Patrijarh Kiril otkrio razlog pobjede SSSR-a u VOR-u (WWII)

krauterbox

Iskusan
Poruka
5.492
6. maja 2009, na dan sv. Velikomučenika Georgija Pobjedonosca, Patrijarh Moskovski i sve Rusije Kiril je održao svetu liturgiju u Georgijevskom hramu na tzv. Poklonoj gori (Поклонная гора - istočni dio monumentalnog Parka pobjede u blizini Moskve).

Tom prilikom Patrijarh je rekao za VOR:
“Mnogi specijalisti iz oblasti vojne nauke su govorili kako je neprijatelj bio toliko dobro organizovan, naoružan i kako nas je toliko nadvisivao u svemu onome što mu je bilo na raspolaganju, da je naša pobjeda u toj borbi zapravo bila pravo čudo.“ (...)


Kiril onda dalje kaže kako sve to (misli se na čudo) nemoguće je razumijeti, ako se pažnja samo usmjeri na sposobnosti vojskovođa i odvažnost vojnika i onda dodaje:
“U svemu tome prisutna je nevidljiva ruka Božja. Naš je narod svojom krvlju otkupio grijeh bogootpadništva, razrušenih svetinja, odricanja Boga i huljena na sve što je bilo sveto i veliko.
Gospod je primio tu žrtvu iskupljenja i nije dopustio propast naše države.“
(...)


I sada već bez ikakvih kočnica Kiril nastavlja u sličnom stilu:
“I tako u prošlom ratu nesumnjivo prisustvovala je i sila Božja: Gospod nam je dao čudo svetog velikomučenika Georgija, čudo koje se ispoljavalo kroz realne ljude – vojnike (...).
Ali kao što sigurno nikada ni oklop, ni koplje, ni konj i čak ni Georgije, da nije bio Božji miljenik, koji se iskreno molio Bogu, ne bi pobjedili zmaja, tako nesumnjivo ni mi ne bi pobjedili u tom ratu, da svi ti kolosalni napori naših ljudi nisu bili povezani sa iskrenom vjerom i molitvom.“
(...)

"Svjedoci kažu da u vrijeme rata nije bilo nevjernih, jedina je razlika bila što su jedni znali se krstiti, a drugi nisu, ali svi su polazili u napad sa uzdahom ka Bogu – Spasi Gospode. Pomozi, zaštiti.“ (...)

Kiril na kraju završava sa paralelom ka sadašnjosti i kaže kako strašno iskustvo rata i lik sv. Georgija nas uče da se svaka pobjeda može dostići samo ako se maksimalni napori na svakom polju povežu sa iskrenom vjerom i molitvom.

http://www.mospat.ru/index.php?page=44857
 
Već mogu da zamislim ovakav prizor:

Ukazom druga Staljina sa aerodrome X uzletio je IL-2 sa ikonom Bogomatere na trupu sa zadatkom da nekoliko puta preleti iznad linija nacističkog agresora.

Rezultat tog preletanja neprijateljskih linija je bio više nego veličanstven.
Ušasnuti prizorom njemački vojnici sa svojim oficirima su u panici napuštali svoje linije i bježali u pravcu zapada. Sveta I pravoslavna Moskva je spašena.
 
A za razliku od ovog istupanja Kirila, početkom prošle godine naišao sam na jedan sasvim drugačiji članak iz pera protojereja Vladimira Petrova.
Članak je dugačak pa ću iz njega uzeti samo neke karakteristične momente.

Evo šta Petrov kaže:

"Prepravljaju istoriju, podlaci. Fašisti!
Prepravlja bagra.

Ali ko je prvi počeo prepravljati istoriju naše države, naše otadžbine? Ko?
Mi, braćo i sestre. Mi, pravoslavni. Mi smo se odrekli sovjetske prošlosti i prokleli je
. (...)
Mi smo uvrijedljivo nazvali to vrijeme ’vremenom neviđenih progona’, ali smo u isto vrijeme krajnje podlo odlučili da sve dobro iz tog vremena pripišemo sebi – npr. Veliki otadžbinski rat.

Kako samo lažljivo zvuče naše riječi da je u tom ratu pobjedio upravo pravoslavni narod.
(...) To je laž braćo i sestre. Prava bestidna laž.

Mi smo zaboravili da je otac laži đavo. Samo što smo to zaboravili to je već strašno, ali još strašnije što lažu sveštenici i crkveni jerarsi.
Mi hoćemo uzeti ono što nam ne pripada.
(...) Ali to nije naše braćo i sestre. (...) U tom ratu pobjedila je ateistički i komunistički SSSR. Ništa se tu ne može izmjeniti. (...) Ne pobjeđuju u ratu uvijek i svugdje pravoslavni. (...)

U tom ratu nije pobjedio pravoslavni narod, nego narod – ateist. A tim istim narodom rukovodila je partija koja je organizovala progone Crkve. U četama te armije nije bilo sveštenika, nego su bili komesari, a na kapama njezinih vojnika nisu bili krstovi, nego zvijezde sa srpom i čekićem. (...)

Nemojmo zaviditi na podvigu povjerenog nam naroda – naroda heroja. Nemoj da krademo pobjedu od mrtvih (u tome nećemo uspjeti), mi sa tom pobjedom nemamo veze. (...)

Taj rat nije naš pravoslavni podvig. To je podvig ateista i komunista. (...)
Ostavimo im ga.
I dajte da napravimo svoj podvig, a ne da prisvajamo tuđi, nemoj da lažemo i da krademo.


(...)"

http://www.duel.ru/200723/?23_1_1
 
Poslednja izmena:
Vladimir Petrov > Patrijarh Kiril
Ко је у ствари нови руски патријарх?

Рођен је 20. новембра 1946. године у Лењинграду као Владимир Михаилович Гунђајев. Још на Лењинградској духовној академији истакао се као веома активан и ангажован студент, па је после одбране дипломског рада 1969. године и дисертације 1970. године постао предавач догматског богословља и лични секретар митрополита лењинградског Никодима (Ротова), који му је постао и духовни отац. Од митрополита Никодима је примио монашки постриг, а затим и био рукоположен за јерођакона и потом јеромонаха.
На овом месту треба рећи неколико речи о личности самог митрополита Никодима (Ротова). Он је још као архимандрит постављен за првог човека Одељења спољних послова Московске патријаршије, где је био главни учитељ и расадник екуменистичке јереси. Након отварања совјетских архива постало је познато да је Никодим (Ротов) био агент КГБ-а са шифрованим именом “Адамант” (“Неумољиви”) и тајни католички епископ коме је папа поверио да предводи све католике у СССР-у!
За име архимандрита и потоњег митрополита лењинградског Никодима (Ротова) везује се и промена позиције Московске патријаршије у односу на екуменистички покрет. Као што је добро познато, Московска патријаршија се све до 1960. године држала прилично уздржано по питању екуменизма. А онда је патријарх Алексије објавио да она намерава да постепено појачава своје везе са Светским Саветом цркава и да шаље посматраче на његове најважније конференције, али неће постати члан те организације. Ипак, годину и по касније ова позиција је промењена. Патријарх је прихватио препоруку Савета на чијем је челу био Никодим (Ротов), у вези са уласком Руске Православне цркве у чланство Светског Савета цркава и оценио је то као најважнију акцију Руске Православне цркве у њеном деловању у иностранству. "Са којим је циљем Савет за послове Руске Православне цркве препоручио да Руска Црква треба да уђе у Светски Савет цркава? Изгледа зато, да би сакрио антицрквену политику совјетске владе. Сатеравши цркву у ћорсокак, Савет је хтео да у иностранству створи слику слободне и активне Руске цркве…" Дакле, водећи идеолог Московске патријаршије и глава Одељења спољних послова од почетка 60-их година био је управо генерал КГБ-а, митрополит лењинградски Никодим (Ротов). Од времена када је писао своју магистарску тезу о папи Јовану XXIII, човеку који је извео Католичку цркву на екуменистичку сцену, митрополит Никодим је покушавао да исто учини са Московском патријаршијом...

А када је 1978. године митрополит Никодим умро – у наручју папе Јована Павла I , баш како и доликује – њега је на месту главног идеолога МП и Митрополита лењинградског заменио други његов ученик, поред митрополита Кирила, будући “патријарх” Алексије II (Ридригер). Алексије, агент КГБ-а од 1958. године, био је активни екумениста готово исто толико дуго као и његов ментор.

Photobucket

Духовни ученици озлоглашеног митрополита Никодима (Ротова): Алексије и Кирило - КГБ "патријарси"

Све до смрти патријарха Алексеја Другог важио је за "другог човека" РПЦ.
Године 1989. отворено је одбио да подржи иницијативу Јерусалимског патријарха - који је напустио екуменистички покрет те године - а уздржао се (као и сви други јерарси “светског православља”) од критиковања патријарха Партенија Александријског, који је Мухамеда признао за апостола Божијег!
Затим, на Седмој Генералној Асамблеји ССЦ у Канбери 1991, на којој су пагани Абориџини позвали учеснике да прођу кроз “очишћујући облак дима” сједињујући тако абориџинску и хришћанску духовност (!), митрополит смоленски Кирил (Гунђајев) је изјавио да је Светски Савет цркава представља “наш заједнички дом, и ми желимо да он буде колевка једне цркве”!
Такође, свештеник Г. Зиаблицев (службеник Одељења за спољне црквене односе МП) постављен је од стране свог претпостављеног, митрополита Кирила (Гунђајева), у комисију Католичке Цркве (!) за канонизацију једног од њихових светитеља. "Оваква саблажњива чињеница – писало је педесетак клирика – тј. учествовање у хетеродоксним иницијативама канонског карактера, није позната од када су Латини отпали од Цркве Христове 1054... Стиче се утисак да Ватикан покушава да створи слој клира лојалног католичкој доктрини, који служе ствари уније".

kiril i papa

Нови патријарх Кирило познат је као ватрени поборник зближавања са Ватиканом. У другом плану фотографије је и новокалендарски митрополит Јован Пергамски (Зизјулас)
 
http://serbiantrueorthodox.blogspot.com/2009_02_01_archive.html

Тај језујита може да ''открије'' само топлу воду или ручку од водокотлића.
Па његови сергијанци који су певали оде Стаљину(још хоће и да га КАНОНИЗУЈУ - заиста монструозно и лукаво) да тврде да су они извојевали победу са Руским народом ''заједно''.Они који су побили више Руса од Немаца(око 50 милиона има Стаљин на души) не би требали да призивају Бога када су ''њихова'' посла у питању, Бог ће их згромити што обмањују људе и ките се Његовим заслугам. Ево како су се они одрекли совјетске прошлости у поруци изнад.
 
http://serbiantrueorthodox.blogspot.com/2009_02_01_archive.html

Тај језујита може да ''открије'' само топлу воду или ручку од водокотлића.
Па његови сергијанци који су певали оде Стаљину(још хоће и да га КАНОНИЗУЈУ - заиста монструозно и лукаво) да тврде да су они извојевали победу са Руским народом ''заједно''.Они који су побили више Руса од Немаца(око 50 милиона има Стаљин на души) не би требали да призивају Бога када су ''њихова'' посла у питању, Бог ће их згромити што обмањују људе и ките се Његовим заслугам. Ево како су се они одрекли совјетске прошлости у поруци изнад.

Али мени је страшно што знам да има појединих руса који сматрају да је било најлепше у време друга Стаљина.Па још држе његову сличицу на волпејперу у мобилном.
 
А када је 1978. године митрополит Никодим умро – у наручју папе Јована Павла I , баш како и доликује – њега је на месту главног идеолога МП и Митрополита лењинградског заменио други његов ученик, поред митрополита Кирила, будући “патријарх” Алексије II (Ридригер). Алексије, агент КГБ-а од 1958. године, био је активни екумениста готово исто толико дуго као и његов ментор.

Колико ли сада има тајних бискупа?:think:
 
“Mnogi specijalisti iz oblasti vojne nauke su govorili kako je neprijatelj bio toliko dobro organizovan, naoružan i kako nas je toliko nadvisivao u svemu onome što mu je bilo na raspolaganju, da je naša pobjeda u toj borbi zapravo bila pravo čudo.“
Да је народ Мој послушао Мене,
да је Израиљ ходио путевима Мојим,
до ништавила бих непријатеље њихове понизио,
и на тлачитеље њихове ставио бих руку Моју.
Пс.80,14-15


Немачка окупација Русије
Нацисти су углавном дочекани са одушевљењем и радошћу. Солжењицин пише: „Литванија, Летонија и Естонија приредиле су Немцима свечани дочек. Белорусија, Западна Украјина и прве окупиране руске територије следиле су њихов пример. Али, расположење народа најочигледније је показала Црвена Армија: пред очима читавог света она се повлачила дуж свих 2.000
километара фронта, пешке, али истом брзином као моторизоване јединице. Ништа не може бити убедљиви је од онога што су ти људи, војници у лицу својих најбољих представника, демонстрирали сопственим ногама. Бројчана предност била је на страни Црвене Армије. Она је имала изузетну артиљерију и јаке тенковске јединице – које су се додуше кретале унатраг – али је
ипак доживела неупоредиви пораз, каквом нема преседана у аналима руске и светске историје. У првих неколико месеци око три милиона официра и
војника
пало је у непријатељске руке!

Ето како је изгледало расположење народа – народа који је преживео
24 године комунизма и оних који су преживели тек једну годину. Потпуно
је природно да је сваки народ заинтересован пре свега за сопствени национални задатак – ослобођење од комунизма, а не решавање неких европских проблема”.483
Уз допуштење Немаца цркве су отваране свуда. Чак и у потпуно совјетизованим областима, као што су Псков и Источна Украјина, 95% становништва је (према немачким извештајима) нагрнуло у поново отворене цркве. То значи да је Православље постало важан политички фактор који ни Немци
ни совјети нису могли да игноришу.
Ову немачку инвазију предсказао је старац Аристокле још у августу
1918
. године. Он је матушки Варвари (Цветковој) говорио: „Чућеш и ти за тај рат у оној земљи у којој у то време будеш живела, чућеш да Немци звецкају својим сабљама на руским границама… Само, не радуј се још. Многи Руси ће помислити да ће Немци да спасу Русију од бољшевичке власти, али неће бити тако. Истина, Немци ће ући у Русију и много шта ће учинити, али они ће отићи, пошто још неће настати време спасења. То ће бити касније, касније… Немци ће своју казну поднети у сопственој земљи. Она ће бити
подељена…”484
483 Solzhenitsyn, The Mortal Danger, London: The Bodley Head, 1980, pp. 39-40 .
484 Цитирано у : Fomin, Rossia pered Vtorym Prishestviem, Sergiev Posad, 1993 , p. 237(Р).
http://www.orthodoxchristianbooks.com/downloads/100_Letopisvelikebitke.pdf СТР.263
 
Poslednja izmena:
Није то смешно.

Meni jeste , evo ja se prijavljujem za patrijarha sela moga oca :mrgreen:

Ozbiljno , ti svi sveti oci mesto da se mole , da popuju, da prouchavaju svete knjige , da pomazhu ljudima (kolko mogu) , ukratko da budu Hrishcani oni (pre)crtavaju karte svojih patrijarshija , biskupija ili kako vec nazivaju svoja mala carstva , bave se politikom i slichnim bludnim radnjama , umesto da se brinu za stado oni se vatili za pashnjake ...
 
Meni jeste , evo ja se prijavljujem za patrijarha sela moga oca :mrgreen:

Ozbiljno , ti svi sveti oci mesto da se mole , da popuju, da prouchavaju svete knjige , da pomazhu ljudima (kolko mogu) , ukratko da budu Hrishcani oni (pre)crtavaju karte svojih patrijarshija , biskupija ili kako vec nazivaju svoja mala carstva , bave se politikom i slichnim bludnim radnjama , umesto da se brinu za stado oni se vatili za pashnjake ...

Jeste.
Ovi ziloti se bave svakakvim manje bitnim pojavama sa strane,tracevima,ko je koga poljubio,sa kim popio kafu,ko je jeretik,osnivanjem raskolnickih crkvi,ko je pustio templare (papine :hahaha:) u pravoslavne manastire,ko je novokalendarac,svadjaju se kao neke strine,ionako ih ima malo,jos ni njih par ne mogu da se dogovore ni oko cega,propustili su poentu,a to je vera,postizanje duhovnosti putem religije.
Pretpostavljam da je to najbitnije,mada ko bi ga znao kod njih. :neutral:
 
Jeste.
Ovi ziloti se bave svakakvim manje bitnim pojavama sa strane,tracevima,ko je koga poljubio,sa kim popio kafu,ko je jeretik,osnivanjem raskolnickih crkvi,ko je pustio templare (papine :hahaha:) u pravoslavne manastire,ko je novokalendarac,svadjaju se kao neke strine,ionako ih ima malo,jos ni njih par ne mogu da se dogovore ni oko cega,propustili su poentu,a to je vera,postizanje duhovnosti putem religije.
Pretpostavljam da je to najbitnije,mada ko bi ga znao kod njih. :neutral:

Ako ti zamisljas Pravoslavnu vjeru kao jedan vid meditacije, to je druga stvar.Ali, ne brani meni da govorim o tome sta je moja vjera, a sta nije, ko je vjernik, a ko jeretik.
 
Da sam znao da će te vas trojica iskoristiti temu za vašu zilotsko-raskolničko-jeretičku "promidžbu" ne bih je ni postavljao ... ma u stvari bih, ali fakat je nevjerovatno kolika je vaša sposobnost da krajnje efektno onečistite ama baš svaku temu na ovom pdf-u.

Da je Patrijarh Kiril slučajno iz one marginalno-ekscentrične pojave zvane РИПЦ ovde bi ste pisali ode u odbranu njegovih nebuloza.

Šta je РПЦ trebala da uradi za vrijeme VOR-a ... da se ponaša kao naci-dupeuvlakačka РПЦЗ ... ma i da je pomislila nešto slično, bila bi zgažena ko brabonjak na kiši, zajedno sa onom frakcijom katkombnih bogomoljačkih miševa.

РПЦ je postupila onako kako je jedino bilo ispravno.
U početku vjerovatno ne dragovoljno, ali ubrzo je skontala, jer samo budale (poput naci-dupeuvlakačkih jerarha РПЦЗ) nisu bili u mogućnosti da shvate da je ovog puta "lijek" mnogo gori od bolesti i da ako mu se dopusti da djeluje, da će možda neko vrijeme i postojati neka ПЦ, ali bez onoga "Р", jer Rusa neće biti.

A za ono dočekivanje nacista Soljženjicin je u donekle pravu, ali shodno implicite hladnoratovski instrumentaliziranom propagandnom karakteru esejističkog aspekta vermontske faze njegovog stvaralaštva i nije.

Kao prvo u Rusiji i Bjelorusiji jako malo je bilo toplih dočeka nacista, a kao drugo ono objašnjenje razloga strašnih poraza РККА je krajnje infantilno.

Pred napad nacista pod oružjem je bilo na teritoriji cijelog SSSR-a oko 5 mil. vojnika, od toga oko 900 hilj. na zapadnoj granici i još oko 2,5 mil. u evropskom djelu SSSR-a. Na njih je udarilo oko 5,5 mil. razno-razne bagre.

Nikakvog preimućstva u tenkovima i artiljeriji nije bilo (i to Soljženicin dobro zna jer je u ratu bio artiljerijski oficir, samo ebg ...).

Nijedan ruski tenk (osim '34, kojih je tada РККА imala oko 1100 kom. sa posadama koje su se tek uvježbavale) nije se mogao suprostaviti njemačkim PzKpfw III, IV.

Artiljerija i nekako, ali braćo ziloti SSSR je napadnut sa preko 40 hilj. artiljerijskog oružja, koliko god i kakvu god da je РККА artiljeriju imala, na pravcu naci napada nije je moglo biti u parirajućem omjeru.

Aleksandar Isaević je isto tako u pravu kada kaže da je РККА
(... ) доживела неупоредиви пораз, каквом нема преседана у аналима руске и светске историје.
ali je isto tako u pravu i sovjetolog Nikolas Vert kada kaže da moderna istorija ne poznaje nijednu državu i armiju koja se nakon tako strahovitih poraza i gubitaka uspjela tako brzo oporaviti.
O razlozima tog oporavka nećemo sada, ali o jednom od njih sigurno bi mogao ponešto da kaže i Soljženicin, jer je prošao put od vojnika do oficira i pri tome je dva puta odlikovan.

A u ovome
Уз допуштење Немаца цркве су отваране свуда. Чак и у потпуно совјетизованим областима, као што су Псков и Источна Украјина, 95% становништва је (према немачким извештајима) нагрнуло у поново отворене цркве. То значи да је Православље постало важан политички фактор који ни Немци
ни совјети нису могли да игноришу.
vjerovatno ima istine, mada njemački izvori sigurno i pretjeruju, no istine ima i u ovome što je rekao protojerej Petrov (a što sam ja izostavio):

"Нас бы, братья и сестры, тогда, в годы Великой Отечественной войны, с нашим православным триколором герои-защитники нашей Родины где-нибудь под Москвой или в Брестской крепости, или под Ленинградом, или под Сталинградом, или под Курском расстреляли бы, даже не спрашивая нашего с вами святого православного имени. Причем расстреляли бы с благословения наших советских иерархов и священников. И правильно бы сделали."
Ne da mi se prevoditi (danas sam nešto krepan), a vidim i da neki od vas znaju ruski.
 

Back
Top