Dogma o Mariji nije hrišćanska.
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 105

Tema: Dogma o Mariji nije hrišćanska.

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Dogma o Mariji nije hrišćanska.

Na primer, suština hrišćanskog učenja je Gospod Isus Hristos. Celo Sveto pismo govori o njemu i ukazuje na njega. Međutim, suština tkzv. "Svetog predanja" je Bogorodica.

1.

a. Predanje uči da je Bogorodica „most nad provalijom između neba i zemlje”.

b. Gospod Isus kaže: „Niko neće doći Ocu osim kroz mene” (Jv. 14:6).

2.

a. Predanje kaže o Bogorodici: „Ona je vrata spasenja, ko kroz nju uđe spašće se”.

b. Gospod Isus kaže: „Ja sam vrata; ko uđe kroz mene spašće se” (Jv. 10:9).

3.

a. Učenje predanja govori da je Bogorodica „umrtvila pakao”.

b. Pismo govori da je Gospod Isus raskopao smrt” (2. Tim. 1:10), „i smrću satro onoga koji ima državu smrti, to jest đavola” (Jev. 2:14).

4.

a. Predanje kaže da Bogorodica „umiva od greha savest čovečanstva”.

b. Pismo uči da to čini krv Hristova: „A kamo li neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu živom i istinitom?” (Jev. 9:14).

5.

a. Nauka predanja kaže za Bogorodicu: „Ona sve može”.

b. Pismo kaže: „Jer je sve moguće Bogu”.

6.

a. Predanje naglašava: „Ona prosvetljuje dušu oslepljenu”.

b. Gospod Isus kaže: „Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života” (Jv. 8:12).

7.

a. Opisujući Bogorodicu, predanje kaže: „Od svega dobrog, ona je najbolja, od svega svetog ona je najsvetija”.

b. Pismo kaže: „Niko nije dobar osim jednoga Boga” (Lk. 18:19), „nemam dobra osim tebe” (Ps. 16:2), „niko nije svet kao što je Gospod” (1. Sam. 2:2), „on jedini neka vam svet bude” (Is. 8:13).

8.

a. Predanje uzvisuje Bogorodicu: „Njena visina je nedogledna za misli ljudske, njena dubina je nesagledna i za anđeoske oči; njena čudesna ličnost svojom božanskom tajanstvenošću premaša svaki razum”.

b. Pismo uzvisuje cara večnog, neraspadljivog, koji se ne vidi, jedinog premudrog Boga: „O dubino bogatstva i premudrosti i razuma Božijega! Kako su neispitljivi njegovi sudovi i neistraživi njegovi putevi! Jer ko pozna misao Gospodnju? Ili ko mu bi savetnik? Ili ko mu napred dade šta, da mu se vrati? Jer je od njega i kroz njega i u njemu sve. Amin”. (Rim. 11:33–36)

Sveto pismo otkriva da ova slava – mislimo na premudrost, ljubav, dobrotu, svetost, svemoćnost, večnost, neraspadljivost, nepristupačnu svetlost, nesagledivu dubinu, nedoglednu visinu, neistraživost, neispitljivost i neizmeran razum – pripada jedino Bogu. Samo je on izvor ovih osobina i niko drugi. O svojoj slavi Gospod je rekao: „Ja sam Gospod, to je ime moje, i slave svoje neću dati drugome ni hvale svoje likovima rezanim” (Is. 42:8).

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Podrazumevano Re: Dogma o Mariji nije hrišćanska.

Ауууууу....... опет напаст секташка... докле ...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Veoma poznat BOKYSTAMY (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Citat Original postavio tetragramaton Pogledaj poruku
    Na primer, suština hrišćanskog učenja je Gospod Isus Hristos. Celo Sveto pismo govori o njemu i ukazuje na njega. Međutim, suština tkzv. "Svetog predanja" je Bogorodica.

1.

a. Predanje uči da je Bogorodica „most nad provalijom između neba i zemlje”.

b. Gospod Isus kaže: „Niko neće doći Ocu osim kroz mene” (Jv. 14:6).

2.

a. Predanje kaže o Bogorodici: „Ona je vrata spasenja, ko kroz nju uđe spašće se”.

b. Gospod Isus kaže: „Ja sam vrata; ko uđe kroz mene spašće se” (Jv. 10:9).

3.

a. Učenje predanja govori da je Bogorodica „umrtvila pakao”.

b. Pismo govori da je Gospod Isus raskopao smrt” (2. Tim. 1:10), „i smrću satro onoga koji ima državu smrti, to jest đavola” (Jev. 2:14).

4.

a. Predanje kaže da Bogorodica „umiva od greha savest čovečanstva”.

b. Pismo uči da to čini krv Hristova: „A kamo li neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu živom i istinitom?” (Jev. 9:14).

5.

a. Nauka predanja kaže za Bogorodicu: „Ona sve može”.

b. Pismo kaže: „Jer je sve moguće Bogu”.

6.

a. Predanje naglašava: „Ona prosvetljuje dušu oslepljenu”.

b. Gospod Isus kaže: „Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života” (Jv. 8:12).

7.

a. Opisujući Bogorodicu, predanje kaže: „Od svega dobrog, ona je najbolja, od svega svetog ona je najsvetija”.

b. Pismo kaže: „Niko nije dobar osim jednoga Boga” (Lk. 18:19), „nemam dobra osim tebe” (Ps. 16:2), „niko nije svet kao što je Gospod” (1. Sam. 2:2), „on jedini neka vam svet bude” (Is. 8:13).

8.

a. Predanje uzvisuje Bogorodicu: „Njena visina je nedogledna za misli ljudske, njena dubina je nesagledna i za anđeoske oči; njena čudesna ličnost svojom božanskom tajanstvenošću premaša svaki razum”.

b. Pismo uzvisuje cara večnog, neraspadljivog, koji se ne vidi, jedinog premudrog Boga: „O dubino bogatstva i premudrosti i razuma Božijega! Kako su neispitljivi njegovi sudovi i neistraživi njegovi putevi! Jer ko pozna misao Gospodnju? Ili ko mu bi savetnik? Ili ko mu napred dade šta, da mu se vrati? Jer je od njega i kroz njega i u njemu sve. Amin”. (Rim. 11:33–36)

Sveto pismo otkriva da ova slava – mislimo na premudrost, ljubav, dobrotu, svetost, svemoćnost, večnost, neraspadljivost, nepristupačnu svetlost, nesagledivu dubinu, nedoglednu visinu, neistraživost, neispitljivost i neizmeran razum – pripada jedino Bogu. Samo je on izvor ovih osobina i niko drugi. O svojoj slavi Gospod je rekao: „Ja sam Gospod, to je ime moje, i slave svoje neću dati drugome ni hvale svoje likovima rezanim” (Is. 42:8).

Mozes li navesti preciznije...
    Recimo izor teksta o tom predanju, ko je tako rekao, i naravno cele tekstove ili makar linkove, jer ovako izvlacis kako ti zelis i kreiras po sopstvenom nahodjenju.

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Citat Original postavio BOKYSTAMY Pogledaj poruku
    Recimo izor teksta o tom predanju, ko je tako rekao, i naravno cele tekstove ili makar linkove, jer ovako izvlacis kako ti zelis i kreiras po sopstvenom nahodjenju.
    Не знам ове цитате,али знам да папска црква одгаја култ Маријин,прави њене кипове,учи да се њој људи моле као Богу,итд.

Neproveren član
    Učlanjen
    12.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio jedite_kod_Joa Pogledaj poruku
    Не знам ове цитате,али знам да папска црква одгаја култ Маријин,прави њене кипове,учи да се њој људи моле као Богу,итд.
    I ti ljubis ikonu pa sta ?

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Ево ти линк за предање о богородици, а верујем да Библију имаш па упореди.
    http://www.agencijami.com/veronauka/biblioteka/Bibview.asp?ID=757

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Godfroa Pogledaj poruku
    Волео бих да ми неко наведе цитат из Светог писма, где пише да треба љубити иконе и правити кипове Марије.

Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Ево ти линк за предање о богородици, а верујем да Библију имаш па упореди.
    http://www.agencijami.com/veronauka/biblioteka/Bibview.asp?ID=757
    Nisam sve procitao , ali mi je tekst poznat , nego hajde ti sada meni reci sta je ovde lose receno ili neistinito?

Neproveren član
    Učlanjen
    12.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Волео бих да ми неко наведе цитат из Светог писма, где пише да треба љубити иконе и правити кипове Марије.
    Citao sam ali se ne secam da bilo gde pise
    U starom zavetu sigurno ne, za to sam siguran.

Veoma poznat Samson2009 (avatar)
    Učlanjen
    06.03.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    167

Nisam sve procitao , ali mi je tekst poznat , nego hajde ti sada meni reci sta je ovde lose receno ili neistinito?
    Пусти мора да хули.А нас кад разобличавамо и вас из официјелно православне и ове богохулнике опмињу и дају картоне.Цензура!Где је ту слобода говора?!

Neproveren član
    Učlanjen
    12.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Samson2009 Pogledaj poruku
    Пусти мора да хули.А нас кад разобличавамо и вас из официјелно православне и ове богохулнике опмињу и дају картоне.Цензура!Где је ту слобода говора?!
    koga ti razoblicavas

Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

Citat Original postavio Godfroa Pogledaj poruku
    Не љубим иконе.Тачно је да многи то раде и да се то укоренило у Цркви,али ја то не радим.Не мислим да ми треба било какав "посредник у молитви и залагању" пред Богом.
    Још нешто што не радим,а што се такође укоренило у Цркви,је љубљење посмртних остатака истакнутих људи који су били одани нашем Створитељу,а који се у Цркви зову свецима.
    Те две ствари не радим,и имам негативан став према овим појавама,исто као и према обожавању Богородице и различитих кипова који се праве у папској цркви.
    На жалост,ово су све елементи унешени из паганских времена и обичаја,али је за разлику од Православне у Римској Цркви то постало скоро па суштина религиозности.

Иначе,твој приговор о иконама је само донекле оправдан,јер љубљење иконе није обожавање иконе или свеца или стављање њихово у ранг с Богом,односно није класично идолопоклонство,мада и ја мислим да то није нешто што треба чинити,пре свега зато што није неопходно и није сагласно са Библијом.

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Sad pročitaj moj uvodni post (valjda ćeš shvatiti)

Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Sad pročitaj moj uvodni post (valjda ćeš shvatiti)
    Jesam , ali ne vidim da je tako i u tekstu koji si mi dao na uvidjaj.
    Razumes? jer ti si vadio reci kako ti je volja , i nisi vodio racuna o tome da li je ili nije to malo drugacije obrazlozeno.

Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Procitajte pazljivo ove reci iz novoga zaveta...

Свето Јеванђеље по Луки

Глава 1

28. И ушавши к њој анђео рече: Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама.
    29. А она, видевши га, поплаши се од речи његове и помисли: Какав би ово био поздрав?

30. И рече јој анђео: Не бој се, Марија! Јер си нашла милост у Бога.

31. И ево затруднећеш, и родићеш Сина, и надени Му име Исус.

32. Он ће бити велики, и назваће се Син Највишега, и даће Му Господ Бог престо Давида оца Његовог;
    33. И цароваће у дому Јаковљевом вавек, и царству Његовом неће бити краја.
    34. А Марија рече анђелу: Како ће то бити кад ја не знам за мужа?

35. И одговарајући анђео рече јој: Дух Свети доћи ће на тебе, и сила Највишег осениће те; зато и оно што ће се родити биће свето, и назваће се Син Божји.
    36. И ево Јелисавета, твоја тетка, и она затрудне сином у старости својој, и ово је шести месец њој, коју зову нероткињом.
    37. Јер у Бога све је могуће што каже.
    38. А Марија рече: Ево слушкиње Господње; нека ми буде по речи твојој. И анђео отиде од ње.
    39. А Марија уставши оних дана, отиде брзо у горњу земљу, у град Јудин.

40. И уђе у кућу Заријину, и поздрави се с Јелисаветом.

41. И кад Јелисавета чу честитање Маријино, заигра дете у утроби њеној, и Јелисавета се напуни Духа Светог,
    42. И повика здраво и рече: Благословена си ти међу женама, и благословен је плод утробе твоје.
    43. И откуд мени ово да дође мати Господа мог к мени?
    44. Јер гле, кад дође глас честитања твог у уши моје, заигра дете радосно у утроби мојој.
    45. И благо оној која верова, јер ће се извршити шта јој каза Господ.
    46. И рече Марија: Велича душа моја Господа;
    47. И обрадова се дух мој Богу Спасу мом,
    48. Што погледа на понижење слушкиње своје; јер гле, одсад ће ме звати блаженом сви нараштаји;
    49. Што ми учини величину силни, и свето име Његовo.
    50. И милост је Његова од кољена на кољено онима који Га се боје.

Sta mozete zakljuciti iz ovoga?

Učlanjen
    06.03.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    167

Citat Original postavio jedite_kod_Joa Pogledaj poruku
    Не љубим иконе.Тачно је да многи то раде и да се то укоренило у Цркви,али ја то не радим.Не мислим да ми треба било какав "посредник у молитви и залагању" пред Богом.
    Још нешто што не радим,а што се такође укоренило у Цркви,је љубљење посмртних остатака истакнутих људи који су били одани нашем Створитељу,а који се у Цркви зову свецима.
    Те две ствари не радим,и имам негативан став према овим појавама,исто као и према обожавању Богородице и различитих кипова који се праве у папској цркви.
    На жалост,ово су све елементи унешени из паганских времена и обичаја,али је за разлику од Православне у Римској Цркви то постало скоро па суштина религиозности.

Иначе,твој приговор о иконама је само донекле оправдан,јер љубљење иконе није обожавање иконе или свеца или стављање њихово у ранг с Богом,односно није класично идолопоклонство,мада и ја мислим да то није нешто што треба чинити,пре свега зато што није неопходно и није сагласно са Библијом.
    А ти си протестант?

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Jesam , ali ne vidim da je tako i u tekstu koji si mi dao na uvidjaj.
    Razumes? jer ti si vadio reci kako ti je volja , i nisi vodio racuna o tome da li je ili nije to malo drugacije obrazlozeno.
    Ja sam ti predočio citate u kojima se jasno vidi da su kojekakvi tipovi koji su se iz paganstva uvukli u hrišćanstvo, povukli za sobom i svoj mit o Velikoj Majci. Oni su pokušali (bezuspešno za prave hrišćane) da izokrenu Božiju reč i da skoro sve Hristove božanske atribute prikače njegovoj majci.
    To ti je isto kao da si ti zubar, a ja dođem kod tvoje majke da mi vadi zub.
    Pravo-krivo-slavci će verovatno na ovo reći:"Pa šta, ona ga je rodila!"
    Istina je da je majka rodila zubara, ali to ne znači da je ONA zubar i da zna i može da opravlja zube.
    Isus joj pak reče: šta ja imam s tobom, ženo?

Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

А ти си протестант?
    Хаха...нисам.Само не радим ове две ствари које сам поменуо.

Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Ja sam ti predočio citate u kojima se jasno vidi da su kojekakvi tipovi koji su se iz paganstva uvukli u hrišćanstvo, povukli za sobom i svoj mit o Velikoj Majci. Oni su pokušali (bezuspešno za prave hrišćane) da izokrenu Božiju reč i da skoro sve Hristove božanske atribute prikače njegovoj majci.
    Istina je da je majka rodila zubara, ali to ne znači da je ONA zubar i da zna i može da opravlja zube.
    Ti si dao citate , koje si sam odabrao.
    No,hajde da raspravljamo od prvog do zadnjega, recimo das duzi tekst u kome se pominje recenica koja je za tebe neprimerna Hriscanstvu, a onda da diskutujemo?

A sto se tice zubara i majke mogao bih se sloziti , samo pazi, zubar ce pre primiti pacijenta koga recimo njegova majka najavi ili mu predlozi da njega primi prvog.
    Uostalom sve ide brze preko veze i rodjaka.

Ali zaista Sin ce pre uslisiti molbu nekome za koga se njegova majka zamolila njemu,
    Ili bi mozda ti odbio umiljati glas svoje majke ?

Veoma poznat
    Učlanjen
    29.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

haha
    Ovo je pogrešan prevod totalno.
    Kojeg su ženomrsci preveli na takav način da zavedu takve kao što si ti.

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

No,hajde da raspravljamo od prvog do zadnjega, recimo das duzi tekst u kome se pominje recenica koja je za tebe neprimerna Hriscanstvu, a onda da diskutujemo?

A sto se tice zubara i majke mogao bih se sloziti , samo pazi, zubar ce pre primiti pacijenta koga recimo njegova majka najavi ili mu predlozi da njega primi prvog.

Ali zaista Sin ce pre uslisiti molbu nekome za koga se njegova majka zamolila njemu,
    Ja bih zaista razjurio kojekakve mamine prijatelje, koji hoće da im se džabe radi a neće da plate (već viđeno), ali tema nisam ja.

''A kad je on to govorio, jedna žena iz naroda podiže glas i reče:
    blažena je utroba koja te je nosila i blažene su dojke koje si sisao. Na to
    on reče: ipak su više blaženi oni koji slušaju Božiju reč i drže je.'' (Lk.
    11:27-28.

Učlanjen
    06.03.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    167

Вадиш из конетекста.А ваш месија кога ви чекате је лажни месија..Упорно се кроз векове трудите да докажете да Господ није Васкрсао.Па у том смислу и ширите приче против Богородице.Колико цитата у Старом Завету има који говоре о Њој?
    Poslednji put ažurirao/la Samson2009 : 28.06.2009. u 18:36

Neproveren član
    Učlanjen
    12.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ти и постављач теме сте баш просрпски настројени.
    Sigurno vise od tebe.
    Ti i tebi slicni ste uvek kocili progres i napredak naroda.
    Vi podrivate SPC.

Učlanjen
    20.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    283

Ja bih zaista razjurio kojekakve mamine prijatelje, koji hoće da im se džabe radi a neće da plate (već viđeno), ali tema nisam ja.

''A kad je on to govorio, jedna žena iz naroda podiže glas i reče:
    blažena je utroba koja te je nosila i blažene su dojke koje si sisao. Na to
    on reče: ipak su više blaženi oni koji slušaju Božiju reč i drže je.'' (Lk.
    11:27-28.
    Da, velika je razlika izmedju Boga i ljudi, jer on ne gleda na bogatstvo i materijalno stanje, nego na dusu.

Pa lepo je i rekao , zar dojke i utrba mogu biti blazeniji od onih koji slusaju rec i drze je.
    To ne znaci da je time rekao da njegova majka nije blazena?

A vec sam ti naveo tekst od luke gde se pominje blazenstvo preciste djeve

Učlanjen
    06.03.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    167

Бокси дај пронађи месијанска места из Старог Завета где се спомиње Богородица.

Slične teme

1. Dogma 95
    Autor samsun u forumu Film i video
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 27.02.2009., 16:17
  2. Mariji Šerifović
    Autor ® u forumu Arhiva
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 13.07.2007., 19:53
  3. ZIVELA SRBIJA-Cestitamo Mariji !
    Autor LovacMoreplovac u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 20