Na samom pocetku imali bismo prihod od oko 1000 eura mesecno.
Interesuje me da li moze da se organizuje zivot u Beogradu sa 1000-1500eura mesecno? Drugim recima to znaci koliko kosta hrana, rezije za dvosoban stan, internet, odrzavanje kola, obdanista i sve ostalo sto treba za petoclanu porodicu. Kakva su vasa iskustva i kako se vi snalazite? Da li se hrana moze nabaviti jeftinije na nekim farmama po selima oko Beograda, naravno samo ako je to sve kontrolisano od starne sanitarne inspekcije? Ili su ipak najekonomicnije prodavnice tipa Tempo, Megarodic i slicno?
Hvala!
 
Kad si primoran i nemaš drugog izbora sve se može pa i da se živi sa 1000 evra ali jako skromno posebno zato što će te iznajmljivati stan i ipak vas je petoro. Tu su i deca koja treba da krenu u školu pa im treba kupiti knjige, sveske i ostalo, pa gde je tu garderoba. Ne znam zašto se vraćate ali mislim da vam je bolje da ostanete bar još neko vreme u Kanadi.
 
Sa troje dece predškolskog uzrasta treba prvo da vas brine što u vrtićima nema mesta i postoje liste čekanja. Privatni vrtić košta oko 20 000 din, pa kad se to pomnoži sa 3...Kad se to prebaci u evre, ispašće da veliki deo od tih 1000 evra odlazi za vrtić. :(

A stan? Ne znam kakve su cene, ali sa onim što preostane od vrtića, i još iznajmite stan, ne verujem da ćete imati za ostalo :sad2:

Hrana je sve skuplja i skuplja. Čini mi se da je najisplativije pratiti akcije po supermarketima i tamo kupovati, ali za to treba vremena i živaca.
Benzin je najskuplji u Srbiji, u odnosu na okruženje.

Izvinite na ovom sumornom postu, ali kad se sve sabere, nažalost, ovako ispadne.:(

Drugačije bi bilo da imate vašu kuću/stan; nekog ko će čuvati decu...
 
I ja moram da se slozim sa ostalima da je ludo vracati se u Srbiju ma pod kakvim uslovima. Smatram da je tamo zivot sredjeniji, jer je i drzava sredjena, i da je mnogo veci standard nego li ovde. I pod takvim uslovima i sa toliko para mislim da ne postoji nacin da se oraganizujete, prvenstveno zbog troskovo oko vrtica i iznajmljivanja stana jer ce vam tu ici najvise.
Ja se nikad ne bih vratila..
 
Sigurno da i tamo gde su sad nije sve savrseno (cak mislim da je daleko od toga) cim su odlucili da se vrate pod tako nepovoljnim uslovima i zato je sasvim bespotrebno objasnjavati NJIMA koji su tamo kako im je lepse tamo gde jesu, oni to znaju najbolje.
A sto se tice povratka, uvek mi je drago kad se neko vraca mada...Kad ne bi morao biti Beograd uslovi koje pominjete bili bi sigurno povoljniji. Vecina gradova je mnogo jeftinija za zivot a uz to mislim da je lakse u tim manjim gradovima podizati tako malo decu. Ipak, vi jedino znate prave razloge zasto uopste dolazite i zasto bas u Beograd zato sta drugo reci osim da triput izmerite a jednom presecete.
 
Моја угрубо процена за петочлану породицу и да су сви студенти, што би би било најскупље, је да је неки минимум 3.000 евра.
Е сад, верујем да је са децом предшколског довољно да се снађете са 2.000 евра, али то је заиста само за основне ствари....
Живот у Београду је прескуп..... томе је допринело што су сви дошли трбухом за крухом и сад имамо парадокс да сви живе овде и да једни другима и буквално седимо над главом..... гори смо од Јапанаца, јер код љих бар имају уређено друштво и довољно пара да све то подносе.... уосталом, ми смо се доказали као парадокс и банана држава број 1:thumbdown:
 
Što je najgore, i ja sam jedno vreme živela van naše zemlje i jedva sam čekala da se vratim u Beograd! Koliko sam vezana za svoj grad ne mogu da opišem! Sada znam da mi je ovde mesto, da ovde pripadam. Verovatno i ovi ljudi tako misle.

Sve štosam napisala u prethodnom postu je nažalost, sumorna istina, ali ako toliko žele da se vrate ovde, treba da budu spremni na mnoga odricanja, a i gubljenje živaca, naročito oko stana , mesta za parkiranje, saobraćaja i vrtića!
 
zato je sasvim bespotrebno objasnjavati NJIMA koji su tamo kako im je lepse tamo gde jesu, oni to znaju najbolje.

Нико њих не убеђује да је било где лепше, али као што је познато, на западу се јако много ради, све је скупо, али је правно систем јачи и свакодневни живот је простији. И овде се људи убијају од посла , за плату од 20 000 динара и не могу себи НИШТА да приуште, ако имају срећу да нађу и такав посао ако живе ван Београда. Поред већ поменуте хране која је ужасно поскупела ( после криминалне приватизације прерађивачке индустрије и увођења монопола у малопродаји) , у Београду је велики проблем и саобраћај, који лоше функционише због као што каже JauLJubavVerujem велике пренасељености , која ствара и друге проблеме. Али наравно људи долазе у београд јер МОРАЈУ од нечега да живе. Многе фирме су упропастили злочиначком приватизацијом, а у београду увек има каквог таквог посла


Ma mozes da zivis skromno i to je to.

Глупости

Већина људи живи екстра скромно, па опет једва спаја крај с крајем, скромност с тим нема никакве везе
 
ako ne morate da se vracte u bg , odlozite to za neko drugo vreme , ovde je ludnica sirom otvorena , jedan komsija se vratio iz Nemacke sa sve porodicom pun entuzijazma Srbija tu ce da zivi ludilo nece deca meni da uce nemacki , kad je poceo da vadi papire za obdaniste pre se vratio nego sto je rekao piksla........................:dash:
 
Nije pitanje da li da se vracaju ili ne vracajuvec kako ziveti, gde iznajmiti stan isl.

Iznajmljivanje stanova je najskuplje u centru, ali je postalo skupo i na Novom Beogradu (iako je N.Bgd lep za odgoj dece, ali zbog skupih stanova ne savetujem).

Dobro je bilo koje naselje malo sire: na pimer Brace Jerkovic, Medakovic, Filmski grad Karaburma (ne znam zasto neko gore pomenu da ne valja, ona je vrlo blizu centa), ni Zemun nije preskup, u stvari, svuda po obodu centa je OK jer svako naselje ima velike supermarkete, postu, banke i sve ostalo za zivot (pa i skolu i vrtice gde se ceka na red, ali i to je druga tema).

Pitas za jeftinije markete - moji kumovi idu u neke velike gde je jeftinije (tacno znaju u kom je jeftinije meso, pa u tome kupuju meso, u drugom je jeftinije nesto drugo i tako imaju 3 razlicita marketa gde pazare razlicite stvari, ali sam ja zaboravila tacno gde je sta jeftinije, ali to nije tesko da sami vidite jer oni redovno tako kupuju.... Rodic i jos dva mega marketa).

Sto se tice konkretnih cifara, to zavisi od velicine stana, od toga dal ` se grejes TA ili na gas (to mu dodje gotovo isto sto se cene tice) ili ces imati centralno grejanje.

Neko iznajmi i malo dalje (gde su cene iznajmjivnja kucanize, na primer u Surcinu ili sl - tamo bi sigurno i hrana bila jeftinija), sve zavisi kako ste nekada ziveli.
pozdrav :)
 
Oстајте ондје ...

Канадско сунце љепше ће вас гријат но што ово грије



Ако мислите добро својој деци, и ако се премишљате само због ваше воље ( ако вам није продужена радна дозвола и сл.)
 
Глупости

Већина људи живи екстра скромно, па опет једва спаја крај с крајем, скромност с тим нема никакве везе

Кажеш....на истој теми где неко рече да се у БГ не може живети без 3 000 евра месечно....:confused:

Ајд, убедите ме да сви ви у Београду зарађујете по 1500 евра месечно - па идем ома да се обесим са својих 630 евра од којих живи моја трочлана породица у унутрашњости...:confused::(
 
Кажеш....на истој теми где неко рече да се у БГ не може живети без 3 000 евра месечно....:confused:

Ајд, убедите ме да сви ви у Београду зарађујете по 1500 евра месечно - па идем ома да се обесим са својих 630 евра од којих живи моја трочлана породица у унутрашњости...:confused::(

da, ali verovatno ne kao podstanar i verovatno ne sa paniranim troškovima za:
obdanište za troje dece, gorivo, održavanje automobila, internet., znači navode se luxuz. stavke..
to ne ide u osnovnu potrošačku korpu za petočlanu porodicu, a i kad bi išlo 1.000 je nedovoljno...
cifra od 3.000 € je već nerealna zarada za dvoje prosečnih građana..
 
Хелен, ја написала по својој угрубо процени, а ми имамо мање плате, па живимо, само што је добро питање КАКО...
Ма, оно што ме фасцинира је то то су нам толико различите представе о ''пристојном животу'' (не теби и мени, него свима нама, уопште).

Недавно сам баш читала тему о Тасосу где једна особа тврди како на Тасосу потроши 150-200 евра за 10 дана, а друга како је немогуће летовати без бар 1 000 евра за исти период... Исто тако је и овде, на овој теми. :confused:

Кад год одем у БГ (а стицајем околности врло често идем тамо) мене фасинира то што су радње увек препуне, што се народ гура у Зари, рецимо, као да се дели џабе, што су кафићи и ресторани препуни по цео дан, што на улицама не виђам Заставина возила...и увек се тамо осећам као ''сирота Банаћанка'' од Ђуре Јакшића.:(
 
jeste, o tome i ja često razmišljam. kako promiču nerealne cifre kad se priča o tome koliko se zarađuje, koliko se troši i kako, realno, para nisu problem, al odnekud ima para...to je ono "el ti to od plate??" pa, nije od plate..ne znam okle je, ne pitaj me.. ( : drugo, to za guranje, dobar deo ljudi nije iz bg-a, pa se guraju..svi se guraju. bg je veliki i onda, nemaš dobru sliku na terenu kad dođeš u šoping ili dva-tri dana...sirotinja, isto ko i svugde..
 

Back
Top