Duh i/ili duša
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 58

Tema: Duh i/ili duša

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Podrazumevano Duh i/ili duša

Duh i/ili duša?
    Da li se ova dva naziva odnose na isti pojam? Ili postoji razlika? I ako postoji u čemu se ona sastoji?

Čitao sam malopre nešto o zagrobnim običajima, pa sam pročitao da su tamo negde neki narodi gradili kolibe za smeštaj "duše i duha" pokojnika, a na drugim mestima sam, pak, čuo i pročitao da su to sinonomi.

Dakle...

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

Podrazumevano Re: Duh i/ili duša

Religija ova dva termina izjednačava; filozofija je čak i dušu isparčala na razumsku, čulnu, vegetativnu (Aristotel).
    Najverovatnije da su duša/anima i duh ipak sinonimi.
    Mnogi su se trudili da objasne metafizičku podvojenost duše i tela, ali i njihovo prožimanje. Dekart, na primer. Duša - životni princip i telo - spoljašnja opna, ljuštura ("karoserija") čine osnovu dualizma ljudske prirode; oni su dve nezavisne supstance, a čovek je njihovo stanište .Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela. Telo ne može bez duše, duša ne može bez tela. A oboje su stalni pobunjenici.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja Pogledaj poruku
    Religija ova dva termina izjednačava; filozofija je čak i dušu isparčala na razumsku, čulnu, vegetativnu (Aristotel).
    Najverovatnije da su duša/anima i duh ipak sinonimi.
    Mnogi su se trudili da objasne metafizičku podvojenost duše i tela, ali i njihovo prožimanje. Dekart, na primer. Duša - životni princip i telo - spoljašnja opna, ljuštura ("karoserija") čine osnovu dualizma ljudske prirode; oni su dve nezavisne supstance, a čovek je njihovo stanište .Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela. Telo ne može bez duše, duša ne može bez tela. A oboje su stalni pobunjenici.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit

Ovo je toliko pogresno,da nemam tekst....Hocete li se odvojiti od srednjevekovnih shvatanja,filozofije 18,19 veka? Istocnjackog misticizma,religioznog fanatizma itd....

bla,bla,truc....

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    251
    Reputaciona moć
    218

Podela na duh i materiju vazila je u prekantovskoj filozofiji a danas ona mora biti ispravljena.
    Ispravna podela jeste podela na volju i predstavu...stvar po sebi i pojavu. U tom smislu stvar po sebi mozemo nazvati duh a pojavu materija.

A da li je dusa isto sto i duh tesko je pitanje jer zavisi u kom znacenju uzimas te dve reci ili sta uopste mislis kada ih cujes obzirom da se one provlace jos od presokratovaca do danas, a pojam "duh" kod Aristotela sigurno ne sadrzi sve ono sto je "duh" kod Bergsona.

Da se ne bi mnogo zbunjivali a imajuci u vidu da svi govore o istim sustinskim stvarima, jedini putokaz nam moze biti upravo gore navedena ispravna podela.

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Metafizicki moze sve da se podvoji i razdvoji,realno ne.Dusa i telo se ne mogu odvojiti.Kad neko to bude uspeo nek javi,pa cu na osnovu toga donositi zakljucke.A posebno mi ide na zivce ovo:

citat:
    Telo - pohotna, čulna tvorevina, stalno opseda naizgled slabiju dušu, muči je i kinji lažima. Ukratko – stalno je šikanira, ucenjujući je ovim ili onim da će laži ozvaničiti kao istinu – a duša, tako trpeljiva i tolerantna, zapravo se, poput parazita, održava uz pomoć iskustva kojeg isisava iz tela.

Mislim za ovo sta reci....autor ovog teksta pati od ozbiljnih dusevnih smetnji.Danas u upotrebi moderniji izraz - psihickih poremecaja.

Dusa je standardni izraz religijsko-umetnickih misli,psiha to isto psiholosko-socioloskih misli.Duh je izraz za intelektualno-emocionalne karakteristike pojedinca.Dusa ili psiha je siri pojam i obuhvata sve kognitivne funkcije mozga,zajedno sa emocijama i intelektom.Eto,kolko mogu prostije da odgovorim na pitanje koje je jednostavno,al zar najjednostavnija pitanja nisu i najteza?

Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

TTTT - pa navela sam Dekartovo stanovište kao primer.
    Samo jedno od tumačenja duše.
    Koliko znam - niko je do sada nije definisao.

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

TTTT - pa navela sam Dekartovo stanovište kao primer.
    Samo jedno od tumačenja duše.
    Koliko znam - niko je do sada nije definisao.
    Borka,stalno progutas jedno T....
    Pa de nadje Dekarta.....?Es mogla nesto starije ?
    Nije i ko to bude uradio ima da mu cestitam.Al nije poenta u citatima velikana (po gotovo prevazidjenih autoriteta),vec u licnom misljenju pojedinca ovde.Mislim lepo je citirati autoritete filozofske misli,al majku mu,de je tu misao obicnog pojedinca?Meni su te misli mnogo znacajnije i zanimljivije.
    Ajd bar da se diskutuje o tome sto je neki autoritet rekao,nego ni to.
    A,ako je ono sto sam citirala Dekartova misao i dalje stoji moje misljenje o citatu,s tim sto mi je sad jasnije odakle mu takva definicija duse ,obzirom na vreme i okruzenje u kom je Dekart ziveo.

Eto tako.Sad diskutujemo

Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

Pa kad imaš mnogo slova T.
    Izvini.

Celo hrišćanstvo počiva na odvojenosti tela i duše.
    Telo je materija, duša samostalni entitet ... "vredniji" od tela, beskonačan i večan. A postoji i moderna teorija po kojoj duša teži 21 gr.

A sad ozbiljno: nisam sigurna postoji li razlika između duše i duha.

Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Pa kad imaš mnogo slova T.
    Izvini.

Celo hrišćanstvo počiva na odvojenosti tela i duše.
    Telo je materija, duša samostalni entitet ... "vredniji" od tela, beskonačan i večan. A postoji i moderna teorija po kojoj duša teži 21 gr.

A sad ozbiljno: nisam sigurna postoji li razlika između duše i duha.

Taj 21 gram oduvek mi je išao na živce - kako nešto što je nematerijalno može da ima težinu?

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Da.Celo hriscanstvo,a i u jos nekim religijama je tako.Ali zar religija treba da bude ogranicenje za razgovor.Za razmisljanje.Ali cak i u religioznom smislu,evo.Zar bi nesto tako dragoceno kao sto je dusa,moglo da se smesti u nesto tako nedragoceno i jadno,kao sto je telo?

Dusa svakako nije samostalna, inace koji ce nam telo onda
    Da li je vecna?To je vec stvar ubedjenja i cak ne mislim da je nesto bitno.Ako je vecna ,to moze da bude dobro,a i ne mora.A i nije nesto o cemu se da razgovarati ozbiljno,osim u domenu spekulacija.

A film gledala. Mada bi taj 21gr. pre vezala za gasenje bio-elektriciteta ili sl.,jer ako je 21gr. onda je to velika tezina za nesto tako suptilno kao sto je dusa.

Duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit - evo odgovora

Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Citat Original postavio TTTTT Pogledaj poruku
    Da.Celo hriscanstvo,a i u jos nekim religijama je tako.Ali zar religija treba da bude ogranicenje za razgovor.Za razmisljanje.Ali cak i u religioznom smislu,evo.Zar bi nesto tako dragoceno kao sto je dusa,moglo da se smesti u nesto tako nedragoceno i jadno,kao sto je telo?

Dusa svakako nije samostalna, inace koji ce nam telo onda
    Da li je vecna?To je vec stvar ubedjenja i cak ne mislim da je nesto bitno.Ako je vecna ,to moze da bude dobro,a i ne mora.A i nije nesto o cemu se da razgovarati ozbiljno,osim u domenu spekulacija.

A film gledala. Mada bi taj 21gr. pre vezala za gasenje bio-elektriciteta ili sl.,jer ako je 21gr. onda je to velika tezina za nesto tako suptilno kao sto je dusa.

Duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.

U kolokvijalnom jeziku "imati dušu" = biti plemenit, dobar; "imati duha" = biti originalan, duhovit - evo odgovora

Da li je večna...? Mislim da je večna u smislu da ne umire sa smrću tela, a sa religijske strane mislim da ništa osim Boga nije večno, jer sve, pa i duša, postoji dok On tako hoće

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Da li je večna...? Mislim da je večna u smislu da ne umire sa smrću tela, a sa religijske strane mislim da ništa osim Boga nije večno, jer sve, pa i duša, postoji dok On tako hoće
    Ovo je tvoje uverenje i ja to postujem.Meni je prilicno surovo,cak i ne logicno...ali usli bi u polje religije,a to je vec drugi pdf...

Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    291

Ovo je tvoje uverenje i ja to postujem.Meni je prilicno surovo,cak i ne logicno...ali usli bi u polje religije,a to je vec drugi pdf...
    Da, tako sam ja shvatio, ispravite me ako grešim

bataBg nije na forumu
    Rekla mi je da sam ja ono bez čega cveće ne može da živi. Kasnije sam saznao da je to đubre.
    Zainteresovan član bataBg (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    38

voleo bi neko strucan da mi objasni pojmove dusa, duh, duhovnost
    a ne da ja lupam nesto,a ne znam ni sam jel to istina
    Bolje je u kolibi pjevati nego u dvoru plakati.

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

duh = dusa?Sve zavisi od konteksta u koji se stavlja.
    ne, dah je isto što i duša....
    pa da, sve zavisi od tebe kako ćeš razumeti. duh, odnosno pravilnije ideja o duhu je da on nije statična kategorija, već je princip svih kretanja u univerzumu. sva objašnjena pojma duha odatle kreću, pa ga onda nadograđuju npr. pojam duhovnog poretka koji je stvorio fihte ili fenomenologija duha, koju je postavio dedukcijom kategorija hegel. u te priče o duhu, uključuju se priče o filozofiji duha, pa se duh posmatra šire. kao jedno polje koje ima duhovnu stvarnost podžanu od strane materijalnog poretka. duh čine ili, duh se ispoljava i kroz estetiku, logiku, etiku... (ono što ti kažeš i kroz lucidnost duha kroz humor)...duh stvara na raznim poljima, od logike do ekonomije....
    duša je vitalni princip bića..ona je superiorna u odnosu na telo, naša najdublja stvarnost. inače ta platonistička shvatanja, da se duša sastoji od uma, volje i požude, uneta je u hrišćanstvo...to je ono što se samo pokreće... i to je, po meni razlika izm. duha i duše...duh dinamičan, duša je fiksirana-sama se pokreće...
    Poslednji put ažurirao/la gost 10000 : 28.06.2009. u 10:00

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5977

Dusu nekako ne delim sa svima i samo pojedinima dajem deo nje..nesto imamo zacrtano ostalo nadogradjujemo..a vedar duh imam za sve bez obzira da li me poznaju..tako da ne vidim tu nista zajednicko
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Aktivan član lanavi (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    339

Duh - genezom utvrdjeni kod, izgradjivan, dopunjiv vecnoscu, besmrtan i samoziv, kolektivan i opst.
    Dusa - deljiva, iz volje, instinkta, spoznajom trenutka i iskustvom uoblicena, samosvojstvena i puna, sklona rasprsnucu i umiranju.

Prvo moze da postoji bez drugog, drugo podrazumeva prvo ali ne opstaje zahvaljujuci njemu. Prvo se dobija nezaslugom, drugo se kupuje dobrotom. Duhom je moguce trgovati, dusa je nepodjarmljiva i neprocenjiva.

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

u, ja se sa tim uopšte ne slažem....duša se prodaje đavlu, a ne duh...
    duh je kreativan, on stvara i radi za razliku od duše...

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

opet cista komercijala

sta se sve prodaje,kupuje,iznajmljuje,daje na kredit il lizing

dusu dobijamo od koga i zasto ne bitno....ali sta cemo sa njom...? eeeeeee,to je vec nasa stvar,pa nam nije kriv ni djavo ni bog kad je ne koristimo ili je na pogresan nacin koristimo.

No to je opasno blizu pitanju o slobodi.Sta cemo uraditi sa slobodom kad nam je data ?

p.s. dusa ne moze da se proda sve i da to 'ocemo,ali zato mozemo sami da je unistimo

p.p.s. i dusa se razvija i raste.negujte je

p.p.p.s Moonjo ako ti dodjem tamo ima da istresem duh,a i dusu iz tebe...el to opet po polnoj oznaci ?

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

eo ga moj tetejac.. ( :
    nije, bwe, kakve razlike i to polne..ne, nema tu mesta ... gledaj, za nekog kažeš da ima dobru dušu, je l tako?? a ne kažeš da ima dobar duh, je l tako..??
    nego, eventualno, kažemo za nekog da ima pozitivan duh.(sa pozitivizmom gleda na život)..duh može da bude i negativan, šta ti misliš o tome?? ali se uvek ispoljava, za razliku od duše..kod ljudi nismo baš sigurni tačno šta u sebi skrivaju, el tako?? .e, sad, jasno je da razlike između duha i duše postoje (po mom mišljenju postoje....) samo jedno moje malo mišljenje, eskuzemua... ( :

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Nemo ti meni tu bwe i ostalo...jesi ovo rekao...?

citat:

i sta sad dusa je na prodaju,a duh(gle zgodne okolnosti) je kreativan i ubi se radeci i stvarajuci,dok ova ladi da ne kazem sta....

i sta me briga sta se kaze.

duh proizilazi iz duse i nemoz' obrnuto...mozda i moze,ali se vrtimo samo u krug....e,to ne moze

pa dusa se i ispoljava kroz duh....znas Moonjo,sad ce opet da ispadne ono sa kokoskom i jajetom....ali reci cu ti ovako : ti imas vrcav duh,sto znaci da si duhovit,dovitljiv,a dusa...hmm...mislim da ti je dobra,jer jos nisi pokazao neke znake na osnovu kojih bi mogla suprotno da zakljucim.Eto

e,da. i razmazen si( ne mnogo,al jesi )....

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    740

imati talenta za sport - sportski duh
    biti živ - imati dušu

Ako nisi živ ne možeš ni da imaš talenat za sport.

Samo promenite termine i nema zabune...

Duša i duhovi... e svašta...
    neka bude

Aktivan član lanavi (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    339

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    Mislim da su ovu maksimu izmislili oni koji duh i dusu podvode pod isto, a da je isto nije ni prici. Duh jeste kreativan sam po sebi (milijarde cestica milijardu godina starih, sublimiranih u tacku koja poprima osobit oblik zahvaljujuci dusi) koji ostaje zakrzljao i tup ako je u sklopu jedne nekreativne, nazadne, isprazne duse.

opet cista komercijala

No to je opasno blizu pitanju o slobodi.Sta cemo uraditi sa slobodom kad nam je data ?

p.s. dusa ne moze da se proda sve i da to 'ocemo,ali zato mozemo sami da je unistimo

p.p.s. i dusa se razvija i raste.negujte je

p.p.p.s Moonjo ako ti dodjem tamo ima da istresem duh,a i dusu iz tebe...el to opet po polnoj oznaci ?
    Dusa voli slobodu ali nekada ne ume da je zivi, radije pristaje na lance, sve zarad obrazlozenja posrtanja duha i stagniranja sebe.
    Slazem se sa svim tackama a trece ostavljam TTTTT .

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    .... za nekog kažeš da ima dobru dušu, je l tako?? a ne kažeš da ima dobar duh, je l tako..??
    nego, eventualno, kažemo za nekog da ima pozitivan duh.(sa pozitivizmom gleda na život)..duh može da bude i negativan, šta ti misliš o tome?? ali se uvek ispoljava, za razliku od duše..kod ljudi nismo baš sigurni tačno šta u sebi skrivaju, el tako?? .e, sad, jasno je da razlike između duha i duše postoje (po mom mišljenju postoje....) samo jedno moje malo mišljenje, eskuzemua... ( :
    Duh je u principu uvek pozitivan jer on prezivljava ali i negativan jer zaboravlja na samilosti neguje zlo. Dusa je nalicje duha, najcesce njegova savrsenija verzija (koji god da je pravac duha, pozitivan ili negativan). Samo slabovidi nece i ne umeju da je procitaju. Duh je nemoguce ubiti a dusa je lomljiva kao staklo.

No, jos nesto...da li ste prijemciviji na neciji duh ili dusu?

Domaćin
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio kojica Pogledaj poruku
    imati talenta za sport - sportski duh
    biti živ - imati dušu

Ako nisi živ ne možeš ni da imaš talenat za sport.

Samo promenite termine i nema zabune...

Duša i duhovi... e svašta...

Dobro Kojice,ako ti pokazem svoj sportski duh nece da ti bude dobro....
    Kreveljis se ko bez duse
    Inace jos nismo dosli do duhova kao paranormalnih pojava...ovde je rec o duhovitosti,a pomalo i dusevnosti

imati zelju za takmicenjem - sportski duh
    imati sposobnost razumevanja tudjih osecanja - imati dusu
    biti ziv - ovo dvoje zajedno,pa se stvari svedu na meru ljudskosti

p.s. dobara ti je metaFora

da prevedem- ako nemas dusu ne mozes imati ni sportski duh

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    740

Dobro Kojice,ako ti pokazem svoj sportski duh nece da ti bude dobro....
    Kreveljis se ko bez duse
    Inace jos nismo dosli do duhova kao paranormalnih pojava...ovde je rec o duhovitosti,a pomalo i dusevnosti

imati zelju za takmicenjem - sportski duh
    imati sposobnost razumevanja tudjih osecanja - imati dusu
    biti ziv - ovo dvoje zajedno,pa se stvari svedu na meru ljudskosti

p.s. dobara ti je metaFora

da prevedem- ako nemas dusu ne mozes imati ni sportski duh
    Izvini. Evo crćiću od smeha u sebi.

Ja nemam sportski duh, ali imam sposobnost razumevanja tuđih osećanja (mada me po nekad nije briga za njih) = nisam živa.
    Nisam ni mislila na duhove kao paranormalne povave već na različite vrste duhova.. sportske, umetničke i sl.

Samo sam primetila da se sve o čemu pričate može reći i drugačije. Na primer:
    imati smisla za humor - biti duhovit...
    neka bude

Slične teme

1. Dusa
    Autor wirdz u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 785
    Poslednja poruka: 14.07.2008., 00:31
  2. Dusa
    Autor Dragantaur u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 22.03.2008., 09:31
  3. Duša vs LJ & Sex