Etika i Dogmatika

Hektor

Aktivan član
Poruka
1.253
Dogmatika je ono u sta verujemo,a etika je ono sto cinimo.Etika se radja od Dogmatike.Na primer ako verujem da smem prevariti zenu (pod uslovom da ona to ne sazna)to cu i uciniti.Medjutim,ja sam veran svojoj zeni zato sto VERUJEM da preljuba razara samu bracnu=ljubavnu zajednicu! Ili ako neki lopov smatra da nije nista lose krasti(pod uslovom da ga ne uhvate)on ce to i ciniti.Medjutim,ne budimo neozbiljni,Etika je NAUKA o moralu a Dogmatika je BOGOSLOVSKI sistem verovanja.Ipak,da ne idemo suvise strucno i naucno,sto bi zamaralo neke forumase,progovorimo PRAKTICNO:U sta verujemo i kako zivimo?
 
"Ja verujem u plod i u nagone;
Videti, cuti, osecati, sve su to cuda,
i svaki moj delic i okrajak jeste cudo,
Bozanstven sam iznutra i spolja,
Cinim da biva sveto sve sto dodirnem
ili sto me dodirne,
Vonj ovih pazuha miomiris je finiji
od molitve,
Ova je glava vise nego crkva, biblija
i sva verovanja."
 
Prva sveća unosi svetlost, ostale je samo pojačavaju.
Neću da stavim život u čula koja otupljuju,
Niti u srce koje se kida,
Nego u mozak koji sve nadživljuje.


Trudim se da živim po moralnom zakonu, tj. zakonu Božjem, mada, kao i svaki čovek, svesna sam svog ne savršenstva i ponekad nemoći da ipak duhovno zadovoljstvo stavim iznad fizičkog :? . Ipak se tešim da sam još mlada i zelena :wink:

Čovek je slobodan onoliko koliko je mudar, a podložan je sudbini toliko koliko je njegovo nerazumevanje.

Iskreno, volim kad izgledam ovako :lol: , mada po potrebi sam i ovakva :cry: . Ne volim laž, i sve mogu da oprostim samo laž nikad.
:lol:
 
Hektor:
Dogmatika je ono u sta verujemo,a etika je ono sto cinimo.Etika se radja od Dogmatike.Na primer ako verujem da smem prevariti zenu (pod uslovom da ona to ne sazna)to cu i uciniti.Medjutim,ja sam veran svojoj zeni zato sto VERUJEM da preljuba razara samu bracnu=ljubavnu zajednicu! Ili ako neki lopov smatra da nije nista lose krasti(pod uslovom da ga ne uhvate)on ce to i ciniti.Medjutim,ne budimo neozbiljni,Etika je NAUKA o moralu a Dogmatika je BOGOSLOVSKI sistem verovanja.Ipak,da ne idemo suvise strucno i naucno,sto bi zamaralo neke forumase,progovorimo PRAKTICNO:U sta verujemo i kako zivimo?

Pre svega, potpuno, apsolutno verujem u sebe. Samim tim, mislim da je tajna u coveku samom. Jedino sto zelim od zivota je da budem srecna. I jesam i znam da cu biti, jer moja sreca zavisi samo od mene.
 
divlja-u-srcu:
"Ja verujem u plod i u nagone;
Videti, cuti, osecati, sve su to cuda,
i svaki moj delic i okrajak jeste cudo,
Bozanstven sam iznutra i spolja,
Cinim da biva sveto sve sto dodirnem
ili sto me dodirne,
Vonj ovih pazuha miomiris je finiji
od molitve,
Ova je glava vise nego crkva, biblija
i sva verovanja."
Molim te,reci nam ko je autor tog teksta?
 
:) :) :) Sjajan tekst i iako rizikujem da ti kontaminiram temu ne mogu odoliti a da ne nastavim nasu raspravu sa drugog foruma i povucem paralelu sa Catharima ili Bogumilima koji su takodjer vjerovali da je covjek buduci dio boga i sam ravan bogu, odnosno sredstvo kroz koje bog ima mogucnost da iskusi zivot na ovoj planeti.
 
Hektor:
divlja-u-srcu:
"Ja verujem u plod i u nagone;
Videti, cuti, osecati, sve su to cuda,
i svaki moj delic i okrajak jeste cudo,
Bozanstven sam iznutra i spolja,
Cinim da biva sveto sve sto dodirnem
ili sto me dodirne,
Vonj ovih pazuha miomiris je finiji
od molitve,
Ova je glava vise nego crkva, biblija
i sva verovanja."
Molim te,reci nam ko je autor tog teksta?
Neverovatno!Kakva uzasna,satanska gordost!Prvo je zadivljen sobom,zatim se naziva "bozanstvenim".Ni tu se ne zaustavlja vec gradi od sebe boga,koji je svet i da biva sveto sve cega se dotakne!Zatim MRZNJA usmerena protiv Boga:vonj finiji od molitve i njegova glava vrednija od Crkve i Biblije!UZAS,UZAS,UZAS! Cist,ogoljeni satanizam,koji je dostojan samo zaljenja.Ako je i od Vitmana,mnogo je...
 
Tvoja reakcija je uzas! :shock:
Da li si ikad studirao malo dublje Vitmana, pa ovako da ga ocrnjujes! Strasno!
Sad vidim da si povrsan! Razocarana sam! Iskreno! :(

I ovo je Vitman!

Zasto bih zeleo da vidim Boga bolje nego
danas sto ga vidim?
Vidim nesto od njega u svakom od dvadeset
cetiri casa i u svakom trenutku,
U licima ljudi i zena vidim Boga i u liku
mome u ogledalu.


Ja volim ljude koji vole zivot , koji ga vole strasno! A ti, dragi Hektore, ZIVOT NE VOLIS, TI VOLIS GLUPOST!
 
divlja-u-srcu:
Tvoja reakcija je uzas! :shock:
Da li si ikad studirao malo dublje Vitmana, pa ovako da ga ocrnjujes! Strasno!
Sad vidim da si povrsan! Razocarana sam! Iskreno! :(

I ovo je Vitman!

Zasto bih zeleo da vidim Boga bolje nego
danas sto ga vidim?
Vidim nesto od njega u svakom od dvadeset
cetiri casa i u svakom trenutku,
U licima ljudi i zena vidim Boga i u liku
mome u ogledalu.


Ja volim ljude koji vole zivot , koji ga vole strasno! A ti, dragi Hektore, ZIVOT NE VOLIS, TI VOLIS GLUPOST!
:D :D :D
e i ti jednom da me odushevish :D :wink:
 
divlja-u-srcu:
Tvoja reakcija je uzas! :shock:
Da li si ikad studirao malo dublje Vitmana, pa ovako da ga ocrnjujes! Strasno!
Sad vidim da si povrsan! Razocarana sam! Iskreno! :(

I ovo je Vitman!

Zasto bih zeleo da vidim Boga bolje nego
danas sto ga vidim?
Vidim nesto od njega u svakom od dvadeset
cetiri casa i u svakom trenutku,
U licima ljudi i zena vidim Boga i u liku
mome u ogledalu.

Ja volim ljude koji vole zivot , koji ga vole strasno! A ti, dragi Hektore, ZIVOT NE VOLIS, TI VOLIS GLUPOST!
Draga moja,za moj osecaj uzasa citajuci Vitmana dao sam argumente:njegovu gordost,samoobozavanje,osecaj sopstvene "svetosti" cime cini svetim sve cega se dotakne,zatim prezir prema molitvi dotle da je njegov vonj vredniji od nje,i na kraju,njegova "pametna glavica" vrednija i od crkve i od biblije! Ti,BEZ ikakvih argumenata,mene jednostavno proglasavas povrsnim,razocaravajucim i glupim!Lepa moja i pomalo divlja,zaista si me razocarala!
 
I Don’t Know What’s Worth Fighting For
Or Why I Have To Scream
But Now I Have Some Clarity
To Show You What I Mean
I Don’t Know How I Got This Way
I’ll Never Be Alright
So I’m Breaking The Habit
I’m Breaking The Habit
I’m Breaking The Habit
Tonight...

ne znam koj' mi je...al mi se dzasvi ova stvar...
 
Hektor:
Draga moja,za moj osecaj uzasa citajuci Vitmana dao sam argumente:
-njegovu gordost,samoobozavanje,
-osecaj sopstvene "svetosti" cime cini svetim sve cega se dotakne,
-zatim prezir prema molitvi dotle da je njegov vonj vredniji od nje,i na kraju,
-njegova "pametna glavica" vrednija i od crkve i od biblije!

OVO SU ARGUMENTI ZBOG KOJIH TE PROGLASAVAM POVRSNIM!
SAM SI IH IZNEO!
Al' kad bolje razmislim , STIHOVI SE VIDE IZ SOPSTVENE DUSE, pa to kako si video ove stihove , vise govori o tvojoj DUSI!JA IH TAKO NE VIDIM!


Hektor:
Ti,BEZ ikakvih argumenata,mene jednostavno proglasavas povrsnim,razocaravajucim i glupim!!

Nisi ti glup, vec SLEP!
 
divlja-u-srcu:
Hektor:
Draga moja,za moj osecaj uzasa citajuci Vitmana dao sam argumente:
-njegovu gordost,samoobozavanje,
-osecaj sopstvene "svetosti" cime cini svetim sve cega se dotakne,
-zatim prezir prema molitvi dotle da je njegov vonj vredniji od nje,i na kraju,
-njegova "pametna glavica" vrednija i od crkve i od biblije!

OVO SU ARGUMENTI ZBOG KOJIH TE PROGLASAVAM POVRSNIM!
SAM SI IH IZNEO!
Al' kad bolje razmislim , STIHOVI SE VIDE IZ SOPSTVENE DUSE, pa to kako si video ove stihove , vise govori o tvojoj DUSI!JA IH TAKO NE VIDIM!


Hektor:
Ti,BEZ ikakvih argumenata,mene jednostavno proglasavas povrsnim,razocaravajucim i glupim!!

Nisi ti glup, vec SLEP!
Vidis,divlja,ti nisi slepa kao ja.Ti odlicno vidis samo ono sto je zemaljsko i prolazno,ali za nebesko i vecno ,potpuno si slepa!Da nije tako i da se bar malo razumes u duhovnost pravoslavlja(=ISTINSKOG hriscanstva)progledala bi i videla svet sasvim drugaciji od Vitmanovog!Njegov svet je prizeman,posle njegove smrti ubrzo ce se i zaboraviti da je ikada postojao.Pogledajmo samo pravoslavne svetitelje:Sveti Nikola je ziveo pre 16 vekova a ziv je i danas.Zatim Sveti Sava,ziv i posle 8 vekova.Draga moja,zelim i tebi da progledas duhovno pa makar izgubila zemaljski vid koji sam ja odavno zaboravio!Ne zelim da gledam podlost,licemerje,zavist,ljubomoru,razvrat,gnev,mrznju,pakost...Umesto svega toga moje oci vide samo lepotu,i to duhovnu a to je dobrota i ljubav.Kada volimo tada smo lepi,kada nas ruze-prastamo,ne uzvracamo zlim za zlo,svemu se nadamo,sve trpimo,sve volimo,zivot nam je ispunjen smislom...draga moja,pomalo divlja,o kako bih voleo da se pripitomis i da steknes mir u srcu!To ti zaista iskreno zelim od sveg srca.Dotle,molio bih te za malo postovanja i uljudnosti.Ako si zelela mogla si malo da me naucis i objasnis Vitmana.Umesto toga ti si me samo odbila i od sebe i od Vitmana!Najlepsa,divlja ruza ima najvise trnja a najlepse mirise,molim te za makar malo ljubavi...
 

Back
Top