Napoleon o Srbima?

Često se spominje, međutim - mit, ili istorijska istina?

Marmon(ili tako nekako) Napov graditelj puteva i građevinac, u svojim sećanjima opisuje gradnju puta od Splita do Dubrovnika(stara rimska trasa,još u upotrebi na pojedinim mestima eg.ruta Ston- Slano) pominje Srbe kao vešte tesare i radnike.Napoleon je imao neku prepisku sa Srbima vizavi njihovih oslobodilačkih ratova, a neki Krajišnici su mu se priključili kad je vojštio na Austriju.Na žalost, više podataka ne znam, osim da su te Krajišnike-Srbe kasnije pohrvatili pa se Nap tobože hvalisao kako ima hrabre ratnike hrvate:hahaha1:
 
U knjizi "Veština ratovanja vožda Karađorđa" ima veoma lep citat Napoleonov o Karađorđu, na žalost ne znam ga napemet, a knjiga mi nije pri ruci... nešto o tome da je Karađorđe najveći vojskovođa Evrope, koji je sa četom hajduka i dva trešnjeva topa uzdrmao Tursko carstvo...
A kasnije je isti taj Napoleon pomogao Turcima da uguše bunu...
 
Evo ga, našao sam:

Lako je meni biti veliki kod nase velike i iskusne vojske i ogromnih vojnih i ratnih sredstava. Ali tamo daleko na jugu,na Balkanu,zivi jedan knez,koji je proizasao od prostog seljaka i koji je,prikupivsi oko sebe vise golorukih cobana iz planine,iako bez oruzja,snadbeven samo sa visnjevim topom,uspeo da poljulja otomansko carstvo... To je Karadjordje Petrovic,kome danas i pripada slava najveceg vojskovodje sveta... Napoleon
 
Evo ga, našao sam:

Lako je meni biti veliki kod nase velike i iskusne vojske i ogromnih vojnih i ratnih sredstava. Ali tamo daleko na jugu,na Balkanu,zivi jedan knez,koji je proizasao od prostog seljaka i koji je,prikupivsi oko sebe vise golorukih cobana iz planine,iako bez oruzja,snadbeven samo sa visnjevim topom,uspeo da poljulja otomansko carstvo... To je Karadjordje Petrovic,kome danas i pripada slava najveceg vojskovodje sveta... Napoleon

Izvor?
 
ja sam cuo da je napoleon pisao pisma karadjordju , da mu ovaj objasni razliku izmedju rasutog pesadijskog stroja i linijskog poretka. i onda kada mu je vozd to objasnio, napoleon ga je stidljivo upitao da li moze da to patentira pod svojim imenom, sto mu je crni gruja blagonaklono dozvolio.
srpska vojna literatura iz perioda 1806-1814 , kada je napoleon bio na balkanu , i imao svoje balkanske trupe, je bas obimna i ogromna. srpska vojan taktika onog vremena je bila tako dobra , da su svi hteli uciti.......bio red kod karadjordja...

osprey je izdao knjigu "napoleon's balkan troops", pa ako nekoga stvarno interesuje taj period, knjiga je dobar uvod
 
Evo ga, našao sam:

Lako je meni biti veliki kod nase velike i iskusne vojske i ogromnih vojnih i ratnih sredstava. Ali tamo daleko na jugu,na Balkanu,zivi jedan knez,koji je proizasao od prostog seljaka i koji je,prikupivsi oko sebe vise golorukih cobana iz planine,iako bez oruzja,snadbeven samo sa visnjevim topom,uspeo da poljulja otomansko carstvo... To je Karadjordje Petrovic,kome danas i pripada slava najveceg vojskovodje sveta... Napoleon

:ok: You found it .... congratulations :ok:
 
Pre par godina Vojska je izdala delo "Znamenite bitke i bojevi srpske i crnogorske vijske" u 10 tomova. Prvi deo je gotovo u potpunosti posvećen Bojevima sa Francuzima u Boki i Dalmaciji, pa pretpostavljam da se tu može naći nešto o Napoleonovom odnosu prema Srbima
 

Back
Top