Posao u Grckoj

Poruka
80
Mozda se moje pitanje ponavlja, ali na koji nacin se moze nastaviti zivot i karijera u Grckoj? Konkretno me zanima Krf. Imam iskustvo u bankarskom sektoru, tecno govorim engleski jezik. Ponesto vec znam o birokratskim i jezickim preprekama. Postoji li nacin da se neko sa iskustvom zaposli u grckoj banci ili nekoj drugoj finansijskoj instituciji, ili cak u nekom hotelskom lancu?
 
da, to znam. negde sam procitala da u zaposljavanju daju prednost grckim drzavljanima, manjinama i licima u braku sa grckim drzavljanima. mislila sam cak i na mogucnost fiktivnog braka sa grckim drzavljaninom

U Grckoj ne postoje manjine :) Tamo su ti svi Grci. Moj brat od ujaka je otisao tamo davno. Zbog papira zenio Grkinju. Uglavnom...radio je otprilike kao neki konobar. Skupio je da ima stan u najelitnijem delu Atine, potom se razveo od ove i ona mu sve uzela. Pa se opet ozenio i opet kupio stan...cak su dolazili ovde pre 2 godine i pravili megalomansku svadbu...i sad se opet razveo i naravno opet ode sve. Po stranu sto je on budala, ali se iz tog primera moze zakljuciti da tamo moze da se zaradi cak i na tako nekom poslu. Ako znas znanje...imaces srece i zaposliti se na solidnom mestu.
 
U Grckoj ne postoje manjine :) Tamo su ti svi Grci. Moj brat od ujaka je otisao tamo davno. Zbog papira zenio Grkinju. Uglavnom...radio je otprilike kao neki konobar. Skupio je da ima stan u najelitnijem delu Atine, potom se razveo od ove i ona mu sve uzela. Pa se opet ozenio i opet kupio stan...cak su dolazili ovde pre 2 godine i pravili megalomansku svadbu...i sad se opet razveo i naravno opet ode sve. Po stranu sto je on budala, ali se iz tog primera moze zakljuciti da tamo moze da se zaradi cak i na tako nekom poslu. Ako znas znanje...imaces srece i zaposliti se na solidnom mestu.

koliko vidim treba upecati nekog Grka punishu? :)
 
Imam iskustvo u bankarskom sektoru, tecno govorim engleski jezik. Ponesto vec znam o birokratskim i jezickim preprekama

Lepo je imati planove u životu, težiti za promenama, i ja to stvarno poštujem, jer smatram da sam i sam takav.

IPAK...treba biti i malo realan......

Nemaš NIKAVE, ali APSOLUTNO NIKAKVE šanse da se zaposliš u grčkom bankarstvu bez PERFEKTNOG pisanog znanja jezika. SVI dokumenti su ISKLJUČIVO na grčkom jeziku, a pošto kažeš da imaš iskustva u bankarstvu, onda znaš i sama koliko mali nesporazum može da napravi finansijski problem.
Konkretno, znanje engleskog, bez znanja grčkog ti je u ovom slučaju ISTO kao i da si nepismena.

Pisani Grčki ne možeš naučiti za manje od 2 godine, čak i da si najpametnija na svetu. Mislim...ne da pišeš pismo mami, nego za svrhe rada u bankarstvu....

ZABORAVI IDEJU
 
U Grckoj ne postoje manjine :) Tamo su ti svi Grci. Moj brat od ujaka je otisao tamo davno. Zbog papira zenio Grkinju. Uglavnom...radio je otprilike kao neki konobar. Skupio je da ima stan u najelitnijem delu Atine, potom se razveo od ove i ona mu sve uzela. Pa se opet ozenio i opet kupio stan...cak su dolazili ovde pre 2 godine i pravili megalomansku svadbu...i sad se opet razveo i naravno opet ode sve. Po stranu sto je on budala, ali se iz tog primera moze zakljuciti da tamo moze da se zaradi cak i na tako nekom poslu. Ako znas znanje...imaces srece i zaposliti se na solidnom mestu.
Taj laze! Zivim u grckoj i tvrdim da se tako nekim poslom ne moze zaraditi za stan ma nema sanse ne zaludujte se ma i banci da radis pa nema sanse da zaradis za stan!
 
Slusaj ti mene ja bio u grckoj prosle godine stavros i u nekoj radnji u kojoj se inace salio stalno sa prodavcima pitam ja njih tj gazdu jeli jel treba tebi radnik.Kaze meni gazda na losem srpskom da da da placam odmah 500 evrica i imas stan bez hrane meni bas trebaju srpski trgovci u sezoni jer ih ja slabo razumem te bi mi dobro dosao jedan srpski prodavac u marketu.Market je bio na nekih 70-100 m2.Tako da spremi kofere i u svaku vecu prodavnicu kuc kuc ja dosla iz srbije treba mi posao.
 
Nemojte se zanositi, nije Grčka Eldorado...

Prvi posao koji sam radila, u prodavnici ikona, bila sam plaćena 17 eur dnevno i besplatan stan. Onda su mi povećali dnevnicu na 20, jer su bili zadovoljni.

Posle, kada sam naučila grčki, prešla sam u turističku agenciju i radila na procenat što je bilo prosečno oko 30 eur dnevno, ali bez plaćenog stana.

Sada radim u hotelu za fiksnih 900, ali sa plaćenim stanom, i hranom u hotelu.

I to je krajnji maksimum koji možete da zaradite, osim ako niste neki stručnjak....

Dobro, i konobari sa znanjem jezika ako upadnu u dobar restoran, mogu da zarade do 1200, plus hrana, ali bez stana. Ali to je krvav posao, radi se 15 sati na nogama, bez ijednog slobodnog dana.
 
Godine nisu uopšte važne. Rad u hotelu je ozbiljan posao, i nisu potrebne manekenke, nego neko ko će odraditi posao kako treba. Ja govorim tečno tri strana jezika, ali dovoljan je samo solidan engleski i osnove grčkog.

A radi se ono što ti gazda odredi za taj dan. U Grčkoj nema filozofiranja na poslu kao kod nas.
Jedan dan čistim viruse iz kompjutera. Sledeći vozim džipom bogati ruski par na razgledanje okoline. Treći idem u Iraklio da donesem neke delove za centralni rashladni sistem. Četvrti radim na recepciji zato što se jedna službenica razbolela...

Isto tako, prebogat gazda, vlasnik dva velika hotela jedan dan kada je bila gužva u baru na bazenu, slučajno naiđe, i ostane tri sata praveći koktele. Sutradan svi pitaju gde je onaj barmen za koktele, on je najbolji...

Tako se ovde radi
 
Pozdrav svima!
Nova sam na forumu i po svoj prilici nisam uspela da shvatim zbog cega ne mogu da postavim pitanje na temu "posao u grckoj???" a recimo ovde mi je to omoguceno. Ne znam da li je to dozvoljeno, ali bih ovde postavila pitanje koje bi vise odgovaralo pomenutoj prepisci koja se vodila pod nazivom "posao u grckoj???", ali se nadam da bi neko znao da odgovori...elem, postoji agencija "Agava" iz Novog Sada koja nudi sezonske poslove u Grckoj tokom leta..zanima me da li je neko isao tim putem ovog leta i proverio da li je zaista tako kako navode ...
 
Pozdrav svima!
Nova sam na forumu i po svoj prilici nisam uspela da shvatim zbog cega ne mogu da postavim pitanje na temu "posao u grckoj???" a recimo ovde mi je to omoguceno. Ne znam da li je to dozvoljeno, ali bih ovde postavila pitanje koje bi vise odgovaralo pomenutoj prepisci koja se vodila pod nazivom "posao u grckoj???", ali se nadam da bi neko znao da odgovori...elem, postoji agencija "Agava" iz Novog Sada koja nudi sezonske poslove u Grckoj tokom leta..zanima me da li je neko isao tim putem ovog leta i proverio da li je zaista tako kako navode ...

Vidi grcka je blizu i nista ne gubis ako sama probas..ne placaju kao pre i dosta kukaju da i njih hvata kriza..pa stoga ako mozes izbeci % koji uzima agencija ili uglavnom trazi unapred..a sta ako ti ne odgovara to sto ti nadju..to ces tek videti kad tamo odes..sad je vec kasno tako da cekas od nove godine ako puste bez viza oko prvog maja krenes i uzivancija
 
Slažem se sa tvojim načinom razmišljanja....osim jedne stvari.

To što ćemo moći ući bez vize ne znači da imamo prava i da radimo.
Biće dozvoljen ulazak najduže tri meseca u svakih šest meseci, znači posle tri meseca boravka moramo izaći iz zemlje i tek posle tri meseca se možemo vratiti. BEZ prava zapošljavanja !

A sankcije ako te uhvate da radiš na crno ostaju iste kao i do sada: pet godina zabrane ulaska u EU, ili kazna na licu mesta 1750 eur fiksno, plus 400 eur po svakom mesecu prekoračenja boravka. Ali, i u slučaju da hoćeš da platiš kaznu, moraš da napustiš zemlju, kazna te spašava samo zabrane ponovnog ulaska.
 
Hvala na brzom odgovoru!
Htela sam samo da dodam da nisam sigurna po pitanju odlaska solo za Grčku i ova situacija sa agencijom mi se učinila zgodnom za prvi put. Da, oni traže , kako stoji na njihovom sajtu, 220 evra kao cenu programa, ali deluju zaista pristojno po pitanju onoga sto nude za taj novac, tipa obezbeđivanje radne ponude tj radnog ugovora, obezbeđen smeštaj i hrana tokom radnog perida, pomoć tokom trajanja programa , besplatan servis telefon otvoren tokom 24 sata , informacije o porezima i pravima kandidata i slicno; takodje poslodavac bira kandidata a ne obratno. Svi koji zele da pogledaju ,sajt je www.agava.rs
Napisala sam im mejl pre nekoliko dana , ali kako jos nisu odgovorili , pozvaću ih , pošto, naravno, imam par nedoumica ....Kako vama ovo deluje? Da li ste uopste čuli , vidim da su neki od vas u Grčkoj, da je neko za poslove poput konobara , poslove u hotelu i slično , dosao iz Srbije sa radnom dozvolom preko nekakve agencije ( a da nije sam posle nekog vremena provedenog tamo stekao kontakte i obezbedio radnu dozvolu )? Na postu pod nazivom "posao u Grckoj???" dvoje ljudi su takodje tražili informacije o ovoj agenciji, jeden član je rekao da će možda otici ovog leta ( dakle, protekle sezone ) pa da će sam potvrditi ili demantovati obecanja ove agencije, ali se na tom postu vise niko ne oglasava vec duže vreme.
Izvinjavam se ako sam udavila...
 

Back
Top