(Matematika) Kako da prevedem reč "cusp"

ŠPIC.

Tacka na kojoj funkcija ima lokalni ekstremum a da pri tom prvi izvod ima prekid u toj tacki. Jel to?

vertical-tangents-and-cusps_gr_6.gif
 
Ради се о функцији електронске густине у молекулу. Каже се конкретно: because the nuclei are effectively point charges, it should be obvious that their positions correspond to local maxima in the electron density (and these maxima are also cusps). Ово за максимум ми је потпуно јасно, али cusp не разумем. Могуће је да је то ово што Паганко каже.

Има овај термин и у теорији катастрофа:

http://mathworld.wolfram.com/CuspCatastrophe.html
 
Ради се о функцији електронске густине у молекулу. Каже се конкретно: because the nuclei are effectively point charges, it should be obvious that their positions correspond to local maxima in the electron density (and these maxima are also cusps). Ово за максимум ми је потпуно јасно, али cusp не разумем. Могуће је да је то ово што Паганко каже.

Има овај термин и у теорији катастрофа:

http://mathworld.wolfram.com/CuspCatastrophe.html

To je špic. tako se prevodi. šiljati maksimum. videces na grafiku.
 
Ради се о функцији електронске густине у молекулу. Каже се конкретно: because the nuclei are effectively point charges, it should be obvious that their positions correspond to local maxima in the electron density (and these maxima are also cusps). Ово за максимум ми је потпуно јасно, али cusp не разумем. Могуће је да је то ово што Паганко каже.

Има овај термин и у теорији катастрофа:

http://mathworld.wolfram.com/CuspCatastrophe.html

То је заправо пресечна тачка 2 лука(једно од значења...) или на енглеском:

"Point formed by two intersecting arcs (as from the intrados of a Gothic arch)."

или "Small elevation on the grinding surface of a tooth" -што тебе сигурно не занима...
 
To je špic. tako se prevodi. šiljati maksimum. videces na grafiku.

Максимум(или минимум) је екстремна ТАЧКА неке функције.Па како онда нека ТАЧКА може бити "шиљата" или "закривљена" или...ТАЧКА је тачка и ништа више- ако се служимо Еуклидовом геометријом.
Ако си мислио на наш доживљај слике онда -у реду.
Не знам конкретно како изгледа та функција о којој се ради,али сам дао 2 могућа превода ријечи "cusp"(има их још...).
 
Максимум(или минимум) је екстремна ТАЧКА неке функције.Па како онда нека ТАЧКА може бити "шиљата" или "закривљена" или...ТАЧКА је тачка и ништа више- ако се служимо Еуклидовом геометријом.
Ако си мислио на наш доживљај слике онда -у реду.
Не знам конкретно како изгледа та функција о којој се ради,али сам дао 2 могућа превода ријечи "cusp"(има их још...).

Zato što razmatramo i okolinu tačke.
 
Максимум(или минимум) је екстремна ТАЧКА неке функције.Па како онда нека ТАЧКА може бити "шиљата" или "закривљена" или...ТАЧКА је тачка и ништа више- ако се служимо Еуклидовом геометријом.
Ако си мислио на наш доживљај слике онда -у реду.
Не знам конкретно како изгледа та функција о којој се ради,али сам дао 2 могућа превода ријечи "cusp"(има их још...).

Pa nece biti.

Evo kako to na wikipediji pise:

In mathematics, maxima and minima, known collectively as extrema (singular: extremum), are the largest value (maximum) or smallest value (minimum), that a function takes in a point either within a given neighbourhood (local extremum) or on the function domain in its entirety (global extremum).

Obrati paznju na crvenu rec. Ima jos prevoda reci naravno, ali cusp je maksimum ili minimum funkcije koji izgleda bas kako si rekao: presek dva luka krive.
 
Pa nece biti.

Evo kako to na wikipediji pise:

In mathematics, maxima and minima, known collectively as extrema (singular: extremum), are the largest value (maximum) or smallest value (minimum), that a function takes in a point either within a given neighbourhood (local extremum) or on the function domain in its entirety (global extremum).

Obrati paznju na crvenu rec. Ima jos prevoda reci naravno, ali cusp je maksimum ili minimum funkcije koji izgleda bas kako si rekao: presek dva luka krive.

Ау,па ово пређе у теоретско разматрање појма екстремности функција!!!
И што сад?Ја бих сад требао шире објашњават што су потребни и довољни услови да би нека функција имала екстремум,да ли је у тој тачки функција дефинисана или није,конкавност или конвексност...итд.

Само ћу рећи да је екстремум - ТАЧКА(не може бити квадрат,правоугаоник или можда елипса).Е,сад друго је питање како се функција понаша у околини тачке која има потребан услов да би била екстремум...и тиме ћу завршит ову "расправу" и нећу више коментарисат...јер је тема била превод ријечи "cusp".
Покушавам да помогнем (онолико колико могу и кад нађем времена) онима што поставе задатке које не могу сами да реше и што бих сад гњавио неког са теоретским дефиницијама,условима и којечему још.Што ,то неког као занима и ко луд би био да ето,није и ТО још досад спознао?

Неко је давно рекао да је "неријешени задатак-изазов што мами и кад га ријешиш - не преостаје ти ништа друго но следећи задатак..."
Зато ,окренимо се задацима...
 
Па мене управо и занима ”теоретисање” (by the way, мислим да једино у српском језику речи теоретисање и философирање имају погрдан призвук) јер се ради раду у коме се примењује поменута функција да би се преко ње изразила енергија молекула и јако је важно знати њене математичке особине, а нарочито на језгру (атома). Чак и да ”шпиц” у чисто језичком смислу није исправан превод речи cusp, математички је јасно шта је у питању, после Паганковог објашњења, а пре тога нисам баш био најсигурнији на шта се мисли, иако сам знао како изгледа кад се нацрта, али нисам знао да се реч cusp односи баш на овај шиљати изглед који је последица прекида извода.

mesh3.gif
 

Back
Top