Кафе "?"

Бићу сурово искрена: не свиђа ми се ни назив ни лого. Подсећа ме на неку билетарницу изговорену биљетарница или на неку склепану малу просторију у којој су похрањени глагољари (књиге).
Очекујем да и ви будете сурово искрени кад вам се не буде свидело нешто , што је потекло од мене (то уместо извињења сад)

Хонорар ће ипак бити уплаћен, труд и време су уложени:hvala:
(макар и као неки реп. поен))

Да сачекамо још нечију идеју о називу?

Назив треба да обухвати да је то саборно место /округли стол, славски стол/ за опуштајуће дружење и "свашта нешто" ..Не мора да буде изузетно старински нити "етно" иако ја прва нагињем свему поменутом, , нити нека реч са семантичким дубинама, битно је да буде из нашег језика..

Збориште ми сада паде напамет, асоцира и на сабор и на зборење.

Али, дајте још идеја, па да бирамо најбољу.
 
Poslednja izmena:
30341700bz.png
30341717je.png
...:hahaha:
 
Управо читам на нету да су измишљене слушалице за превођење са 40 језика, у реалном времену. Коштаће 160 долара кад их пусте у промет, пре неки дан су презентоване у Сан Франциску.

Ера Водолије напредује максимално.
 
Smilje:) ( a nisu tri Smilje, nego cvece, biljke).
Pitanje za Srebrenu:

Da li se meni samo pricinjava da je tog smilja bilo ( a i ima ga) i u Srbiji, valjda otuda i zensko ime Smilja, Smiljana, Smiljka.
 
Smilje:) ( a nisu tri Smilje, nego cvece, biljke).
Pitanje za Srebrenu:

Da li se meni samo pricinjava da je tog smilja bilo ( a i ima ga) i u Srbiji, valjda otuda i zensko ime Smilja, Smiljana, Smiljka.

Мислим да је назив цвета потекао од "нароцког" компаратива мило- миље- најмилије (најмиље) и ту се додало с- као свршени чин кад нека милост и благост добије материјализован, реални облик.
Прошле године сам била у потрази за садницама тог цвета. Купила сам у парфимерији шампон за туширање и млеко за тело са мирисом смиља и била сам одушевљена лепотом тог мириса, а кад ме неко пољуби у образ па осети мирис, каже "миришеш као беба".
Много је лепо.
Дакле, има га још у Србији, али много више у Босни (где има више каменитог тла..они тамо су почели и бизнис да праве узгојем смиља, продају га странцима баш за козметичке сврхе. Има анти-ејџ ефекат у кремама, а наши преци су то знали такође јер осуше цвет и он је као осушен трајан до следећег пролећа. Не губи на лепоти.
Код нас и није за узгој, јер, ето белаја)), превише нам је плодна земља..а смиље расте у кршевима.

Моја садница (два пелцера у две саксије, наравно пресадила сам у земљу) држала се годину дана, али је овог лета, док сам била на мору, у оним ненормалним врелинама, усахла.Направила сам само уље од смиља (држала сам дуго на сунцу смиље потопљено у маслиново природно уље, па процедила) и повремено се мажем њиме, није одржало мирис цвета, али свакако је природно и добро за кожу, макар и зато што нема хемикалије унутра.

Невесте су носиле капе од смиља( жути цвет) тзв. смиљевац :
z.petrovic-sabori-u-srbiji.8.jpg

Веровала се да је невеста под оглављем од смиља, на дан свадбе , заштићена од сваког урока.
Иначе, "смиље и босиље" су обавезни пар у скоро свакој лирској српској народној песми.
 
Poslednja izmena:
Fala ti ko sreskoj nacelnici:D
To je ono cvece koje kad je suvo bude kao da je od slame? U Nemackoj ga narodski i zovu slamnato cvece.
360,00 evra za 100 ml tog ulja:zper:
Јесте, то је то.
Ја сам значи богаташица, остало ми је више од пола литра уља од смиља, значи само ми та бочица вреди скоро 2,5 хиљаде евра;)
 
Otkriće koje bi moglo da promeni istoriju čovečanstva

Nemački arheolozi otkrili su 9,7 miliona godina stare fosilizovane zube, za koje smatraju da mogu preokrenuti tok istorije.
Independent petak, 20.10.2017. | 12:51
Podeli

113071676659e9d55233eb5541204021_v4_big.jpg

Foto: Gettyimages​

Ostaci zuba pronađeni su u nekadašnjem koritu reke Rajne u blizini Epelšajma. Oni u velikoj meri liče na one koji su pripadali Lusi, 3,2 miliona godina starom skeletu ljudskog pretka pronađenog u Etiopiji.

Međutim, oni ne izgledaju kao da pripadaju bilo kojoj drugoj vrsti u Evropi i Aziji, što otvara pitanje da li je Afrika zaista kolevka čovečanstva, kako se dosad mislilo.

Naučnici su bili toliko zbunjeni otkrićem da su oklevali da ga uopšte objave, piše "Velt" (Die Welt).
 
Јесте, то је то.
Ја сам значи богаташица, остало ми је више од пола литра уља од смиља, значи само ми та бочица вреди скоро 2,5 хиљаде евра;)
Aj bre da krchmimo to ulje:D

Jedna prelepa rec, slovenska, al ne i srpska.
Ja kupujem preko neta i obicno su dostavljaci ( to se jako malo placa pa uzimaju parije za taj posao) Bugari. Mladi, jako "izgledni" i prijatni momci.
Ja imam i srpsko i prezime i onda oni vide da su nam imena slicna pa me pitaju i odakle sam , ja im dam savete da izdrze, budu strpljivi, a oni mi
bezmalo poljube ruku, malo se naklone i uvek govore " blagodarim".
Za mene je to najlepsa rec ( neprevodiva) u slovenskim jezicima.
 
A ovo ulje je mnogo blagodarno jer se koristi posle onih silnih operacija na licu ( dal estetskih, dal "moranih"), ali i uopste
za negu oziljaka posle hirurskih zahvata jer oziljci nestaju kao rukom odneseni. Jedini stvarno proveren "lek" koji te oziljke
ocas posla unistava. Valjda je zato i tako popularno u kremama kao anti age protiv bora i ostalih nezgodacija.
 
Pokusaj u nekoj radnji koja ima etericna ulja.
Ja sam nasla ( valjda je nemacki link) da 5 ml kosta 18 evra ( zemlja porekla Balkan;))
Izgleda da se zaista proizvodi samo u Hercegovini.

https://www.naturprodukte-mv.de/Str...es-aetherisches-Oel-Strohblume-Oel-Immortelle
Видећу кад будем ван земље, у некој бољој радњи. Вероватно ће коштати више, али бар ћу знати да је права ствар. Нама овде свашта подваљују.

И, да, чини ми се да је Херцеговина главни извозник хаха
 
Видећу кад будем ван земље, у некој бољој радњи. Вероватно ће коштати више, али бар ћу знати да је права ствар. Нама овде свашта подваљују.

И, да, чини ми се да је Херцеговина главни извозник хаха
Biljka uspeva samo na Mediteranu i to po vukoyebinama na stenama, znaci samo Hercegovina.
Jedna tona cveca potrebna je za litar tog ulja pa ti vidi;)
 
https://www.naturprodukte-mv.de/Strohblumenoel-5-ml-100-naturreines-aetherisches-Oel-Strohblume-Oel-Immortelle[/url]

Imortale:D
Нека замена. јефтинија и дохватнија, са истим ефектима "бесмртности" је невен, одн. уље од невена а њега има на сваком кораку, и цвета и уља.
У Параћину је човек успео да направи плантажу на никаквој земљи, ако успе, одлична је зарада.
http://bif.rs/2016/01/proizvodnja-smilja-u-srbiji-posao-od-kojeg-se-ne-dobijaju-bore/

Успут, пребацићу овај део нашег разговора о уљу у нашу кафану (која још чека добро име).
 
Kustin odgovor nobelovki: Jedan dan u životu Herte Miler

Reditelj Emir Kusturica dao je, u autorskom tekstu, svoj odgovor na tvrdnje nemačke nobelovke Herte Miler da je Srbija "sama sebi nanela zlo" i da "njeni građani moraju da žive sa istinom da su sami sebi naneli patnju". Kusturičin tekst prenosimo u celosti.
sreda, 25.10.2017. | 11:30
Podeli

100043851659f05be9e5ef9265140304_v4_big.jpg

GettyImages​
Piše: Emir Kusturica, Iskra

Poslije nastupa književnice Herte Miler u Jugoslovenskom dramskom, jasno je kako su organizatori Sajma knjiga napravili grešku. Trebalo je da se dogovore sa nadležnim organima i spisateljicu pozovu na vojnu paradu, nikako na mjesto gdje se skupljaju ljubitelji književnosti. Zbog toga što se vidi da ona preferira vojnostrateški put do nacionalnog osvještenja, radijaciju koju uranijumske bombe ostavljaju u prostoru i da ne vjeruje u efikasnost metafore i književnog izraza.

Da smo bili pametni i učinili tako, nema sumnje, bilo bi mjesta da se upriliči predavanje Herte Miler u Jugoslovenskom dramskom na temu – ”Uticaj uranijuma na osvještenje zabludjele Evropske nacije!” I, uz takav povod bi do kraja shvatili njen svjetonazor (umwellt). Pretpostavljam da bi u okolnostima vojne parade otvorila srce i poistovjetila i Sovjetski Savez sa Ruskom Federacijom, te pokušala da nas ubjedi kako je oslobađanje Beograda 1944. bilo relativno i kako je došlo vrijeme za podizanje spomenika nacističkim vojnicima! Ne sumnjam da bi ona do kraja izrazila svoju humanost konstatacijom da su i oni bili ljudi. Okreni obrni, po onome što je izgovorila u pozorištu, ona je htjela da kaže “u stvarnosti je sve kao i u fudbalu gdje na kraju, u drugom poluvremenu svakako pobjede Njemci.”

Ima mnogo načina da se sretnemo sa Hertom Miler. Možda je, ipak, bilo najbolje da Milerovu pozovemo, nekoliko dana ranije u Kragujevac. Tamo bi je protokol natjerao da položi cvijeće na gubilište kragujevačkih đaka i profesora i što je najvažnije, morala bi da ćuti. Poslije onoga što je izgovorila u Jugoslovenskom dramskom tako bi bilo najbolje. Pokazalo se, naime, da kada nobelovka govori rječnikom vojnikinje, otme joj se ono što literatura ne trpi. U svoje ime i pod firmom Nobelove nagrade opravdava civilne žrtve. Doduše sve to čini, kako kaže, ne zbog sebe, nego u našu korist. Alfred Nobel se prži u grobu jer njegov laureat tvrdi da je upotreba dinamita i gorih naprava zdrava stvar za ljudski rod i osvještenje nacije!!!

Greška je, dakle, što je Herta Miler pozvana na Sajam knjiga. Ona je naše gostprimstvo mogla da osjeti, recimo, i kao gost Sajma automobila. Ista zgrada samo nekoliko mjeseci ranije. Ono jeste da kod nas ima više posjetilaca na Sajmu knjiga nego automobila, ali našao bi se tu neki njen obožavalac koji voli „mercedes“. Tu bi popila iskreni aplauz i uz nekoliko selfija osjećala bi se komotnije. Zamišljam Hertu Miler kraj „mercedesa konvertibl“, ponosna kao oni vojnici koji su umarširali u Beograd aprila 1941. nakon bombardovanja Beograda, koje je bilo mnogo slabije, tvrde stručnjaci, njene kolege, od onog kojeg je izveo NATO 1999. godine.

U vremenu kada smo odrastali Herta Miler i ja (ona je samo godinu dana starija od mene), presudnu ulogu na mišljenje ali i na svjetonazor nisu igrale ideološke pouke koje je ona iskopirala iz vremena sovjetske okupacije Rumunije i izgovorila u Jugoslovenskom dramskom u pozorištu. To su činile knjige i filmovi. Može se pretpostaviti da smo u isto vrijeme čitali Solženjicina i patili za zatočenicima poput Denisa Denisoviča. Kada smo gledali „Blago Sijera Madre“ ili kasnije Brus Lija, srce nam je kucalo za progonjenim ili poniženim i po pravilu smo stajali na strani slabijih. To su bila vremena kada je riječ bila tvrđava, a ne kurvа, kao danas. Herta Miler nas uči da je takvo mišljenje izanđalo i čini se kao da se još uvijek rve sa vampirima koji do nje stižu u obličju Nikolaja i Helene Čaušesku. Zbog te traume ona vjeruje kako su NATO bombe po Srbiji obezbjedile da se oni nikada neće vratiti! Jer, da nije tako i da ima pravde, Nobelova nagrada bi umjesto Herti Miler 2009. godine bila uručena najvećem živom austrijskom piscu Peteru Handkeu!
 

Back
Top