Кафе "?"

Угрожен статус српског језика

Koliko nesagledivo nepismenih ljudi tvrdi da je završilo fakultete (neki čak i srpski jezik i književnost!), nadam se da će se usvojiti predlog da se srpski jezik uči i na fakultetu, a (zbog tih silnih nepismenih budućih profesora jezika) i da će se kriterijumi za prolaznost na ispitima značajno podići - barem iz ključnih predmeta.

Mada, najpre bi trebalo da se pozabave srednjim obrazovanjem, pa tek onda visokim.
Ne znam kako danas stoje stvari, ali kad sam ja išla u srednju školu (gimnazija - pa još jezički smer), mislim da za te četiri godine nismo imali više od četiri časa posvećena jeziku, sve je bilo samo neka glupa analiza književnih dela - kojoj tako mali nismo bili dorasli.
 
Мени је ово било непријатно да прочитам и сазнам малопре да монопол у писању уџбеника за српске школе имају немачка и хрватска фирма:

Странци пишу српске уџбенике
30/05/2019
– Када је уведена конкуренција на тржишту нису заштићени национални интереси у пакету уџбеника као што су српски језик, историја и географија – каже за „Новости“ Драгољуб Којчић , директор Завода за уџбенике. ..
Да подсетимо, „Клет“ је немачка компанија, оснивач „Новог логоса“ је хрватска фирма коју је купила кућа „Клет Словенија“, а групацији је припојена и „Фреска“.
http://www.magacinportal.com/2019/05/лице-окупације-странци-пишу-српске-уџ/

11/03/2016
Кад сам последњи пут говорио о приликама у српском школству, закључио сам да су његови реформатори људи мале памети и великих амбиција, да идеје које „уграђују“ у своју „модерну школу“ сабирају по светским педагошко-дидактичким сметлиштима, да је школа какву су уобличили идиотска...
Драгољуб Петровић, Професор универзитета у пензији
http://www.magacinportal.com/2016/03/dragoljub-petrovic-ko-nam-pise-udzbenike/
 
Где има да се прочита било шта о бањачком тј дунђерском језику а да нису чланци из новина.
Унапред Хвала
 
Poslednja izmena:
572471
 
Мени је ово било непријатно да прочитам и сазнам малопре да монопол у писању уџбеника за српске школе имају немачка и хрватска фирма:

Странци пишу српске уџбенике
30/05/2019
– Када је уведена конкуренција на тржишту нису заштићени национални интереси у пакету уџбеника као што су српски језик, историја и географија – каже за „Новости“ Драгољуб Којчић , директор Завода за уџбенике. ..
Да подсетимо, „Клет“ је немачка компанија, оснивач „Новог логоса“ је хрватска фирма коју је купила кућа „Клет Словенија“, а групацији је припојена и „Фреска“.
http://www.magacinportal.com/2019/05/лице-окупације-странци-пишу-српске-уџ/

11/03/2016
Кад сам последњи пут говорио о приликама у српском школству, закључио сам да су његови реформатори људи мале памети и великих амбиција, да идеје које „уграђују“ у своју „модерну школу“ сабирају по светским педагошко-дидактичким сметлиштима, да је школа какву су уобличили идиотска...
Драгољуб Петровић, Професор универзитета у пензији
http://www.magacinportal.com/2016/03/dragoljub-petrovic-ko-nam-pise-udzbenike/

Ако је цифра тачна, превише је.
69320534_2354472367965398_568231174057492480_n.jpg
 
Ako bi mi hteli pomoci forumasi i forumasice jer imam jedan projekat na kome radim.
Znaci treba da uradite sledece , da isplazite jezik kao kod zubara i nepomerajuci ga dalje ni sirinom ni duzinom uz otvoreno grlo , bez promene obika usana ili usta , da mi kazete koliko razlicitih samoglasnika mogu da proizvedu vase glasne zice.
Vrlo je bitno da vas ne povuce refleks da rasirite jezik poput za E , pomerate oblik usana ili usta , ili da stegnete grlo da bi nesto drugo izgovorili.
Znaci samo samoglasnici koje mogu da proizvedu glasne zice .
Zahvaljujem .
 
Мало да читамо србиш ?


Rebeka je veri gud i smart kid, samo ponekad ne možeš da joj objasniš kakav je ovde život i koliko čovek mora da bude kerful, jer za čas može da ode u bankropt, a onda ode i taun haus i sve što si steko. Traži, recimo, ponekad picu za lanč ili mek donalds, videla od druge dece, i plače što joj Zorica svaki dan šalje u školu hleb i džem. A džem baš onaj lep, hom mejd, sami smo ga pravili od bresaka što smo last samer nabrali na jednoj farmi. Ali ne vredi. Ne možeš to da eksplejn detetu, pa to ti je. Zorica se ponekad sažali, pa joj kažem da će tako samo da je pokvari pa ćemo muku da imamo kad bude grou ap. Šta će posle da traži? Biciklu!!??
Sad je uhvatile neke mušice, pa kaže kako sve njene drugarice idu na pijano, pa hoće i ona. Idi bre dete, mislim se, samo mi još pijano treba. To je ovde ekspensiv da se smrzneš. Pa gde su pare za tičera, za gas, za notne buks… Koštalo bi me tu mač.

A opet, ne možeš baš detetu ništa da ne pružiš. Ne može ni ono mimo sveta. Zato smo stavili na kalkulator i odlučili da je damo u srpsku školu. To je mnogo jusful, jer ona ne priča naški i to je za nas mnogo pejnful. Jer šta je čovek bez svog lengvidža? Zero! Srpski mora da se čuva, jer smo bez njega komplitli lost. Zato će Rebeka od jeseni u srpsku školu, a ja sam se već dogovorio sa tičerom da mu opentam bejsment, tako da ćemo da platimo samo manji part. Mada mi ne bi bilo žao ni da platim sve kad je to u pitanju. Srpski je za mene svetinja!

Na kraju, sa old best, pozdravljaju vas vaši iz Toronta.
 
Питам се да ли је раније било предлога да се Језик издвоји као засебан потфорум? :think:

Ако се гледају значај језика, ниво просечног познавања српског језика у друштву и заинтересованости за исти на форуму, било би логично да Језик добије свој засебан кутак, чини ми се.
 

Back
Top