GLOBAL MOTORS

Poli

Početnik
Poruka
22
Postovani, Dali se to samo meni cini ili su AMERI pokupovali polovinu svetske auto industrije? Firme kao: volvo, saab, fiat, daewoo, suzuki, subaru, mazda, GM, ford, i ostale... Nadam se da ce i ostale kolege sa foruma sloziti time da su Americka vozila nizerazredna! Otkud to da im biznis ide toliko dobro? Dali njihova populacija od 250 miliona kupuje dovoljno automobila da ugasi tezgu polovini svetske auto industrije. Meni je sve to sumnjivo. Voleo bih cuti i vasa razmisljanja. POZDRAV
 
Poli:
Postovani, Dali se to samo meni cini ili su AMERI pokupovali polovinu svetske auto industrije? Firme kao: volvo, saab, fiat, daewoo, suzuki, subaru, mazda, GM, ford, i ostale... Nadam se da ce i ostale kolege sa foruma sloziti time da su Americka vozila nizerazredna! Otkud to da im biznis ide toliko dobro? Dali njihova populacija od 250 miliona kupuje dovoljno automobila da ugasi tezgu polovini svetske auto industrije. Meni je sve to sumnjivo. Voleo bih cuti i vasa razmisljanja. POZDRAV
Odlično pitanje Poli, ali preozbiljno da bi ga elaborirali u par poteza. Tačno je da su američki automobili u mnogim elementima daleko od evropskih. U trenutku kada su sa prodajom i razvojem došli na opasnu granicu, setili su se magične reči LOVA. Ford koji je bio potpuna konfekcija izgledom i tehnikom, počeo je da kupuje po Evropi IMENA, Jaguar, Lend Rover, Volvo...Prevara u potpunosti pali, jer najveći broj ljudi kupuje IME, ne znajući šta se krije ispod lima. Pravi je smeh danas kupiti Jaguara na platformi Forda, sa komičnim V- 8 motorom (kad je Jag imao V- 8?), sa karoserijom sklepanom u retro stilu na kojoj je samo znak "velike mace"...Veliki majstori reklame i svih mogućih prevara kaubojski jašu i dalje. Treba li spominjati Krajslera koji se "prišlepovao" uz Dajmlera (Mercedes), GM- a koji arči najsavremenije dizel motore FIAT. Primera je previše za jedno javljanje... Prodaja u USA ne ide nikako poslednjih godina, tržište je prezasićeno, cene goriva su enormno porasle (opšta panika) i odličan recept je bila kupovina slavnih imena. Evropski automobili tamo su uvek bili inn, zamisli sada džudžu iz nekog Arkanzasa koji može da vozi Jaguar za neku kintu skuplji od Forda. Wow!!! Ceo trend je ostvarenje mračnih predskazanja Fukujame da će se kompletna svetska auto industrija svesti na najviše tri- četiri globalne korporacije koje će automobilima snabdevati ceo svet. Troškovi razvoja komični, projektuješ nekoliko platforma, seriju motora i samo menjaš značku: "Ljubim ruke, izvolite, želelei ste... FIAT. Stiže, samo da turimo značku na haubu. Morbidno, ali istinito. :cry:
 
Odgovor "Strajder-u" Pogledaj "dodge viper", "shevrolet corvete",... videces da su velike kubikaze a malo snage proizvode. Zatim, kocnice su ubitacne da vec pri prvom jakom kocenju sa 120km/h osetis zamor. Menjaci su neprecizni i njihovi automatici su jos uvek sa 4 stepena dok evropa izbacuje 6-stepene i Mercedes predstavlja 7-stepeni. DODGE VIPER ima 8.3 litara radne zapremine u zadnjoj varijanti, Dosta kamiona bih to pozelelo. Slazem se sa "Espanolom" da je tema opsirna i povise diskutabilna ali ne zurimo se nigde, pa kome dosadi (F1) i sport neka kaze po nesto ovde... Pozdrave za sve, ESPANOL-u SVAKA CAST. Covek je enciklopedija automobilizma.
 
Poli:
Odgovor "Strajder-u" Pogledaj "dodge viper", "shevrolet corvete",... videces da su velike kubikaze a malo snage proizvode. Zatim, kocnice su ubitacne da vec pri prvom jakom kocenju sa 120km/h osetis zamor. Menjaci su neprecizni i njihovi automatici su jos uvek sa 4 stepena dok evropa izbacuje 6-stepene i Mercedes predstavlja 7-stepeni. DODGE VIPER ima 8.3 litara radne zapremine u zadnjoj varijanti, Dosta kamiona bih to pozelelo. Slazem se sa "Espanolom" da je tema opsirna i povise diskutabilna ali ne zurimo se nigde, pa kome dosadi (F1) i sport neka kaze po nesto ovde... Pozdrave za sve, ESPANOL-u SVAKA CAST. Covek je enciklopedija automobilizma.
cinjenica je da ameri prave motore male specificne snage...povrh toga zacudjujuca je za evropljane cinjenica da npr. i korveta i viper kao sportski automobili koriste push rod sistem razvoda (odnosno sistem bregasta u bloku, sa podizacima, u ovom slucaju centralno postavljena posto su u pitanju V8 i V10 motori)...svi ostali su se odavno prebacili na OHC(bregasta u glavi motora, jednostavnije a efikasnije)...moje skromno misljenje je da za to postoje, pored ostalih jos 2-3 razloga...najpre tradicionalisticka da se voze prostrana kola sa V8 motorima, ciji blokovi vuku korene obicno jos iz 50-tih kao na primer korvetin small block (kakve li ironije za nas da se nesto od 5.7 L ovako zove) ...Esp ako je ovo prethodno pogresan info nemoj mnogo da me grdis :oops: ...dalje vesanje je podeseno na udobnost sto ce reci da zbog toga trpi tenuta di strada (jesam lepo rekao?)...menjac je na volanu sa doskora cak i 3 brzine, a najcesce 4 prilicno grube automatike...istina u poslednjih 7-8 godina neke varijacije tiptronica su pocele da se pojavljuju...snagu motora su pojacavali turbopunjacima jer je to za fabrike bilo jeftinije nego koncipiranje i razvijanje manjih, a snaznijih motora...drugi razlog je poresko-fiskalno-politicke prirode jer za razliku od Evrope gde su jedno vreme gotovo na svakih 100-200 ccm bile postavljene poreske klase, kod njih toga nije bilo pa su mogli da se sire...onda cena benzina...zasto bi neko u zemlji gde benzin kosta kao kod nas plin sebe maltretirao zavlacenjem u auto od 1000ccm duzine 3.5m...takodje u vremenu sadasnjem njihovo trziste pokazuje trend da iz godine u godinu na listama najprodavanijih vozila SUV-ovi i pickup-ovi daleko ostavljaju iza sebe tzv. normalne automobile...jednostavno njihovi automobili u mnogim stvarima zaista zaostaju za evropskim i japanskim, samo mislim da to nije zbog toga sto oni ne umeju bolje...na kraju ipak oni kupuju velika imena, a ne obratno...
da se razumemo nisam zaljubljenik americkih masina, stavise recimo da mi je njihov dizajn odvratan u 99% slucajeva (da, da onaj 1% je PT :D ), obozavam italijane i Jag sto se tice dizajna mada je to subjektivno(cekam istina da vidim da li ce upropastiti XJ)...globalizacija, unifikacija, tipifikacija i pravljenje gomile vozila na jednoj platformi, uz promenu znacki je na zalost neminovnost...ostace 5-6 korporacija i sve ce ici dalje...tema je odlicna i zeleo bih da cujem jos neko misljenje...pozdrav!!!
P.S. sto se tice kamiona, sto ovde verovatno malo koga interesuje interesantno je da su bar kod motora jos krajem 80-tih otisli daleko ispred Evrope u primeni elektronike, direktnog ubrizgavanja i regulisanju izduvne emisije dizel motora, a da sada njihovu najjacu fabriku Freightliner, kao i fabriku motora Detroit Diesel poseduje Daimler-Benz kod nas poznatiji kao Miss Mercedes...
namece se pitanje...da li to mozda znaci da ziheraskom produkcijom na duge staze se profitira, a avangarda gubi? ...mislite o tome... :idea:
 
Dobro postavljene teze. Samo da ti kažem da je small block u Korveti 6 za narednu godinu povećan na okruglo 6,0 litara. Reklo bi se "ima se, može se", ali nije više tako. Za samo 2- 3 godine cena benzina je otišla sa 25 centi na 2, 5 dolara za galon, što Ameri doživljavaju kao katastrofu. Ipak i dalje istrajavaju na ogromnim zapreminama i zastarelim rešenjima? Siguran sam, kao i ti, da problem nije u neznanju, ali se oni koji su pri novcima sve više okreću evropskim automobilima. To je verovatno i razlog što se sve više "pazare" evropske firme.
Za kamione si apsolutno u pravu, njihovi dizeli su daleko ispred Evrope, tu pre svega mislim na Kaminsa (Cummins)čiji je linijski šestak pravi biser. Ne zaostaje ni Mack (čije motore ugrađuje Reno u Magnuma), Detroit dizel pokreće po nekim analizama oko 70 % svega što se mrda u rudarstvu, građevini, šumskom transportu... Za razliku od Evrope zadivljene "komon rejl" tehnologijom, razvili su nezavisne elektronski kontrolisane brizgaljke (pumpe)koje "duvaju" pritiscima i do 2500 bara. Šta su naumili, videćemo. Ono što ne valja je da kad naume idu do kraja, ako treba nogom u vrata. :roll:
 
Poli:
Postovani, Dali se to samo meni cini ili su AMERI pokupovali polovinu svetske auto industrije? Firme kao: volvo, saab, fiat, daewoo, suzuki, subaru, mazda, GM, ford, i ostale... Nadam se da ce i ostale kolege sa foruma sloziti time da su Americka vozila nizerazredna! Otkud to da im biznis ide toliko dobro? Dali njihova populacija od 250 miliona kupuje dovoljno automobila da ugasi tezgu polovini svetske auto industrije. Meni je sve to sumnjivo. Voleo bih cuti i vasa razmisljanja. POZDRAV
Postovani auditorijume ovo su tri kljucne reci koje bi mogle opisati auto, ali celokupnu njuhovu industriju. Jenkiji su slabi proizvodjaci zbog imena i zato moraju pazariti kompanije koje su glas stekle dizajnom, inovacijama, sportom...Njihov sistem uglavom se bazira na trgovini - kupi/prodaj, otmi/za**bi. Zbog nizerazrednosti kupovina imena omogucice im da plasiraju to isto djubre koje je bilo zapakovano u budibogsnama dizajn pod imenom Jag sa sve lila mashnicom. Najbolje znaju shta je biznis bez kompromisa.
Eto.
CIAO! 8)
 
Potpuno se slazem da su Yenki sa kamionima rame uz rame s'Evropom. Istina da su poboljsali motore u zadnjih 10 godina jer kao sto kaze Candyman "sve su pokupovali i za**bali". Nova generacija motora bice vise sofisticirana u odnosu na "LS1,LS2" dobijaju i 3 ventila po cilindru na SOHC (jednostavnije). Medjutim oko ogibljenja nisu napredovali mnogo tj. uvek su im limuzine bile glomazne sa malim rastojanjem tockova u odnosu na Evropu i Japan, da prekriju lose skakutace ponasanje po putu Nije tajna da su i 95,96,97god serijski ugradjivali: platna (leaf springs) pozadi na pojedinim putnickim modelima. Mada, kad pogledam -CROSSFIRE- pomislim se i to ce uskoro savladati. Tuzno, ne preostaje nista drugo nama koji "volimo" USA osim bojkota! Izvinjavam se ako sam nekog ovim rastuzio, Pozdrav ekipi
 
Poli:
Potpuno se slazem da su Yenki sa kamionima rame uz rame s'Evropom. Istina da su poboljsali motore u zadnjih 10 godina jer kao sto kaze Candyman "sve su pokupovali i za**bali". Nova generacija motora bice vise sofisticirana u odnosu na "LS1,LS2" dobijaju i 3 ventila po cilindru na SOHC (jednostavnije). Medjutim oko ogibljenja nisu napredovali mnogo tj. uvek su im limuzine bile glomazne sa malim rastojanjem tockova u odnosu na Evropu i Japan, da prekriju lose skakutace ponasanje po putu Nije tajna da su i 95,96,97god serijski ugradjivali: platna (leaf springs) pozadi na pojedinim putnickim modelima. Mada, kad pogledam -CROSSFIRE- pomislim se i to ce uskoro savladati. Tuzno, ne preostaje nista drugo nama koji "volimo" USA osim bojkota! Izvinjavam se ako sam nekog ovim rastuzio, Pozdrav ekipi
Baš si me rastužio, kauboje "najbolje obožavam" :twisted: .Ma, činjenica je da su uvek kaskali za Evropom i dizajnom i tehničkim rešenjima i da sada kada su puni love nadoknađuju kupovinom čuvenih firmi. Kupuju zapravo samo ime i tehnička rešenja, a onda će jednostavno da ih uguše. Globalizacija Bato! :twisted:
 

Back
Top